Rośliny wrzosowate

Ilustracja rośliny wrzosowate

Rośliny wrzosowate to jedna z najbardziej popularnych rodzin roślin do ogrodu. Należą do rzędu Ericales. To przede wszystkim piękne krzewinki i niewysokie krzewy, które mają ogromną wartość dekoracyjną w okresie kwitnienia. Wrzosowate bowiem to nie tylko wrzosy i wrzośce, lecz także cały rodzaj różanecznik oraz mnóstwo innych, mniej znanych, ale naprawdę dekoracyjnych gatunków. Niektóre rośliny z tej rodziny wydają smaczne, jadalne owoce. Wszystkie rośliny wrzosowate łączy jedno: mają dość wysokie wymagania siedliskowe.

Rośliny wrzosowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wrzosowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wrzosowate - odmiany, występowanie, wymagania, pielęgnacja

Rośliny wrzosowate są bardzo popularne. Świetnie czują się w naszych warunkach klimatycznych, a ponieważ wyróżniają się naprawdę pięknymi kwiatami, dekorują mnóstwo ogrodów i parków. Spośród nich najbardziej znane są oczywiście wrzosy. Jednak warto poznać także inne rośliny wrzosowate, wszystkie są godne uwagi. Dowiedz się, jakie krzewinki z tej rodziny możesz zaprosić do swojego ogrodu.

Rośliny wrzosowate do ogrodu

Rośliny wrzosowate należą do rzędu wrzosowce. Jak większość roślin z tego rzędu, mają duże walory dekoracyjne. Ładnie kwitną, a duża część z nich wydaje także jadalne owoce. W naszych warunkach pogodowych są to niskie krzewinki i wieloletnie krzewy, jednak w cieplejszych częściach globu mogą mieć także formę niewysokich drzew.

Najbardziej znane z rodziny wrzosowatych są oczywiście wrzosy i wrzośce. Te niskie krzewinki wyróżniają się pięknymi kwiatami – kwiatostan złożony jest z małych, dzbaneczkowatych kwiatuszków, które gęsto oblepiają łodyżkę. Nie mają dużych wymagań uprawnych i świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Niektóre odmiany wrzosów mają barwne liście, inne wyróżniają się niecodziennym odcieniem kwiatów. Te wieloletnie rośliny wykorzystuje się na kolorowe kompozycje i do tworzenia sztucznych wrzosowisk.

Kolejnym popularnym gatunkiem z tej rodziny jest Rhododendron, czyli różanecznik lub azalia. Wyróżniają się pięknymi kwiatami, z reguły intensywnie różowymi, ale zdarzają się także inne odmiany. To wieloletnie krzewy, bardzo ozdobne i bardzo eleganckie. Ich uprawa wymaga nieco uwagi, ale nie jest szczególnie trudna.

Do tej grupy roślin należą także krzewy i krzewinki owocowe. Niektóre z nich, jak gloterie, mają niejadalne owoce o walorach estetycznych. Inne są jadalne i bardzo smaczne. Do wrzosowatych należą borówki (Vaccinum), zarówno wysokie, jak i brusznice oraz należące do borówek żurawiny.

Mało popularne ozdobne rośliny wrzosowate

Wśród roślin wrzosowatych można znaleźć jeszcze mało popularne gatunki. Warto je znać, ponieważ wyróżniają się obfitym kwitnieniem i nieszablonowymi kwiatami. Na uwagę zasługują zwłaszcza rośliny zadarniające, jak gloteria (Glautheria). Świetnie sprawdza się przy ścieżkach i na kolorowych skalniakach.

Krzewiaste rośliny wrzosowate mają piękne kwiaty. Na uwagę zasługuje zwłaszcza brukentalia ostrolistna (Bruchenthalia), która bardzo obficie kwitnie. Duże, dzwonkowe kwiaty mają także enkiant (Enkianthus campanulatus) oraz kalmia (Kalmia angustifolia). To wieloletnie krzewy, które kwitną przez większą część lata i stanowią wspaniałą ozdobę w ogrodzie. W naszych warunkach klimatycznych przyjmuje się jedno drzewko ozdobne z tej rodziny: Pieris japonica. Jest to kwitnące, niezbyt duże drzewo, które ma wspaniałe, żółte kwiaty. Niedawno na rynku pojawiły się kolorowe odmiany tej rośliny. Pieris niestety ma dość duże wymagania w uprawie.

Wrzosowate ozdóbki w uprawie

Pielęgnacja i uprawa roślin wrzosowatych nie jest wymagająca, ale trzeba mieć się na baczności. Gatunki te muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki glebowe, nie można zaniedbać także regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim zarówno niskie krzewinki, jak i krzewiaste kwitnące piękności potrzebują kwaśnego podłoża. Można im je zapewnić, stosując torf. Poziom pH podłoża powinien zawierać się w przedziale 4-4,5.

Gleba dla roślin wrzosowatych powinna być mikoryzowana. Do uprawy w pojemnikach warto użyć specjalnego podłoża. Najczęściej jest opisane jako podłoże do wrzosów, rododendronów i azalii.

Zapotrzebowanie na światło wrzosowatych gatunków jest bardzo różne. Wrzosowce zazwyczaj bardzo lubią słońce. Mamy tutaj zarówno krzewinki potrzebujące jasnego, silnego oświetlenia jak wrzosy czy azalie wielokwiatowe. Z drugiej strony większość wielokwiatowych rododendronów, azalie japońskie i pieris potrzebują zacienionego stanowiska. Dobrze rosną w cieniu wyższych drzew iglastych. Ogólna zasada brzmi: im większe liście wrzosowatych, tym bardziej trzeba schować je w cieniu. Ale jest to tylko teoria i niektóre odmiany mogą mieć zupełnie inne upodobania. Zanim stworzysz kompozycje z różnych kwiatów wrzosowatych, upewnij się, czy ich potrzeby są identyczne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto