Rośliny werbenowate

Ilustracja rośliny werbenowate

Rośliny werbenowate należą do rzędu jasnotowców. To około 1000 gatunków należących do 34 rodzajów. Rośliny werbenowate są rozrzucone po całym świecie, z wyjątkiem najchłodniejszych i najbardziej suchych sfer. W Polsce także można znaleźć ich przedstawiciela – werbenę pospolitą, która jest uznana za roślinę leczniczą i można spotkać ją w ziołolecznictwie. Rodzina roślin werbenowatych ma wiele gatunków ozdobnych i wykorzystywanych do innych celów, jednak nie są szczególnie popularne, zwłaszcza w naszych warunkach klimatycznych.

Rośliny werbenowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny werbenowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny werbenowate - gatunki, występowanie, uprawa, ciekawostki

Rośliny werbenowate najbardziej oczywiście kojarzą nam się z ich tytułowym przedstawicielem – werbeną. Jednakże większość gatunków należących do tej grupy to drzewa! To niezwykle ciekawa rodzina roślin. Warto wiedzieć, który z jej członków nadaje się do uprawy w ogrodzie.

Rośliny werbenowate – gatunki

Rodzina roślin werbenowatych obejmuje 1000 gatunków. Jednak tylko niektóre z nich są w jakiś sposób wykorzystywane. Część gatunków to rośliny ozdobne, część to rośliny użytkowe. Wiele roślin jest wykorzystywanych jako przyprawy. Używa się ich do aromatyzowania potraw i napojów, ponieważ wszystkie mają silny aromat. Wiele werbenowatych należy do roślin pachnących, jak Aloysia citriodora, Lippia oraz werbena. Z tego samego względu uprawiana jest lantana. Jest bardzo powszechnym gatunkiem w strefie tropikalnej. Jednak lantana jest problematyczna – ucieka z upraw i staje się inwazyjnym chwastem w innych uprawach. Niektóre drzewa także są traktowane jako użytkowe – są wartościowym źródłem drewna opałowego i meblarskiego.

Niektórym roślinom przypisuje się działanie lecznicze lub wręcz magiczne. Lippia słodka była wykorzystywana już przez Azteków. Werbenę pospolitą, występującą w Polsce, także uważa się za roślinę leczniczą. Ma działanie wykrztuśne. Jednak najbardziej jest znana ze swojego ładnego pokroju. Sadzi się ją na rabatach, jako roślinę obwódkową i do doniczek, ponieważ jest bardzo interesująca. Jej ładne, kłosowate, fioletowe kwiaty zdobią przez większą część sezonu. Warto także wiedzieć, że jej wymagania nie należą do najwyższych. Inne gatunki z rodzaju werbena także ładnie się prezentują i są uprawiane jako ozdobne.

Charakterystyka rodziny roślin werbenowatych

Rośliny werbenowate to grupa pachnących gatunków, które bardzo się między sobą różnią. Jej członkowie to zarówno krzewy, rośliny zielne i byliny, jak i drzewa. Dlatego trudno podać jedną charakterystykę roślin werbenowatych. Ich cechą wspólną jest zapach – intensywny i najczęściej bardzo przyjemny. To dlatego znajdują zastosowanie w kuchni i produkcji perfum.

Werbenowate bardzo często mają piękne kwiaty. Są intensywnie wybarwione – niebieskie, różowe, purpurowe. Mają różną formę, kwiatostany werbeny zbierają się w kłosy, ale mogą to być także grona, wierzchotki lub główki. Kwiatostany większości roślin werbenowatych to bowiem zbiór drobniejszych kwiatów. Dlatego są tak atrakcyjne i wzbudzają zainteresowanie.

Werbeny w ogrodzie – pielęgnacja i uprawa

W Polsce uprawiana najczęściej jest werbena pospolita, która rośnie u nas także w formie dzikiej. Gatunek osiąga od 20 do 70 cm wysokości, jednak im dłuższe pędy, tym bardziej się przewieszają. Dlatego nie wydają się takie wysokie. Pędy kwiatostanowe są ulistnione, listki mają szorstką powierzchnię i są ozdobnie wcinane i ząbkowane.

Werbena idealnie rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Jednak jej wymagania nie są wysokie, w mniej sprzyjających siedliskach także będzie się rozwijać. Do uprawy werbeny nie nadaje się tylko gleba jałowa i piaszczysta. Roślina potrzebuje jednak dużo słońca. Uprawia się ją z nasion, wysiewanych do wielodoniczek. Po 2-3 tygodniach należy przyciąć siewki, by pobudzić krzewienie się rośliny. W maju sadzonki można przesadzić do gruntu lub do skrzynek i doniczek balkonowych.

Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Werbena potrzebuje podlewania, by kwitnąć obficie, zwłaszcza w czasie suszy. Warto jednak wiedzieć, że zbyt deszczowa pogoda także nie jest dla nich najlepsza – od nadmiaru deszczu mogą zamierać. Uwaga na nawożenie – werben nie należy silnie zasilać. Zwłaszcza problematyczny może być azot. Przenawożenie azotem może sprawiać, że roślina zacznie wytwarzać za dużo liści, a za mało kwiatów. Dlatego lepiej zastosować delikatny nawóz mineralny dedykowany dla roślin kwitnących i przestrzegać zalecanego dawkowania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto