Rośliny wawrzynkowate

Ilustracja rośliny wawrzynkowate

Rośliny wawrzynkowate są najczęściej krzewami lub drzewami o pędach pokrytych mocnymi włóknami łykowymi. Ich występowanie obejmuje prawie wszystkie kontynenty. Niektóre z nich wydają piękne kwiatostany, dzięki czemu gatunki te są uprawiane w ogrodach jako dekoracyjne krzewy. W Polsce występują tylko 3 gatunki z tej rodziny, czyli wawrzynek wilczełyko i główkowy oraz wilczypieprz. Z uwagi na piękne kwiaty, które zakwitają wiosną przed pojawieniem się liści, w ogrodach uprawia się takie ciekawe gatunki, jak kielichowiec chiński czy banknotka złocista.

Rośliny wawrzynkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wawrzynkowate - rodzaje, opis, wymagania, uprawa, ciekawostki

Rośliny wawrzynkowate są w Polsce dość mało znane, choć kilka z nich uprawiamy w ogródkach, jako rośliny dekoracyjne, o pięknych kwiatach zebranych w ozdobne kwiatostany. Zdobią ogród wczesną wiosną, kiedy jeszcze nic nie kwitnie. Warto znać te gatunki, gdyż są to rośliny silnie trujące. Ponadto gatunki rodzime są mocno zagrożone i nie wolno ich pozyskiwać z natury.

Rośliny wawrzynkowate - gatunki, odmiany i występowanie

Rośliny wawrzynkowate - charakterystyka i występowanie

Rodzina roślin wawrzynkowatych (Thymelaeaceae) obejmuje około 900 gatunków. Występowanie tych roślin rozłożone jest na wszystkie kontynenty, chociaż najwięcej ich występuje na stepach Azji, w Afryce i w Australii. W Polsce naturalnie rosną 3 gatunki wawrzynokwatych:

  • wawrzynek wilczełyko,
  • wawrzynek główkowy,
  • wilczypieprz roczny.

Rodzina wawrzynkowatych obejmuje gatunki drzew i krzewów. Rzadziej występują rośliny zielne lub pnącza. Wiele z nich uprawiane jest jako rośliny dekoracyjne. Rośliny wawrzynkowate należą do okrytonasiennych i rosną głównie w suchych lasach i zaroślach.

Charakterystyczną cechą roślin wawrzynkowatych są pędy pokryte, grubą, włóknistą korą. Piękne kwiaty tworzące bogate kwiatostany sprawiają, że niektóre gatunki wykorzystywane są jako rośliny dekoracyjne. Warto pamiętać, że niektóre gatunki wawrzynkowatych są silnie trujące.

Rośliny wawrzynkowate - zastosowanie i ciekawe gatunki

Kora wielu gatunków roślin wawrzynkowatych posiada mocne włókna łykowe. Dlatego też były niegdyś wykorzystywane do produkcji papieru. Niektóre gatunki stosowano do produkcji banknotów.

Ciekawą rośliną z tej rodziny jest edgeworthia papierodajna (Edgeworthia chrysantha L.), znana również pod nazwą banknotka złocista. Łyko tej rośliny wykorzystywane było do produkcji wysokiej jakości papieru ryżowego oraz banknotów. Banknotka występuje w Japonii, Nepalu i w Chinach. Sadzonki tej rośliny można zakupić w Polsce, jednak jej uprawa jest rzadkością, gdyż roślina ta jest wrażliwa na mróz i dość wymagająca. Lubi stanowisko słoneczne lub cieniste, zasobne, przepuszczalne gleby. Krzew ten uprawia się ze względu na piękny, regularny, kulisty pokrój i dekoracyjne kwiatostany, w kolorze żółtym lub biało różowym, które zakwitają wczesną wiosną, przed pojawieniem się liści.

W Polsce możliwa jest także uprawa innej, ozdobnej rośliny wawrzynkowatej, jaką jest kielichowiec chiński. Roślina ta pochodzi z zachodnich Chin. Krzew ten ma nieregularny pokrój i może dorastać do wysokości 2 - 3 metrów. Ozdobą są duże, jasnozielone i błyszczące liście oraz duże kwiaty kubkowate. Kwiaty osiągają 5 - 7 cm średnicy i składają się z dwóch warstw płatków, przy czym warstwa środkowa jest biało różowa, a warstwa zewnętrzna żółta. Kielichowiec kwitnie od połowy czerwca do lipca. Jest to roślina odporna na mróz, jednak należy uprawiać ją w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Lubi stanowisko półcieniste oraz żyzną i wilgotną glebę o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

Uprawa roślin wawrzynkowatych w Polsce

W Polsce występują tylko 3 gatunki wawrzynkowatych. Ponadto wawrzynkowate, pochodzące z innych regionów, uprawiane są w ogrodach jako rośliny dekoracyjne.

Rodzaj wawrzynek wchodzi w skład roślin wawrzynkowatych. W Polsce występuje wawrzynek wilczełyko i główkowy. Wawrzynek wilczełyko jest ciekawą rośliną ozdobną sadzoną w ogródach z powodu pięknych kwiatów i ozdobnych owoców. Kwitnie od lutego do kwietnia i stanowi ozdobę ogrodu, kiedy jeszcze nic nie kwitnie. Kwiaty są różowe, chociaż wyhodowano odmiany o kwiatach białych. Wawrzynek lubi wilgotne, żyzne gleby i półcieniste stanowisko. Nie znosi przesadzania i przycinania. Jest rośliną mrozoodporną. Należy wiedzieć, że gatunek ten jest w Polsce pod ochroną, dlatego też zabronione jest pozyskiwanie tej rośliny z natury. Można nabyć sadzonki u hodowcy, co jest korzystniejsze, gdyż odmiany hodowlane są kwitną intensywnie i całe gałązki krzewu są silnie obsypane kwiatami. Wawrzynek jest rośliną trującą, szczególnie owoce. Rodzice powinni wiedzieć, że zjedzenie 1 - 3 owoców oznacza śmierć dziecka.

Wawrzynek główkowy rośnie dziko w Europie. W Polsce spotkać go można na Wyżynie Lubelskiej, Wyżynie Sandomierskiej i w Kotlinie Sandomierskiej. Jest to mała krzewinka o płożących się pędach i lancetowatych, ciemnozielonych liściach. Jej ozdobą sę pachnące, białe lub różowe kwiaty zebrane w grona po 5 - 10. Warto wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca. Z uwagi na piękne kwiaty i niewielki pokrój, roślina ta jest chętnie sadzona na skalniakach. Należy wiedzieć, że wawrzynek główkowy jest gatunkiem zagrożonym i objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego też można uprawiać tylko sadzonki hodowlane nabyte u hodowcy.

Wilczypieprz roczny rośnie w Polsce na łąkach, przydrożach i na polach jako chwast. Jest to roślina jednoroczna, występująca rzadko. Jest gatunkiem silnie zagrożonym, umieszczonym na czerwonej liście roślin wymierających.

Rośliny wawrzynkowate występują na całym świecie. W Polsce rosną 3 gatunki, które są zagrożone wyginięciem. Pięknie kwitnące krzewy wawrzynkowate są uprawiane w ogrodzie, jako rośliny ozdobne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto