Rośliny szkarlatkowate

Ilustracja rośliny szkarlatkowate

Rośliny szkarłatkowate (Phytolacceceae) - rodzina roślin zielnych, drzew oraz pnączy określanych również jako alkiermesowate. Zaliczają się one do rzędu goździkowców, obejmując tym samym zaledwie 32 gatunki sklasyfikowane do 4 różnych rodzajów. Naturalnym środowiskiem są tereny objęte klimatem tropikalnym oraz subtropikalnym. Cechą charakterystyczną roślin z rodziny szkarłatkowatych są kwiaty, które najczęściej tworzą gorna bądź wierzchotki. Natomiast po kwitnieniu pojawiają się owoce w postaci niełupków lub jagód.

Rośliny szkarlatkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny szkarłatkowate - charakterystyka, występowanie, zdjęcia

Chcąc wprowadzić do swojego ogrodu nieco egzotyki, rośliny szkarłatkowate będą miały dla nas naprawdę wiele do zaoferowania. Nie tylko każdy okaz jest wyjątkowo dekoracyjny, ale również uprawa każdego z nich nie będzie zaliczać się do tak bardzo skomplikowanych. Warto sprawdzić, jaki krzew lub drzewo możemy mieć w swoim ogrodzie, a także jak powinno wyglądać prawidłowe sadzenie wybranych gatunków.

Rośliny szkarłatkowate spotkamy głównie na terenie Afryki oraz Ameryki Środkowej. Do tej rodziny najczęściej zaliczają się krzewy i drzewa, chociaż można wyróżnić także pnącza. Te ostatnie zaliczają się głównie do monotypowego rodzaju Agdestis, a także Ercilla. Każdy z gatunków posiada dekoracyjny kwiat, który różni się nie tylko kolorem, ale również swoją budową.

Przedstawiciele z rodziny szkarałatkowatych najczęściej posiadają zimozielone liście. Warto wspomnieć o tym, że na terenie Polski możemy spotkać dziczejące gatunki, do których zalicza się szkarłatka amerykańska oraz szkarłatka jagodowa. Rośliny wykorzystywane są najczęściej jako krzew lub drzewo ozdobne do ogrodu lub uprawy pojemnikowej. Warto dodać, iż niektóre okazy wykorzystywane są jako rośliny jadalne.

Popularne gatunki roślin szkarłatkowatych

Chociaż zróżnicowanie gatunkowe roślin szkarłatkowatych nie jest zbyt duże, to jednak uprawa w naszych warunkach jest możliwa tylko kilku z nich. Do najpopularniejszych okazów zaliczymy m.in. takie gatunki jak:

  • Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) - roślina zielna, która swoim pokrojem przypomina drzewo. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Północnej, jednak w Polsce traktowana jest jako roślina ozdobna. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty zebrane w kilkunastocentymetrowe kłosy o zabarwieniu białym lub różowym.
  • Szkarłatka chińska (Phytolacca polyandra) - dekoracyjny okaz, który przywędrował do nas z Chin. To, czym różni się głównie od szkarłatki amerykańskiej to żeberkowe owoce. Bylina dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Agdestis clematidea - jest to gatunek zaliczający się do rodzaju Agdestis. W warunkach naturalnych rośnie głównie na terenie Meksyku. Gatunek ten spotykany jest jako pnącze, którego kwiatostany tworzą dziesiątki drobnych kwiatów.

Sadzenie i podlewanie roślin szkarłatkowatych

Jeżeli interesuje nas szkarłatka amerykańska lub szkarłatka chińska w naszym ogrodzie, to warto wiedzieć, jakie wymagania posiadają te dwa gatunki. Szkarłatka amerykańska ze względu na wysokość, również często traktowana jest jako krzew. Należy jednak pamiętać, iż mamy do czynienia z wieloletnią byliną. Sadzenie tego gatunku powinniśmy zaplanować na słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić jej żyzne podłoże, a także regularne podlewanie. Szkarłatka amerykańska bardzo słabo rośnie na suchych glebach.

Szkarłatka chińska również najlepiej będzie czuć się na żyznym podłożu, a także słonecznym stanowisku. Podlewanie powinno być umiarkowane, tak aby nie doprowadzić do przesuszenia lub zalania gruntu. “Niby drzewo” może być zasadzone jako soliter, ale również doskonale sprawdzi się w towarzystwie innych roślin.

Szkarłatka amerykańska - trująca roślina o cennych właściwościach

Szkarłatka amerykańska jest przykładem rośliny, która wykazuje toksyczne działanie, ale umiejętnie wykorzystana, może być wykorzystana w ziołolecznictwie. Należy zatem pamiętać o tym, iż cała roślina zjadana na surowo jest trująca ze względu na zawartość lektyny oraz saponiny. Pod wpływem długiego gotowania, roślina traci swoje toksyczne właściwości.

Natomiast szkarłatka amerykańska jako naturalny lek, doskonale sprawdza się na uporczywy kaszel ze względu na wykrztuśne działanie. Ponadto zaleca się stosowanie preparatów ze szkarłatki amerykańskiej w celach leczenia chorób układu moczowego, czy też pokarmowego. Wyciąg z rośliny można również stosować na zewnątrz, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli wyleczyć rany, oparzenia, bądź też inne zmiany skórne.

Rośliny szkarłatkowate i ich dekoracyjny charakter. Zobacz, jakie rośliny szkarłatkowate możesz uprawiać w ogrodzie, a także jak wygląda ich sadzenie i podlewanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto