Rośliny wielichnowate

Ilustracja rośliny wielichnowate

Rośliny wiechlinowate to inaczej trawy. Te wyjątkowe rośliny mają bardzo charakterystyczny pokrój – składają się z długich odziomkowych liści nazywanych źdźbłami. Wszystkie mają łodygę, na szczycie której wytwarzają kwiatostan w formie kłosów lub wiechy. Kwiaty są rozdzielone okwiatem, czasami z długimi łuskami. Później tworzy się z nich ziarno. Duża część roślin z tej rodziny to gatunki uprawne, na przykład zboża, większa część jest uważana za ozdobną lub użytkową. Rośliny wiechlinowate obejmują około 11 tysięcy gatunków!

Rośliny wielichnowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wielichnowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wiechlinowate - opis, wymagania, zasady uprawy, porady

Rośliny wiechlinowate są świetnie znane i bardzo lubiane w ogrodach. To dobrze znane trawy – zarówno te ozdobne, jak i te tworzące darń i trawniki. To ogromna rodzina roślin, obejmująca aż 11 tysięcy gatunków. Duża część z nich dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, bowiem występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Dowiedz się, które rośliny wiechlinowate możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Rośliny wiechlinowate – charakterystyka

Rośliny wiechlinowate to rośliny zielne. Niektóre gatunki to byliny, część z nich jest jednoroczna. Ich najważniejszą wspólną cechą charakterystyczną jest zdolność krzewienia się. Jest to wypuszczanie licznych źdźbeł z dolnych części pędu. Rośliny wiechlinowate są wiatropylne lub samopylne. Gatunki mają także tendencję do rozprzestrzeniania się. Duża część roślin wiechlinowatych jest niezwykle ekspansywna.

Ważną cechą charakterystyczną wiechlinowatych są liście – dwurządowo ustawione i pochwiaste, z reguły równowąskie. Są najczęściej dość cienkie i mają ostre krawędzie – doświadczył to każdy, kto kiedykolwiek zaciął się trawą. Kwiatostanem jest kłos lub wiecha, złożona z kwiatów zebranych w kłoski wyposażone w przysadki, czyli plewy. Niekiedy kwiaty mają długi okwiat lub pręciki, czyli tak zwane wąsy.

Występowanie roślin wiechlinowatych

Rośliny wiechlinowate, czyli trawy, występują niemal na całym świecie. To zarówno gatunki ozdobne, jak i uprawne, głównie zboża. Ich naturalne występowanie to strefa umiarkowana, jednak tak naprawdę można je znaleźć na całej kuli ziemskiej.

W Polsce występuje w naturze około 150 gatunków traw. Naturalnie porastają łąki, pastwiska i formacje trawiaste. Są również wykorzystywane do uprawy ozdobnej – jako kępy traw w ogrodach i na rabatach, oraz do uprawy w rolnictwie, zarówno na większą, jak i na mniejszą skalę. Niektóre rodzime gatunki, na przykład miotła zbożowa, są traktowane jako chwasty.

Rośliny wiechlinowate – gatunki, które zasługują na uwagę

Do roślin wiechlinowatych należą gatunki uprawne zbóż, tak jak owies, żyto, pszenica czy sorgo. Jednak większość gatunków to rośliny o walorach dekoracyjnych i ozdobne. W naszych warunkach klimatycznych trawy ozdobne świetnie się czują i szybko się rozwijają. To sprawia, że są chętnie uprawiane, zwłaszcza że większość gatunków i odmian dobrze znosi zimy w ogrodzie.

Na uwagę zasługują gatunki dekoracyjne, które najczęściej pojawiają się w ogrodzie: dmuszek (o wyjątkowych, jajowatych kwiatostanach), mozga, wydmuchrzyca, trzcinnik czy miskant (gatunek o ogromnych rozmiarach). Wszystkie wymienione gatunki to trawy kępowe, które tworzą piękna kępę liści i pędów kwiatostanowych. Mogą mieć ozdobne, dwubarwne, zielone lub szare liście, co wspaniale się prezentuje.

Na trawnik najczęściej stosowana jest wiechlina, komosa i kostrzewa. Są to trawy tworzące darń, które dobrze znoszą niskie przycinanie i udeptywanie. Mogą być wysiewane na pastwiskach. To właśnie mieszanina tych gatunków najczęściej porasta łąki, pastwiska i inne formacje trawiaste.

Uprawa i wymagania roślin wiechlinowatych

Uprawa roślin wiechlinowatych może być różna w zależności od rodzaju i przeznaczenia roślin. Inaczej będziemy traktować rośliny ozdobne uprawiane w kępach, inaczej trawę z przeznaczeniem na trawnik. Większość gatunków ma podobne wymagania, niektóre jednak mogą potrzebować więcej lub mniej słońca.

Z reguły rośliny wiechlinowate uwielbiają słońce, jednak w półcieniu lub w bardziej rozproszonym świetle także będą się dobrze rozwijać. Nie potrzebują regularnego podlewania, ponieważ dość dobrze znoszą przejściowy brak wody. Jednak mogą wymagać nawożenia. Trawnik nawozi się co kilka tygodni przez cały sezon, ostatni raz we wrześniu, by rośliny przygotowały się do zimy. Trawy kępiaste także można zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Rośliny wiechlinowate dobrze znoszą spadki temperatur na zimę. Wiosną trzeba je tylko dobrze wygrabić i przeczesać, by usunąć zeschnięte źdźbła.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto