Rośliny tamaryszkowate

Ilustracja rośliny tamaryszkowate

Rośliny tamaryszkowate nalezą do rodziny okrytonasiennych. Wlicza się do nich aż 5 rodzajów z drobnymi kwiatami oraz liśćmi. Najwięcej tamaryszkowatych znajdziemy w Azji Środkowej, a także na dalekim wschodzie. Można jednak spotkać je również na innych kontynentach. W Europie pospolita jest wyłącznie września pobrzeżna – uprawia się wobec tego tamaryszki. W Polsce najczęściej hodujemy je jako rośliny ozdobne. Głównie dlatego, że są uodpornione na zalewy, susze i zasolenie.

Rośliny tamaryszkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny tamaryszkowate – opis, występowanie, uprawa, porady

Rośliny tamaryszkowate nie są zbyt popularne w Polsce. Dekoracyjne gatunki, jakie głównie się u nas uprawia, to tamaryszki. Jakie wymagania mają te piękne, kwitnące rośliny? Czy są kolorowe? Jak dokładnie wygląda uprawa roślin tamaryszkowatych? Sprawdź najważniejsze informacje.

Jakie wymagania mają rośliny tamaryszkowate? Uprawa i gatunki

Jak wyglądają tamaryszki? Popularne gatunki

Rośliny tamaryszkowate nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością. Wśród nich jest jednak krzew, który czasami uprawia się w ogrodzie. To tamaryszek – jeden z najładniejszych krzewów ogrodowych. Ceni się go głównie ze względu na ażurowy pokrój i gęste, drobne liście oraz różowe kwiaty. Dobrym pomysłem jest używanie tamaryszków, aby tworzyć z nich krzewiaste kompozycje. Jeśli teren wokół domu nie jest urodzajny, tamaryszki także świetnie uzupełnią przestrzeń. W naszym kraju najpopularniejsze odmiany tamaryszków to:

  • Pięciopręcikowy
  • Drobnokwiatowy
  • Francuski

Między trzema opisanymi wyżej roślinami nie ma dużych różnic. Można je zauważyć przede wszystkim w innym wyglądzie kwiatów. Tamaryszki kwitną też w różnych terminach. Pięciopręcikowy wypuszcza dość okazałe kwiaty – latem kwitnie na tegorocznych pędach. Tamaryszek drobnokwiatowy ma niewielkie kwiaty, a jego kwitnienie przypada na kwiecień-czerwiec. Z kolei francuski przypomina pierwszą, czyli pięciopręcikową odmianę. Również kwitnie na jednorocznych pędach.

Tamaryszki są rozłożystymi krzewami, które najczęściej rosną od 2 do nawet 3 m wysokości. Zdecydowanie najwięcej odmian spotkać można wśród tamaryszków pięciopręcikowych. Często polecaną odmianą o ciemnoróżowych kwiatach jest „Rubra”. Mamy też wspaniałe w uprawie ciemnoróżowe krzewy pięciopręcikowe „Pink Cascade” i „Summer Glow”. Każdy może niesamowicie ozdobić ogród przed domem.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja roślin tamaryszkowatych

Tamaryszki najlepiej czują się w miejscach słonecznych. Właśnie tam najszybciej i najobficiej kwitną. W zacienionym stanowisku mogą być bardziej zielone, jednak w cieniu najprawdopodobniej zamrą. Rośliny poradzą sobie nawet z jałowym podłożem. Doskonale odnajdą się na piaszczystej i lekkiej glebie. Powinieneś jednak unikać sadzenia roślin tamaryszkowatych w podmokłej i ciężkiej ziemi. Mimo że uznaje się je za mrozoodporne, zimą mogą przemarzać. Zanim nadejdą konkretne mrozy, należy konkretnie okryć tamaryszek. Roślina dobrze poradzi sonie z zanieczyszczeniem środowiska czy zasoleniem podłoża. Nie jest też podatna na szkodniki lub choroby. Chyba że będzie rosnąć w nadmiernie wilgotnej glebie.

Tamaryszki nie są bardzo wymagającymi roślinami. Właśnie dlatego nie powinny stanowić problemu w uprawie. Należy sadzić tamaryszki wiosną, zwłaszcza że krzew nie przepada za przesadzaniem go później. Młode rośliny podlewaj szczególnie w okresie suszy, ponieważ źle znoszą niedobór wody. Nie jest konieczne ich nawożenie – zwłaszcza mineralne. Zdecydować się możesz na mniej intensywny, ale jednocześnie wolniej działający nawóz organiczny. Jednym z najlepszych wyborów będzie kompost. Co ciekawe, nie ma większego problemu z rozmnażaniem tamaryszków. Zrobisz to np. dzięki ukorzenianiu się sadzonek pędowych.

Kolorowe, kwitnące rośliny tamaryszkowate – przycinanie i zastosowanie

Przycinanie tamaryszków, krok po kroku

Jeśli chodzi o cięcie tamaryszka, bardzo ważne jest regularne przycinanie tej rośliny. Tylko w ten sposób utrzymać można jej piękny wygląd, a także obfite kwitnienie. Aby zagęścić krzew, po posadzeniu należy dokonać pierwszego zabiegu przycinania. Wówczas każdy pęd skraca się o połowę. Należy pamiętać, że tamaryszek drobnokwiatowy należy przycinać po kwitnieniu – właśnie takiego zabiegu wymaga odmiana. Przekwitłe pędy należy skrócić o 1/3 długości. Z kolei stare usuwa się całkowicie – głównie te u podstawy. Zostaw młode i delikatne pędy, jednocześnie pozbywając się uszkodzonych i słabych. Usuń też pędy wrastające do środka korony krzewu.

Tamaryszek francuski i pięciopręcikowy należy przycinać na przełomie marca i kwietnia, czyli wczesną wiosną. Jeśli pędy są nadmiernie wybujałe, należy ukrócić je o 2/3 długości. Krótsze pędy oraz te, które mieszczą się u podstawy, należy skrócić o 1/2 długości. Uszkodzone, wzrastające w koronę i wiotkie pędy usuwa się w całości. Warto pamiętać, że warto wykonywać odmładzające cięcie u każdego tamaryszka – niezależnie od odmiany. Aby odmłodzić roślinę, należy pozbywać się najstarszych pędów.

Rośliny tamaryszkowate – zastosowanie w ogrodzie

Rośliny tamaryszkowate powinno się sadzić w grupach. Tworząc wielogatunkowe nasadzenia i kompozycje, można wspaniale ozdobić każdy ogród – niezależnie od jego aranżacji. Dla przykładu tamaryszki świetnie zaprezentują się zestawione z krzewami, które wypuszczają drobne kwiaty. Świetnie wyglądają też w połączeniu z krzewami o ozdobnych liściach.

Do czego jeszcze wykorzystać można roślinę? Na pewno do osłony mniejszych kwiatów – możesz np. stworzyć z tamaryszków ścianę, która będzie chronić mniejsze rośliny przed wiatrem. Jak już wspominaliśmy, rośliny tamaryszkowate odporne są na zanieczyszczenia. Możesz więc nie tylko uprawiać je w ogrodzie, ale też w mieście. Nic dziwnego, że tamaryszki coraz częściej pojawiają się m.in. w parkach. Rośliny w dodatku są mało kłopotliwe, jeśli chodzi o uprawę. Tolerują też piaszczyste gleby, dzięki czemu poradzą sobie np. na działce letniskowej. Szukając prostej w pielęgnacji i jednocześnie urokliwej rośliny, warto przyjrzeć się bliżej tamaryszkowatym.

Rośliny tamaryszkowate nie są zbyt popularne w Polsce. Jakie wymagania mają te piękne, kwitnące rośliny? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin tamaryszkowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto