Białe kwiaty

Ilustracja białe kwiaty

Białe kwiaty są popularne ze względu na niezwykły urok. Pasują do każdej rabaty i są często wykorzystywane i w kolorowych, i w bardziej stonowanych kompozycjach. Białe kwiaty są zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Mnóstwo popularnych gatunków ma odmiany o czystobiałych lub biało-barwnych kolorach kwiatów. Są na pewno interesującym aspektem w ogrodzie. Rośliny sadzi się na rabatach oraz jako solitery. Bardzo wiele krzewów ozdobnych do ogrodu także kwitnie na biało, są niezwykle urokliwe.

Filtry0

Białe kwiaty

Białe kwiaty - pozostałe

Białe kwiaty - najładniejsze wieloletnie byliny o białych kwiatach

Białe kwiaty pojawiają się w każdym ogrodzie. Ich delikatność sprawia, że pasują do każdej kompozycji. I do każdego stylu – są uwielbiane przez miłośników rustykalnych i tradycyjnych ogrodów, chętnie wykorzystuje się je do bardziej nowoczesnych aranżacji terenów zielonych. Dowiedz się, które gatunki mają najciekawsze białe kwiaty.

Rośliny ogrodowe kwitnące na biało

Jest bardzo wiele gatunków, które kwitną na biało. W pierwszej chwili na myśl może przyjść jedynie kilka oczywistych wyborów – konwalia majowa, jaśminowiec i lilie. To bardzo popularne rośliny, które praktycznie nie występują w innych kolorach poza bielą. Ale nie można zapomnieć o tym, że jest bardzo, bardzo wiele gatunków, które mają białe odmiany.

Małe, rosnące tuż przy ziemi, wysokie, idealne na tło rabaty, wieloletnie krzewinki i trwałe krzewy, cebulowe i drewniejące… tak naprawdę wybór jest ogromny i w każdym rodzaju można znaleźć coś o białych kwiatach, co idealnie dopasuje się do ogrodu. A może by tak stworzyć jednobarwną rabatę? Biały klombik nie musi wcale być nudny! W końcu biel wcale nie jest jednorodna! Zwłaszcza jeśli wykorzystasz także dwubarwne odmiany. To one wyglądają najpiękniej.

Białe kwiaty ogrodowe – małe gatunki

Na rabacie stosuje się gatunki o różnych wysokościach. Jednak najważniejsze jest zastosowanie niskich roślin – to nimi obsadza się brzegi, często stanowią także środek rabaty. Małe gatunki o białych kwiatach będą w tym wypadku niezastąpione. Najbardziej popularnym jest z pewnością śniedek baldaszkowaty. To roślina o kwiatach przypominających białe gwiazdki. Ma zaledwie 20 cm wysokości, a jego kwiaty otwierają się w ciągu dnia i zamykają wieczorem.

Rogownica kunterowata to także ciekawa roślina okrywowa o białych kwiatach. Jej liście są kunterem, czyli delikatnymi włoskami i mają szaro-zielony kolor. Rogownice kwitną w kwietniu i maju, pokrywając się kwiatami niezwykle gęsto. Te wyjątkowe rośliny ogrodowe wspaniale wypadają na rabatach i w ogrodach skalnych.

Najładniejsze białe kwiaty na rabatę

Margerytki, czyli jastruny to także rośliny o białych kwiatach. Na szczycie rozgałęzień wyprostowanej łodygi pojawiają się ich koszyczki kwiatostanowe. Składają się z białych języczków i żółtego środka „oczka”. Są niezwykle efektowne. To wysokie kwiaty, osiągające od 50 do 100 cm. Można sadzić je na środku lub na tle rabaty. Ich największą zaletą jest odporność na niesprzyjające warunki pogodowe i na mróz. Są bardzo trwałe i długo kwitną.

W białym kolorze można spotkać bardzo wiele wysokich kwiatów rabatowych. Dobrym przykładem są mieczyki. Na szczycie ich wzniesionych łodyg, miedzy szablastymi liśćmi pojawia się kłosowaty kwiatostan złożony z kilkunastu wspaniałych kwiatów. Białe odmiany mieczyków są bardzo popularne: ‘Amsterdam’, ‘White Prosperity’, ‘Snowdon’, ‘Alexandra The Great’. Ta ostatnia odmiana ma delikatnie kremowy środek.

Na uwagę zasługują także jukka karolińska i kanna. Jukka ma zawsze białe kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie, które porastają wzniesione, grube łodygi. Są bardzo liczne, co wspaniale wygląda przez cały sezon. Kanna, inaczej paciorecznik z reguły jest żółta i pomarańczowa, jest jednak kilka wspaniałych odmian o białym lub biało-kremowym kolorze, jak ‘Alaska’.  Oba gatunki mają ponad 1 m wysokości i nadają się pod ogrodzenie lub na tło rabaty.

Róże o białych kwiatach do ogrodu

Królowa kwiatów, róża, także występuje w białym kolorze. I to bardzo licznie, bowiem te kwiaty idealnie pasują w czystej, jasnej i delikatnej tonacji. Białe róże są bardzo popularne w bukietach, na śluby i nie tylko i często hoduje się je w ogrodach. Wieloletnie róże w białym kolorze można znaleźć wśród wszystkich grup odmianowych. W ogóle jeden gatunek nazywa się róża biała Rosa alba, chociaż jego kwiaty są lekko różowe.

Róże o białych kwiatach:

  • Róże pnące: ‘Direktor Benschop’, ‘Snowflake’, ‘Bobby Jones’, ‘Madeline Selzer’ o pełnych kwiatach, ‘White New Dawn’ o pełnych kwiatach i niskim wzroście;
  • Róże rabatowe: ‘Margaret Merill’ o perłowych kwiatach, ‘Snowline’ o lekko żółtym środku;
  • Róże wielkokwiatowe: ‘Pascal’, ‘Mount Shasta’ o bardzo dużych kwiatach, ‘John Kennedy’;
  • Róże okrywowe: ‘Nana’, ‘Apfelblute’ idealna na skarpy, śnieżnobiała ‘Innocentia’, ‘Snow Carpet’, której drobne kwiaty naprawdę wyglądają jak dywan;
  • Róże parkowe: ‘Iceberg’, ‘Schneewitchen’, ‘Weise Wolke’ – najbardziej popularna, zaliczana do odmian historycznych ‘Maxima’.

Piwonia o białych kwiatach

Piwonie to wspaniałe półkrzewy, które wiosną i latem zachwycają swoimi wspaniałymi kwiatami. Ten niezwykły gatunek ma wiele ciekawych, białych odmian. Piwonie ogrodowe są najładniejsze w okresie kwitnienia, kiedy są obsypane dużymi, bogatymi kwiatami.

Piwonie są pojedyncze lub pełne. Wśród pojedynczych jest kilka wartościowych odmian kwitnących na biało: ‘Claire de Lune’, ‘Itoh Border Chaim’ (odmiana o fioletowych plamkach. Jednak te półpełne lub pełne są najbardziej zachwycające. W ogrodzie warto posadzić ‘Boule de Neige’, ‘Bowl of cream’, ‘Corrine Wersan’, ‘Deuchesse de Nemorous’. To śnieżnobiałe odmiany, ale jest jeszcze kilka odmian, które wyróżniają się ciekawymi plamkami i przebarwieniami na płatkach ‘Krinmaru’ z delikatnymi, czerwonymi paseczkami, ‘Cheddar cheese’ – biało-kremowy i ‘Mother’s Choice’ – odmiana biała o subtelnie różowym zabarwieniu płatków.

Białe tulipany do ogrodu

W zasadzie trudno uznać, że tulipany to byliny o białych kwiatach. Są to rośliny cebulowe, które można zostawić w gruncie, by się rozwijały przez wiele lat. Te wyjątkowe kwiaty mają bardzo wiele odmian o najróżniejszych, naprawdę najpiękniejszych kolorach. Lista białych odmian jest naprawdę bardzo długa. Drobne tulipany ogrodowe to najwspanialsza ozdoba każdej wiosny. Rosną na rabatach i w trawniku, można sadzić je w zasadzie wszędzie.

Do najpopularniejszych odmian należy ‘New York’, odmiana o śnieżnobiałych kwiatach. Na uwagę zasługuje także ‘Tries Chic’, ponieważ ma ciekawe, ostro zakończone, trójkątne płatki oraz ‘Ice Age’. Ta ostatnia odmiana jest szczególna, ponieważ ma pełne kwiaty, wypełnione w środku licznymi płatkami. Białe, pełne kwiaty ma także ‘Dance Line’, ‘Snow Crystal’ i ‘Casablanka’.

Jest także spory wybór odmian o białych kwiatach z delikatnymi plamkami lub obwódkami w innym kolorze, jak ‘Lady Jane’ oraz ‘Marilyn’ w biało-czerwone paski lub biało-bordowa ‘Zurel’. Białe tulipany można łączyć z innymi odmianami lub stworzyć po prostu jednobarwną rabatę. 

Krzewy kwitnące na biało

Oczywiście w ogrodzie nie może także zabraknąć kwitnących na biało krzewów ogrodowych. Bardzo dużo z nich jest szalenie popularnych. Do takich krzewów należy bez (lilak pospolity), hortensja oraz oczywiście wspomniany wcześniej jaśminowiec. Wszystkie rośliny zachwycają bogactwem kwiatów, a bez i jaśmin mają jeszcze niezrównany zapach.

Wspaniałymi, białymi kwiatami ogród urozmaica także magnolia gwiaździsta. To niewysoki krzew, często szczepiony w formie drzewka, który kwitnie wczesną wiosną. Na uwagę zasługują także białe kwiaty tawuły chińskiej i dereń Kousa. Ta ostatnia roślina może być co nieco wymagająca, jeśli chodzi o podłoże i pielęgnacje, ale naprawdę warto. Dereń ma wyjątkowe białe kwiaty, bardzo licznie pokazujące się wiosną.

Azalie ogrodowe także kwitną na biało. Chociaż te krzewy najczęściej kojarzą nam się z białym kolorem, jest bardzo wiele odmian o śnieżnobiałych kwiatach. Azalie są jednak dość wymagające i nie zawsze dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Często uprawia się je w dużych pojemnikach, które wystawia się do ogrodu wiosną, kiedy minie ryzyko przymrozków. Najpopularniejsza jest odmiana ‘Schneegold’, która wyróżnia się bardzo dużymi kwiatami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto