Rośliny złotogłowowate

Ilustracja rośliny złotogłowowate

Rośliny złotogłowowate (Asphodelaceae Juss.) - rodzina roślin jednoliściennych zaliczających się do rzędu szparagowców. Systematyka obejmuje 18 rodzajów, wśród których wymienia się 800 gatunków. Występowanie większości gatunków z rodziny złotogłowowatych przypisuje się obszarom znajdującym się w Europie, a także Azji. Liczne przedstawiciele tej rodziny zasiedlają także Afrykę, Amerykę Południową oraz Australię. Zastosowanie roślin jest bardzo szerokie. Do nich zalicza się głównie wykorzystanie jako rośliny ozdobne, lecznicze, jak i również mające zastosowanie w branży spożywczej.

Rośliny złotogłowowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny złotogłowowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny złotogłowowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa

Do rodziny złotogłowowatych zalicza się jeden z najpopularniejszych rodzajów roślin, pod znaną nazwą aloes. Warto zaznaczyć, iż oprócz niego mamy do czynienia także z innymi rodzajami, wyróżniającymi się ciekawym wyglądem. Ponadto te jednoliścienne rośliny bardzo chętnie wykorzystywane są w uprawie jako ozdobne okazy. Dlatego dobrze jest sprawdzić, na jakie dokładnie gatunki możesz zdecydować się w swoim domu, a także w jaki sposób przebiega ich prawidłowa uprawa.

Rośliny złotogłowowate - charakterystyka

Najczęściej wśród roślin złotogłowowatych wymienia się bylin, chociaż wymienia się także pnącza. Ponadto do tej rodziny zaliczane są rośliny pachykauliczne, które wyróżniają się słabo rozwiniętymi gałęziami. Rośliny cechują się spiralnymi liśćmi, które są gruboszowate, bądź też cienkie. Jeżeli kwiaty występują, to najczęściej zebrane są one w dość okazałe grona lub wiechy. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci orzeszków lub jagód, chociaż zdarzają się również torebki wypełnione licznymi nasionami.

Występowanie roślin złotogłowowatych jest bardzo obszerne. Wśród nich wymienia się między innymi rodzaj sukulentów o nazwie gasteria, które w naturalnym środowisku spotykane są na południu Afryki. Natomiast w Europie rośliny z tego rodzaju uprawiane są jako ozdobne sukulenty. Natomiast inny rodzaj o nazwie złotnica, spotykany jest głównie w rejonie Morza Śródziemnego, aż sięgając do Iranu.

Jednoliścienne rośliny ozdobne - popularne rodzaje i gatunki

Systematyka złotogłowowatych bywa zróżnicowana w zależności od tego, czy są one klasyfikowane według dawnego podziału na liliowcowe, czy według złotogłowowatych. Do popularnych rodzajów wymienia się aloes, złotnica, pustynnik, gasteria, dowiastka, tęgosz, czy też liliowiec. Każdy gatunek zaliczający się do poszczególnych rodzajów wyróżnia się specyficznymi cechami związanymi z ulistnieniem, a także tym, w jakim regionie występuje on naturalnie.

Przeglądając najciekawsze gatunki, warto wśród nich wymienić takie okazy jak:

  • Aloes wielkolistny (Aloe polyphylla) - gatunek określany jest jako endemit dla kraju Lesotho. Sukulent, który wyróżnia się bardzo oryginalnym ułożeniem liści, które przypomina spiralę. Te jednoliścienne rośliny w uprawie domowej raczej nie kwitną. Natomiast w warunkach naturalnych sukulenty zazwyczaj pojawia się dość spory kwiat o zabarwieniu czerwonym lub różowym.
  • Gasteria “Little Warty Varieagata” - kolekcjonerski gatunek sukulenta, który nie ma większych wymagań uprawowych. Ten doniczkowy okaz pozwoli na cieszenie się oryginalnym ulistnieniem. Jednoliścienne rośliny wyróżniają się mięsistymi liśćmi, które przyozdobione są żółtymi paskami. Rzadko, ale istnieje możliwość, aby gasteria zakwitła. W tym czasie powinny pojawić się nieduże kwiaty o zabarwieniu czerwonym wpadającym w róż.
  • Pustynnik himalajski (Eremurus Himalaicus) - jest to gatunek reprezentujący rodzaj Pustynników, które wywodzą się z Azji Środkowej. Roślina może być uprawiana w ogrodach. W takich warunkach pustynnik himalajski może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w maju i trwa najczęściej do sierpnia. W tym czasie pojawiają się kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany o długości kilkudziesięciu centymetrów. Gatunek ten uprawia się w ogrodzie, a nie jako doniczkowy kwiat.

Aloes i jego uprawa

Rośliny złotogłowowate z powodzeniem mogą być uprawiane jako rośliny ozdobne w domach, ale i również w ogrodach. Najpopularniejszym rodzajem jest aloes, którego występowanie przypisane jest obszarom położonym na Madagaskarze, Półwyspie Arabskim, czy też w niektórych częściach Afryki. Najlepiej aloes jako kwiat doniczkowy będzie rozwijał się na słonecznym stanowisku. Chociaż roślina poradzi sobie również w zacienionych miejscach, wtedy jednak należy spodziewać się mniejszych liści i wolniejszego wzrostu.

Uprawa aloesu nie powinna sprawić Ci większych problemów, ponieważ jest to idealny sukulent dla zapominalskich, jeżeli chodzi o podlewanie. Roślinę należy nawadniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Domeną aloesu jest gromadzenie wody w liściach. W okresie wegetacyjnym możesz go nawozić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do sukulentów.

Rośliny złotogłowowate i ich występowanie. Zobacz, jaki rodzaj obejmują roślin jednoliścienne, a także w jaki sposób wygląda uprawa popularnego gatunku, czyli aloesu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto