Rośliny zdrojkowate

Ilustracja rośliny zdrojkowate

Rośliny zdrojkowate należą do roślin okrytonasiennych. Zalicza się do nich nawet 225 różnorodnych gatunków. Najbardziej popularne są w Ameryce Południowej, a także w zachodniej części Ameryki Północnej. Można je spotkać również m.in. w Australii, Europie i Azji. W naszym kraju jednymi z najpopularniejszych roślin zdrojkowatych są zdrojek błyszczący oraz lewizja zagłębiona.

Rośliny zdrojkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny zdrojkowate – opis, występowanie, uprawa, zastosowanie

Rośliny zdrojkowate nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością, jak inne rośliny. Mimo to ich występowanie zauważalne jest w wielu ogrodach. Jaka jest charakterystyka roślin? Czy potrzebne jest im wymagające stanowisko, aby mogły się prawidłowo rozwijać? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin zdrojkowatych.

Rośliny zdrojkowate – charakterystyka, występowanie i wymagania

Lewizja zagłębiona – opis rośliny i najciekawsze odmiany

Lewizję zagłębioną spotkać można główne w zachodniej części Ameryki Północnej. Najczęściej pojawia się w skalistym terenie, np. w wysokich górach. Do lewizji wlicza się maksymalnie 20 odmian, które w większości uprawia się jako rośliny ozdobne. Z racji pochodzenia najciekawiej prezentują się w ogrodach skalnych. Również wielbiciele sukulentów powinni mieć z lewizji duży pożytek. Piękna bylina górska może też rosnąć na obrzeżu rabat. Nie jest duża – rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości. Kwiaty są gwiazdkowate i mogą mieć różnorodny kolor. Często jest to żółty, różowy, kremowy, biały, purpurowy lub czerwony. Pojawiają się głównie w maju i czerwcu – najczęściej w formie licznych, pojedynczych lub zebranych w grona kwiatostanów. Mimo że opis rośliny wydaje się nieskomplikowany, wciąż niewielu Polaków decyduje się na jej uprawę. Oto odmiany lewizji, na które warto zwrócić szczególną uwagę, planując hodowlę byliny:

Wśród najczęściej polecanych odmian wyróżnia się lewizję liścieniową, która do złudzenia przypomina rozgwiazdę. Wybarwia się na różne kolory, m.in. na żółto, pomarańczowo i różowo. Kwiaty wyglądają jak gwiazdki i najczęściej osiągają wysokość od 2 do 4 cm. Mamy też m.in. lewizję trwałą, która wyróżnia się niesamowitą odpornością. Są też inne odmiany, które rozróżnia się głównie ze względu na kolor. I tak mamy m.in. czerwono różowe lewizje „Magenta”, żółte „Yellow”, białe „Elise” i morelowe „Mountain Dreams”. Każdy znajdzie odmianę idealną do swojego ogrodu. Jeśli kupujesz roślinę, koniecznie przyjrzyj się jej korzeniom. Upewnij się, że nie gniją i są w pełni zdrowe. Niestety, ale z sadzonkami lewizji zagłębionej bywa różnie.

Uprawa, pielęgnacja i wymagania roślin zdrojkowatych

Chcesz hodować lewizję? Musisz liczyć się z faktem, że roślina jest bardzo wymagająca. Musi mieć zapewnione przewiewne i częściowo zacienione stanowisko. Mimo że bardzo lubi dużą ilość światła, gorąco i ostre słońce niekoniecznie będą dla niej dobre. Lewizja powinna mieć przede wszystkim dobrze dobraną glebę pod uprawę – przepuszczalną z drobnym żwirem, piaskiem, torfem i gliną. Nie jest odporna na zbyt wysoką wilgoć, więc korzenie rośliny mogą być podatne na gnicie. Nie pozwalaj na to, aby na liściach zalegała woda – nie służy im to. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas powinieneś ograniczyć nawadnianie. Pod szklanym daszkiem lewizję schowaj, gdy zaczną się jesienne deszcze.

Co w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej zera? Połóż na daszek gałązki świerkowe. Jeśli hodujesz odmiany pojemnikowe, powinieneś zimować je w chłodniejszym, jednak odpowiednio zabezpieczonym przed zimnem, jasnym miejscu. Kiedy najlepiej sadzić roślinę? Wiosną, ukośnie. Powinieneś też obsypać szyjkę korzeniową piaskiem – najlepiej gruboziarnistym. Woda nie powinna utrzymywać się u nasady – w tym celu użyj żwiru zmieszanego z piaskiem. Lewizję powinno się rozmnażać przez wysiew nasion lub ukorzenianie rozetek. Postaraj się również o zabezpieczenie ich młodych okazów przed deszczem i śniegiem. Warto podkreślić, że nasiona wymagają przemrożenia – czyli stratyfikacji. Mimo że rośliny nie są długowieczne, mogą wysiewać się same na odpowiednim stanowisku. Lewizje z nasion rozkwitają po ok. 2-3 latach.

Rośliny zdrojkowate w Polsce – sprawdź, które warto znać

Zimowanie i zastosowanie lewizji liścieniowej

Lewizja zaliczana jest do roślin mrozoodpornych. Jednak za wszelką cenę powinieneś ją chronić przed wilgocią – zwłaszcza jesienią oraz zimą. Wówczas musisz zapewnić roślinie daszek z szyby albo pleksę, która ochroni ją przed deszczem. Lewizja powinna też zostać ukryta przed wysuszającym wiatrem i wodą. Możesz również skorzystać z tuneli foliowych, aby ochronić skalniaki lub rabaty z lewizjami. Nie używaj osłony z plastikowej butelki, bo najprawdopodobniej w ogóle się nie sprawdzi. Na ściankach może się zacząć bowiem gromadzić woda, która będzie stanowić poważne zagrożenie dla rośliny. Jeśli po ściankach od zewnątrz zaczną spływać krople i zaczną przedostawać się do podłoża, korzenie również mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone.

Jeśli chodzi o zastosowanie rośliny, w Polsce uprawia się ją przede wszystkim w ogrodach skalnych. Niektórzy decydują się również na hodowlę roślin m.in. w szczelinach. Lewizja świetnie prezentuje się zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Nie ma problemu z jej hodowlą w pojemniku – również w domu, którego stanie się ciekawą ozdobą. Wiele osób uprawia roślinę na tarasie lub balkonie.

Pamiętaj, że…

Niektórzy ogrodnicy uważają lewizję za jedną z najładniejszych bylin skalnych. Przekonują, że jak najbardziej możliwe jest uprawianie rośliny w doniczce albo pojemniku. Trzeba jednak pamiętać, żeby sadzić ją w przepuszczanej, lekko kwaśnej ziemi na słonecznym miejscu. Lewizja jest odporna na suszę. Możesz posadzić ją w szczelinach suchego, kamiennego muru. Weź jednak pod uwagę, że nie może być wapienny – wypłukiwany z niego wapń będzie bowiem alkalizował podłoże.

Rośliny zdrojkowate nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością jak inne. Czy potrzebne jest im wymagające stanowisko, aby mogły się rozwijać? Sprawdź najważniejsze informacje.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto