Rośliny werbenowate - najpopularniejsze rośliny
-
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Werbena ogrodowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Werbena ogrodowa jest ogólną nazwą licznej grupy odmian wyhodowanych z mieszańców tropikalnych, południowoamerykańskich gatunków werben. Subtelne, kolorowe kwiaty na tle soczystej zieleni liści tworzą z każdej werbeny ogrodowej niekwestionowaną gwiazdę każdego słonecznego balkonu i tarasu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Werbena cytrynowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Werbena cytrynowa jest rośliną ozdobną, leczniczą i przyprawową, której liści i kwiaty roztaczają cytrynowy aromat. Jej wadą jest brak odporności na mróz i konieczność zimowania w pomieszczeniu. Do Europy została przywieziona pod koniec XVII wieku przez hiszpańskich żeglarzy. Rodzajowa nazwa botaniczna odnosi się do żony króla Hiszpanii Carlosa IV.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Lantana pospolitapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Lantana pospolita jest pochodzącym z amerykańskich tropików półkrzewem ozdobnym dorastającym do 3 m wysokości. W naszych warunkach ta egzotyczna roślina jest narażona na przemarzanie i musi mieć zapewnione zimowanie w ciepłym pomieszczeniu. Niezwykłą cechą lantany jest zmiana koloru kwiatów w trakcie kwitnienia od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego, przez co tworzy się na jednym krzewie różnobarwny spektakl.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Werbena pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena pospolita jest znaną od starożytności rośliną leczniczą. W połowie lata zaczyna rozwijać delikatne, jasnofioletowe kwiaty, które mogą być subtelną ozdobą słonecznych i żyznych rabat ogrodowych. Z powodzeniem może być uprawiana w donicach i pojemnikach na balkonie lub tarasie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny werbenowate - pozostałe rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny werbenowate - gatunki, występowanie, uprawa, ciekawostki
Rośliny werbenowate najbardziej oczywiście kojarzą nam się z ich tytułowym przedstawicielem – werbeną. Jednakże większość gatunków należących do tej grupy to drzewa! To niezwykle ciekawa rodzina roślin. Warto wiedzieć, który z jej członków nadaje się do uprawy w ogrodzie.
Rośliny werbenowate – gatunki
Rodzina roślin werbenowatych obejmuje 1000 gatunków. Jednak tylko niektóre z nich są w jakiś sposób wykorzystywane. Część gatunków to rośliny ozdobne, część to rośliny użytkowe. Wiele roślin jest wykorzystywanych jako przyprawy. Używa się ich do aromatyzowania potraw i napojów, ponieważ wszystkie mają silny aromat. Wiele werbenowatych należy do roślin pachnących, jak Aloysia citriodora, Lippia oraz werbena. Z tego samego względu uprawiana jest lantana. Jest bardzo powszechnym gatunkiem w strefie tropikalnej. Jednak lantana jest problematyczna – ucieka z upraw i staje się inwazyjnym chwastem w innych uprawach. Niektóre drzewa także są traktowane jako użytkowe – są wartościowym źródłem drewna opałowego i meblarskiego.
Niektórym roślinom przypisuje się działanie lecznicze lub wręcz magiczne. Lippia słodka była wykorzystywana już przez Azteków. Werbenę pospolitą, występującą w Polsce, także uważa się za roślinę leczniczą. Ma działanie wykrztuśne. Jednak najbardziej jest znana ze swojego ładnego pokroju. Sadzi się ją na rabatach, jako roślinę obwódkową i do doniczek, ponieważ jest bardzo interesująca. Jej ładne, kłosowate, fioletowe kwiaty zdobią przez większą część sezonu. Warto także wiedzieć, że jej wymagania nie należą do najwyższych. Inne gatunki z rodzaju werbena także ładnie się prezentują i są uprawiane jako ozdobne.
Charakterystyka rodziny roślin werbenowatych
Rośliny werbenowate to grupa pachnących gatunków, które bardzo się między sobą różnią. Jej członkowie to zarówno krzewy, rośliny zielne i byliny, jak i drzewa. Dlatego trudno podać jedną charakterystykę roślin werbenowatych. Ich cechą wspólną jest zapach – intensywny i najczęściej bardzo przyjemny. To dlatego znajdują zastosowanie w kuchni i produkcji perfum.
Werbenowate bardzo często mają piękne kwiaty. Są intensywnie wybarwione – niebieskie, różowe, purpurowe. Mają różną formę, kwiatostany werbeny zbierają się w kłosy, ale mogą to być także grona, wierzchotki lub główki. Kwiatostany większości roślin werbenowatych to bowiem zbiór drobniejszych kwiatów. Dlatego są tak atrakcyjne i wzbudzają zainteresowanie.
Werbeny w ogrodzie – pielęgnacja i uprawa
W Polsce uprawiana najczęściej jest werbena pospolita, która rośnie u nas także w formie dzikiej. Gatunek osiąga od 20 do 70 cm wysokości, jednak im dłuższe pędy, tym bardziej się przewieszają. Dlatego nie wydają się takie wysokie. Pędy kwiatostanowe są ulistnione, listki mają szorstką powierzchnię i są ozdobnie wcinane i ząbkowane.
Werbena idealnie rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Jednak jej wymagania nie są wysokie, w mniej sprzyjających siedliskach także będzie się rozwijać. Do uprawy werbeny nie nadaje się tylko gleba jałowa i piaszczysta. Roślina potrzebuje jednak dużo słońca. Uprawia się ją z nasion, wysiewanych do wielodoniczek. Po 2-3 tygodniach należy przyciąć siewki, by pobudzić krzewienie się rośliny. W maju sadzonki można przesadzić do gruntu lub do skrzynek i doniczek balkonowych.
Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Werbena potrzebuje podlewania, by kwitnąć obficie, zwłaszcza w czasie suszy. Warto jednak wiedzieć, że zbyt deszczowa pogoda także nie jest dla nich najlepsza – od nadmiaru deszczu mogą zamierać. Uwaga na nawożenie – werben nie należy silnie zasilać. Zwłaszcza problematyczny może być azot. Przenawożenie azotem może sprawiać, że roślina zacznie wytwarzać za dużo liści, a za mało kwiatów. Dlatego lepiej zastosować delikatny nawóz mineralny dedykowany dla roślin kwitnących i przestrzegać zalecanego dawkowania.