Rośliny wiesiołkowate

Ilustracja rośliny wiesiołkowate

Rośliny wiesiołkowate (Onagraceae) jest to rodzina roślin zielnych bądź drzewiastych, która obejmuje około 650 gatunków. Rodzina roślin wiesiołkowatych porasta głównie tereny objęte strefą klimatu umiarkowanego oraz podzwrotnikowe, chociaż niektóre gatunki spotykane są również w strefie tropikalnej. Na terenie Polski możemy spotkać w stanie dzikim rośliny wiesiołkowate pod postacią 22 gatunków, a także kilka gatunków traktowanych jako rośliny ozdobne. Niektóre rośliny z rodziny wiesiołkowatych posiadają wykorzystanie w kuchni oraz medycynie naturalnej.

Rośliny wiesiołkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wiesiołkowate - rodzaje, opis, wymagania, porady praktyczne

Istnieje wiele roślin, które spotykamy zarówno w środowisku naturalnym, ale także niektóre rodzaje zostały przez nas udomowione. Do takiej rodziny zaliczają się rośliny wiesiołkowate. Są to rośliny, których występowanie jest bardzo popularne. Istnieją gatunki, które są roślinami wodnymi, dlatego możemy je czasem spotkać w przydomowych stawach.

Rodzina roślin wiesiołkowatych - charakterystyka i występowanie

Rodzina roślin wiesiołkowatych obejmuje gatunki roślin zielnych, krzewów, a czasem także drzew lub roślin wodnych. Do tej rodziny zaliczają się głównie rośliny jednoroczne oraz byliny. Rośliny wiesiołkowate najczęściej posiadają liście skrętoległe, chociaż zdarzają się również okółkowe. Kwiaty w różnych kolorach zebrane są w kłosy lub grona. Natomiast owoce występują w formie suchych torebek. Czasami jednak spotykane są również jagody.

Występowanie roślin z rodziny wiesiołkowatych jest bardzo powszechne. Najczęściej są one spotykane w klimacie umiarkowanym. Jednak tak naprawdę można je niemalże na całym świecie, nawet w klimacie tropikalnym. Rośliny wiesiołkowate nie są spotykane w klimacie suchym na obszarze Australii oraz Afryki. W stanie dzikim na terenie Polski występują aż 22 gatunki.

Rośliny wiesiołkowate - rodzaje

Na terenie Polski występuje 5 rodzajów roślin z rodziny wiesiołkowatych. Do nich zaliczają się takie jak:

  • Wiesiołek (Oenothera) - w Polsce występują w formie bylin lub roślin jednorocznych. Wśród 30 gatunków wymienia się między innymi wiesiołek czerwonołodygowy, wiesiołek dwuletni, wiesiołek Hoelschera, czy też wiesiołek czerwonokielichowy. Uprawnym gatunkiem jest wiesiołek ozdobny.
  • Czartawa (Circaea) - są to rośliny zielne wyróżniające się pokrojem bylin kłączowych. Na terenie Polski występują 3 gatunki takie jak czartawa pospolita, czartawa drobna, a także czartawa pośrednia.
  • Wierzbownica (Epilobium) - są to rośliny zielne, obejmujące ponad 220 gatunków. Przy czym na terenie Polski spotykanych jest aż 15 z nich. Bardzo często indukowana jest uprawa niektórych gatunków. Do popularnych gatunków wierzbownicy spotykanych w Polsce zalicza się m.in. wierzbownica bladoróżowa, wierzbownica błotna, czy też wierzbownica górska.
  • Wierzbówka kiprzyca (Epilobium angustifolium) - jest to gatunek rośliny dorastający nawet do 1,5 metra. Wyróżnia się niedużymi kwiatami w odcieniu jasnofioletowym.

Rośliny wiesiołkowate obejmują także gatunki uprawne, do których zalicza się przede wszystkim fuksja. Jest to rodzina obejmująca aż 108 gatunków, przy czym w stanie naturalnym spotykane są one na terenie Ameryki Południowej oraz Środkowej. Co ciekawe, rodzaj ten obejmuje nie tylko byliny, ale również krzewy a nawet nieduże drzewa. Rośliny wyróżniają się kwiatami zwisającymi na szypułkach.

Gatunki ozdobne roślin wiesiołkowatych - uprawa i wykorzystanie

Jeżeli interesuje Cię uprawa roślin z rodziny wiesiołkowatych, z pewnością warto sprawdzić, jakie dokładnie gatunki możesz mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie. Sprawdź, jakie warunki musisz im zapewnić, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. Jednym z najpopularniejszych gatunków roślin z rodziny wiesiołkowatych jest fuksja. Jest to roślina, która cieszy się bardzo ładnymi kwiatami, ale jednocześnie jej uprawa zalicza się do dość wymagających.

Przede wszystkim fuksja jest kwiatem, który należy często podlewać. Jednak podlewanie nie powinno odbywać się zimną wodą, ponieważ roślina może doznać szoku. Fuksja bardzo dobrze rozwija się, gdy zapewnimy jej odpowiednią wilgotność powietrza. Wybierając stanowisko dla fuksji, nie należy wystawiać jej bezpośrednio na promienie słoneczne. Ponadto roślina wymaga żyznej gleby.

Wykorzystanie roślin z rodziny wiesiołkowatych jest szczególnie popularne w medycynie naturalnej. Pozyskiwany z tego gatunku olej z wiesiołka wykorzystywany jest głównie w poprawianiu poziomu odporności organizmu, a także leczeniu zmian skórnych, a nawet pomaga w walce z problemem niepłodności. Natomiast kwiaty fuksji są jadalne, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się je do sałatek oraz deserów.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto