Białe byliny
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Białe byliny - pozostałe
-
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ketmia bagiennabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Hibiskus kojarzy się zwykle z egzotyczną rośliną doniczkową albo kwitnącym krzewem ogrodowym. Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna, jest mniej znany od swoich krewniaków, ale równie efektowny. Główną ozdobę tworzą ogromne malwowate kwiaty, które rozwijają się pod koniec lata.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Wieczornik damskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ciemiernik białybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik biały to wieloletnia, zimozielona roślina z rodziny jaskrowatych. W naturze występuje na skrajach lasów i łąkach w środkowej i południowej Europie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jego nazwa łacińska nawiązuje do czarnych korzeni, natomiast polska odnosi się do białych kwiatów. Jego ozdobą są białe, duże kwiaty, które mogą pojawić się już w grudniu, przez co jest używany jako ozdoba bożonarodzeniowych stołów. Ciemiernik biały dobrze rośnie w zacienionych miejscach, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wrotycz marunabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Wrotycz maruna, uprawiany często jako roślina ozdobna, w starożytności był używany do przyspieszania i wywoływania porodu. To dlatego Linneusz nazwał ten gatunek Matricaria parthenium (mater = matka). Z czasem dołączono roślinę najpierw do rodzaju rumianek, a potem do rodzaju złocień, aby ostatecznie uznać odrębność rodzajową wrotyczu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grzybienie białebyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Grzybienie białe, podobnie jak około 50 innych gatunków tego rodzaju botanicznego, zasiedlają zbiorniki słodkowodne. Chociaż są potocznie nazywane lilią wodną, to z prawdziwymi liliami nie mają nic wspólnego, należą do rodziny grzybieniowatych. Ich piękne, duże kwiaty są efektowną ozdobą ogrodowych stawów i oczek wodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota białabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Jasnota biała przypomina ogólnym wyglądem i kształtem liści pokrzywę, jednak z tą parzącą rośliną łączy ją tylko pokrewieństwo w ramach botanicznej rodziny. Jako bylina rodzimego pochodzenia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jasnota biała zalicza się do ziół jadalnych, ma właściwości lecznicze, a jej kwiaty stanowią źródło pokarmu dla wielu owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szczawik zajęczybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik zajęczy jest przyjemną rośliną okrywową, która nawet w zacienionych zakątkach ogrodu potrafi zaprezentować swoje subtelne kwiatki. Jest rodzimym gatunkiem i często można go spotkać w cienistych lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Liście szczawiku zajęczego są jadalne i można je wykorzystać do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mydlnica lekarskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Mydlnica lekarska jest znana od wieków jako roślina lecznicza, ale wielką popularność i nazwę zawdzięcza właściwościom piorącym. Odwary z korzeni mydlnicy były kiedyś powszechnie stosowane do prania szczególnie delikatnych tkanin i koronek. Ze względu na swoje kwiaty, mydlnica lekarska jest również rośliną ozdobną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka Arendsabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tawułka Arendsa, której nazwa upamiętnia niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, jest grupą hybryd kilku gatunków tej rośliny. Wyhodowano również liczne kultywary różniące się kolorem kwiatów, wysokością wzrostu i okresem kwitnienia. Niektóre odmiany nadają się do ozdoby tarasu i balkonu.
bylina -
Koniczyna białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Koniczyna biała byliną często spotykaną na łąkach, pastwiskach i trawnikach. Właściciele wypielęgnowanych trawników zwykle nie są jej widokiem zachwyceni. Niesłusznie, ponieważ białą koniczynę uwielbiają pszczoły i inne owady, a poza tym posiada właściwości lecznicze i jest cenną karmą dla zwierząt.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Białe byliny – najładniejsze gatunki roślin z białymi kwiatami do ogrodu
Białe byliny są jednymi z najbardziej cenionych roślin na całym świecie. Kwitnące całe lato białe kwiaty świetnie nadają się do ogrodu. Potrafią błyskawicznie rozjaśnić nawet najciemniejsze zakątki, a także dodać lekkości i delikatności rabatom. To wspaniałe uzupełnienie kolorowych kompozycji roślinnych. Jakie białe byliny idealnie pasują do cienia? Które gatunki polecane są amatorom ogrodnictwa? Czy byliny wodne mogą być w białym kolorze? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Białe byliny do ogrodu – najciekawsze gatunki kwitnące całe lato
Białe kwiaty w ogrodzie? Zobacz, że to możliwe!
Białe byliny mogą doskonale prezentować się niemal w każdym ogrodzie. Bez problemu tworzyć można z nich zarówno jedno, jak i wielobarwne kompozycje. Oczywiście pod warunkiem, że posadzisz białe rośliny w towarzystwie innych, kolorowych roślin. W Polsce mamy bardzo duży wybór okazów kwitnących na biało. W zasadzie większość gatunków ma odmiany o białych kwiatach, dlatego wcale nie jest trudno z ich znalezieniem. Wśród białych roślin wyróżniają się m.in. tulipany, dalie, piwonie lub róże. Warto przyjrzeć się bliżej dwóm roślinom, które znakomicie pasują do każdego ogrodu:
- Zawilec wielkokwiatowy – w Polsce
występuje w naturze. Warto wiedzieć, że naprawdę silnie się rozrasta, głównie
za sprawą podziemnych rozłogów. Kwiaty zawilców są duże i białe. Zawilec
wielkokwiatowy przypomina nieco zawilca gajowego, jednak jest od niego znacznie
większy. Kwiaty potrafią otwierać się za dnia, jednak w nocy się zamykają.
Wyróżniają się miłą, delikatną wonią. Kwiaty na roślinach pojawiają się mniej
więcej od kwietnia do czerwca. W niektórych przypadkach kwitnienie pojawia się
również w sierpniu, jednak wówczas jest znacznie mniejsze. Zawilce powinno się
sadzić na słonecznym stanowisku. Najlepsza jest dla nich gleba przepuszczalna,
wilgotna oraz o zasadowym odczynie. Zawilce wielkokwiatowe mają niewielkie
potrzeby żywieniowe. Wystarczy nawozić je raz w roku, najlepiej w połowie
marca. Roślina jest odporna na mróz, więc nie będzie jej straszna sroga zima.
Sprawdzi się zwłaszcza na skalniakach, rabatach i w nasadzeniach grupowych –
zwłaszcza w naturalistycznych ogrodach.
-
Śniedek baldaszkowaty – rośnie w
kwietniu i maju, czyli podobnie jak zawilec wielkokwiatowy. Mówi się o nim
„śpioszek”, ponieważ otwiera kwiaty późno podczas dnia, następnie dość wcześnie
je zamyka. Śniedki baldaszkowate rosną maksymalnie do ok. 200 cm wysokości.
Kwiaty roślin przypominają białe gwiazdki, których zwykle jest kilka na jednej
łodydze. Śniedki mają nieduże wymagania. Doskonale odnajdują się na słonecznych
stanowiskach – pod warunkiem że ziemia jest lekka i żyzna. Świetnie dadzą też
radę w zróżnicowanych warunkach. Śniedki wykazują dużą odporność na suszę i
fantastycznie radzą sobie z mrozem. To rośliny cebulowe, które powinno się
sadzić jesienią.
- Lawenda pośrednia – pasuje do śródziemnomorskich aranżacji. Kwiaty pięknie pachną i wyróżniają się białym kolorem. Zbierają się w długie kwiatostany. Pędy kwiatowe pojawiają się na lawendzie od czerwca aż do września. Jeśli chcesz, aby twój ogród stał się domem dla motyli i pszczół, warto posadzić w nim tę odmianę lawendy. Bylina rośnie do ok. 80 cm wysokości. Jej liście są duże, równowąskie i wybarwiają się na srebrno. Najlepsze stanowisko dla lawendy jest słoneczne, a gleba wilgotna i przepuszczalna. Warto zadbać o zasadowy odczyn podłoża, w którym lawenda czuje się najlepiej. Przycinaj lawendę wczesną jesienią, aby miała piękny pokrój. Możesz sadzić roślinę w formie obwódek, ewentualnie uczynić tłem dla niskich bylin (np. na rabacie). To kwiat miododajny, więc dzięki niemu w ogrodzie pojawić może się mnóstwo pszczół i motyli.
Byliny w białym kolorze – ciemiernik, tawułka i konwalia majowa
Białe kwiaty to nie tylko byliny wodne. Wśród nich znaleźć można rośliny zarówno lubiące słońce, jak i pasujące wyłącznie do cienia. Na szczególną uwagę z pewnością zasługują ciemierniki, które dzielą się na wiele kolorowych gatunków. Na przód wyłania się ciemiernik biały, którego kwiaty pojawiają się późną jesienią – mniej więcej na przełomie listopada / grudnia. W zależności od pogody, mogą zakwitnąć również w lutym. Jeśli ciemierniki rosną w państwie o łagodniejszym klimacie niż Polska, rozwinąć się mogą nawet pod koniec grudnia. Właśnie dlatego o roślinach często mówi się, że są tzw. różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki świetnie radzą sobie w półcieniu. Najlepiej sadzić je pod krzewami oraz drzewami liściastymi. Zadbaj o gliniastą ziemię dla roślin, a także obojętny jej odczyn. Ostatecznie może być też zasadowy. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu bylin i staraj się ich nie przesadzać – ciemierniki nie przepadają za tym zabiegiem pielęgnacyjnym.
Popularną rośliną z białymi kwiatami jest również tawułka Snowdrift. Wyróżnia się pióropuszowymi kwiatostanami, a także czystą barwą. Kwiaty wyglądają naprawdę pięknie, wznosząc się nad liśćmi. Tawułka kwitnie w lipcu, aż do sierpnia ciesząc oczy swoją nietuzinkową formą. Może dorosnąć do ok. 50 cm wysokości. Świetnie czuje się w półcieniu, jednak cień także jej nie zaszkodzi. Dzięki temu, że lubi cieniste stanowiska, możesz sadzić bylinę w miejscach potrzebujących rozświetlenia. Najlepsza gleba dla tawułki Snowdrift jest umiarkowanie wilgotna, żyzna oraz przepuszczalna. Jeśli chcesz zadbać o intensywność koloru rośliny, staraj się ją nawozić. W sezonie możesz dwu, a nawet trzykrotnie zastosować obornik granulowany. Tawułka z pewnością przyciągnie do ogrodu pszczoły i motyle. Kwiaty po uschnięciu świetnie nadają się również do suchych kompozycji.
Wśród bylin ogrodowych na wyróżnienie zasługuje również konwalia majowa. Ten fantastyczny kwiat charakteryzuje się dużymi liśćmi w eliptycznym kształcie, które są ciemnozielone. Bylina należy do kłączowych, co sprawia, że świetnie rozrasta się na boki – właśnie przez podziemne kłącza. Nazwa rośliny wskazuje na dokładny czas kwitnienia konwalii, maj. Właśnie wtedy na roślinie pojawiają się przepiękne, śnieżnobiałe kwiaty. Większość zebrana jest w długie grona, które przypominają niewielkie dzwoneczki. Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych zapachów, będziesz zadowolony – bylina naprawdę ślicznie pachnie. Latem wypuszcza czerwone owoce, rosnąc maksymalnie do 20 cm. Aby prawidłowo się rozwijała, konwalia potrzebuje wilgotnego i cienistego stanowiska.
Białe byliny w ogrodzie – dzięki nim ogród będzie wyglądał inaczej
Kosaciec, jeżówka i dębik – białe byliny ogrodowe
W ogrodzie doskonale zaprezentuje się kosaciec syberyjski odmiany Alba. Właśnie ona wyróżnia się delikatnymi, białymi kwiatami na rozgałęzionych pędach. Liście kosaćców są żywozielone i wąskie. Doskonale prezentują się na tle białych kielichów kwiatowych. Dzięki nietypowej formie nadadzą wyrazu każdemu ogrodowi, nawet najmniej atrakcyjnemu. Warto posadzić bylinę na słońcu, choć w półcieniu również świetnie sobie poradzi. Najlepsza gleba dla kosaćca jest umiarkowanie wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie. Powinna być żyzna, a także z dużą zawartością próchnicy. Pamiętaj o nawożeniu rośliny, które wspomoże wzrost kosaćca i jego intensywne wybarwienie. W okresie suchym należy podlewać rośliny, ponieważ bardzo lubią wilgotne podłoże. Byliny najlepiej prezentują się w pobliżu oczek wodnych, zwłaszcza w nasadzeniach grupowych.
Kolejnym wartym zainteresowania kwiatem jest jeżówka purpurowa Alba. Rośnie maksymalnie do 10 cm. Kwiaty rośliny są koszyczkowate i pojawiają się od lipca do września. Jeżówka ma ciemnozielone, ząbkowane i nieco spiczaste liście. Warto sadzić roślinę na słonecznym stanowisku, ponieważ na takim najszybciej będzie się rozwijać. Jeżówka purpurowa bardzo lubi wilgotną, żyzną glebę. Postaraj się przynajmniej dwa razy w sezonie zastosować dla niej nawóz wieloskładnikowy. Jeżówka może być sadzona w całej Polsce, ponieważ jest mrozoodporna. Zwróć też uwagę na dębik ośmiopłatkowy. Roślina w naturalnym środowisku rośnie jedynie w Tatrach. Kwiaty są śnieżnobiałe, jednak pojawiają się wyłącznie latem. Po przekwitnięciu roślina ozdabia się owocami. Dębik ma również śliczne, karbowane liście, które są zimozielone. Bylina rośnie maksymalnie do 15 cm wysokości. Uwielbia słoneczne stanowiska z przepuszczalną glebą. Najlepiej, aby miała zasadowy odczyn. Doskonale odnajduje się również w kamienistym podłożu.
Najciekawsze rośliny z białymi kwiatami, jakie można hodować w ogrodzie
Z pewnością warto zainteresować się złocieniem wielkim odmiany Snow Lady. Bylina jest niska i ma zwarty pokrój. Rośnie maksymalnie do 30 cm i cechuje się dość obfitym kwitnieniem. Wytwarza ogromną ilość białych kwiatów z żółtymi środkami. Zakwita w maju i rozwija się aż do sierpnia. Najlepsze stanowisko dla złocieni jest słoneczne – koniecznie z wilgotną i żyzną glebą. Złocienie są trwałymi bylinami, które szybko się rozmnażają. Właśnie dlatego poleca się mniej więcej co 3-4 lata rozdzielać je na kępy i sadzić od nowa. Aby przyspieszyć proces, można robić to na słabych glebach o niskiej zawartości składników pokarmowych. Złocień wykazuje wysoki poziom odporności na mróz. Wspaniale nada się do tworzenia rabat w naturalistycznym ogrodzie. Poza nim warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie inne rośliny:
- Ubiorek wiecznie zielony –
zimozielona bylina z białymi kwiatami, która charakteryzuje się kilkoma białymi
płatkami. Należy ścinać je tuż po przekwitnięciu. Dzięki temu ubiorek będzie z
pewnością fantastycznie się prezentować, zyskując piękniejszy pokrój. Ubiorek
wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi. Rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości.
Uwielbia słońce, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę. W mroźne dni
wymaga jednak okrycia, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporny. Nie jest to
wymagająca roślina pod względem odżywiania, dlatego wystarczy jej tylko
delikatne nawożenie. W tym celu skorzystać możesz z nawozów naturalnych.
- Dzwonek karpacki White Clips – bylina idealna do ogrodów skalnych. Kwiaty rośliny są śnieżnobiałe i bardzo duże. Najczęściej pojawiają się latem. Liście dzwonka karpackiego są ząbkowane na brzegach. Doskonale czują się na słonecznym stanowisku, jednak nie mają wysokich oczekiwań co do podłoża. Warto zatroszczyć się mimo wszystko, aby ziemia nie była podmokła. Dzwonek karpacki jest w pełni mrozoodporny i nie musisz obawiać się, że przemarznie. Roślinę hodować można jako pojemnikową. Swoim białym kolorem na pewno skutecznie rozświetli każdą aranżację w mieszkaniu.