Rośliny storczykowate - najpopularniejsze rośliny
-
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Falenopsis (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Myśląc o storczyku, mamy zwykle przed oczami właśnie roślinę z rodzaju Phalaenopsis. Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę, długość kwitnienia i wielką atrakcyjność, te storczyki cieszą się ogromną popularnością i sympatią. W wyniku hodowli otrzymano kilka tysięcy mieszańców międzygatunkowych i to one, a nie gatunki botaniczne, są u nas najczęściej spotykane.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Macodes petolabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rzadki, występujący endemicznie na wyspach południowo-wschodniej Azji storczyk macodes petola nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Posiada niezwykle intrygujące liście o ciemnozielonej, aksamitnej górnej powierzchni, na której cienkie, złote nitki nerwów świecą niczym przechodząca przez środek błyskawica. Trudno uwierzyć, że takie klejnoty rosną zwyczajnie w deszczowych lasach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Katleja (hybrydy)byliny bylina z kłączem kwiatowa
Katleja to rodzaj botaniczny roślin z rodziny storczykowatych, obejmujący wiele gatunków i hybryd. Nazwę noszą na cześć angielskiego kolekcjonera orchidei Williama Cattley’a, któremu udało się tę egzotyczną roślinę po raz pierwszy w 1818 roku z powodzeniem wyhodować. Katleje należą do najbardziej fascynujących roślin doniczkowych i stały się, obok falenopsis, synonimem storczyka. W domowej uprawie spotyka się najczęściej mieszańce międzygatunkowe katlei.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cymbidium (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Efektowne rośliny doniczkowe nazywane storczykiem cymbidium nie są zwykle przedstawicielami któregoś z ponad 70 gatunków tego rodzaju botanicznego, ale hybrydami hodowlanymi. Storczyki cymbidium swoją nazwę zawdzięczają formie kwiatów: zakrzywione płatki rośliny przypominają łódź, co po grecku znaczy „kymbos” - stąd wywodzi się cymbidium.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny storczykowate - charakterystyka, występowanie, wymagania
Storczyki są jednymi z najczęściej uprawianymi w naszych domach kwiatami. Wyróżniają je nie tylko naturalne kolory, które zaliczają się do bardzo egzotycznych, ale także często są one sztucznie barwione. Warto zatem sprawdzić, jakie gatunki zazwyczaj posiadamy w swoich domach, a także jakimi wymaganiami się wyróżniają.
Rośliny storczykowate - opis
Rośliny storczykowate dzielą się ze względu na typ pędu, który może rosnąć monopodialnie lub sympodialnie. Pierwszy typ roślin wyróżnia się głównym pędem, który znacznie dominuje nad słabszymi pędami bocznymi. Natomiast taka klasyfikacja storczykowatych wskazuje, że rośliny o pędach rozgałęziających się sympodialnie będą wyróżniać się pojedynczymi liśćmi.
Oczywiście za najbardziej dekoracyjne uznaje się kwiaty, które rosną pojedynczo lub tworzą dość gęste kwiatostany. W zależności od gatunku, a nawet odmiany różnią się one między sobą kolorem, a także pokrojem. Wśród nich można wyróżnić między innymi kwiaty z trzema płatkami, symetryczne, czy też promieniste. Ponadto kwiaty w zależności od miejsca występowania mogą być zapylane w rozmaity sposób.
Rodzime gatunki w Polsce - klasyfikacja
Klasyfikacja podaje, że W Polsce znajdziemy rodzime gatunki, które przypisane są 24 różnym rodzajom. Do ciekawych przedstawicieli zaliczymy m.in. rośliny takie jak:
- Buławnik czerwony (Cephalanthera rubra) - bylina dorastająca do 70 cm wysokości, która wyróżnia się kwiatostanem składającym się z biało-różowych kwiatów. Najczęściej można je zobaczyć w buczynach.
- Gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis) - dzikie gatunki storczykowatych, które przez większość czasu rozwijają się pod ziemią. Nasze rodzime storczyki wyróżniają się kwiatami w kolorze pędu.
- Żłobik koralowy (Corallorhiza trifida) - niewysoka roślina osiągająca maksymalnie do 30 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się bardzo drobne, wręcz niepozorne kwiaty o białawym zabarwieniu. Te dzikie kwiaty wchodzą w symbiozę z grzybami.
- Dwulistnik muszy (Ophrys insectifera) - dzikie gatunki dorastające do 40 cm wysokości, które kwitną od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się zielone kwiaty z purpurowymi środkami. Najczęściej można spotkać je w Tatrach.
Popularne kwiaty domowe z rodziny storczykowatych
Chcąc się dowiedzieć, jakie kwiaty domowe możemy uprawiać z rodziny storczykowatych, to warto wspomnieć o takich rodzajach jak:
- Falenopsis (Phalaenopsis) - rodzaj obejmujący ponad 60 gatunków, które posiadają liczne odmiany. Zaliczają się do najpopularniejszych gatunków uprawianych w warunkach domowych. Wyróżniają się przybyszowymi korzeniami, a także pędem o monopodialnym typie rozgałęzienia. Ich największą dekoracją są kwiaty, które posiadają piękne naturalne kolory. Do wyboru są storczyki żółte, różowe, fioletowe, purpurowe, czy też białe. Składają się one z rozwiniętych listków okółkowych zewnętrznych i wewnętrznych.
- Cymbidium (Cymbidium) - rośliny storczykowate obejmujące ok. 70 gatunków, a także liczne odmiany, które posiadają naturalne kolory kwiatów. Wyróżnia się kwiaty białe, pomarańczowe, czerwone, a nawet wpadające w odcień brązu.
- Katleja (Cattleya) - rośliny, które wywodzą się głównie z Ameryki Południowej. Ich cechą charakterystyczną są bardzo duże kwiaty mieniące się w różnych kolorach. Liczne odmiany powstają w wyniku skrzyżowania z różnymi gatunkami innych rodzajów.
Uprawa roślin storczykowatych
To, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo uprawiać storczyk, jest jednym z najczęstszych zagadnień, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Na pewno kwiaty z tej rodziny najlepiej czują się na jasnych stanowiskach, w których jednak nie będą eksponowane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najłatwiejszym w uprawie jest rodzaj storczykowatych Falenopsis.
Sadzonki powinny znajdować się w przezroczystych doniczkach. Nie tylko dzięki temu nam będzie o wiele łatwiej oceniać, w jakiej kondycji znajdują się korzenie, ale również pozwolimy im na fotosyntezę. Dobrze jest zapewnić roślinom przepuszczalne podłoże, dzięki któremu będzie możliwe przelewanie się wody. Bardzo ważne jest również właściwe podlewanie, do którego wykorzystujemy wyłącznie filtrowaną wodę.
Rośliny storczykowate i gatunki domowe. Zobacz, jakie kwiaty z rodziny storczykowatych występują w Polsce jako dzikie gatunki, a także jakie możemy uprawiać w swoim domu.