Szlumbergera - najpopularniejsze rośliny
-
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Szlumbergera - opis, wymagania, uprawa, nawożenie, rozsadzanie
Grudzień jest miesiącem, kiedy obficie zakwita kaktus bożonarodzeniowy, zwany także grudnikiem. Ten piękny kwiat doniczkowy jest jedną z roślin najczęściej uprawianych w domu, w doniczce. Jego ozdobne, okazałe kwiaty w białym lub różowym kolorze uświetniają Boże Narodzenie. Wyjaśnimy na czym polega uprawa i pielęgnacja tej rośliny doniczkowej. Doradzamy jak uniknąć błędów w uprawie i odpowiadamy na pytanie, dlaczego grudnik nie kwitnie.
Szlumbergera - popularny kaktus Bożego Narodzenia
Grudzień jest miesiącem, kiedy zakwita piękna roślina kaktusowata, którą często uprawiamy w doniczce. Rośliną tą jest szlumbergera, znana także pod nazwami: grudnik, kaktus Bożego Narodzenia, kaktus Dziękczynienia, kaktus bożonarodzeniowy. Nazwy te odnoszą się do pory kwitnienia, która przypada w listopadzie i grudniu. W Polsce roślina ta stała się jednym z najczęściej spotykanych kwiatów doniczkowych, szczególnie że jest łatwa w uprawie, długowieczna i wytrzymała. Nie ma kolcy i cierni, dlatego można ją polecić dla osób, które mają małe dzieci.
Szlumbergera naturalnie rośnie w dżunglach Brazylii. W naturze bytuje jako epifit, czyli rosnąca na drzewach, jednak nie pobierająca z nich substancji odżywczych. Roślina ta gromadzi substancje odżywcze w szerokich, mięsistych liściach. Występuje 6 gatunków szlumbergery. Charakterystyczną cechą tej rośliny są członowate gałązki wyrastające kępowato z podłoża. Pędy składają się z płatkich członów. Jesienią lub zimą z ostatnich, najmłodszych członów wyrastają liczne, jaskrawe kwiaty.
W klimacie umiarkowanym roślina ta może rosnąć tylko w pomieszczeniu, dlatego też w Europie i Ameryce Północnej zadomowiła się, jako chętnie uprawiany kwiat doniczkowy. W doniczkach uprawiamy jednak formy hodowlane tej rośliny, czyli jej liczne odmiany i kultywary.
Głównym atutem tej rośliny jest obfite kwitnienie, które pojawia się na przełomie jesieni i zimy. Warunkiem kwitnienia są dni, gdzie mamy co najmniej 9 godzin jasnego światła. Kwiaty występują w kolorach: różowym, czerwonym, białym, łososiowym, fioletowym, pomarańczowym lub mieszanki tych barw. Kwiat utrzymuje się na gałązce około 10 dni. Jednak grudnik kwitnie bardzo obficie i na miejsce przekwitniętych szybko pojawiają się nowe kwiaty. Kwitnienie trwa 6 tygodni. Aby wzmocnić i przedłużyć kwitnienie należy usuwać przekwitłe kwiaty.
Uprawa i pielęgnacja szlumbergery - podlewanie, zasilanie, przesadzanie i rozmnażanie
Wymagania uprawowe szlumbergi
Kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną łatwą w uprawie. Jednak trudniejsze jest zapewnienie aby kaktus Bożego narodzenia zakwitł obficie, co nie zawsze się udaje Dla szlumbergery bardzo ważne jest stanowisko, które powinno być dobrze oświetlone, lecz nie bezpośrednio na słońcu. Latem można ją wystawić na balkon.
Ważną sprawą jest podlewanie rośliny. Gromadzi ona substancje odżywcze w grubych liściach/pędach, dlatego też nie wymaga dużej wilgotności i obfitego podlewania. Podlewanie powinno być umiarkowane, lecz regularne. Ważne też jest, aby doniczka miała dobry drenaż z keramzytu i dziurkę odpływową. Zapobiega to gniciu korzeni wskutek zalania. Grudnika podlewamy do podstawki.
Bardzo ważne jest, aby dobrze zaplanować miejsce ustawienia rośliny w mieszkaniu, gdyż nie lubi ona zmiany miejsca, przestawiania i przekręcania. Przestawienie w czasie kwitnienia może skutkować złożeniem kwiatów. Roślina nie lubi również przeciągów.
Charakterystyka rośliny:
- lubi temperaturę około 20 stopni, zaś w okresie spoczynku nieco niższą,
- odoprna na szkodniki.
Wymagania uprawowe szlumbergery:
- stanowisko słoneczne lub półcieniste,
- miejsce wilgotne i ciepłe,
- lekko kwaśna gleba,
- regularne, lecz umiarkowane podlewanie raz na tydzień.
Pielęgnacja tej rośliny polega na nawożeniu co 2 tygodnie lub co najmniej raz na miesiąc. Najlepiej kupić w tym celu nawóz do kaktusów. Nawożenie wykonujemy od marca do października. Co 2 lata warto szlumbergerę przyciąć, co pomaga jej ładnie się rozkrzewić.
Łatwe jest również rozmnażanie szlumbergery. Wystarczy oderwać 2 - 4 człony rośliny i wyłożyć je na wilgotnym piasku, aby puściły korzenie. Ukorzenienie trwa około 3 tygodni.
Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku. Wtedy należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia przez okres kilku tygodni. Po tym okresie, czyli kilka tygodni po przekwitnięciu, możemy przeprowadzić przesadzanie szlumbergery.
Błędy w uprawie - dlaczego szlumbergera nie kwitnie
Kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną tak łatwą w uprawie, że zalecana jest początkującym entuzjastom roślin doniczkowych lub osobom, które “nie mają ręki do kwiatów”. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowego pielęgnowania i przestrzegania wymagań rośliny, grudnik nie kwitnie.
Jedną z przyczyn, dla których grudnik nie kwitnie, jest przesuszenie korzeni. Jeśli podlewamy roślinę zbyt rzadko, pędy marszczą się. Roślina długo dochodzi do siebie po przesuszeniu, co może skutkować brakiem kwitnienia.
Szlumbergera należy do roślin kaktusowatych, które chętnie uprawiamy w mieszkaniu, jako kwiaty doniczkowe. Jej atutem są piękne kwiaty, które pojawiają się w grudniu. W naturze rośnie w dżunglach Brazylii.