Rośliny szparagowate - najpopularniejsze rośliny
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena wonnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna wygląda jak palma, ale z tą rodziną roślin nie ma nic wspólnego. Jest łatwa w uprawie i zachwyca urodą swoich liści. W warunkach domowych spotyka się zwykle kultywary dzikiego gatunku. Epitet gatunkowy ma związek z pachnącymi kwiatami, które w domowych warunkach rzadko się rozwijają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny szparagowate - pozostałe rośliny
-
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śniedek wątpliwybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z Afryki Południowej śniedek wątpliwy jest cebulową byliną, która zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Między lancetowatymi liśćmi o barwie soczystej zieleni wyrastają mocne pędy kwiatowe zakończone groniastym kwiatostanem. Pomarańczowy kolor kwiatów i ich forma wyróżniają ten gatunek spośród innych należących do botanicznego rodzaju Ornithogalum.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena wonna 'Compacta'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Compacta' jest kultywarem, który nazwę zawdzięcza eleganckiemu, zwartemu pokrojowi rośliny. Od innych swoich krewniaczek odróżnia się gęstymi rozetkami krótkich, połyskujących liści. Prowadzona na pniu przypomina wyglądem palmę, z którą jednak nie ma nic wspólnego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Juka rostratabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka rostrata jest rośliną o eleganckim wyglądzie, która nie boi się ani suszy, ani mrozu (przynajmniej do -20 stopni). Przypomina wyglądem niewielką palmę, ale z tą rodziną nie ma nic wspólnego. Uprawiana na całym świecie jako roślina ozdobna, uchodzi za najbardziej dekoracyjny gatunek jukię.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Dracena Sanderabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dracena Sandera, nazywana szczęśliwym bambusem, nie ma z tą trawiastą rośliną nic wspólnego. Gatunek pochodzi z deszczowych lasów zachodniej Afryki. Klasyczny "Lucky Bamboo" z długim, cienkim pędem, często spiralnie skręconym, i pióropuszem liści, jest wynikiem prób uzyskania jak najbardziej dekoracyjnej formy rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zielistka 'Green Orange'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z zachodniej Afryki zielistka, tworząca rozłożystą rozetę szerokich, gładkich i błyszczących liści. Blaszka liściowa ma kolor zielony, natomiast ogonek jest intensywnie pomarańczowy, podobnie jak nerw główny biegnący przez środek liścia. Pojawiające się często kwiaty są kremowobiałe, gwiazdkowe i raczej niepozorne.
bylina -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Juka gwatemalskadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Juka gwatemalska jest w swoim naturalnym środowisku dużym drzewem o wysokości kilkunastu metrów. W naszych warunkach może być uprawiana tylko w doniczkach i osiąga znacznie mniejsze wymiary. Pióropusze liści na pniu juki przypominają palmę, z którą jednak nie ma nic wspólnego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kamasja jadalnabyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Kamasja jadalna jest bardzo dekoracyjną, chociaż rzadko spotykaną w naszych ogrodach byliną. Jej cebule były ważnym pokarmem Indian zamieszkujących północno-zachodnie obszary Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa quamash pochodzi z języka narodu Nez Perce i oznacza właśnie "jadalną cebulę".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dracena rozgałęziona 'Milky Way'półkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Dracena 'Milky Way' jest odmianą draceny rozgałęzionej, która zamiast wyprostowanego pokroju przyjmuje formę krzewiastą, a jej długie, cienkie pędy przewieszają się łukowato. Główną ozdobą rośliny są grube, ciemnozielone liście z białym pasem pośrodku i białymi plamkami na obwódce. Można dopatrzeć się w tym wzorze rozgwieżdżonego nieba i Drogi Mlecznej.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Dracena smoczadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena smocza jest endemitem rzadko spotykanym na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Rośnie w formie drzewa, dorasta w naturalnych warunkach do wysokości 20 m. Ozdobą rośliny są pióropusze liści na końcach pędów. Utleniająca się żywica draceny smoczej przybiera czerwony kolor i jest nazywana smoczą krwią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Agawa amerykańskabyliny sukulent roślina ozdobna
Agawa amerykańska jest meksykańską byliną, która w naszych warunkach jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Chociaż na kwitnienie agawy nie trzeba czekać aż sto lat, jak kiedyś wierzono, to jednak ta monokarpiczna roślina rozwija kwiaty tylko raz w życiu. Ozdobę stanowią efektowne, zebrane w rozetę liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szparag pierzastybyliny bylina z kłączem liściowa
Południowoafrykański szparag pierzasty ma liście podobne do paproci i często jest mylnie nazywany paprotką. Te rośliny nie są w żaden sposób ze sobą spokrewnione, a szparag nawet w mieszkaniu zakwita, tworząc efektowne, czerwone jagody. Szparag pierzasty zyskał popularność jako roślina ozdobna pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kordylina australijskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kordylina australijska jest wiecznie zielonym drzewem, endemicznym gatunkiem Nowej Zelandii. W naszych warunkach może być uprawiana tylko w doniczkach. Wyglądem przypomina dracenę, z którą jest blisko spokrewniona. W okresie letnim wnosi egzotyczny akcent na balkony i tarasy.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śniedek baldaszkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek armeńskibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca zwiastują nadejście wiosny, nie tylko narcyzy i tulipany mają w ogrodzie swój czas świetności. Szczególnie efektowne są wtedy szafirki armeńskie, których liczne grona kwiatów tworzą niebieskie dywany. Nadają się doskonale nie tylko na kwiatowe rabaty, ale również do doniczek i pojemników na taras i balkon.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kokoryczka wonnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kokoryczka wonna należy do bylin rodzimego pochodzenia, która potrafi efektownie ozdobić nie tylko zacienione zakątki ogrodu. Na grubych kłączach rośliny pozostają ślady po obumarłych pędach przypominające odciski pieczęci, dlatego m.in. Szwedzi, Niemcy i Anglicy nazywają kokoryczkę "pieczęcią króla Salomona".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena wonna 'Lemon Lime'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Lemon Lime' jest atrakcyjną odmianą popularnego smokowca o ciekawym pokroju i żywych kolorach ulistnienia. Duże, lancetowate liście tworzą pióropusz, mają obrzeża w limonkowej zieleni, natomiast przez środek biegnie szeroka ciemnozielona smuga z wąskimi białymi pasmami. Zaletą trójbarwnej draceny 'Lemon Lime' jest łatwość uprawy, a także zdolność oczyszczania powietrza.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Tuberoza bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Tuberoza bulwiasta, nazywana tuberozą wonną, jest niezwykłą rośliną o wyjątkowo pięknym, intensywnym zapachu kwiatów. Kwiaty tej byliny nie są szczególnie okazałe, ale w ich niepowtarzalnym aromacie można doszukać się jednocześnie konwalii, jaśminu i cytrusów. Wyróżniany wcześniej rodzaj botaniczny tuberoza został uznany za synonim rodzaju agawa, jednak zmiany taksonomiczne w niczym nie wpłynęły na urodę tuberozy wonnej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cejlońskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansevieria zeylanica należy do lubianych i efektownych gatunków roślin doniczkowych. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca znalezienia rośliny, dawnego Cejlonu a obecnie Sri Lanki. Podobnie jak inne sansewierie, ten gatunek również posiada zdolność filtrowania powietrza ze szkodliwych substancji. Doskonale nadaje się nie tylko do salonu, ale również do sypialni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejska 'Moonshine'byliny sukulent roślina ozdobna
Rodzaj Sansevieria jest bogaty w gatunki roślin doniczkowych, którym wyjątkowego uroku dodają duże, skórzaste liście, ozdobione różnobarwnym wzorem. Odmiana 'Moonshine' wyróżnia się pośród gatunków i odmian sansewierii prawie jednolitą, srebrzystozieloną barwą liści, które przy odpowiednim oświetleniu stają się srebrzystoszare, niczym księżycowa poświata.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena rozgałęzionapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Pochodząca z tropikalnych lasów Afryki Zachodniej dracena rozgałęziona różni się od innych przedstawicielek swojego rodzaju brakiem mocnego pnia, a za to rozwija liczne, cienkie pędy, przez co kojarzy się z bambusem. Dracena rozgałęziona często kwitnie w uprawie doniczkowej, jednak główną jej ozdobą są wielobarwne liście, wyglądające jakby były posypane złotym pyłem.
półkrzew, krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dracena odwróconadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena odwrócona jest drzewiastym gatunkiem i w swojej ojczyźnie dorasta do 4-6 m wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga w naszych warunkach znacznie skromniejsze rozmiary. Ozdobę stanowią duże, skórzaste liście, które u poszczególnych odmian mogą być różnie ubarwione.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny szparagowate – rodzaje, charakterystyka, wymagania, uprawa
Szparagowate to rośliny zaliczane do jednoliściennych. Na świecie występują liczne ich rodzaje, ponieważ jest ich ok. 150. Rośliny mają zróżnicowane wymagania, zależące od konkretnej odmiany. Czy występowanie szparagowatych na świecie jest bardzo obszerne? Jak wygląda pielęgnacja i uprawa tych roślin w ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące roślin.
Rośliny szparagowate – uprawa, wymagania i najciekawsze rodzaje
Występowanie i morfologia roślin szparagowatych, krok po kroku
Rośliny szparagowate spotkać można w niemal każdym zakątku świata. Ich obecności nie stwierdzono jedynie w rejonach okołobiegunowych, ale też na Saharze, Gobi i we wschodniej części Amazonii. Wśród najpopularniejszych, rozprzestrzenionych globalnie roślin szparagowatych wyróżnić można m.in. Nolinoideae. Szeroki zasięg mają także rośliny agawowe, których występowanie stwierdzić można m.in. w Australii, Ameryce Północnej i Eurazji. Warto zaznaczyć, że odmian roślin szparagowatych jest znacznie więcej. Wśród nich są m.in. Aphyllanthoideae, Brodiaeoideae czy Hemiphylacus. Niektóre znajdują się w Ameryce, inne w Azji, a jeszcze inne nawet w rejonie Morza Śródziemnego. Na co zwrócić uwagę, przyglądając się morfologii roślin szparagowatych? Oto kilka ważnych elementów ich budowy, o których warto napomknąć:
- Rośliny są zróżnicowane, zwłaszcza jeśli chodzi o pokrój. Mogą być np. kwitnące wielokrotnie lub monokarpiczne. Wśród nich wyróżniają się pnącza, ale też drzewa, krzewy i rośliny zielne.
- Łodyga roślin wykształcona może być w bulwy, cebule i kłącza. Wzniesione są z drewniejącej łodygi, ewentualnie ze wspinającej. Korzenie roślin szparagowatych zazwyczaj są mięsiste.
- Liście zwykle są skrętoległe. Rzadziej zdarza się, żeby były okółkowe lub naprzeciwległe. Skupione mogą być również w przyziemną rozetę albo równomiernie rozmieszczone wzdłuż łodygi. Bywają pojedyncze albo mocno zredukowane (do łusek). Niektóre rośliny szparagowate mają mocno spłaszczone odcinki łodygi, a inne znacznie mniej. Mogą też wykształcać się w formie gałęziaków, które są bardzo podobne do liści. Zaobserwować można to zwłaszcza u rośliny danae lub bowiea.
- Liście czasem zamierają podczas kwitnienia. Bywają płaskie i cienkie, ale też sztywne, włókniste, gruboszowate i kolczaste. Mogą być siedzące, ale i ogonkowe. Czasem mają nasadę, która obejmuje łodygę. Blaszki roślin szparagowatych są lancetowate, ale też równowąskie. Spotkać się można z nimi w formach od eliptycznej do jajowatej.
- Kwiaty roślin szparagowatych są zebrane w kwiatostany pojedyncze lub jednopłciowe. Zwykle zlicza się do tych kwiatostanów grona, baldachy, wiechy lub kłosy. Mogą być one również luźne i główkowato zagęszczone.
- Kwiaty u roślin szparagowatych tworzą się w kątach liści albo na szczycie pędu. Czasami powstają również na gołębniku.
- Łodyga roślin szparagowatych może być podziemna lub silnie skrócona.
- Kwiaty wsparte mogą zostać jedną albo wieloma przysadkami. Mogą być również grzbieciste albo promieniste.
- Owoce roślin szparagowatych bywają trójkomorowe. Często są to barwne torebki, nierzadko też jagody i skrzydlaki. Czasami mogą to być tzw. orzeszki z trzema żebrami. Nasiona roślin szparagowatych są za to czarne i spłaszczone. Tylko czasem są oskrzydlone.
- Jeśli chodzi o systematykę roślin, uległa ona znacznej zmianie na przestrzeni czasu. Dawniej łączono rośliny szparagowate m.in. z rodziną liliowatych. Później zaliczano do nich szparagi rosnące głównie w Afryce i Eurazji. Zmiana w systemie nastąpiła dopiero w okolicy 2009 roku. Właśnie wtedy zredukowano liczbę roślin i jednocześnie rozszerzono zakres całej rodziny. Obecnie wyróżnić można ponad 150 rodzajów roślin szparagowatych.
Najpopularniejsze gatunki roślin szparagowatych – czy znasz je wszystkie?
Szparagi, jak potocznie określa się rośliny szparagowate, znane są na całym świecie. Wśród nich wyróżnić można mniej znane, jak i bardzo popularne gatunki. Oto kilka z nich, które postaramy się następnie krótko omówić:
- Szparag lekarski – należy do roślin
wieloletnich z rodziny szparagowatych. To bardzo popularna jarzyna w naszym
kraju, ale i poza jego granicami. Jeśli jesteś osobą niemającą genu
odpowiedzialnego za rozkład asparaginy, szparagi doprowadzą do tego, że mocz
będzie bardzo charakterystycznie pachniał (siarką).
-
Szparag cienkolistny – mówi się o
nim również Asparagus Tenuifolius. Gatunek nie występuje zbyt często w
Polsce. Jeśli już, można znaleźć szparagi w południowo-wschodniej części
naszego państwa.
-
Dracena obrzeżona – to gatunek
rośliny, który hoduje się głównie jako ozdobną roślinę doniczkową. Dracena
obrzeżona często pojawia się w polskich mieszkaniach. To roślina, która może
ozdobić dosłownie każdą przestrzeń – niezależnie od aranżacji.
-
Noga słonia – o roślinie mówi się
również „nolina odgięta”. Inni nazywają ją również „stopą słonia” lub „noliną
wygiętą”. Roślina rośnie powoli i jest długowieczna. Najczęściej spotyka się
ją, rosnącą do ok. 50-60 cm. Można też spotkać okazy 2-metrowe, pod warunkiem
że nogi słonia mają odpowiednie warunki do wzrostu. To rośliny wymagające nieco
więcej miejsca. Trzeba jednak
podkreślić, że maksymalną wysokość osiągnąć mogą po upływie nawet kilkunastu
lat.
-
Kordylina krzewiasta – to bardzo
popularna roślina doniczkowa, która uwielbiana jest przez Polaków za względu na
całkiem proste warunki uprawy w mieszkaniu, ale i w ogrodzie.
-
Zielistka Sternberga – jest bardzo
efektowna, jednak trująca. Uprawiając ją, należy uważać na pielęgnację rośliny
w pobliżu małych dzieci i zwierząt domowych. Najlepiej trzymać zielistkę w
wyższych częściach mieszkania (np. na komodzie lub szafie), do których ciężko
będzie im się dostać).
-
Sansewieria gwinejska – równie
popularna roślina doniczkowa, którą często spotkać można w naszym kraju.
Sansewieria pochodzi z Afryki równikowej i uprawiana jest jako roślina pokojowa
tak naprawdę od kilku stuleci.
- Szparag ostrolistny – gatunek wyróżnia się głównie zdrewniałym pędem oraz wysokością nawet do 2 m.
Uprawa i pielęgnacja roślin szparagowatych – najważniejsze wskazówki
Jak uprawiać dracenę obrzeżoną? Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować roślinę w mieszkaniu
Dracena obrzeżona należy do najpopularniejszych przedstawicieli roślin szparagowatych. To wspaniały kwiat dekoracyjny, który charakteryzuje się soczystym wybarwieniem liści na ciemnozielony kolor. Hodować go można w domowych warunkach, najlepiej w temperaturze ok. 25 st C. Dracena wykazuje dużą wrażliwość na niską temperaturę. Nie można zatem hodować jej w pomieszczeniach, gdzie jest zbyt chłodno. Może to bowiem doprowadzić do szybkiego i obfitego opadania liści. Doniczkę postaraj się ustawić w ciepłym i jasnym miejscu, gdzie oświetlenie będzie dobrze dopasowane do potrzeb roślin. W pokoju może być również światło wpadające delikatnymi promieniami tylko na kilka godzin dziennie. Zadbaj o dobre nawilżenia powietrza, bo draceny bardzo tego potrzebują. Warto regularnie spryskiwać liście rośliny, a także ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat pielęgnacji roślin szparagowatych? Oto kilka ważnych informacji:
- Dracena doskonale poradzi sobie w ziemi przeznaczonej dla draceny, palmy oraz juki.
Najlepsze pH dla rozwoju roślin jest lekko kwaśne o odczynie 5,5 – 6,3.
-
Od
wiosny do jesieni należy zasilać roślinę odpowiednimi nawozami. Najlepiej robić
to ok. 1-2 razy w miesiącu, stosując się do instrukcji na opakowaniu. Zimą draceny
lepiej nie nawozić.
-
Bardzo
ważne jest właściwe podlewanie draceny. Zaleca się regularne przeprowadzanie
podlewania draceny latem (ok. 2 razy w tygodniu). Wiele zależy oczywiście od
temperatury otoczenia. W upalne dni roślinie można pomóc, dodatkowo zraszając
ją miękką wodą.
-
Dracena
powinna rosnąć w wilgotnym podłożu. Trzeba jednak mocno dbać o jej podlewanie.
Nie może mimo wszystko dochodzić do przelewania rośliny, ponieważ mogłoby to
doprowadzić do jej zgnicia albo rozwinięcia się choroby grzybowej.
- Zadbaj o to, aby wilgotność powietrza wynosiła ok. 65%. Liście wówczas będą ładnie zabarwione. Jeśli tylko zauważysz, że robią się żółte na końcówkach, może to świadczyć o niedostatecznym nawilżeniu rośliny. Należy wówczas zadbać o zwiększenie wilgotności otoczenia.
Aby roślina lepiej rosła, warto systematycznie przycinać jej pędy. Wiosną możesz również skracać końcówki pędów na wybranej wysokości – dzięki temu dracena będzie atrakcyjnie się rozrastać. Należy jednak zrobić to bardzo profesjonalnie, ponieważ źle przycięta dracena może zostać trwale uszkodzona. Nie zapominaj o konieczności nawilżania powietrza, częstego podlewania, a także stosowania odpowiednich nawozów. Jeśli dracena obrzeżona ma się dobrze rozwijać, po zakupie należy przesadzić ją do większej doniczki z ziemią dedykowaną dracenom. Następnie trzeba wymieniać im pojemnik mniej więcej co dwa lata – najlepiej na wiosnę. Dobre stanowisko dracenom zapewnić można, wystawiając je latem na balkon lub taras. Musi być nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte przed wiatrem, żeby dracena prawidłowo rosła. Warto dodać, że roślina dzieli się na kilka ciekawych odmian, które można hodować w mieszkaniu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują trzy rośliny:
- Dracena
obrzeżona Tricolor – potrzebuje dobrego oświetlenia, aby mogła prawidłowo
rosnąć. Jej liście są zielone z różowymi obrzeżami, a także kremowymi paskami,
dzięki którym wyglądają bardzo atrakcyjnie. Kwiaty można łatwo rozmnożyć,
dlatego często wybiera się je do domowej hodowli.
-
Dracena
obrzeżona Bicolor – wiele osób określa roślinę Smoczym Owocem. W warunkach
domowych dracena potrzebuje ok. 25 st. C do prawidłowego wzrostu. Jej liście są
długie i lśniące, w kolorze zielono-szarym. Obrzeża są z kolei barwy białej i
czerwonej. W naturalnym środowisku kwiat może zakwitnąć, natomiast w domowej
hodowli robi to bardzo rzadko. Dracena wymaga dobrego oświetlenia i wciąż
wilgotnego podłoża, aby mogła lepiej rosnąć.
- Dracena obrzeżona Colorama – dzięki temu niesamowitemu kwiatu można ozdobić dosłownie każde pomieszczenie. Na szczególną uwagę zasługują zielone liście rośliny, a także czerwono-różowe pasy wokół liści. Draceny wyróżniają się też pachnącymi, małymi kwiatami i pomarańczowymi jagodami, które bardzo rzadko pojawiają się jednak w uprawie doniczkowej. Jeśli szukasz ciekawych roślin do uprawy domowej, dracena obrzeżona Colorama może być jednym z najlepszych możliwych wyborów.
Zielistka Sternberga – jak zadbać o nią w domu? Podstawowe informacje o roślinie
Zielistka to bardzo ciekawy kwiat należący do roślin szparagowatych. Jako że ma niskie wymagania, uprawiać go można zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. To jedna z najłatwiejszych do utrzymania roślin doniczkowych, jakie istnieją. Jesteś osobą notorycznie zapominającą o podlewaniu roślin? Koniecznie zwróć uwagę na zielistkę Sternberga! Roślina jest niesamowicie prosta w pielęgnacji. Potrafi ozdobić dosłownie każdą przestrzeń. W dodatku świetnie oczyszcza powietrze z rozmaitych zanieczyszczeń. Zielistek jest całkiem sporo, jednak najpopularniejszą odmianą jest Sternberga. Uprawia się ją w wiszących doniczkach, które we wspaniały sposób podkreślić mogą aranżację dosłownie każdego pomieszczenia mieszkania. Zielistkę uprawiać można również w ogrodzie na rabatach. Roślina nie jest mrozoodporna, więc jesienią lepiej wstawić ją do ciepłego pomieszczenia.
Warto uprawiać zielistkę Sternberga w domu, zwłaszcza że ma niewielkie wymagania. Możne swobodnie rosnąć zarówno w zacienionym, jak i naświetlonym miejscu. Bardzo lubi też rozproszone światło, które nie może jednak padać bezpośrednio na roślinę. Zielistka powinna stać w przeciągu, gdyż świetnie służy jej dopływ świeżego powietrza. Roślina rzadko zapada na jakiekolwiek choroby, ponieważ jest odporna na większość z nich. Czasami wystąpić mogą przędziorki, które skutecznie zniszczyć mogą zdrowie zielistek. Niekiedy na roślinie pojawiają się też brązowe liście, które wysychają na końcach. Takie liście świadczyć mogą o zbyt małej wilgotności powietrza w domu. Mogą też świadczyć o tym, że na dnie doniczki zalega woda. Należy przy tym zaznaczyć, że zielistka bardzo lubi temperaturę powyżej 0 st. C. Urośnie zarówno w niedogrzanym domu, jak i przegrzanym mieszkaniu. Trzeba jednak zadbać o to, aby ziemia pod jej uprawę była gliniasta.
Rośliny szparagowate, o których powinieneś wiedzieć więcej – tajemnice zielistek Sternberga
Najłatwiej rozmnożyć można zielistki poprzez rozmnóżki. Rozmnażanie tego typu polega na odrywaniu młodych rozmnóżek, które znajdują się na końcach pędów kwiatostanów. Młode listki powinny mieć już swój układ korzeniowy, który wystarczy wsadzić do ziemi. Jeśli zielistki nie mają w pełni rozwiniętych korzeni, wówczas trzeba włożyć je do naczynia z wodą, aby się w nim ukorzeniły. W przypadku mocno rozrastającej się zielistki warto rozmnożyć ją przez podział. To łatwy i szybki proces, zatem nawet mniej doświadczony ogrodnik powinien sobie świetnie poradzić z takim rozmnożeniem. Oto co wypada po kolei zrobić:
- Wyjmij zielistkę z doniczki i pozbądź się jak największej ilości ziemi. Rozerwij bryłę korzeniową, aby jej nie uszkodzić.
- Podziel bryłę korzeniową na kilka osobnych roślin. Każdej sadzonce skróć liście.
- Wsadź sadzonki do nowych doniczek, każdą z osobna.
Zielistka wypuści nowe korzenie, gdy część przyłączona będzie do matecznika. Nowych roślin wcale nie trzeba ukorzeniać wcześniej w wodzie. Możesz wysadzać je bezpośrednio do ziemi, ponieważ jest to sposób znacznie szybszy niż ukorzenianie w wodzie. Gdy kłącze zielistki będzie wystarczająco obfite, wówczas można je skrócić. Przesadzanie rośliny należy przeprowadzać najlepiej co 3-4 lata. Należy pamiętać przy tym o odpowiedniej wielkości doniczkach. Świeżutkie zielistki nie mogą rosnąć w zbyt dużych, ale też w zbyt małych pojemnikach. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby dno doniczki wysypać keramzytem.
Wśród najbardziej popularnych odmian zielistki Sternberga jest Bonnie (zielone, zwijające się liście), Vittatum (szarozielone liście z białymi paskami), Ocen (jasnozielone z białą obwódką) i Zebra (zielone z żółtymi paskami). Zielistki dawniej były szczególnie docenianymi roślinami w domu. Moda na rośliny wróciła do łask tak naprawdę dopiero po kilkunastu latach. Coraz częściej zauważyć je zatem można w naszych mieszkaniach. Zielistki mają ogromną zdolność oczyszczania powietrza, za co doceniamy je nie tylko w domu, ale i w biurze. Rośliny mają również zdolność wchłaniania promieniowania elektromagnetycznego, dlatego warto ustawić je przy laptopie w pracy. W dodatku wytwarzają fitocydy, czyli substancje, które nadają roślinom antybakteryjny i grzybobójczy filtr.