Rośliny wrzosowate - najpopularniejsze rośliny
- Azalia japońskakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Rosnące u nas w ogrodzie azalie japońskie nie są typowym gatunkiem botanicznym, ale całą grupą odmian i mieszańców. Ich wspólną cechą są opadające na zimę liście. Cenione są ze względu na ogromne bogactwo kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Pieris japońskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pieris japoński jest zimozielonym krzewem, szczególnie ozdobnym w okresie kwitnienia. Stanowi efektowne uzupełnienie dla różaneczników i nadaje się do uprawy w pojemnikach. Liście i kwiaty rośliny zawierają silnie trującą substancję grajanotoksynę.
krzew Trudność uprawy: średnia - Różanecznik indyjskikrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Liczne odmiany różanecznika indyjskiego wnoszą do mieszkania jaskrawe kolory nawet w szarym okresie jesienno-zimowym. Niewiele jest roślin doniczkowych, które tak jak one potrafią uszczęśliwiać nas niezwykłym bogactwem kwiatów. Azalie doniczkowe, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć od sierpnia do kwietnia.
krzew Trudność uprawy: średnia - Borówka brusznicakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Borówka brusznica jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, dobrze przystosowaną do naszych warunków. Jej ciemnozielone, skórzaste liście i małe dzwonki różowawych kwiatów stanowią w ogrodzie subtelną ozdobę. Dojrzewające jesienią czerwone jagody nadają się do zbioru i przerobu.
krzewinka Trudność uprawy: średnia - Pieris japoński 'Forest Flame'krzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pieris japoński 'Forest Flame' jest odmianą lubianego gatunku zimozielonych krzewów, poszukiwanych przez miłośników ogrodów. Odznacza się jaskrawą, pomarańczowoczerwoną barwą młodych liści na ciemnozielonym tle starszego ulistnienia. Odmianę wyhodowano 70 lat temu w Wielkiej Brytanii.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny wrzosowate - pozostałe rośliny
- Borówka czarnakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki owocowe
Czarne jagody zbierane prosto z krzaczka są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Borówki uprawiane w ogrodach są zwykle odmianami borówki wysokiej. Ta krewniaczka naszej borówki czarnej dorasta do 2,5 m wysokości i ma znacznie większe owoce. Kto jednak może stworzyć na swojej działce warunki zbliżone do leśnych, może z powodzeniem delektować się latem świeżymi jagodami czernicy. Krzewinka z białoróżowymi kwiatami, a potem zmieniającymi barwę owocami - od zielonych, przez czerwone do prawie czarnych - przez cały sezon wygląda bardzo dekoracyjnie.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Wrzosiec krwistykrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Wrzosiec krwisty jest niską, odporną na mróz krzewinką, która która wnosi do ogrodu kolory kwiatów od lutego do kwietnia. Jeśli nawet pierwsze kwiaty wrzośca krwistego nie czynią jeszcze wiosny, to na pewno inaugurują prawdziwe przedwiośnie. Biel resztek śniegu miesza się w ogrodzie z zielenią listków i czerwienią kwiatów.
krzewinka Trudność uprawy: średnia - Borówka wysoka 'Bluecrop'krzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Borówka wysoka 'Bluecrop', ze względu na pochodzenie, nazywana potocznie borówką amerykańską, jest jedną z najbardziej popularnych i cenionych odmian. Borówka 'Bluecrop' jest bardzo plenna, odporna na mróz i choroby oraz łatwa w uprawie. Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodzie razem z innymi roślinami lubiącymi kwaśną glebę, na przykład różanecznikami.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Modrzewnica pospolitakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Modrzewnica pospolita jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, rosnącą na torfowiskach razem z żurawiną. Ozdobę rośliny stanowią srebrzyste liście i różowe kwiaty. Skórzaste liście modrzewnicy przypominają liście rozmarynu, jednak w przeciwieństwie do niego zawierają trujące substancje.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Różanecznik żółtykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Różanecznik żółty jest gatunkiem występującym licznie w zachodniej Azji oraz w Ukrainie, chociaż pojedyncze stanowisko znajduje się również w Polsce. Rośnie silnie rozgałęziony i dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty są intensywnie żółte i pachnące.
krzew Trudność uprawy: średnia - Kiścień wawrzynowykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Kiścień wawrzynowy to zimozielony, niewysoki krzew rosnący dziko w południowych Apallachach. Grube, ciemnozielone liście przybierają jesienią i zimą odcienie intensywnej czerwieni. Białe, dzwonkowate kwiaty są zebrane w zwisające grona.
krzew Trudność uprawy: łatwa
- Żurawina błotnakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia - Golteria rozesłanakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Golteria rozesłana jest wiecznie zieloną, niską krzewinką o płożącym pokroju. Jej błyszczące, ciemnozielone liście i jaskrawoczerwone owoce, wyglądają szczególnie efektownie w okresie zimy. Zaletą golterii rozesłanej jest również dobry wzrost na stanowisku zarówno słonecznym, jak i ocienionym.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Borówka wysoka 'Bluejaykrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Odmiana borówki wysokiej 'Bluejay' już od ponad pół wieku cieszy się wielką popularnością ze względu na smaczne i aromatyczne owoce oraz dużą plenność i odporność na mróz. Po zbiorze owoców pod koniec lata borówka 'Bluejay' zmienia zieleń liści na kolor ciemnoczerwony. Przebarwione pięknie krzewy stanowią efektowną ozdobę jesiennego ogrodu.
krzew Trudność uprawy: średnia - Mącznica lekarskakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Mącznica lekarska jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, która tworzy niskie, przyziemne dywany. Ozdobę stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, dzbaneczkowate, białe kwiaty oraz czerwone, połyskujące jagody, które utrzymują się do wczesnej zimy. Owoce mącznicy są chętnie zjadane przez różne zwierzęta, również przez niedźwiedzie, i stąd bierze się grecko-łacińska etymologia nazwy Arctostaphylos uva-ursi (arctos i ursus to właśnie niedźwiedź, a słowa staphyle i uva oznaczają grona).
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Wrzosiec drzewiastykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Wrzosiec drzewiasty jest śródziemnomorskim przedstawicielem swojej rodziny i bliskim krewniakiem naszego wrzosu pospolitego. Białe, przyjemnie pachnące kwiaty wrzośca drzewiastego tworzą wiosenny nastrój na Wyspach Kanaryjskich. W naszych warunkach stanowi ozdobę ogrodów, tarasów i balkonów w doniczkach i pojemnikach, ponieważ zimę musi spędzać w pomieszczeniach.
krzew Trudność uprawy: średnia - Różanecznik katawbijskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Różanecznik katawbijski to średniej wielkości krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje w podszycie lasów. Wymaga stanowiska zacienionego z kwaśnym, przepuszczalnym i wilgotnym podłożem. Różanecznik katawbijski dobrze pasuje tak do przydomowych ogrodów, jak i ogrodów leśnych czy wrzosowiskowych. Późną wiosną, ze szczytów porośniętych zimozielonymi liśćmi wyrasta kwiatostan pełen dużych, lilioworóżowych lub fioletowych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Kalmia szerokolistnakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pochodząca ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej kalmia szerokolistna rośnie u nas jako zimozielony krzew o wysokości do 2 m. Wiosną rozwija baldachogrona miseczkowatych, różowych albo jasnoróżowych kwiatów. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia fińskiego botanika Pehra Kalm'a.
krzew Trudność uprawy: średnia - Borówka wysoka 'Duke'krzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Odmiana 'Duke' jest jedną z najlepszych odmian borówki wysokiej, nazywanej ze względu na pochodzenie borówką amerykańską. Jej zaletą są nie tylko smaczne i duże owoce, ale również dekoracyjny wygląd. Ciemnozielone liście zmieniają jesienią kolor na odcienie czerwieni, purpury i pomarańczu; w maju rozwijają się kremowe beczułki kwiatów, a w lipcu dojrzewają luźne grona ciemnoniebieskich, ale pokrytych jasnym nalotem owoców.
krzew Trudność uprawy: średnia - Borówka bagiennakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki owocowe
Borówka bagienna jest krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej, brusznicy albo żurawiny. Rośnie na torfowiskach, na glebach kwaśnych i ubogich. Za przypisywane owocom łochyni zatrucia może odpowiadać bagno zwyczajne (Ledum palustre) rosnące na tych samych stanowiskach i wywołujące zatrucia na drodze wziewnej. Badania nie wykazały zawartości substancji trujących w owocach borówki bagiennej.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Wrzos zwyczajnykrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Wrzos zwyczajny jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia. Kiedyś używany po wysuszeniu do zamiatania, dzisiaj jest popularną i cenioną rośliną ozdobną. Do ogrodów trafił wrzos około 150 lat temu. Jego jasnofioletowe kwiaty zebrane w długie grona tworzą barwne kobierce od późnego lata do jesieni. Formy hodowlane różnią się od botanicznej kolorem kwiatów i liści oraz wysokością i pokrojem.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Żurawina wielkoowocowakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki owocowe
Żurawina wielkoowocowa, występująca naturalnie na mokradłach w Ameryce Północnej, jest zimozieloną krzewinką o owocach znacznie większych od naszej żurawiny błotnej. Jest odporna na mróz i nie szkodzi jej nadmiar wody w okresie zimowym. Białoróżowe kwiaty, a potem czerwone owoce jarzębiny stanowią w ogrodzie oryginalną dekorację.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Różanecznik dahurskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Różanecznik dahurski to krzew pochodzący z Mongolii i Chin. Dorasta do 2 metrów wysokości. Posiada zimozielone lub półzimozielone, skórzaste liście. Jest to wymagająca roślina, która rośnie tylko w kwaśnej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi także zbyt dużego nasłonecznienia. Jednak przy zapewnionych dobrych warunkach odwdzięczy się burzą fioletoworóżowych, okazałych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: trudna - Różanecznik olbrzymikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Różanecznik olbrzymi to dużych rozmiarów krzew dorastający do 5 metrów wysokości. Jego ozdobą są zmieniające barwę kwiaty - od różowej do białej w zależności od ich wieku. Różanecznik olbrzymi wymaga gleb przepuszczalnych, kwaśnych oraz stanowiska, na którym nie będzie wystawiony na promienie słoneczne.
krzew Trudność uprawy: trudna - Różanecznik alpejskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Różanecznik alpejski to niewielki krzew, którego gałęzie są rozgałęzione i splątane ze sobą. Jego liście są zimozielone i intensywnie zielone. Latem, na szczytach pędów, pojawiają się duże, ciemnoróżowe kwiaty. Jest to wymagająca roślina, nieznosząca suszy. Naturalnie występuje w górach Europy — w tym w polskich Karkonoszach.
krzew Trudność uprawy: trudna
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny wrzosowate - odmiany, występowanie, wymagania, pielęgnacja
Rośliny wrzosowate są bardzo popularne. Świetnie czują się w naszych warunkach klimatycznych, a ponieważ wyróżniają się naprawdę pięknymi kwiatami, dekorują mnóstwo ogrodów i parków. Spośród nich najbardziej znane są oczywiście wrzosy. Jednak warto poznać także inne rośliny wrzosowate, wszystkie są godne uwagi. Dowiedz się, jakie krzewinki z tej rodziny możesz zaprosić do swojego ogrodu.
Rośliny wrzosowate do ogrodu
Rośliny wrzosowate należą do rzędu wrzosowce. Jak większość roślin z tego rzędu, mają duże walory dekoracyjne. Ładnie kwitną, a duża część z nich wydaje także jadalne owoce. W naszych warunkach pogodowych są to niskie krzewinki i wieloletnie krzewy, jednak w cieplejszych częściach globu mogą mieć także formę niewysokich drzew.
Najbardziej znane z rodziny wrzosowatych są oczywiście wrzosy i wrzośce. Te niskie krzewinki wyróżniają się pięknymi kwiatami – kwiatostan złożony jest z małych, dzbaneczkowatych kwiatuszków, które gęsto oblepiają łodyżkę. Nie mają dużych wymagań uprawnych i świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Niektóre odmiany wrzosów mają barwne liście, inne wyróżniają się niecodziennym odcieniem kwiatów. Te wieloletnie rośliny wykorzystuje się na kolorowe kompozycje i do tworzenia sztucznych wrzosowisk.
Kolejnym popularnym gatunkiem z tej rodziny jest Rhododendron, czyli różanecznik lub azalia. Wyróżniają się pięknymi kwiatami, z reguły intensywnie różowymi, ale zdarzają się także inne odmiany. To wieloletnie krzewy, bardzo ozdobne i bardzo eleganckie. Ich uprawa wymaga nieco uwagi, ale nie jest szczególnie trudna.
Do tej grupy roślin należą także krzewy i krzewinki owocowe. Niektóre z nich, jak gloterie, mają niejadalne owoce o walorach estetycznych. Inne są jadalne i bardzo smaczne. Do wrzosowatych należą borówki (Vaccinum), zarówno wysokie, jak i brusznice oraz należące do borówek żurawiny.
Mało popularne ozdobne rośliny wrzosowate
Wśród roślin wrzosowatych można znaleźć jeszcze mało popularne gatunki. Warto je znać, ponieważ wyróżniają się obfitym kwitnieniem i nieszablonowymi kwiatami. Na uwagę zasługują zwłaszcza rośliny zadarniające, jak gloteria (Glautheria). Świetnie sprawdza się przy ścieżkach i na kolorowych skalniakach.
Krzewiaste rośliny wrzosowate mają piękne kwiaty. Na uwagę zasługuje zwłaszcza brukentalia ostrolistna (Bruchenthalia), która bardzo obficie kwitnie. Duże, dzwonkowe kwiaty mają także enkiant (Enkianthus campanulatus) oraz kalmia (Kalmia angustifolia). To wieloletnie krzewy, które kwitną przez większą część lata i stanowią wspaniałą ozdobę w ogrodzie. W naszych warunkach klimatycznych przyjmuje się jedno drzewko ozdobne z tej rodziny: Pieris japonica. Jest to kwitnące, niezbyt duże drzewo, które ma wspaniałe, żółte kwiaty. Niedawno na rynku pojawiły się kolorowe odmiany tej rośliny. Pieris niestety ma dość duże wymagania w uprawie.
Wrzosowate ozdóbki w uprawie
Pielęgnacja i uprawa roślin wrzosowatych nie jest wymagająca, ale trzeba mieć się na baczności. Gatunki te muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki glebowe, nie można zaniedbać także regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim zarówno niskie krzewinki, jak i krzewiaste kwitnące piękności potrzebują kwaśnego podłoża. Można im je zapewnić, stosując torf. Poziom pH podłoża powinien zawierać się w przedziale 4-4,5.
Gleba dla roślin wrzosowatych powinna być mikoryzowana. Do uprawy w pojemnikach warto użyć specjalnego podłoża. Najczęściej jest opisane jako podłoże do wrzosów, rododendronów i azalii.
Zapotrzebowanie na światło wrzosowatych gatunków jest bardzo różne. Wrzosowce zazwyczaj bardzo lubią słońce. Mamy tutaj zarówno krzewinki potrzebujące jasnego, silnego oświetlenia jak wrzosy czy azalie wielokwiatowe. Z drugiej strony większość wielokwiatowych rododendronów, azalie japońskie i pieris potrzebują zacienionego stanowiska. Dobrze rosną w cieniu wyższych drzew iglastych. Ogólna zasada brzmi: im większe liście wrzosowatych, tym bardziej trzeba schować je w cieniu. Ale jest to tylko teoria i niektóre odmiany mogą mieć zupełnie inne upodobania. Zanim stworzysz kompozycje z różnych kwiatów wrzosowatych, upewnij się, czy ich potrzeby są identyczne.