Rośliny skalnicowate

Ilustracja rośliny skalnicowate

Rośliny skalnicowate (Saxifragaceae) - rośliny jednoroczne i wieloletnie byliny, które zaliczają się do rzędu skalnicowców. Rodzina obejmuje w przybliżeniu 540 różnych gatunków, które spotykane są niemalże na całym świecie, również w Polsce. Najczęściej rośliny skalnicowate posiadają zastosowanie jako okazy ozdobne w ogrodzie, a także rośliny doniczkowej. Niektóre gatunki skalnicowatych wykazują właściwości lecznicze, dlatego wykorzystywane są one w medycynie naturalnej w leczeniu konkretnych schorzeń.

Rośliny skalnicowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny skalnicowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny skalnicowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa, porady

Chcąc urozmaicić swoje rabaty kwiatowe lub posadzić na balkonie ciekawie kwitnące okazy, to z pewnością doskonale sprawdzą się rośliny skalnicowate. Warto zobaczyć, jak wygląda ich uprawa, a także jakie rodzaje tych roślin najczęściej goszczą w ogrodzie. Przekonaj się, że możesz przez cały sezon cieszyć się pięknymi kwiatami w pobliżu swojego domu.

Rośliny skalnicowate - opis

Najczęściej rośliny skalnicowate nie rosną powyżej 1 metra wysokości. Gatunki zazwyczaj posiadają skrętoległe liście, które mogą przybierać różne formy. W okresie kwitnienia pojawiają się promieniste kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż przyciągają liczne owady, dzięki którym rośliny są zapylanej.

Kolor i dokładny pokrój kwiatów jest uzależniony od konkretnego gatunku rośliny z rodziny skalnicowatych. Jednak po ich przekwitnięciu, pojawiają się owoce najczęściej w postaci torebek zawierających liczne nasiona. Przedstawiciele z rodziny skalnicowatych najczęściej spotykane są w Europie, Ameryce Północnej, Azji, a także Australii. Chociaż jako rośliny ozdobne zostały rozpowszechnione praktycznie na całym świecie.

Popularne rodzaje i gatunki roślin skalnicowatych

Rośliny z rodziny skalnicowatych przypisane są 33 różnym rodzajom. Do najczęściej spotykanych zaliczają się m.in. takie rodzaje jak:

  • Bergenia (Bergenia) - byliny, które nie przekraczają najczęściej 50 cm wysokości. Te rodzaje roślin najczęściej w warunkach naturalnych rosną w Azji. Wyróżniają się charakterystycznymi kwiatami, które są zebrane w gęste kwiatostany.
  • Żurawka (Heuchera) - rodzaj roślin, który spotykany jest głównie na terenie Ameryki Północnej. Byliny wyróżniają się niezwykle drobnymi kwiatami, które tworzą kwiatostany zebrane w gęste wiechy lub grona.
  • Skalnica (Saxifraga) - rodzaj obejmujący aż 470 różnych gatunków, wśród których znajdują się również okazy występujące w Polsce. Rośliny najczęściej uprawiane są w ogrodzie jako kwiaty ozdobne. Jednak wiele z gatunków posiada również zastosowanie roślin leczniczych.

Wśród popularnych gatunków roślin skalnicowatych wymienimy takie okazy jak:

  • Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) - zimozielona bylina, która wyróżnia się czerwono-bordowymi liśćmi o sercowatym kształcie. W okresie od maja do sierpnia pojawiają się drobne kwiaty o beżowym zabarwieniu, które są zebrane w wiechy.
  • Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) - bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Wyróżnia się dużymi zimozielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty o zabarwieniu białym, różowym lub purpurowym.
  • Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - roślina popularna niezwykle na terenie Polski, ale również uprawiana jako ozdobna w ogrodach. W okresie od marca do maja pojawiają się żółtozielone kwiaty.

Uprawa i podlewanie roślin skalnicowatych

Uprawa każdego gatunku rośliny z rodziny skalnicowatych może się nieco różnić od siebie. Na przykład żurawka drobnokwiatowa najlepiej będzie czuła się na stanowisku słonecznym, a także żyznym podłożu. Jednak roślina poradzi sobie także w półcieniu, a nawet na takim miejscu będzie się ładnie przebarwiać. Należy zapewnić jej systematyczne podlewanie szczególnie w czasie suszy.

Innym gatunkiem, który jest bardzo często uprawiany w ogrodach, jest Skalnica Arendsa. Roślina dobrze czuje się na stanowisku półcienistym. Ponadto należy zapewnić jej wapienne i dość próchniczne podłoże. Ważne jest podlewanie, tak aby gleba była zawsze umiarkowanie wilgotna. Należy zwrócić uwagę, które odmiany tej rośliny są odporne na mrozy, a które wymagają okrywania.

Jakie zastosowanie posiadają rośliny skalnicowate?

Już wiemy, że znakomita większość roślin z rodziny skalnicowatych posiada zastosowanie w ogrodach jako okazy ozdobne. Jednak niektóre gatunki wykorzystywane są również w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Taką rośliną jest m.in. śledziennica. Ziele tej rośliny wykorzystuje się w leczeniu chorobowych zmian skórnych. Ponadto wykazano skuteczne działanie w leczeniu stanów zapalnych narządów rozrodczych żeńskich i męskich.

Rośliny skalnicowate i ich uprawa w ogrodzie. Zobacz, jakie rodzaje możemy uprawiać w ogrodzie, a także jak wygląda podlewanie konkretnych gatunków z rodziny skalnicowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto