Rośliny wielosiłowate

Ilustracja rośliny wielosiłowate

Rośliny wielosiłowate (Polemoniaceae) - rośliny zielne, byliny wieloletnie, pnącza i krzewy, które zaliczają się do rzędu wrzosowców. Rodzina obejmuje 385 gatunków przypisanych według klasyfikacji 18 różnym rodzajom. Najczęściej są to rośliny, które występują na terenie Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Na obszarze Europy i Azji odnotowane są nieliczne gatunki, natomiast zdecydowanie częściej są uprawiane jako okazy ozdobne. W Polsce możemy wyróżnić zaledwie 3 gatunki z rodziny wielosiłowatych, w tym jeden rodzimy.

Rośliny wielosiłowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wielosiłowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wielosiłowate - rodzaje, występowanie, uprawa, ciekawostki

Jeżeli lubimy, by w naszym ogrodzie zawsze było kolorowo w sezonie wiosenno-letnim, to rośliny wielosiłowate spełnią nasze oczekiwania pod tym względem. Ich dekoracyjność wyróżnia się pięknymi i wielobarwnymi kwiatami. Warto zatem dowiedzieć się, jakie mają one wymagania, a także jakie gatunki możemy uprawiać w naszym klimacie.

Rośliny wielosiłowate - opis

Rośliny z rodziny wielosiłowatych posiadają bardzo mocno zróżnicowane liście pod względem ich wielkości oraz kształtu. Natomiast za największą dekoracyjność rośliny odpowiadają kwiaty, które najczęściej tworzą kwiatostany w postaci wierzchotek. W zależności od gatunku i odmiany mamy do czynienia z kwiatami 6-płatkowymi, 5-płatkowymi, a także 4-płatkowymi.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek z wieloma nasionami. W zależności od rodzaju rośliny mogą one znajdować bardzo szerokie zastosowanie jako rośliny ozdobne. Najczęściej gatunki roślin zielnych lub bylin, doskonale sprawdzą się na rabatach oraz w uprawie pojemnikowej. Natomiast pnącza najlepiej sprawdzą się do okrywania różnych konstrukcji architektury ogrodowej.

Popularne kwiaty wielosiłowate do uprawy w ogrodzie

Jeżeli chcemy zdecydować się na obecność roślin wielosiłowatych w swoim ogrodzie, to na pewno warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak:

  • Kobea pnąca (Cobaea scandens) - jest to pnącze, które określane jest również jako sępota pnąca. Roślina dorasta do 3 metrów długości. Dekoracyjność tej rośliny wyróżnia się nie tylko przez kwiaty w kolorze bieli, różu, czerwieni lub fioletu, które pojawiają się od lipca do października. Również niezwykle ciekawe są liście jesienią przebarwiające się na purpurowo.
  • Floks Arendsa (Phlox arendsii) - roślina określana często mianem płomyku Arendsa. Dorasta ona do wysokości ok. 60 cm, a także wyróżnia się najczęściej różowymi kwiatami. Chociaż są znane także odmiany, które posiadają kwiaty w odcieniu kremowym - “All in One”, czy też różowych płatkach z ciemnymi przebarwieniami - “Ping Pong”.
  • Floks śnieżny (Phlox covillei) -  roślina darniowa, która najczęściej dorasta maksymalnie do kilku centymetrów wysokości. W kwietniu pojawiają się drobne białe kwiaty, które najlepiej prezentują się w ogrodach skalnych.
  • Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - opis gatunku wskazuje na roślinę dorastającą maksymalnie do 1 metra wysokości. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się kwiaty o niebieskim lub różowym zabarwieniu, a także charakterystycznym zapachu miodu.
  • Acanthogilia gloriosa - roślina występuje w stanie naturalnym na terenie Meksyku. Są to krzewy wyróżniające się kolcami. W okresie kwitnienia pojawiają się dość niepozorne kwiaty składające się z 5 płatków.

Uprawa i wymagania roślin wielosiłowatych

Jak wskazuje opis, do najczęściej uprawianych roślin zaliczają się floksy. Wyróżniają się one licznymi odmianami. Dzięki czemu możemy postawić na wyjątkową dekoracyjność różnokolorowych kwiatów kwitnących niemalże przez cały sezon. Wymagania tej rośliny nie są zbyt wielkie, dlatego uprawa jest możliwa niemalże na każdego rodzaju podłożu. Oczywiście warto zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże. Większość gatunków floksa będzie wymagać stanowiska słonecznego. Ponadto jest to roślina, którą warto podlewać szczególnie w czasie suszy, a także w okresie wegetacyjnym możemy ją nawozić preparatami wieloskładnikowymi.

Kolejną rośliną, której uprawa w Polsce jest niezwykle popularna, jest kobea pnąca. Możemy ją uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w dużych donicach. Pnącze będzie wymagać od nas zapewnienia żyznej gleby, która będzie umiarkowanie wilgotna. Ponadto kobea pnąca najlepiej rozwija się na słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru. Należy mieć na uwadze, że jest to roślina, która niekoniecznie dobrze znosi mrozy. Dlatego sadzonki uprawiane w pojemnikach przenosimy do chłodnego pomieszczenia. Natomiast decydując się na wielosił błękitny, możemy skorzystać nie tylko z pięknego widoku ciekawych kwiatów, ale również właściwości leczniczych, jakie wykazuje ten gatunek.

Rośliny wielosiłowate i opis rodziny. Zobacz, jakie gatunki najczęściej uprawiamy w swoim ogrodzie, a także jakie mają wymagania najpopularniejsze kwiaty z rodziny wielosiłowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto