Rośliny wilczomleczowate

Ilustracja rośliny wilczomleczowate

Rośliny wilczomleczowate to grupa przeróżnych sukulentów, krzewów, drzew, krzewinek i roślin zielnych. Wlicza się do niej ok. 218 rodzajów, które rosną głównie w tropikach. Mimo to spotkać je można niemal na każdym kontynencie. Rośliny wilczomleczowate występują również w Polsce. W naszym kraju wyróżnia się ok. 20 gatunków tych roślin. Najpopularniejsze rośliny to m.in. jatrofa przeczyszczająca i rącznik pospolity.

Rośliny wilczomleczowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wilczomleczowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wilczomleczowate – gatunki, charakterystyka, zdjęcia, uprawa

Rośliny wilczomleczowate są dość popularne w naszym kraju. Spotkać je można w ogrodzie, głównie jako ozdoby rosnące w donicy – cechuje je niezwykła dekoracyjność. Jak wygląda uprawa takich roślin? Jakie są ich wymagania? Sprawdź opis roślin wilczomleczowatych.

Rośliny wilczomleczowate w ogrodzie – opis, uprawa i wymagania

Wilczomlecz ogrodowy – jak go hodować?

Wilczomlecz ogrodowy jest jedną z najpopularniejszych roślin wilczomleczowatych. Można go spotkać w środowisku naturalnym m.in. w Azji, Afryce, a także w Europie. Polacy uznają wilczomlecz ogrodowy za chwast. Wszystko dlatego, że roślina najczęściej porasta pastwiska, łąki, leśne polany, przydroża i rowy. Może urosnąć maksymalnie do 30 cm wysokości, tworząc rozgałęziające się, sztywne i gładkie łodygi w kolorze zielonym lub czerwonym. Pokryte są najczęściej miękkimi, jasnozielonymi liśćmi. Roślina bez większego problemu kwitnie przez całe lato. Na szczytach pędów rozwijają się małe, żółtozielone kwiaty. Zbierają się w przepiękne kwiatostany, które po przekwitnieniu przeistaczają się w torebki nasienne. Należy uważać, zajmując się hodowlą tych roślin w pobliżu dzieci – wszystkie części wilczomlecza są trujące. Chodzi dokładnie o sok mleczny, który powodować może pęcherze oparzeniowe, wrzody lub trudno gojące się podrażnienia skóry.

Jeśli chodzi o wymagania wilczomleczy ogrodowych, najbardziej pasują im słoneczne stanowiska, a także podłoże wzbogacone w azot. Można powiedzieć, że jeśli wilczomlecz ogrodowy pojawia się gdzieś w większej ilości, w jego glebie może znajdować się ogromna ilość azotu. Roślina nie jest inwazyjna. Warto jednak pamiętać o tym, że rozmnaża się przez wysiew nasion i daje potężny samosiew. Wilczomlecze są wyjątkowe – swoim wyglądem zdecydowanie wyróżniają się na tle innych roślin. Jednak w Polsce najczęściej zalicza się je do chwastów. Mnóstwo osób usuwa wilczomlecze z ogrodu. Trzeba robić to szybko – zanim rośliny zaczną zawiązywać i rozsiewać nasiona. Jeśli masz zamiar pozbyć się wilczomleczy z ogrodu, rób to w rękawiczkach. Wszystko przez obecność wspomnianego już soku mlecznego, który może spowodować silne podrażnienie skóry.

Co ciekawe, w dalszym ciągu prowadzone są badania. Mają one na celu wykazać, że sok mleczny ma nie tylko toksyczne, ale i lecznicze działanie. W przyszłości może okazać się przydatny np. w leczeniu różnych postaci raka. Nie można jednak wykorzystywać wilczomleczy samodzielnie, aby się leczyć! Badania nie są wciąż potwierdzone, przez co można sobie poważnie zaszkodzić.

Wilczomlecz groszkowy w ogrodzie – opis rośliny, krok po kroku

Wilczomlecz groszkowy jest niezwykle oryginalną rośliną. W naszym kraju rośnie głównie na dziko, choć niektórzy decydują się na uprawę wilczomleczy w ogrodzie. Jako że jest dość powszechny, wielu Polaków uważa wilczomlecz groszkowy za chwast. Mimo to roślina jest na tyle ozdobna, że wykorzystuje się ją jako dekorację ogrodową. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego – właśnie stamtąd roślina rozprzestrzeniła się na wiele europejskich państw. Wilczomlecz jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Może urosnąć maksymalnie do 100 cm wysokości. Wypuszcza dwa różne rodzaje liści. Jednoroczne mają ciemnozielony kolor – są lancetowate i wąskie. Poza tym gęsto pokrywają łodygi, dzięki czemu wilczomlecz wydaje się bardzo atrakcyjny. Dwuletnie rośliny mają już nieco jaśniejsze, ostro zakończone i szersze liście.

Wilczomlecz groszkowy zaczyna kwitnienie w kwietniu. Gdy pogoda jest ładna, potrwać to może nawet do października. Kwiaty wilczomleczy wyróżniają się prostą budową. Są żółte – później zmieniają się w zielone owocostany. Korzenie roślin wydzielają sok mleczny – podobnie jak wilczomleczy ogrodowych. Na co uważać, uprawiając odmianę groszkową w ogrodzie?

  • Wilczomlecz groszkowy zdecydowanie najlepiej czuje się w słonecznych miejscach. Poradzi sobie też w półcieniu, jednak znacznie odradza się hodowlę w pełnym cieniu – wówczas będzie narażony na częste choroby i słabo urośnie.
  • Najlepsza ziemia dla roślin jest przepuszczalna i średnio lub mało zasobna w składniki pokarmowe. Powinna być też możliwie lekka. Poleca się uprawiać wilczomlecze groszkowe w piaszczystym podłożu.
  • Niekorzystne dla roślin jest nawożenie i nadmiernie żyzne podłoże. Wówczas wilczomlecze tracą piękny pokrój i robią się wybujałe. Nie jest to również w pełni odporna na mróz roślina.
  • Wilczomlecze groszkowe najczęściej rozmnażają się z samosiewu. Roślina potrzebuje nawadniania po posadzeniu do gruntu. Jednak w późniejszych latach dobrze znosi niedobór wody. Znacznie bardziej będzie on wówczas szkodził roślinom, niż im pomagał.

Najpiękniejsze rośliny wilczomleczowate – warto je hodować?

Wilczomlecz sosnka – sprawdź najważniejsze wymagania rośliny

Nie jest to typowa roślina rabatowa, jednak można wykorzystywać ją w takich nasadzeniach. Wilczomlecz sosnka w Polsce rośnie w naturalnym środowisku. Spotkać go można na dziko m.in. na skraju lasu, w zaroślach, a także suchych murawach. Właśnie przez to wielu ludzi uważa roślinę za chwast. Trzeba jednak przyznać, że wilczomlecz ma wiele zalet i wyróżnia się ciekawym wyglądem. Dzięki temu może stać się nie tylko chwastem, ale i ozdobą ogrodu. Rośnie do maksymalnie 40 cm i kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty wilczomleczy mają żółty kolor i mocno pachną. Doskonale rozwijają się w słońcu, które wzmacnia kwitnienie roślin. Niestety, w cieniu chorują.

Bylina doskonale czuje się w ziemi piaszczystej, lekkiej i suchej. Niedobra jest dla niej ziemia ciężka, podmokła i zdolna do zatrzymywania wody. W przeciwieństwie do poprzedniej odmiany ta jest w pełni uodporniona na mróz. Roślinę powinno się wysiewać wiosną poprzez siew i sadzenie. To powszechnie występujący gatunek, więc można bez problemu pobrać go z naturalnego miejsca. Należy zadbać o regularne podlewanie roślin po posadzeniu. Następnie można już nawadniać wilczomlecz tylko od czasu do czasu – głównie podczas suszy. Jeśli chodzi o nawożenie, wystarczy regularnie sprawdzać odczyn gleby. Klasyczne dokarmianie nie jest roślinie potrzebne. Jeśli nie lubisz się zajmować roślinami w ogrodzie, a pragniesz jakieś mieć, rośliny wilczomleczowate są idealne. Poradzą sobie bez pomocy, nie sprawiając problemów. Możesz wykorzystać roślinę jako dekorację ogrodu, a także ozdobić nią np. słoneczną rabatę, skalniaki lub ogrodową studzienkę – tą ostatnią doskonale może zamaskować.

Wilczomlecz lśniący – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Roślina pochodzi z Madagaskaru, więc w naszym kraju powinno się ją uprawiać raczej w pomieszczeniach. Warto hodować roślinę, zwłaszcza że zachwyca wyglądem, dzięki czemu może stać się ciekawą ozdobą każdego wnętrza. Poradzi sobie nawet w takim, gdzie powietrze ma słabszą wilgotność. Krzew w naturze urośnie do 2 m wysokości – jednak w mieszkaniu będzie to może kilkadziesiąt centymetrów. Jego pędy są wzniesione i wyginają się w różne strony. Liście są żywozielone i bardzo atrakcyjne. Kwiaty z kolei drobne i czerwone – głównie u klasycznych przedstawicieli tego gatunku. Bywają też w kolorze różowym, żółtym lub dwubarwnym. Podobnie do pozostałych wilczomleczy wydziela sok mleczny, który w kontakcie ze skórą może być drażniący.

Do najciekawszych odmian wilczomlecza lśniącego zaliczamy m.in. Moonlight, King Yellow i Sakura Kiss. Rośliny uprawiać można w słonecznym, jasnym miejscu. Właśnie w takim błyskawicznie rosną, wręcz obsypując się liśćmi. Warto ustawić doniczkę na parapecie od strony południowej. Podczas upałów rośliny nie trzeba osłaniać przed słońcem. Wilczomlecz wspaniale czuje się na tarasie i balkonie, ale też w ogrodzie. Znosi suche powietrze, ale już niska temperatura nie będzie dla niego zbyt dobra. Warto uprawiać wilczomlecze lśniące w mocno przepuszczalnym, mało żyznym podłożu. Raczej nie używaj uniwersalnej ziemi do uprawy tych roślin. Znacznie lepiej sprawdzi się specjalistyczna, dedykowana sukulentom i kaktusom.

Rośliny wilczomleczowate są dość popularne w naszym kraju. Jak wygląda uprawa takich roślin? Jakie są ich wymagania? Sprawdź opis roślin wilczomleczowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto