Białe róże

Ilustracja białe róże

Biel to jeden z najpopularniejszych kolorów wśród róż hodowlanych. Białe róże mogą pełnić ciekawą funkcję w ogrodzie, neutralizując zbyt wyraziste kolory roślin i kontrastując z ich zielenią. Zachwycająco wyglądają również monochromatyczne ogrody w odcieniach bieli – idealne dla romantyków i osób ceniących elegancję. W polskich ogrodach coraz częściej spotkać możemy się z białymi różami. Pojawiają się nie tylko pojedynczo, ale również w jednolitych kompozycjach różanych.

Filtry0

Białe róże

Białe róże - pozostałe

Białe róże – najpiękniejsze róże do uprawy w ogrodzie, kwitnące na biało

Białe róże uznawane są za najpiękniejsze gatunki róż, jakie mamy w Polsce. Kwitnące na biało kwiaty wspaniale nadają się do ogrodu. Można tworzyć z nich zachwycające kompozycje, a także sadzić białe róże wielokwiatowe pojedynczo. Które odmiany ogrodowe pasują do polskiego klimatu? Jak poprawnie dobrać sadzonki długo kwitnące do ogrodu? W jaki sposób powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja białych róż? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najpiękniejsze białe róże do ogrodu – jakie odmiany warto hodować?

Skąd pochodzą i jak wyglądają pachnące białe róże?

O białych różach mówi się w Polsce „alby”. Kwiaty te uznawane są za jedne z najstarszych róż, jakie można uprawiać w ogrodzie. Uważa się, że korzenie róż pochodzą z Bliskiego Wschodu. W czasach starożytnych uprawą białych róż zajmowali się również Grecy i Rzymianie. Następnie z okolic Morza Śródziemnego sprowadzono róże do Niemiec i Anglii. Później kwiaty stały się popularne w całej Europie. Z początku uprawiano białe róże wyłącznie w celach medycznych. Miłośnicy ogrodów szybko się jednak przekonali, że kwiaty mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. Co warto wiedzieć na temat białych róż? Oto kilka ciekawostek, jakie zebraliśmy na temat tych pięknych kwiatów:

  1. Biała róża nie jest czystym gatunkiem. Jest to mieszaniec międzygatunkowy, który najprawdopodobniej powstał od róży psiej, znanej również jako Rosa canina. Właściwie to róże białe są mieszanką róży psiej z damasceńską.
  2. Dawniej białe róże wyróżniały się silnym wzrostem. Mogły urosnąć nawet do 300 cm wysokości, a także 200-300 cm szerokości. Większość tworzy obszerne krzewy parkowe, których pędy są wzniesione i przewieszające. Róże mają także rozmaitej wielkości kolce – zwykle są haczykowate.
  3. Liście róż są szarozielone i składają się z 5-7 listków szeroko eliptycznych. Pod spodem są owłosione, a także pojedynczo ząbkowane. Warto dodać, że owłosiony jest również ogonek liściowy białych róż. Przylistki są z kolei wysoko przyrośnięte i całobrzegie.
  4. Kwiaty białych róż mocno pachną. Każdy ma wielkość ok. 6-8 cm. Niektóre są pojedyncze, inne półpełne i pełne. Najczęściej w pylnikach widoczny jest żółty środek. Kwiaty róż są delikatne i wdzięczne. Można je zobaczyć na krzewach od czerwca do końca lipca. Jeśli ogród znajduje się w cichym i ciepłym miejscu, kwiaty róż czasami pojawiają się z końcem maja.
  5. Wiele osób korzysta z płatków róż do produkcji kosmetyków, a także nalewek i przetworów.

Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie białych róż – krok po kroku

Białe róże uważa się za jedne z najłatwiejszych, jeśli chodzi o uprawę. To długo kwitnące rośliny, które są odporne na mróz i różnego rodzaju choroby. Białe róże można uprawiać nie tylko na zachodzie i południu, ale również na północy Polski. Kwiaty mogą pokonać zimę bez okrywania. W dodatku nie stanowią dużego problemu w hodowli oraz uprawie. Wyrosną nawet na słabszej glebie, a także świetnie poradzą sobie w półcienistym lub wietrznym stanowisku. Wybierasz miejsce dla białych róż? Zatroszcz się o to, żeby rośliny miały dostęp do słońca – właśnie w promieniach słonecznych najpiękniej zakwitną.

Jeśli chodzi o zastosowanie białych róż, możesz wykorzystywać rośliny do nasadzeń żywopłotowych albo na solitery. Białe róże świetnie nadają się również do mieszanych i naturalistycznych nasadzeń. Wspaniale komponują się z trawami i bylinami. Biały kolor jest bardzo elegancki, ale też jednocześnie neutralny. Możesz wykorzystać go w wielu sytuacjach (np. tworząc monochromatyczny ogród lub uzupełniając kolorową aranżację). Dzięki wysokiemu wzrostowi róż można użyć ich również jako pnące. Białe róże bez problemu podepniesz do podpór. Można też je prowadzić, wspierając na krzewach lub niskich krzewach.

Warto wspomnieć też nieco o kwitnieniu białych róż. Rośliny zwykle kwitną na dwuletnich albo nieco starszych pnączach. Właśnie dlatego powinno się ciąć róże zupełnie tak, jak robi się to w kultowych okazach niepowtarzających kwitnienia (lipiec – tuż po kwitnieniu). Wraz z końcem lata zaleca się ostatni raz delikatnie podciąć pędy. Wszystko po to, aby róża utrzymała swój zgrabny pokrój. Zastanów się również nad delikatnym cięciem odmładzającym. Polegać będzie ono na wycinaniu kilku najstarszych pędów zaraz u podstawy białej róży.

Białe róże wielokwiatowe – najciekawsze sadzonki kwitnące na biało

Popularne gatunki białych róż do ogrodu

Na terenie Niemiec znajduje się największe na świecie rosarium, gdzie mieści się ponad 75 tys. krzewów róż. Można więc tylko sobie wyobrazić, jak wiele jest róż na naszej planecie. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy róże wielokwiatowe, okrywowe, pnące, parkowe i rabatowe. Zdecydowanie najlepszym czasem na zakup i sadzenie róż jest jesień, choć od wiosny do jesieni również można zająć się uprawą i hodowlą kwiatów. Najważniejszą zasadą jest jednak kupowanie róż wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu zyskasz gwarancję cech odmianowych rośliny. Jakie są najpopularniejsze gatunki białych róż do ogrodu? Oto kilka najciekawszych, które warto znać:

  • Madame Plantier – nikt nie wie, skąd dokładnie pochodzi ta odmiana. Niektórzy upierają się, że to mieszańce róż Rosa moschata i Rosa x alba. Inni sądzą, że w różach znajduje się domieszka genów chińskich róż. Płatki róż są niesamowicie pachnące. Ich kolor jest intensywnie biały. Kwiaty zebrane są w bukiety. Co ciekawe, pędy niemal nie mają kolców. Krzew może urosnąć maksymalnie do 300 cm wysokości. Mimo wielkości jest to dość lekka roślina. Róże obficie kwitną przez ok. 4 tygodnie. Urosną na słabszych glebach i w półcieniu. Wyróżniają się wysoką odpornością na mróz. Możesz wykorzystać rośliny na żywopłot, krzew pnący lub parkowy.
  • Hurdalsrosen – większość badaczy róż uważa, że to mieszaniec Rosa villosa z Rosa alba. Kwiaty są pachnące, a pędy niemal bez kolców – w dodatku mają czerwone podbarwienie. Kwitną najczęściej w drugiej połowie maja. Co ciekawe, odmianę często można spotkać w Norwegii. Jest odporna na mróz, gdyż wytrzyma temperaturę nawet do -37 st. C. Urośnie maksymalnie do 300 cm wysokości. Wielu ogrodników traktuje odmianę jako roślinę pnącą. Można również wykorzystywać róże jako żywopłot albo tło dla rabat.
  • Alba Suaveolens – wyróżnia się białymi kwiatami, które mocno pachną. Wewnątrz znajdują się żółte pręciki, a płatki zmniejszają się ku środkowi. Alba Suaveolens obficie kwitnie. Na róży zawiązują się również czerwone owoce. W Polsce róże mogą urosnąć maksymalnie do 200 cm wysokości, a także szerokości.
  • Belle Amour – najprawdopodobniej jest to mieszaniec róży alba z damasceńską. Kwiaty są duże i mają barwę biało-różowo-łososiową. Róże pachną mirrą. Na gęsto ulistnionych pędach zawiązują się kuliste owoce. Róże mogą urosnąć maksymalnie do 150 cm.
  • Königin von Dänemark – niesamowity mieszaniec alba, którego uważa się za jednego z najpiękniejszych na świecie. Kwiaty odmiany są pachnące, pełne i biało-różowe. Krzew dorasta maksymalnie do 150 cm wysokości, a jego liście są srebrno-zielone i zdrowe.
  • Céleste – charakteryzuje się pachnącymi, jasnoróżowymi i półpełnymi kwiatami. Pędy roślin dorastają maksymalnie do 200 cm wysokości. Jesienią i zimą zawiązują się na nich owoce. Odmiana róż jest prosta w uprawie. Roślina znakomicie poradzi sobie ze zmianami środowiskowymi. Uznawana jest przez to za jedną z najwytrzymalszych róż na świecie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji białych róż?

W sezonie należy zadbać o przycinanie roślin i systematyczne pozbywanie się chorych pędów. Wiosną trzeba z kolei jeszcze bardziej przyłożyć się do przycinania białych róż. Lepiej nie robić tego zimą, gdyż rośliny są wówczas najbardziej narażone na przemarzanie. Zabieg pielęgnacyjny w postaci przycinania nie dla każdego okazuje się tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Jak zatem dokonać go w prawidłowy sposób, aby przypadkowo nie uszkodzić róż?

  1. Wiosną należy skrócić pędy o 2/3 długości. Co 2-3 lata powinieneś również usuwać najstarsze pędy róż. Dzięki temu je odmłodzisz.
  2. Cięcie powinno się wykonywać przed okresem wegetacji. Najlepiej rób to w słoneczny, suchy dzień – koniecznie ostrym sekatorem. Tnij pędy na ukos, kierując się na zewnątrz korony róż. Obcinaj pędy mniej więcej centymetr nad oczkiem.
  3. Chore lub przemarznięte pędy powinno się przycinać mocniej. Należy również wycinać pędy zbyt zagęszczające się, krzyżujące się lub cienkie.
  4. Poszczególne odmiany wymagają zupełnie innych cięć. Wielokwiatowe róże należy przycinać co roku. Najgrubsze pędy zostawia się na wysokości ok. 20 cm nad ziemią, a mniejsze ok. 10-15 cm.
  5. Silne cięcie przeprowadzaj po to, aby uzyskać duże kwiaty. Słabe da więcej, ale znacznie mniejszych kwiatów. Należy zostawiać ok. 5 pędów. Pamiętaj przy tym, że róże rabatowe nie przepadają za silnym cięciem.
  6. Róże pnące powinno się przycinać po ok. 3 latach. Kwitnące raz do roku odmiany należy ciąć zaraz po przekwitnięciu. Powtarzające kwitnienie zaś dopiero na wiosnę. Jedynie okrywowe róże nie muszą być co roku przycinane. Można je przycinać co kilka lat na wysokości ok. 10-15 cm nad ziemią.
  7. Róże parkowe należy od czasu do czasu prześwietlać, skracając niektóre z pędów o 1/3 długości. Warto co kilka lat pozbyć się chorych pędów. Skrzyżowane pędy powinno się bezapelacyjnie usunąć.

Przekwitłe kwiatostany powinno się usuwać na bieżąco. Tylko dzięki temu można pobudzić róże do produkowania kolejnych pąków. Należy też systematycznie pozbywać się odrostów korzeniowych. Jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku jest maj. Nie ulega to wątpliwości. Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę z tego, że w maju pojawiają się mszyce. Właśnie dlatego zaleca się regularne przeglądanie róż. Jeśli tylko zauważysz obecność mszyc w kwiatach, koniecznie się ich pozbądź. Możesz zrobić to ręcznie, ale też wykorzystać mieszankę z octu i wody. Możesz również wyposażyć się w specjalne opryski chemiczne. Pąki róż mogą zdobić ogród nawet po pierwszym śniegu, ponieważ są uodpornione na warunki atmosferyczne. Warto jednak odpowiednio zadbać o róże, aby zimą nie zmarzły. W jaki sposób zabezpieczyć rośliny? Tak naprawdę wystarczy usypać kopczyk z ziemi. Możesz również zmieszać mech oraz liście, tworząc dodatkową izolację. Najbardziej potrzebujące ochrony zimą zabezpieczyć możesz agrowłókniną lub słomą.

Białe róże uznawane są za najpiękniejsze gatunki róż w Polsce. Które odmiany ogrodowe pasują do naszego klimatu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten białych róż.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto