Rośliny trędownikowate - najpopularniejsze rośliny
-
Budleja Davidakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja Davida jest krzewem długo kwitnącym i prawdziwym magnesem dla owadów. Jej kwiatostany przypominające lilak pospolity wabią całe roje motyli i innych owadów. Pachnące wiechy kwiatów rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, potem na bocznych. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia francuskiego misjonarza i botanika Armanda Davida.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Nemezja powabnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej nemezja liczy ponad 60 gatunków, przy czym w naszych ogrodach spotyka się najczęściej nemezję powabną, a zwłaszcza jej hybrydy i kultywary. Roślina odznacza się bajecznie kolorowymi kwiatami, które rozwijają się niezmordowanie od wiosny do końca lata.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Budleja skrętolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja skrętolistna rozwija kuliste grona kwiatów wzdłuż zeszłorocznych pędów. Całkowicie pokrywają długie pędy, przypominając sznury fioletowych korali. Pachnące kwiaty wabią owady, stąd popularna w wielu językach nazwa "motyli krzew". W odróżnieniu od innych gatunków budlei ta jest wyjątkowo mrozoodporna.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dziewanna drobnokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna drobnokwiatowa w pierwszym roku rozwija tylko okazałą rozetę liści, natomiast wysoki pęd zakończony długim kwiatostanem pojawia się dopiero w drugim roku. Jest prawdziwym magnesem dla owadów, a długi okres kwitnienia zapewnia im pożywienie przez wiele tygodni. Dziewanna może być atrakcją w ogrodzie oraz rośliną leczniczą.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Żółte kwiaty z czerwoną plamką u nasady dziewanny pospolitej, zebrane na szczycie łodygi w długie grono, wnoszą do każdego ogrodu jasny, słoneczny akcent. W naturalnym środowisku można często spotkać dziewannę pospolitą na polanach, w zaroślach, przydrożach i brzegach rzek. Kwitnie długo od czerwca do września.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
Rośliny trędownikowate - pozostałe rośliny
-
Dziewanna wielkokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna wielkokwiatowa rozwija w pierwszym roku rozetę liści, a w drugim imponującej wielkości kwiatostan dochodzący do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi do góry, tworząc ozdobę ogrodu od lipca do września. Cała roślina jest pokryta gęstym, żółtawym kutnerem, który chroni przed promieniowaniem słońca i nadmiernym parowaniem wody.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Diaskia (hybryda)rośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Spotykana coraz częściej na naszych tarasach i balkonach diaskia jest zwykle jakąś odmianą hybrydy międzygatunkowej, ponieważ formy hodowlane są bardziej dekoracyjne od form botanicznych. Nazwa rodzajowa Diascia składa się z dwóch greckich wyrazów di = "dwa" i askos ="worek", co odnosi się do specyficznej budowy kwiatów z nektarnikami w dwóch ostrogach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Trędownik bulwiastybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trędownik bulwiasty jest rodzimego pochodzenia byliną z bulwiastymi zgrubieniami na kłączu. Występuje w liściastych lasach, na wilgotnych łąkach i w zaroślach w pobliżu zbiorników wodnych. Kwiaty są brązowoczerwone, u podstawy zielonawe, zebrane na szczycie łodygi w wiechy. Nie są szczególnie efektowne, za to wydzielają bardzo obficie nektar, poszukiwany przez owady.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Budleja Davida 'Black Knight'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja Davida 'Black Knight' jest odmianą motylego krzewu o ciemnych, purpurowofioletowych kwiatach, wpadających w czerń. Pachnące, wiechowate kwiatostany wabią do ogrodu roje motyli. Pewną wadą tego atrakcyjnego krzewu jest niedostateczne drewnienie pędów przed zimą i częste ich przemarzanie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Budleja Davida 'Empire Blue'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja Davida 'Empire Blue' jest odmianą hodowlaną ulubionego przez pszczoły i motyle krzewu. Jej kwiaty są niebieskofioletowe i nie tak ciemne jak w przypadku "Czarnego Rycerza", czyli odmiany 'Black Knight'. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporna na mróz.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny trędownikowate - rodzaje, charakterystyka, uprawa, porady
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż niektóre kwiaty uprawiane w naszych ogrodach są przedstawicielami licznej rodziny roślin spotykanych na całym świecie. Takim przykładem są rośliny zielne zaliczające się do trędownikowatych. Warto zatem sprawdzić, czym dokładnie wyróżniają się te rośliny, jakie jest występowanie poszczególnych gatunków, a także jakie wykazują działanie.
Rośliny trędownikowate - opis
Rodzina roślin trędownikowatych obejmuje głównie rośliny zielne jednoroczne i dwuletnie. Wyróżniają się one pojedynczymi liśćmi, które rosną najczęściej skrętolegle. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty, które są zebrane w kwiatostany wiechowate, główkowate lub też groniaste. Po przekwitnięciu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce zazwyczaj w formie torebki.
W Polsce w stanie naturalnym spotkamy trzy rodzaje roślin z rodziny trędownikowatych. Do nich zalicza się dziewanna, namulnik, a także trędownik. Należy jednak dodać, że wiele innych rodzajów, które dziko rosną w innych zakątkach, zostały z powodzeniem udomowione. Dlatego wiele gatunków można z powodzeniem uprawiać w naszych ogrodach jako rośliny ozdobne. Do nich zaliczają się między innymi budleje, dziewanny, czy też jawnostki.
Rośliny zielne z rodziny trędownikowatych - przykładowe rodzaje i gatunki
Patrząc na systematykę trędownikowatych, rodzina obejmuje 58 rodzajów roślin. Do nich zaliczają się między innymi takie rodzaje jak alonzoa (Alonsoa), namulnik (Limosella L.), jawnostka (Nemesia Vent.), budleja (Buddleja L.), trędownik (Scrophularia L.), czy też dziewanna (Verbascum L.). Warto dodać, iż do gatunków drzewiastych zalicza się budleja, czy też Myoporum.
Jeżeli interesują nas gatunki, które możemy uprawiać w naszych ogrodach, jako kwiaty ozdobne, to warto wymienić takie okazy jak:
- Dziewanna ogrodowa (Verbascum Hybridum) - jest to bylina dwuletnia, która wyróżnia się kwiatami występującymi w wielu odcieniach, które są uzależnione od konkretnej odmiany. Kwitną one praktycznie przez cały sezon od lipca, aż do września.
- Budleja Davida (Buddleja Davidii) - ojczyznami tego krzewu ozdobnego są Chiny oraz Japonia. W zależności od odmiany może dorastać nawet do kilku metrów wysokości. Rośliny trędownikowate tego gatunku kwitną bardzo długo, ponieważ okres kwitnienia rozpoczyna się już od lipca lub sierpnia i trwa aż do października. Kwiaty zebrane w dość duże wiechy spotykane są w odcieniach bieli, różu, fioletu, lub też purpury.
- Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.) - gatunek spotykany w stanie naturalnym na terenie Polski. Występowanie tego gatunku jest najczęściej widoczne na obszarze młodych lasów mieszanych. Jest to roślina miododajna, dlatego chociaż nie wyróżnia się ona pięknymi kwiatami, to ze względu na przyciąganie owadów, cieszy się ona bardzo dużą popularnością w uprawie ogrodowej. Trędownik bulwiasty dorasta do 1,2 metra wysokości. Roślina wyróżnia się liśćmi o jajowatym kształcie, które są spiczaste na samym końcu.
Kwiaty w ogrodzie - uprawa
Jedną z najpopularniejszych roślin trędownikowatych, które uprawiane są w naszych ogrodach jako ozdobne okazy, jest Budleja Davida. Gatunek krzewu dostępny jest w wielu odmianach, które różnią się między sobą wysokością wzrostu, a także kolorem kwiatów. Do popularnych odmian zalicza się między innymi Alba, White Profusion, czy też Black Knight.
Uprawa budlei Davida nie jest zbyt skomplikowana, chociaż należy pamiętać o tym, iż krzew najlepiej odnajduje się na słonecznym stanowisku. Zapewnienie żyznego podłoża, a także podlewania w czasie suszy spełni podstawowe wymagania rośliny. Uprawa w ogrodzie budlei wymaga częstego przycinania krzewu, ponieważ jest to gatunek niezwykle ekspansywny.
Działanie lecznicze roślin trędownikowatych
Jak już wcześniej wspomniano, wiele gatunków roślin z rodziny trędownikowatych znajduje wykorzystanie w medycynie naturalnej, ze względu na swoje lecznicze właściwości. Przykładem takiej rośliny jest dziewanna, która posiada działanie ściągające, a także uśmierzające w chorobach płuc. Ponadto dziewanna znajduje wykorzystanie w pielęgnacji włosów. Dlatego jej uprawa staje się coraz bardziej popularna w przydomowych ogrodach.
Rośliny trędownikowate w ogrodach. Zobacz, czym wyróżniają się rośliny zielne z rodziny trędownikowatych, a także jakie posiadają działanie lecznicze.