Rośliny wierzbowate - najpopularniejsze rośliny
-
Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' jest odmianą hodowlaną o oryginalnych kolorowych liściach. Do Europy trafiła około 40 lat temu i cieszy się dużą popularnością jako krzew ozdobny w ogrodach. Może być uprawiana w formie krzewu albo piennej, szczepionej na pniu innego gatunku wierzby. Różowawe, a potem biało-zielone liście bardzo efektownie prezentują się na tle ciemnej zieleni innych krzewów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba iwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba iwa jest naszym rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Epitet gatunkowy caprea (koza) nawiązuje do wykorzystywania młodych pędów iwy na karmę dla kóz. Kwitnące wierzby są zwiastunami wiosny podobnie jak krokusy i forsycje. Kto chce mieć w ogrodzie krzew albo niewielkie drzewo obsypane wiosną dużymi, złotymi kotkami, powinien posadzić wierzbę iwę.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Rośliny wierzbowate - pozostałe rośliny
-
Topola czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Topola czarna jest drzewem rodzimego pochodzenia, spotykanym często nie tylko w nasadzeniach przydrożnych, ale również w ogrodach. Jest gatunkiem długowiecznym o różnych cechach pokroju — o pniach prostych albo zniekształconych i koronach rozłożystych lub wąskich i gęstych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Topola osikadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Osika jest rodzimym gatunkiem topoli o małych wymaganiach i w pełni mrozoodpornym. Prawie okrągłe liście na długich i spłaszczonych ogonkach drżą przy najlżejszym wietrze, co stało się źródłem znanego powiedzenia. Pokrój drzewa, dekoracyjna barwa kory oraz pięknie przebarwiające się jesienią liście mogą uzasadniać wprowadzenie osiki do ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba wiciowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzew wierzby wiciowej tworzy w ogrodzie równie efektowną ozdobę, jak wierzba głowiasta. Poza tym z jej pędów można splatać płoty, zasłony i inne pożyteczne rzeczy. Na bardzo długich, elastycznych pędach wyrastają długie i wąskie liście. Jako rodzimy gatunek wierzby nie wymaga ochrony przed mrozem. Lubi gleby wilgotne i mokre, więc dobrze się czuje przy ogrodowych sadzawkach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Topola białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mało wymagająca i przystosowana do naszych warunków klimatycznych topola biała może rosnąć w miejscach, których unikają inne drzewa i krzewy. Jest gatunkiem szybko rosnącym, a jednocześnie dosyć długowiecznym — osiąga wiek ponad 200 lat. Szarobiała kora u młodej topoli z wiekiem czernieje w dolnej partii pnia.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba purpurowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba purpurowa, która nawet zimą wprowadza do ogrodu barny akcent, jest krajowym gatunkiem odpornym na mróz i mało wymagającym. Na purpurowoczerwonych pędach liście są często ustawione naprzeciwlegle, co jest cechą wyłącznie tego gatunku wierzby. Zaletą wierzby purpurowej jest tolerowanie zarówno stanowisk suchych, jak i podmokłych.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba sachalińska 'Sekka'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba sachalińska jest gatunkiem wierzby o azjatyckim pochodzeniu, a jej nazwa nawiązuje do największej rosyjskiej wyspy przy ujściu Amuru. W roli krzewu dekoracyjnego występuje odmiana hodowlana 'Sekka'. Atrakcją tej wierzby są niezwykłe, spłaszczone i fantazyjnie pokręcone pędy. Szczególną uwagę zwracają zimą, kiedy nie są przesłonięte liśćmi. Odmiana rozwija wyłącznie męskie kotki i nie wywarza nasion.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Topola kanadyjskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Topola kanadyjska jest umowną nazwą zbiorczą odmian powstałych ze skrzyżowania europejskiej topoli czarnej (Populus nigra) z topolami amerykańskimi, m.in. z topolą deltoidalną (Populus deltoides). Pierwsze tego typu mieszańce powstały na początku XVIII wieku we Francji. Rozmaite formy topoli kanadyjskiej pełnią w ogrodach rolę drzew dekoracyjnych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Topola włoskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pod względem botanicznym topola włoska nie jest gatunkiem, ale wyhodowanym we Włoszech na przełomie XVII i XVIII wieku kultywarem topoli czarnej. Topola czarna 'Italica' jest jedną z nielicznych odmian dekoracyjnych topoli. Jest klonem męskim (rozwija tylko męskie kwiaty) o bardzo szybkim wzroście i bardzo wąskiej, wrzecionowatej jak u cyprysów koronie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Topola szaradrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Topola szara jest powstającym w naturalnych warunkach, spontanicznie, mieszańcem topoli białej (Populus alba) i topoli osiki (Populus tremula). Drzewo posiada wiele cech pośrednich pomiędzy gatunkami rodzicielskimi, wykazuje też ogromną zmienność form i odznacza się niezwykle szybkim wzrostem.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Topola balsamicznadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Topola balsamiczna jest północnoamerykańskim gatunkiem o pachnących pąkach i liściach. Jest okazałym drzewem o prostym pniu i regularnym pokroju. Oprócz gatunku botanicznego nazwą "topola balsamiczna" określa się często rozmaite odmiany i mieszańce sztucznie wyhodowane.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny wierzbowate - gatunki, opis, zdjęcia, występowanie, uprawa, ciekawostki
Jeżeli wydaje nam się, że topola oraz wierzba jest jedynymi przedstawicielami roślin wierzbowatych, to możemy zadziwić się bogactwem tej rodziny. Warto zobaczyć, jakie okazy można uprawiać w swoim ogrodzie jako krzewy i drzewa ozdobne. Wtedy też przekonamy się o tym, jakie posiadają one wymagania.
Rośliny wierzbowate - charakterystyka
Do roślin wierzbowatych zaliczają się rośliny, które dorastają nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Rośliny z tej rodziny posiadają skrętoległe liście, które posiadają postrzępione obrzeża. Najbardziej charakterystyczne dla tych gatunków są kwiaty, które często są zebrane w tzw. kotki. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek.
Niektóre gatunki wyróżniają się niezwykłą dekoracyjnością, szczególnie ze względu na kwiaty, które pojawiają się na pędach. Niektóre okazy można spotkać w Ameryce Południowej, a także w Ameryce Środkowej. Większość z drzew zrzuca liście na zimę, nawet gatunki, które są spotykane w tropikalnej strefie klimatycznej. W tamtych gatunkach drzew można doczekać się nawet całkiem okazałych owoców.
Popularne gatunki ozdobne i użytkowe z rodziny wierzbowatych
Różnorodność gatunków jest na tyle duża, iż nie będzie problemu ze znalezieniem gatunku ozdobnego do swojego ogrodu. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się topola, wierzba, dowialis, Azara, czy też Laetia. Różnią się one przede wszystkim obszarem, w którym występują, a także tym, czy są wykorzystywane jako drzewa ozdobne lub użytkowe. Chociażby rośliny wierzbowate z rodziny Laetia występują głównie w klimacie równikowym. Wyróżniają się zimozielonymi liśćmi, a także pojawieniem się ozdobnych kwiatów.
Do znanych gatunków drzew zalicza się między innymi:
- Wierzba śniada (Salix starkeana Wild.) - jest to krzew dorastający do 1 metra wysokości. Wierzby śniade występują na terenie Polski głównie na Pomorzu, a także na Południowym-Wschodzie. Gatunek ten wyróżnia się podłużnymi liśćmi, które mają najczęściej pełne brzegi. To, co je wyróżnia, to głównie lekkie owłosienie. W okresie kwitnienia, które przypada od kwietnia do maja, pojawiają się kotki.
- Topola osika (Populus tremula) - jest to gatunek drzewa niezwykle popularnego w Polsce, którego charakteryzuje szybki wzrost i duże rozmiary. Topola osika osiąga maksymalnie nawet do 30 metrów wysokości. Liście wyróżniają się zaokrąglonym kształtem, a także tym, że dość mocno szeleszczą. Na przełomie kwietnia i maja pojawiają się kotki. Warto dodać, że tylko na jednym drzewie mogą być kwiaty żeńskie lub męskie. Najczęściej osikę traktuje się jako drzewo użytkowe do pozyskiwania drewna opałowego. Ponadto niektóre odmiany hoduje się typowo jako gatunki ozdobne.
- Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) - gatunek, który przybył do nas z Ameryki Północnej. Tak jak pozostałe topole, ten gatunek również wyróżnia szybki wzrost, a także osiągane bardzo duże rozmiary. Ponieważ w warunkach naturalnych osiąga on wysokość nawet do 70 metrów, natomiast w Polsce do 40 metrów. Topola kalifornijska wyróżnia się dość długimi liśćmi o owalnym lub sercowatym kształcie.
Uprawa roślin wierzbowatych
Decydując się na uprawę drzew lub krzewów z rodziny wierzbowatych, warto zastanowić się, czy zależy nam na tym, aby wybrany gatunek charakteryzował szybki wzrost i duże rozmiary, czy jednak wolimy karłowate odmiany. Wymagania wierzby nie są zbyt duże. Warto zapewnić drzewom stanowisko słoneczne, a także dość żyzne podłoże. Należy sprawdzić, czy nasz gatunek wykazuje się mrozoodpornością, czy jednak wymaga on specjalnego okrycia na zimę.
Natomiast topole zdecydowanie łatwiej przystosowują się do mniej sprzyjających warunków. Jednak warto, aby podłoże wykazywało się odczynem lekko kwaśnym lub obojętnym. Tak jak w przypadku wierzby, topola powinna mieć zapewnione odpowiednie nawodnienie. Zarówno wierzby, jak i topole można przycinać w okresie wiosennym. Wtedy warto zadbać o tak zwane cięcie sanitarne, podczas którego pozbędziemy się uszkodzonych i przemarzniętych pędów.
Rośliny wierzbowate użytkowe i ozdobne. Zobacz, jak wyglądają drzewa z rodziny wierzbowatych, czym się wyróżniają, a także w jakich miejscach występują poszczególne gatunki.