Rośliny strelicjowate

Ilustracja rośliny strelicjowate

Rośliny strelicjowate (Strelitziaceae) - rodzina obejmująca zaledwie 7 gatunków bylin oraz roślin drewniejących. Rośliny zaliczają się do rzędu imbirowców. Występują one głównie w strefie równikowej. Najczęściej można je spotkać w Afryce oraz Ameryce Południowej. Najczęściej znajdują zastosowanie jako rośliny ozdobne z przeznaczeniem do uprawy w domu. Rośliny zapylane są przez ptaki, a nawet lemury. W warunkach naturalnych niektóre zdrewniałe byliny potrafią dorastać nawet do 30 metrów wysokości.

Rośliny strelicjowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny strelicjowate - rodzaje, opis, zdjęcia, wymagania, porady

Chcąc uprawiać rośliny strelicjowate, warto sprawdzić, jakie wybrane przez nas kwiaty będą miały wymagania. Ważne jest to, aby zadbać o właściwe stanowisko, a także podlewanie, aby mieć pewność, iż zadbamy o prawidłowy rozwój rośliny. Właściwa pielęgnacja naszych kwiatów zminimalizuje także prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Dobrze jest sprawdzić, jakie gatunki najczęściej są uprawiane w naszych domach.

Rośliny strelicjowate - charakterystyka

Kwiaty zaliczające się do rodziny strelicjowatych najczęściej rozwijają się dzięki kłączom. Rośliny posiadają dwurzędowe liście, które w zależności od gatunku, posiadają postrzępione lub całe obrzeża. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się oczywiście kwiaty, które stanowią niesamowitą plejadę kolorów. Po okresie kwitnienia zazwyczaj pojawiają się owoce w postaci torebek z nasionami.

Gatunki z rodziny strelicjowatych możemy uprawiać w swoich domach, pamiętając o tym, aby stworzyć im warunki podobne do tych, które mają w swoim naturalnym środowisku. Należy mieć na uwadze, że niektóre gatunki w warunkach domowych nie zakwitną. Natomiast ich ozdobą stają się niezwykle okazałe liście.

Popularne gatunki strelicjowatych

Strelicjowate są sklasyfikowane według 3 rodzajów, do których zalicza się najbardziej rozbudowany rodzaj, czyli strelicja. Ponadto wymienia się także rodzaje pielgrzan, a także Phenakospermum. Niektóre z tych gatunków są niezwykle rzadko spotykane w uprawie, dlatego określa się je mianem roślin kolekcjonerskich.

Do najbardziej znanych roślin z rodziny strelicjowatych zalicza się:

  • Phenakospermum guyannense - jest to jedyny przedstawiciel zaliczający się do rodzaju Phenakospermum. Jego walorem dekoracyjnym są liście, które swoim wyglądem przypominają olbrzymi wachlarz. Kwitnienie tej rośliny możliwe jest w warunkach naturalnych. W tym czasie pojawiają się okazałe kwiatostany osiągające nawet do 4 metrów długości. W Brazylii jako kwiaty dziko rosnące są wykorzystywane do zawijania ryb.
  • Pielgrzan madagaskarski (Ravenala madagascariensis) - jest to roślina, która swoim wyglądem jest zbliżona do palmy. Mimo że jest to bylina, to potrafi ona dorastać nawet do 30 metrów wysokości. Jego liście również układają się w specyficzny wachlarz, sięgający do 4 metrów długości. Należy jednak mieć na uwadze, iż jego uprawa nie jest łatwa. Przede wszystkim praktycznie niemożliwe jest kwitnienie rośliny, a także pielęgnacja pielgrzanu madagarskiego, który nie jest kompletnie odporny na mróz.
  • Strelicja królewska (Strelitzia regineae) - jest to roślina, która ze względu na swoje nietypowe kwitnienie, określana jest mianem rajskiego ptaka. Najczęściej osiąga ona wygląd podziemnego kłącza, które porastane są przez bardzo długie liście osiągające do 2 metrów długości. Kwiaty wyróżniają się charakterystycznym pomarańczowym zabarwieniem, a także obecnością niebieskich słupków. Uprawa tego gatunku jest możliwa wyłącznie w warunkach domowych. Kwitnienie rozpoczyna się od lutego i trwa nawet do kwietnia.

Uprawa i pielęgnacja roślin z rodziny strelicjowatych

Jeżeli chcesz się zdecydować na uprawę konkretnego gatunku rośliny z rodziny strelicjowatych, to warto dowiedzieć się, jakie konkretne ma wymagania dana roślina. Najczęściej wybieraną rośliną jest strelicja królewska. Należy stworzyć jej odpowiednie warunki, dzięki czemu będziemy mogli się doczekać dość długiego kwitnienia.

Strelicja królewska powinna mieć zapewnione słoneczne stanowisko. Ważne jest, aby podłoże było odpowiednio żyzne, ale jednocześnie przepuszczalne. W okresie letnim można zadbać o widne stanowisko dla rośliny na balkonie. Podlewanie powinno być dość intensywne szczególnie w czasie upałów. W tym czasie warto również zraszać roślinę wodą. Natomiast w okresie jesiennym podlewanie ograniczamy.

Strelicja królewska - choroby

Jeżeli nie zadbamy o właściwą pielęgnację sterlicji królewskiej, to niestety będziemy musieli liczyć się z tym, iż roślina może zapadać na różnego rodzaju choroby. Do choroby, która jest najczęściej spotykana zalicza się fytoftoroza strelicji. Jest to choroba grzybowa wymagająca bardzo szybkiej interwencji. W innym przypadku możemy spodziewać się powolnego zamierania rośliny.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto