Rośliny złotogłowowate - najpopularniejsze rośliny
-
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes drzewiasty, rosnący dziko w południowej Afryce, jest jednym z najbardziej znanych gatunków tego rodzaju. Oprócz wartości dekoracyjnej liści i kwiatów ma właściwości lecznicze. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie skuteczną w leczeniu oparzeń. Latem aloes drzewiasty może stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liliowiec ogrodowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec ogrodowy jest zbiorową nazwą dla grupy odmian mieszańcowych. Powstał w wyniku złożonego procesu krzyżowania różnych gatunków: liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera, i Thumberga. Pierwszą hybrydę liliowca stworzył w 1893 r. brytyjski hodowca George Yeld. Chociaż uroda pojedynczego kwiatu szybko przemija (co trafnie określa nazwa rośliny "dzienna lilia"), to na szczęście bylina wytwarza ich tyle, że wystarcza na długie tygodnie kwitnienia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Haworsja pasiastabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodząca ze wschodniej prowincji Afryki Południowej sukulentowa haworsja pasiasta nosi nazwę gatunkową na cześć brytyjskiego botanika Adriana Haworth'a. Tworzy rozety zielonych liści z pasami kontrastowych, białych narośli na powierzchni. Czasem zakwita w mieszkaniu, rozwijając wysoki kwiatostan mało efektownych kwiatów. Po kwitnieniu roślina nie zamiera.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes ościsty jest sukulentową byliną z Afryki Południowej. Epitet gatunkowy aristata znaczy po łacinie "wąsaty" i odnosi się do wydłużonego zakończenia liści, przypominającego wąsy kłosów zboża. Aloes ościsty bywa mylony ze spokrewnioną z nim haworsją. Zakwita w mieszkaniu, rozwijając grona pomarańczowoczerwonych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny złotogłowowate - pozostałe rośliny
-
Trytoma groniastabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trytoma groniasta jest południowoafrykańską byliną, która wielokrotnie zmieniała swoją przynależność do rodzaju botanicznego, aby ostatecznie znaleźć się w Kniphofia, nazwanym tak na cześć niemieckiego botanika Johannesa Kniphof'a. Na początku XIX wieku roślina pod nazwą Trytoma uvarii zyskała dużą popularność w Europie i tym można tłumaczyć używanie tej nazwy również dzisiaj. Oryginalne kwiatostany trytomy groniastej wprowadzają do ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Len nowozelandzkibyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Len nowozelandzki, wbrew swojej nazwie w wielu językach europejskich, nie ma nic wspólnego z prawdziwym lnem i zgadza się tylko endemiczne miejsce pochodzenia. Europejscy osadnicy na Nowej Zelandii nazwali Phormium tenax lnem, ponieważ włókna przypominały im znajomą roślinę. Bardzo ważny dla Maorysów i mający szerokie zastosowanie len nowozelandzki w naszych warunkach jest tylko efektowną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pustynnik himalajskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Promienna biel wysokich kwiatostanów pustynnika himalajskiego stanowi efektowną ozdobę słonecznej rabaty w każdym ogrodzie. Z rozety długich, wąskich liści wyrasta sztywny pęd kwiatowy do 250 cm wysokości. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do góry.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liliowiec rdzawybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec rdzawy jest wschodnioazjatycką byliną, która już od dawna cieszy się dużą sympatią i popularnością w europejskich ogrodach. Pochodzącą od greckich słów hemera i kallos nazwę rodzajową Hemerocallis można przetłumaczyć jako "piękność dnia", co trafnie podkreśla urodę rośliny i jej krótkie trwanie. Ozdobę stanowią rozwijające się stopniowo przez długi czas kwiaty oraz kępy dekoracyjnych liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Liliowiec ogrodowy 'Stella de Oro'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec ogrodowy 'Stella de Oro' jest hybrydową odmianą wyhodowaną w USA w 1975 roku. Odznacza się niskim i zwartym wzrostem oraz wyjątkowo długim kwitnieniem. Żółte, kielichowate kwiaty rozwijają się od maja aż do końca lata, a jedna kępa byliny potrafi ich wytworzyć około pół tysiąca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Liliowiec żółtybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec żółty jest łatwą w uprawie wschodnioazjatycką byliną, która każdy ogród rozjaśni blaskiem swoich złotożółtych kwiatów. Oprócz kwiatów o przyjemnym zapachu ozdobę stanowią również gęste kępy liści. W Azji liliowce są uważane za rośliny jadalne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Aloes pstrybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes pstry, zaliczany do niedawna do rodzaju aloes, jest aktualnie jednym z trzech przedstawicieli samodzielnego rodzaju Gonialoe. Odznacza się dekoracyjnymi liśćmi z jasnymi plamkami układającymi się w paski, co może kojarzyć się z pręgowanym futrem tygrysa. Jest jednym z nielicznych aloesów, które chętnie kwitną w warunkach domowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes uzbrojonybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes uzbrojony jest południowoafrykańskim sukulentem o dużych, soczystych, kolczasto ząbkowanych liściach. Podobnie jak aloes zwyczajny, od wieków służy jako roślina lecznicza. W naszych warunkach klimatycznych aloes uzbrojony pełni rolę doniczkowej rośliny ozdobnej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes wielkolistnybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes wielkolistny jest południowoafrykańskim sukulentem o bardzo dekoracyjnym, spiralnym układzie liści. Młoda roślina wyrosła z nasiona rozwija początkowo liście ustawione naprzeciwlegle, dopiero po dwóch latach zaczyna tworzyć geometryczny wzór spirali, który pozwala jej uchwycić jak najwięcej światła.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes niskibyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes niski, zgodnie z nazwą gatunkową polską i botaniczną, tworzy rozety mięsistych liści o wysokości zaledwie do 10 cm, a pędy kwiatowe wyrastają do 30 cm wysokości. Mimo pewnego podobieństwa aloes nie jest spokrewniony z agawą i nie zamiera po kwitnieniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny złotogłowowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa
Do rodziny złotogłowowatych zalicza się jeden z najpopularniejszych rodzajów roślin, pod znaną nazwą aloes. Warto zaznaczyć, iż oprócz niego mamy do czynienia także z innymi rodzajami, wyróżniającymi się ciekawym wyglądem. Ponadto te jednoliścienne rośliny bardzo chętnie wykorzystywane są w uprawie jako ozdobne okazy. Dlatego dobrze jest sprawdzić, na jakie dokładnie gatunki możesz zdecydować się w swoim domu, a także w jaki sposób przebiega ich prawidłowa uprawa.
Rośliny złotogłowowate - charakterystyka
Najczęściej wśród roślin złotogłowowatych wymienia się bylin, chociaż wymienia się także pnącza. Ponadto do tej rodziny zaliczane są rośliny pachykauliczne, które wyróżniają się słabo rozwiniętymi gałęziami. Rośliny cechują się spiralnymi liśćmi, które są gruboszowate, bądź też cienkie. Jeżeli kwiaty występują, to najczęściej zebrane są one w dość okazałe grona lub wiechy. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci orzeszków lub jagód, chociaż zdarzają się również torebki wypełnione licznymi nasionami.
Występowanie roślin złotogłowowatych jest bardzo obszerne. Wśród nich wymienia się między innymi rodzaj sukulentów o nazwie gasteria, które w naturalnym środowisku spotykane są na południu Afryki. Natomiast w Europie rośliny z tego rodzaju uprawiane są jako ozdobne sukulenty. Natomiast inny rodzaj o nazwie złotnica, spotykany jest głównie w rejonie Morza Śródziemnego, aż sięgając do Iranu.
Jednoliścienne rośliny ozdobne - popularne rodzaje i gatunki
Systematyka złotogłowowatych bywa zróżnicowana w zależności od tego, czy są one klasyfikowane według dawnego podziału na liliowcowe, czy według złotogłowowatych. Do popularnych rodzajów wymienia się aloes, złotnica, pustynnik, gasteria, dowiastka, tęgosz, czy też liliowiec. Każdy gatunek zaliczający się do poszczególnych rodzajów wyróżnia się specyficznymi cechami związanymi z ulistnieniem, a także tym, w jakim regionie występuje on naturalnie.
Przeglądając najciekawsze gatunki, warto wśród nich wymienić takie okazy jak:
- Aloes wielkolistny (Aloe polyphylla) - gatunek określany jest jako endemit dla kraju Lesotho. Sukulent, który wyróżnia się bardzo oryginalnym ułożeniem liści, które przypomina spiralę. Te jednoliścienne rośliny w uprawie domowej raczej nie kwitną. Natomiast w warunkach naturalnych sukulenty zazwyczaj pojawia się dość spory kwiat o zabarwieniu czerwonym lub różowym.
- Gasteria “Little Warty Varieagata” - kolekcjonerski gatunek sukulenta, który nie ma większych wymagań uprawowych. Ten doniczkowy okaz pozwoli na cieszenie się oryginalnym ulistnieniem. Jednoliścienne rośliny wyróżniają się mięsistymi liśćmi, które przyozdobione są żółtymi paskami. Rzadko, ale istnieje możliwość, aby gasteria zakwitła. W tym czasie powinny pojawić się nieduże kwiaty o zabarwieniu czerwonym wpadającym w róż.
- Pustynnik himalajski (Eremurus Himalaicus) - jest to gatunek reprezentujący rodzaj Pustynników, które wywodzą się z Azji Środkowej. Roślina może być uprawiana w ogrodach. W takich warunkach pustynnik himalajski może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w maju i trwa najczęściej do sierpnia. W tym czasie pojawiają się kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany o długości kilkudziesięciu centymetrów. Gatunek ten uprawia się w ogrodzie, a nie jako doniczkowy kwiat.
Aloes i jego uprawa
Rośliny złotogłowowate z powodzeniem mogą być uprawiane jako rośliny ozdobne w domach, ale i również w ogrodach. Najpopularniejszym rodzajem jest aloes, którego występowanie przypisane jest obszarom położonym na Madagaskarze, Półwyspie Arabskim, czy też w niektórych częściach Afryki. Najlepiej aloes jako kwiat doniczkowy będzie rozwijał się na słonecznym stanowisku. Chociaż roślina poradzi sobie również w zacienionych miejscach, wtedy jednak należy spodziewać się mniejszych liści i wolniejszego wzrostu.
Uprawa aloesu nie powinna sprawić Ci większych problemów, ponieważ jest to idealny sukulent dla zapominalskich, jeżeli chodzi o podlewanie. Roślinę należy nawadniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Domeną aloesu jest gromadzenie wody w liściach. W okresie wegetacyjnym możesz go nawozić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do sukulentów.
Rośliny złotogłowowate i ich występowanie. Zobacz, jaki rodzaj obejmują roślin jednoliścienne, a także w jaki sposób wygląda uprawa popularnego gatunku, czyli aloesu.