Rośliny ślazowate - najpopularniejsze rośliny
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Ketmia syryjskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ketmia syryjska jest efektownym krzewem kwiatowym, który bardzo dawno trafił szlakami handlowymi z Chin do krajów Bliskiego Wschodu. Ponieważ do Europy przywieziony został w XVI wieku z Syrii, stąd jego epitet gatunkowy. Do ogrodu wprowadza orientalny nastrój.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Ketmia bagiennabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Hibiskus kojarzy się zwykle z egzotyczną rośliną doniczkową albo kwitnącym krzewem ogrodowym. Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna, jest mniej znany od swoich krewniaków, ale równie efektowny. Główną ozdobę tworzą ogromne malwowate kwiaty, które rozwijają się pod koniec lata.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ketmia róża chińskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ketmia róża chińska należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych. Chociaż z różą nie ma nic wspólnego i bliżej jest spokrewniona z malwą albo lipą, jej duże kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Domowej ketmii róży chińskiej nie należy mylić z ogrodową ketmią syryjską.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Lipa szerokolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pachnące intensywnie i przyjemnie kwiaty lipy szerokolistnej sygnalizują pełnię lata. Lecznicze działanie kwiatostanów lipy jest znane od bardzo dawna. Lipa szerokolistna należy do naszych najpiękniejszych drzew liściastych, jest długowieczna i miododajna.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Rośliny ślazowate - pozostałe rośliny
-
Lipa drobnolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Lipa drobnolistna jest długowiecznym drzewem o cennym drewnie i znanych od wieków właściwościach leczniczych swoich kwiatów. Zakwita dwa tygodnie później niż lipa szerokolistna. Żółtozielone, aromatyczne kwiaty przyciągają roje pszczół. Z powodzeniem może pełnić rolę drzewa dekoracyjnego w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Ślaz dzikirośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Ślaz dziki jest rośliną zadomowioną u nas od dawna i znaną ze swoich właściwości leczniczych. Dzięki atrakcyjnym kwiatom i długiemu okresowi kwitnienia ślaz jest uprawiany jako roślina ozdobna już od XVI wieku. Wyselekcjonowano wiele odmian hodowlanych o różnych kolorach i formach kwiatów.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Malwa drzewiastapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Malwa drzewiasta jest to półkrzew albo bylina występująca na obszarze od północno-zachodniej Europy do krajów śródziemnomorskich. Opisana przez Linneusza jako Lavatera arborea, została w 1836 roku przeniesiona do rodzaju Malva. Ozdobę stanowią duże, charakterystyczne dla tego rodzaju kwiaty oraz dłoniasto klapowane liście.
bylina, półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Piżmian jadalnyrośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Piżmian jadalny jest szeroko uprawiany w krajach tropikalnych dla owoców wykorzystywanych jako warzywo. Niedojrzałe torebki ("strąki") są gotowane albo spożywane na surowo. W naszych warunkach piżmian może pełnić rolę egzotycznej rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Malwa różowa 'Nigra'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Malwa 'Nigra' jest odmianą malwy różowej (malwy ogrodowej) o rzadko spotykanym korze kwiatów. Są one ciemnofioletowe, prawie czarne i efektownie kontrastują z innymi kwitnącymi bylinami. Malwa jest uprawiana od kilku wieków, szczególną popularnością cieszyła się zawsze w ogrodach w stylu wiejskim.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Malwa różowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Malwa różowa, uprawiana w ogrodach od wieków, jest prawdopodobnie mieszańcem i pochodzi z Bałkanów albo południa Włoch. Kojarzona kiedyś głównie z pejzażem polskiej wsi, może stanowić ozdobę każdego ogrodu. Liczne odmiany malwy różowej rozwijają zwykle kwiaty pełne w rozmaitych kolorach.
roślina dwuletnia, bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Ślaz zaniedbanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ślaz zaniedbany jest bliskim krewniakiem ślazu dzikiego, byliną albo rzadziej rośliną dwuletnią od wieków zadomowioną na naszym terenie. Rośnie dziko na nieużytkach, przydrożach i trawnikach, a w ogrodzie jego drobne, różowe kwiaty subtelnej urody na tle zieleni okrągłych liści mogą stanowić oryginalną ozdobę.
roślina dwuletnia, bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ślaz piżmowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z rejonu śródziemnomorskiego ślaz piżmowy jest zadomowioną u nas byliną, uprawianą czasem jako roślina ogrodowa. Ozdobę stanowią różowe lub białe kwiaty o zapachu piżma - stąd nazwa gatunkowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny ślazowate - charakterystyka, wymagania, uprawa, porady
Nazwa rośliny ślazowate może nie brzmi najlepiej, ale warto wiedzieć, że pod nią kryją się naprawdę wspaniałe gatunki. Duża część z nich jest przepiękna i ma zastosowanie jako rośliny ozdobne. Co więcej, część roślin ślazowatych ma niezwykłe znaczenie gospodarcze. W niektórych częściach świata ich uprawa jest podstawą utrzymania całych państw. Zaciekawiony? To dopiero początek ciekawostek o niezwykłych roślinach ślazowatych.
Rośliny ślazowate – charakterystyka
Rośliny ślazowate są bardzo zróżnicowane. To zarówno drzewa, krzewy, jak i rośliny zielne i pnącza. Nic dziwnego – ta rodzina obejmuje aż 4225 gatunków! I to szeroko rozprzestrzenionych po całej Ziemi, więc dostosowały się do różnych warunków klimatycznych. Ich cechą charakterystyczną jest okrycie pędów włoskami – gwiazdkowatymi lub kępiasto skupionymi. Czasami zmieniają się one w kolce.
Kolejną wspólną cechą jest obecność komórek śluzowych, które wytwarzają różne śluzy. Rośliny z tej rodziny produkują także cyklopropenowe kwasy tłuszczowe i chinony. Charakterystyczne są także liście – wszystkie gatunki mają liście skrętoległe, jednak ich kształt, wielkość i obecność przylistków mogą się bardzo różnić.
Rośliny ślazowate – gatunki i zastosowanie
Rośliny ślazowate mają kilku bardzo ciekawych przedstawicieli. Jednym z nich jest kakaowiec właściwy. Dostarcza nasion nazywanych kakao – dokładnie to, z którego robi się proszek kakaowy, które znamy z czekolady. Z drzewa pozyskuje się także masło kakaowe, stosowane w kosmetyce. Znaczenie gospodarcze ma również inny ślazowaty – kola. Jej nasiona są bogate w kofeinę, używa się ich do produkcji napoi. Wiele gatunków dostarcza jadalnych owoców, między innymi baobab, ketmia i durian.
Nie bez znaczenia są także włóknodajne gatunki roślin ślazowatych. Najważniejszą jest bawełna, która ma ogromne znaczenie gospodarcze i dość duże wymagania wodne. Włókna kapok są pozyskiwane z puchowca pięciopręcikowego. Do tej rodziny należy także roślina juta, która dostarcza włókien juty (na przykład na szorstkie worki i agrotkaniny używane w ogrodnictwie) oraz ketmia konopiowata, z włókien których także robi się naturalne materiały, także stosowane w uprawie roślin.
Rośliny ślazowate – przegląd gatunków do uprawy w ogrodzie
W Polsce większość roślin ślazowatych to gatunki ozdobne, które stosuje się w ogrodzie w celu dekoracji. Niektóre z nich występują nawet dziko, jak na przykład prawoślaz albo ślaz. W lecznictwie ludowym były wykorzystywane także takie gatunki jak zaślaz lub ślazówka. Wszystkie produkują śluzy, które miały mieć znaczenie lecznicze.
Inne gatunki natomiast tylko zdobią ogród. Trudno wyobrazić się wiejski ogród bez malwy. To wspaniała roślina o wzniesionych, grubych łodygach, na szczycie których pojawiają się piękne, wyraziste i kolorowe kwiaty. Malwa pochodzi z Turcji i innych krajów Basenu Morza Śródziemnego, w Polsce jednak świetnie się czuje. Została sprowadzona już dawno temu i już w XIX wieku była niezwykle popularna. Dlatego ogród wiejski i rustykalny nie może się bez niej obejść.
Podobne kwiaty w budowie ma także ślaz. Roślina uprawiana jest o wiele rzadziej, ponieważ kwiatostany są mniejsze i nie tak wyraziste. O wiele częściej ogrodnikom zdarza się uprawiać ketmię (zwaną inaczej hibiskusem), która ma ogromne, kolorowe kwiaty na niewysokim krzewie. Hibiskus ma kwiaty jednego dnia – otwierają się rano, a wieczorem się zamykają i już nie rozwijają się ponownie. Ale i tak wygląda pięknie przez cały sezon, ponieważ ciągle pojawiają się nowe.
Rośliny ślazowate – jak je uprawiać?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie wszystkie gatunki malwy czy hibiskusa nadają się do uprawy w Polsce. Tylko kilka z nich znosi dobrze spadki temperatur i sprawdza się w uprawie w gruncie. Jednak i tak trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Sadzenie powinno się przeprowadzić w zacisznym, ciepłym miejscu, osłoniętym od wiatru. Zwłaszcza malwy lubią mieć zacisznie – są wysokie i wiatr może je połamać. Malwę wysiewa się z nasion, natomiast w przypadku ketmii konieczne jest sadzenie gotowych sadzonek.
Rośliny mają różne wymagania. Nie lubią mieć zbyt mokro. Ale o ile malwy świetnie znoszą suszę, ponieważ głęboko się korzenią, o tyle ketmia musi mieć stale wilgotną glebę. W ciągu ciepłych letnich miesięcy potrzebuje nawadniania. Nie można zapomnieć także o okrywaniu roślin na zimę. Wystarczy trochę słomy, by zabezpieczyć ich korzenie przed chłodem. Rośliny ślazowate są wieloletnie, a malwy i ślaz mogą się szybko rozprzestrzeniać, ponieważ same się wysiewają na miejscu.