Rośliny skrzypowate - najpopularniejsze rośliny
-
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp błotnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp błotny jest rodzimym gatunkiem występującym często na mokrych łąkach i w olszynach. Kłosy zarodnionośne, których nie należy mylić z kwiatami innych roślin, pojawiają się w czerwcu i lipcu. Skrzyp błotny nadaje się doskonale na bagniste rabaty albo błotniste brzegi ogrodowych akwenów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp olbrzymibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp olbrzymi jest najbardziej okazałym skrzypem w naszej strefie klimatycznej, jego pędy dorastają do 150-200 cm. Lubi podmokłe siedliska, wilgotne zarośla, łęgi i źródliska, na co wskazuje epitet gatunkowy pochodzący od greckiego telmatos = "bagno, woda stojąca". Może być dekoracją brzegu ogrodowej sadzawki albo oryginalną ozdobą mieszkania. W przeciwieństwie do trującego skrzypu błotnego jest rośliną leczniczą i jadalną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp leśnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
W cienistych lasach, na glebach kwaśnych i podmokłych, skrzyp leśny tworzy podziemne rozłogi, z których wyrastają miniaturowe choinki. Wiotkie, delikatne, jasnozielone, wielokrotnie rozgałęzione gałązki są ustawione poziomo i lekko wyginają się na końcach, tworząc wyraźne warstwy. Wiosną obok pędów asymilacyjnych wyrastają pędy zarodnikowe, które z czasem również rozwijają gałązki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny skrzypowate - pozostałe rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny skrzypowate – odmiany, uprawa, zastosowanie, ciekawostki
Rośliny skrzypowate nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju. Niektóre gatunki są jednak doskonale znane miłośnikom ogrodnictwa. Najbardziej znane w Polsce odmiany to skrzyp polny oraz skrzyp zimowy. Obie rośliny wykazują ciekawe właściwości i nie jest trudno je uprawiać. Jakie wymagania mają rośliny skrzypowate? Wyjaśniamy.
Skrzyp polny i zimowy, czyli najpopularniejsze rośliny skrzypowate
Skrzyp zimowy – właściwości, zastosowanie i uprawa rośliny
Rośliny skrzypowate zaliczają się do jednych z najciekawszych, ale jednocześnie najmniej licznych w naszym kraju. Najpopularniejsze w Polsce są dwa rodzaje tych roślin – skrzyp zimowy i polny. Zaczniemy od zaprezentowania pierwszego rodzaju, jakim jest skrzyp polny. Roślina nie jest tą samą, co skrzyp polny. Ten drugi kojarzony jest bowiem głównie jak chwast. Skrzyp zimowy może stać się bardzo ciekawą ozdobą ogrodu – Polacy zresztą chętnie hodują roślinę np. na działce. To zimozielona roślina, która potrafi cieszyć oczy, nawet gdy na zewnątrz są potężne mrozy. Traktowana jest też jako długowieczna, ponieważ w jednym tylko miejscu może rosnąć przez wiele lat. Skrzyp zimowy jest piękny, ale niezwykle ekspansywny. Sadząc go w ogrodzie, powinieneś mieć to na uwadze. Nie chcesz, aby skrzyp zimowy szybko się rozprzestrzenił? Powinieneś więc sadzić go w donicach lub pojemnikach, a następnie zakopać w ziemi.
Roślina może urosnąć nawet do 130 cm. Skrzyp zimowy pełen jest krzemionki odpowiadającej za to, że roślina jest silna, a także uodporniona na różne warunki. Dlaczego niektórzy Polacy usilnie chcą mieć skrzyp zimowy w swoim ogrodzie? Otóż jest atrakcyjny wizualnie, oryginalny, wieloletni i wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne. Ludzie chętnie tworzą z niego różne kompozycje ogrodowe. Jeśli chodzi o wymagania uprawne i pielęgnacyjne, skrzyp nie ma ich zbyt wiele. Właśnie to sprawia, że przez wielu jest tak pożądaną rośliną. Skrzyp polny powinien rosnąć w jednym miejscu. Może to robić przez wiele lat, dlatego jego przesadzanie nie jest koniecznością.
Co jeszcze warto wiedzieć o skrzypie zimowym?
Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na podłoże i stanowisko, gdzie rosną skrzypy zimowe. Najlepiej czują się w słonecznych miejscach, a także naturalnie wilgotnych. Dobrze odnajdują się w stanowisku osłoniętym przed mocnym, porywistym wiatrem. Skrzyp zimowy uwielbia wilgotną glebę, która ma lekko kwaśny odczyn – a już najlepiej, gdy jest żyzna. Bardzo lubi wodę, więc powinno się solidnie nawadniać roślinę. Niezależnie od warunków, roślina powinna sobie wszędzie dobrze poradzić. Dostosuje się do nich, więc nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Szybko rośnie, co może spodobać się miłośnikom takich roślin. Jeśli zależy ci na naprawdę błyskawicznym wzroście skrzypu zimowego, zastosuj do niego nawóz dedykowany roślinom wodnym. Może być to również obornik.
Jeśli chodzi o sadzenie i rozmnażanie, można to robić na dwa sposoby – w grupach po kilka sztuk lub w pojedynczych egzemplarzach, ale w odstępach. Rozmnażając skrzyp zimowy, najlepiej zrobić to przez trójpodział. Warto podkreślić, że roślina jest odporna na mróz, jednak lepiej będzie ją zabezpieczyć przed zimnem za pomocą liści, kory lub gałęzi.
Najciekawsze rośliny skrzypowate w Polsce – dowiedz się o nich więcej
Skrzyp polny – charakterystyka i wygląd rośliny
Skrzyp polny jest rośliną występującą niemal w całej Polsce. W naszych ogródkach traktowany jest jednak głównie jako chwast, ponieważ jest dość ekspansywny i niekiedy zajmuje dużą część trawnika. Wieloletnia roślina uznawana jest w Polsce za gatunek rodzimy. W przeciwieństwie do skrzypu zimowego nie jest dekoracyjna – dlatego wiele osób woli się pozbyć rośliny. Skrzyp polny może porastać pola uprawne, tory, drogi i ogród. Można go również spotkać w miejscach zniszczonych przez człowieka, takich jak stara fabryka, opuszczony dom lub inne siedlisko ruderalne. Roślina wypuszcza aż dwa rodzaje różniących się od siebie pędów:
- Płonne – rosną do 40 cm i mają
zielony kolor. Można je dostrzec późną wiosną.
- Zarodnionośne – są soczyste i strzeliście wzniesione. Mają długość od 10 do 30 cm i jasnobrązowy, ewentualnie czerwony kolor.
Co ciekawe, skrzyp polny rozmnaża się dzięki podziemnym kłączom, a nie zarodnikom. Jako że w ziemi wypuszcza ogromną ilość korzeni, pokryć mogą one ogromną przestrzeń. Aby pomóc skrzypowi polnemu w rozmnażaniu, wystarczy wyrwać pędy z ziemi. Ogrodnicy uważają to za najszybszą i najskuteczniejszą metodę rozmnażania tej rośliny.
Właściwości lecznicze skrzypu polnego – to warto wiedzieć!
Skrzyp polny wykazuje cenne właściwości lecznicze, dlatego nie zawsze opłaca się całkiem eliminować roślinę z ogródka. Aktywne składniki w roślinie pomagają uzupełnić m.in. niedobory witamin i minerałów, będące istotnymi dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Pomogą też w problemach z trądzikiem, grzybicą, a także uszkodzeniami np. po operacji. Skrzyp polny wspomoże walkę z problemami układu krążenia (np. niedokrwistość) i rozluźni drogi moczowe oraz żółciowe. Stymuluje także wątrobę do działania, zapobiega dolegliwościom takim jak kamica nerkowa i zatrzymanie moczu oraz redukuje uporczywy, suchy kaszel. Może być niezwykle pomocny w rekonwalescencji po chorobie, a także w walce z chorobami układu oddechowego.
Spożywanie skrzypu polnego wskazane jest zwłaszcza osobom starszym, które cierpią na niedobór krzemu bądź borykają się ze wchłanianiem soli wapnia. Można dostać go w tabletkach, herbatkach, soku i kroplach. Najpopularniejszy jest jednak susz – robi się z niego napar. Z herbaty ze skrzypu polnego przygotować można również skuteczną wcierkę na skórę głowy, która wspiera stymulowanie cebulek włosowych – a więc pobudza wzrost włosów.
Rośliny skrzypowate nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju. Najbardziej znane gatunki to skrzyp polny oraz skrzyp zimowy. Sprawdź, jakie wymagania mają obie rośliny.