Rośliny szparagowate

Ilustracja rośliny szparagowate

Szparagowate to rośliny, które zaliczane są do jednoliściennych. Dawniej klasyfikowano szparagowate tylko do szparag, gdy definicja roślin była jeszcze niejasno opisana. Zaliczano do nich szparagi rosnące głównie w Afryce i Eurazji. Zmiana w systemie klasyfikacji nastąpiła dopiero w okolicy 2009 roku – wówczas znacznie zmniejszono liczbę roślin i jednocześnie rozszerzono zakres rodziny szparagowatych. Dziś rodzina obejmuje ponad 150 rodzajów, które dzielą się na wiele tysięcy gatunków. Szparagowate odnaleźć można niemal na całym świecie. Ich występowania nie stwierdzono jedynie m.in. na kole okołobiegunowym lub na Saharze.

Rośliny szparagowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny szparagowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny szparagowate – rodzaje, charakterystyka, wymagania, uprawa

Szparagowate to rośliny zaliczane do jednoliściennych. Na świecie występują liczne ich rodzaje, ponieważ jest ich ok. 150. Rośliny mają zróżnicowane wymagania, zależące od konkretnej odmiany. Czy występowanie szparagowatych na świecie jest bardzo obszerne? Jak wygląda pielęgnacja i uprawa tych roślin w ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące roślin.

Rośliny szparagowate – uprawa, wymagania i najciekawsze rodzaje

Występowanie i morfologia roślin szparagowatych, krok po kroku

Rośliny szparagowate spotkać można w niemal każdym zakątku świata. Ich obecności nie stwierdzono jedynie w rejonach okołobiegunowych, ale też na Saharze, Gobi i we wschodniej części Amazonii. Wśród najpopularniejszych, rozprzestrzenionych globalnie roślin szparagowatych wyróżnić można m.in. Nolinoideae. Szeroki zasięg mają także rośliny agawowe, których występowanie stwierdzić można m.in. w Australii, Ameryce Północnej i Eurazji. Warto zaznaczyć, że odmian roślin szparagowatych jest znacznie więcej. Wśród nich są m.in. Aphyllanthoideae, Brodiaeoideae czy Hemiphylacus. Niektóre znajdują się w Ameryce, inne w Azji, a jeszcze inne nawet w rejonie Morza Śródziemnego. Na co zwrócić uwagę, przyglądając się morfologii roślin szparagowatych? Oto kilka ważnych elementów ich budowy, o których warto napomknąć:

  1. Rośliny są zróżnicowane, zwłaszcza jeśli chodzi o pokrój. Mogą być np. kwitnące wielokrotnie lub monokarpiczne. Wśród nich wyróżniają się pnącza, ale też drzewa, krzewy i rośliny zielne.
  2. Łodyga roślin wykształcona może być w bulwy, cebule i kłącza. Wzniesione są z drewniejącej łodygi, ewentualnie ze wspinającej. Korzenie roślin szparagowatych zazwyczaj są mięsiste.
  3. Liście zwykle są skrętoległe. Rzadziej zdarza się, żeby były okółkowe lub naprzeciwległe. Skupione mogą być również w przyziemną rozetę albo równomiernie rozmieszczone wzdłuż łodygi. Bywają pojedyncze albo mocno zredukowane (do łusek). Niektóre rośliny szparagowate mają mocno spłaszczone odcinki łodygi, a inne znacznie mniej. Mogą też wykształcać się w formie gałęziaków, które są bardzo podobne do liści. Zaobserwować można to zwłaszcza u rośliny danae lub bowiea.
  4. Liście czasem zamierają podczas kwitnienia. Bywają płaskie i cienkie, ale też sztywne, włókniste, gruboszowate i kolczaste. Mogą być siedzące, ale i ogonkowe. Czasem mają nasadę, która obejmuje łodygę. Blaszki roślin szparagowatych są lancetowate, ale też równowąskie. Spotkać się można z nimi w formach od eliptycznej do jajowatej.
  5. Kwiaty roślin szparagowatych są zebrane w kwiatostany pojedyncze lub jednopłciowe. Zwykle zlicza się do tych kwiatostanów grona, baldachy, wiechy lub kłosy. Mogą być one również luźne i główkowato zagęszczone.
  6. Kwiaty u roślin szparagowatych tworzą się w kątach liści albo na szczycie pędu. Czasami powstają również na gołębniku.
  7. Łodyga roślin szparagowatych może być podziemna lub silnie skrócona.
  8. Kwiaty wsparte mogą zostać jedną albo wieloma przysadkami. Mogą być również grzbieciste albo promieniste.
  9. Owoce roślin szparagowatych bywają trójkomorowe. Często są to barwne torebki, nierzadko też jagody i skrzydlaki. Czasami mogą to być tzw. orzeszki z trzema żebrami. Nasiona roślin szparagowatych są za to czarne i spłaszczone. Tylko czasem są oskrzydlone.
  10. Jeśli chodzi o systematykę roślin, uległa ona znacznej zmianie na przestrzeni czasu. Dawniej łączono rośliny szparagowate m.in. z rodziną liliowatych. Później zaliczano do nich szparagi rosnące głównie w Afryce i Eurazji. Zmiana w systemie nastąpiła dopiero w okolicy 2009 roku. Właśnie wtedy zredukowano liczbę roślin i jednocześnie rozszerzono zakres całej rodziny. Obecnie wyróżnić można ponad 150 rodzajów roślin szparagowatych.

Najpopularniejsze gatunki roślin szparagowatych – czy znasz je wszystkie?

Szparagi, jak potocznie określa się rośliny szparagowate, znane są na całym świecie. Wśród nich wyróżnić można mniej znane, jak i bardzo popularne gatunki. Oto kilka z nich, które postaramy się następnie krótko omówić:

  • Szparag lekarski – należy do roślin wieloletnich z rodziny szparagowatych. To bardzo popularna jarzyna w naszym kraju, ale i poza jego granicami. Jeśli jesteś osobą niemającą genu odpowiedzialnego za rozkład asparaginy, szparagi doprowadzą do tego, że mocz będzie bardzo charakterystycznie pachniał (siarką).
  • Szparag cienkolistny – mówi się o nim również Asparagus Tenuifolius. Gatunek nie występuje zbyt często w Polsce. Jeśli już, można znaleźć szparagi w południowo-wschodniej części naszego państwa.
  • Dracena obrzeżona – to gatunek rośliny, który hoduje się głównie jako ozdobną roślinę doniczkową. Dracena obrzeżona często pojawia się w polskich mieszkaniach. To roślina, która może ozdobić dosłownie każdą przestrzeń – niezależnie od aranżacji.
  • Noga słonia – o roślinie mówi się również „nolina odgięta”. Inni nazywają ją również „stopą słonia” lub „noliną wygiętą”. Roślina rośnie powoli i jest długowieczna. Najczęściej spotyka się ją, rosnącą do ok. 50-60 cm. Można też spotkać okazy 2-metrowe, pod warunkiem że nogi słonia mają odpowiednie warunki do wzrostu. To rośliny wymagające nieco więcej miejsca.  Trzeba jednak podkreślić, że maksymalną wysokość osiągnąć mogą po upływie nawet kilkunastu lat.
  • Kordylina krzewiasta – to bardzo popularna roślina doniczkowa, która uwielbiana jest przez Polaków za względu na całkiem proste warunki uprawy w mieszkaniu, ale i w ogrodzie.
  • Zielistka Sternberga – jest bardzo efektowna, jednak trująca. Uprawiając ją, należy uważać na pielęgnację rośliny w pobliżu małych dzieci i zwierząt domowych. Najlepiej trzymać zielistkę w wyższych częściach mieszkania (np. na komodzie lub szafie), do których ciężko będzie im się dostać).
  • Sansewieria gwinejska – równie popularna roślina doniczkowa, którą często spotkać można w naszym kraju. Sansewieria pochodzi z Afryki równikowej i uprawiana jest jako roślina pokojowa tak naprawdę od kilku stuleci.
  • Szparag ostrolistny – gatunek wyróżnia się głównie zdrewniałym pędem oraz wysokością nawet do 2 m.

Uprawa i pielęgnacja roślin szparagowatych – najważniejsze wskazówki

Jak uprawiać dracenę obrzeżoną? Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować roślinę w mieszkaniu

Dracena obrzeżona należy do najpopularniejszych przedstawicieli roślin szparagowatych. To wspaniały kwiat dekoracyjny, który charakteryzuje się soczystym wybarwieniem liści na ciemnozielony kolor. Hodować go można w domowych warunkach, najlepiej w temperaturze ok. 25 st C. Dracena wykazuje dużą wrażliwość na niską temperaturę. Nie można zatem hodować jej w pomieszczeniach, gdzie jest zbyt chłodno. Może to bowiem doprowadzić do szybkiego i obfitego opadania liści. Doniczkę postaraj się ustawić w ciepłym i jasnym miejscu, gdzie oświetlenie będzie dobrze dopasowane do potrzeb roślin. W pokoju może być również światło wpadające delikatnymi promieniami tylko na kilka godzin dziennie. Zadbaj o dobre nawilżenia powietrza, bo draceny bardzo tego potrzebują. Warto regularnie spryskiwać liście rośliny, a także ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat pielęgnacji roślin szparagowatych? Oto kilka ważnych informacji:

  • Dracena doskonale poradzi sobie w ziemi przeznaczonej dla draceny, palmy oraz juki. Najlepsze pH dla rozwoju roślin jest lekko kwaśne o odczynie 5,5 – 6,3.
  • Od wiosny do jesieni należy zasilać roślinę odpowiednimi nawozami. Najlepiej robić to ok. 1-2 razy w miesiącu, stosując się do instrukcji na opakowaniu. Zimą draceny lepiej nie nawozić.
  • Bardzo ważne jest właściwe podlewanie draceny. Zaleca się regularne przeprowadzanie podlewania draceny latem (ok. 2 razy w tygodniu). Wiele zależy oczywiście od temperatury otoczenia. W upalne dni roślinie można pomóc, dodatkowo zraszając ją miękką wodą.
  • Dracena powinna rosnąć w wilgotnym podłożu. Trzeba jednak mocno dbać o jej podlewanie. Nie może mimo wszystko dochodzić do przelewania rośliny, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jej zgnicia albo rozwinięcia się choroby grzybowej.
  • Zadbaj o to, aby wilgotność powietrza wynosiła ok. 65%. Liście wówczas będą ładnie zabarwione. Jeśli tylko zauważysz, że robią się żółte na końcówkach, może to świadczyć o niedostatecznym nawilżeniu rośliny. Należy wówczas zadbać o zwiększenie wilgotności otoczenia.

Aby roślina lepiej rosła, warto systematycznie przycinać jej pędy. Wiosną możesz również skracać końcówki pędów na wybranej wysokości – dzięki temu dracena będzie atrakcyjnie się rozrastać. Należy jednak zrobić to bardzo profesjonalnie, ponieważ źle przycięta dracena może zostać trwale uszkodzona. Nie zapominaj o konieczności nawilżania powietrza, częstego podlewania, a także stosowania odpowiednich nawozów. Jeśli dracena obrzeżona ma się dobrze rozwijać, po zakupie należy przesadzić ją do większej doniczki z ziemią dedykowaną dracenom. Następnie trzeba wymieniać im pojemnik mniej więcej co dwa lata – najlepiej na wiosnę. Dobre stanowisko dracenom zapewnić można, wystawiając je latem na balkon lub taras. Musi być nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte przed wiatrem, żeby dracena prawidłowo rosła. Warto dodać, że roślina dzieli się na kilka ciekawych odmian, które można hodować w mieszkaniu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują trzy rośliny:

  • Dracena obrzeżona Tricolor – potrzebuje dobrego oświetlenia, aby mogła prawidłowo rosnąć. Jej liście są zielone z różowymi obrzeżami, a także kremowymi paskami, dzięki którym wyglądają bardzo atrakcyjnie. Kwiaty można łatwo rozmnożyć, dlatego często wybiera się je do domowej hodowli.
  • Dracena obrzeżona Bicolor – wiele osób określa roślinę Smoczym Owocem. W warunkach domowych dracena potrzebuje ok. 25 st. C do prawidłowego wzrostu. Jej liście są długie i lśniące, w kolorze zielono-szarym. Obrzeża są z kolei barwy białej i czerwonej. W naturalnym środowisku kwiat może zakwitnąć, natomiast w domowej hodowli robi to bardzo rzadko. Dracena wymaga dobrego oświetlenia i wciąż wilgotnego podłoża, aby mogła lepiej rosnąć.
  • Dracena obrzeżona Colorama – dzięki temu niesamowitemu kwiatu można ozdobić dosłownie każde pomieszczenie. Na szczególną uwagę zasługują zielone liście rośliny, a także czerwono-różowe pasy wokół liści. Draceny wyróżniają się też pachnącymi, małymi kwiatami i pomarańczowymi jagodami, które bardzo rzadko pojawiają się jednak w uprawie doniczkowej. Jeśli szukasz ciekawych roślin do uprawy domowej, dracena obrzeżona Colorama może być jednym z najlepszych możliwych wyborów.

Zielistka Sternberga – jak zadbać o nią w domu? Podstawowe informacje o roślinie

Zielistka to bardzo ciekawy kwiat należący do roślin szparagowatych. Jako że ma niskie wymagania, uprawiać go można zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. To jedna z najłatwiejszych do utrzymania roślin doniczkowych, jakie istnieją. Jesteś osobą notorycznie zapominającą o podlewaniu roślin? Koniecznie zwróć uwagę na zielistkę Sternberga! Roślina jest niesamowicie prosta w pielęgnacji. Potrafi ozdobić dosłownie każdą przestrzeń. W dodatku świetnie oczyszcza powietrze z rozmaitych zanieczyszczeń. Zielistek jest całkiem sporo, jednak najpopularniejszą odmianą jest Sternberga. Uprawia się ją w wiszących doniczkach, które we wspaniały sposób podkreślić mogą aranżację dosłownie każdego pomieszczenia mieszkania. Zielistkę uprawiać można również w ogrodzie na rabatach. Roślina nie jest mrozoodporna, więc jesienią lepiej wstawić ją do ciepłego pomieszczenia.

Warto uprawiać zielistkę Sternberga w domu, zwłaszcza że ma niewielkie wymagania. Możne swobodnie rosnąć zarówno w zacienionym, jak i naświetlonym miejscu. Bardzo lubi też rozproszone światło, które nie może jednak padać bezpośrednio na roślinę. Zielistka powinna stać w przeciągu, gdyż świetnie służy jej dopływ świeżego powietrza. Roślina rzadko zapada na jakiekolwiek choroby, ponieważ jest odporna na większość z nich. Czasami wystąpić mogą przędziorki, które skutecznie zniszczyć mogą zdrowie zielistek. Niekiedy na roślinie pojawiają się też brązowe liście, które wysychają na końcach. Takie liście świadczyć mogą o zbyt małej wilgotności powietrza w domu. Mogą też świadczyć o tym, że na dnie doniczki zalega woda. Należy przy tym zaznaczyć, że zielistka bardzo lubi temperaturę powyżej 0 st. C. Urośnie zarówno w niedogrzanym domu, jak i przegrzanym mieszkaniu. Trzeba jednak zadbać o to, aby ziemia pod jej uprawę była gliniasta.

Rośliny szparagowate, o których powinieneś wiedzieć więcej – tajemnice zielistek Sternberga

Najłatwiej rozmnożyć można zielistki poprzez rozmnóżki. Rozmnażanie tego typu polega na odrywaniu młodych rozmnóżek, które znajdują się na końcach pędów kwiatostanów. Młode listki powinny mieć już swój układ korzeniowy, który wystarczy wsadzić do ziemi. Jeśli zielistki nie mają w pełni rozwiniętych korzeni, wówczas trzeba włożyć je do naczynia z wodą, aby się w nim ukorzeniły. W przypadku mocno rozrastającej się zielistki warto rozmnożyć ją przez podział. To łatwy i szybki proces, zatem nawet mniej doświadczony ogrodnik powinien sobie świetnie poradzić z takim rozmnożeniem. Oto co wypada po kolei zrobić:

  1. Wyjmij zielistkę z doniczki i pozbądź się jak największej ilości ziemi. Rozerwij bryłę korzeniową, aby jej nie uszkodzić.
  2. Podziel bryłę korzeniową na kilka osobnych roślin. Każdej sadzonce skróć liście.
  3. Wsadź sadzonki do nowych doniczek, każdą z osobna.

Zielistka wypuści nowe korzenie, gdy część przyłączona będzie do matecznika. Nowych roślin wcale nie trzeba ukorzeniać wcześniej w wodzie. Możesz wysadzać je bezpośrednio do ziemi, ponieważ jest to sposób znacznie szybszy niż ukorzenianie w wodzie. Gdy kłącze zielistki będzie wystarczająco obfite, wówczas można je skrócić. Przesadzanie rośliny należy przeprowadzać najlepiej co 3-4 lata. Należy pamiętać przy tym o odpowiedniej wielkości doniczkach. Świeżutkie zielistki nie mogą rosnąć w zbyt dużych, ale też w zbyt małych pojemnikach. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby dno doniczki wysypać keramzytem.

Wśród najbardziej popularnych odmian zielistki Sternberga jest Bonnie (zielone, zwijające się liście), Vittatum (szarozielone liście z białymi paskami), Ocen (jasnozielone z białą obwódką) i Zebra (zielone z żółtymi paskami). Zielistki dawniej były szczególnie docenianymi roślinami w domu. Moda na rośliny wróciła do łask tak naprawdę dopiero po kilkunastu latach. Coraz częściej zauważyć je zatem można w naszych mieszkaniach. Zielistki mają ogromną zdolność oczyszczania powietrza, za co doceniamy je nie tylko w domu, ale i w biurze. Rośliny mają również zdolność wchłaniania promieniowania elektromagnetycznego, dlatego warto ustawić je przy laptopie w pracy. W dodatku wytwarzają fitocydy, czyli substancje, które nadają roślinom antybakteryjny i grzybobójczy filtr.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto