Byliny długo kwitnące

Ilustracja byliny długo kwitnące

Byliny długo kwitnące to ciekawe rośliny do ogrodu. Większość z nich może zakwitnąć o dowolnej porze roku. Niezależnie od nich wyglądają zjawiskowo, podkreślając każdą aranżację. Byliny długo kwitnące umożliwiają zaaranżowanie przestrzeni wokół domu, dzięki czemu zawsze wygląda niepowtarzalnie i wyjątkowo. Rośliny wieloletnie nadają się do nasadzeń grupowych np. na rabaty. Świetnie prezentują się również pod koronami drzew, na skarpach i skalniakach. Byliny uważa się za jedne z najlepszych roślin do samodzielnej uprawy, zwłaszcza dla amatorów ogrodnictwa.

Filtry0

Byliny długo kwitnące

Byliny długo kwitnące - pozostałe

Byliny długo kwitnące do ogrodu – gatunki kwitnące przez całe lato

Byliny długo kwitnące to jedne z najciekawszych roślin ogrodowych. Ozdobne kwiaty wieloletnie będą zaskakująco prezentować się o każdej porze roku. Byliny bardzo długo kwitnące mogą przez całe lato kwitnąć na czerwono, żółto czy zielono. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny wybierzesz do ogrodu. Sprawdź ciekawe, wysokie i niskie byliny oraz krzewy długo kwitnące, które warto posadzić w ogrodzie.

Byliny długo kwitnące – najciekawsze krzewy ozdobne do ogrodu

Wszystko, co warto wiedzieć na temat uprawy bylin wieloletnich

Byliny długo kwitnące znane są z tego, że ozdabiają ogród przez cały rok. Mogą rosnąć na czerwono, żółto, niebiesko i niemal każdy dowolny kolor – nawet w najbardziej zacienionych miejscach ogródka. Wielkość bylin wieloletnich sprawia, że mają zdolność do osłaniania domu jednorodzinnego przed wzrokiem przechodniów lub wścibskich sąsiadów. Byliny mogą fantastycznie ozdobić dowolne miejsce w ogrodzie kwiatami, a także zimozielonymi liśćmi. Warto przy okazji zaznaczyć, że „zimozielone” nie są tym samym, co wiecznie zielone rośliny. Terminów nie powinno się używać zamiennie, ponieważ słowa wcale nie są synonimami. Wiecznie zielone rośliny mają liście, które służą do asymilacji, wymiany powietrza oraz regulacji wilgotności. Na pędach utrzymują się od 3 do 11 lat. Trwałość liści uzależniona jednak od gatunku roślin. Na stan liści wpływ mają również warunki otoczenia. Liście wiecznie zielonych bylin niezauważalnie wymieniają się przez cały rok. Zimozielone rośliny są z kolei grupą zachowującą liście poza okresem wegetacyjnym. Widoczne są do wiosny, później wymieniają się na nowe. Proces nie rzuca się w oczy, zatem zimozielone byliny cały czas prezentują się niemal identycznie. Jak widzisz, różnice między dwoma rodzajami roślin są dość spore. Ludzie wciąż jednak używają terminów zamiennie.

Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji bylin wieloletnich? Wielu ludziom zimowy ogród nie kojarzy się z żadnymi kolorami. Niektórzy kompletnie nie wiedzą, jak przystroić ogród na zimę i czy w ogóle jest to możliwe. Owszem, zimą natura nie jest tak samo aktywna, jak np. wiosną. Jednak wcale nie musi być to smutna pora! Czasem wystarczy posadzić odpowiednie okazy roślin, aby ogród zyskał zupełnie nowe oblicze. Co powiesz na wieloletnie i bardzo długo kwitnące byliny do ogrodu? Można je sadzić niezależnie od pogody za oknem. Na większą atrakcyjność ogrodu wpływają również byliny długokwitnące zimozielone, które skutecznie ozdabiają nawet mniej malownicze części posesji. Warto pamiętać, że większość bylin pod koniec sezonu wegetacyjnego chowa się do ziemi. Właśnie w taki sposób… oszczędzają energię. Dzięki temu kłącza, cebule i bulwy mają szansę na bezinwazyjne  przetrwanie największych mrozów. Zimozielone rośliny wiosną zrzucają stare liście. Wiele z nich charakteryzuje się dużą mrozoodpornością. Wieloletnie byliny mogą stać się naturalną ozdobą dosłownie każdego ogrodu. Warto o tym pamiętać, wybierając rośliny do aranżacji.

Byliny długo kwitnące mogą przetrwać w niskiej temperaturze nawet przez wiele tygodni lub miesięcy. Jednym z reprezentacyjnych przykładów jest uwielbiana wiele lat temu w Polsce paproć. Istnieje mnóstwo długożywotnych odmian paproci. Weźmy pod lupę języcznik zwyczajny. Jego liście są pełne i ciemnozielone. Wśród paproci wyróżniają się także paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami liści. Niektóre gatunki traw zachowują się podobnie do paproci, np. turzyce i kostrzewy. Wróćmy jednak do długokwitnących bylin. Jeśli zechcesz posadzić je latem, na zimę wciąż będą rosły np. na czerwono. Jak się zatem okazuje, długo kwitnące byliny prezentują się świetnie nie tylko przez całe lato, ale o każdej porze roku – w zależności od odmiany (np. zawciąg). Wypuszczają ozdobne kwiatostany poza liśćmi, stanowiąc naturalną dekorację ogrodu. Wiele osób zachwala też byliny o szarozielonych liściach, takie jak szałwia i santolina. W ogrodzie doskonale spisze się też bergenia ze skórzastymi liśćmi, która kwitnie od kwietnia do maja. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby podlewać byliny długo kwitnące. O każdej porze roku wyparowują wodę, na co trzeba uważać. Nawet zimą wciąż ją wytrącają, dlatego trzeba nawadniać je przez korzenie. Mniej odporne gatunki wypada zabezpieczyć przed mrozem – głównie dla zwiększenia bezpieczeństwa roślin.

Jeśli chcesz mieć byliny długo kwitnące w ogrodzie, zapoznaj się z tymi zasadami

Bylin wieloletnich nie należy sadzić w ogrodzie zbyt późno. Zastanawiasz się, jaka pora będzie idealna na ich umiejscowienie w ziemi? Otóż najlepiej zrobić to wiosną, zwłaszcza gdy decydujesz się na byliny zimozielone. Chcesz hodować byliny długo kwitnące w pojemnikach? Wówczas należy pamiętać, że przenosić rośliny można aż do późnego lata. Podłoże dla wieloletnich bylin powinno być ciepłe. To bardzo ważna kwestia, ponieważ dzięki ciepłej ziemi rośliny będą mogły prawidłowo ukorzenić się przed nadejściem zimy. Czasami zdarzają się oczywiście okazy lepiej się adaptujące, które można umiejscowić w ziemi o dowolnej porze roku. Zdecydowanie większość bylin długo kwitnących sadzi się jednak wiosną. Oto kilka dodatkowych wskazówek, o których nie można zapominać, hodując wieloletnie byliny w ogrodzie:

  1. Byliny długo kwitnące należy sadzić tak, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru. Do osłony bylin znakomicie sprawdzi się włóknina lub ściółka z jesiennych liści – możesz ułożyć takową w pobliżu korzeni. Jeśli masz niewielkie rośliny zimozielone, wykorzystać możesz np. gałęzie świerkowe.
  2. Wieloletnie byliny powinny mieć zapewnione odpowiednie stanowisko do rozwoju, zwłaszcza podczas mroźnych zim. Zimowe słońce błyskawicznie nagrzewa liście i pobudza do szybkiego odparowania wody. Właśnie przez ten proces byliny mogą nie nadążyć z uzupełnianiem utraconej wilgoci. Zmarzną pędy, korzenie i podłoże. Nie będą mogły prawidło zadbać o prawidłowy transport wody. Liście będą usychać, a zaraz po nich pędy. Zjawisko spotęgowane będzie przez zimowy wiatr.
  3. Gdy na dworze panuje odwilż, nie zapomnij o częstym oraz obfitym podlewaniu bylin. Ziemia schnie szybko, więc wypada zatroszczyć się o prawidłowe nawodnienie. Śnieg stanowi naturalną barierę przeciwsłoneczną? Postaraj się więc go nie strząsać – pomoże w ochronie bylin. Śnieg potęguje szkody, jednak tylko natury estetycznej. Zaleca się jedynie ścięcie roślin wiosną, aby wciąż dobrze wyglądały. Młode krzewy postawione są z kolei w nieco gorszej sytuacji, bo mogą rzeczywiście ucierpieć przez mróz. Młode byliny wieloletnie, jeśli nie zostaną odpowiednio zaopiekowane, uschną.

Najpiękniejsze byliny długo kwitnące – dzięki nim zmienisz oblicze ogrodu!

Byliny wieloletnie, które warto znać – co trzeba o nich wiedzieć?

Jedną z najciekawszych bylin jest kocimiętka Faassena. Bylina może osiągnąć nawet do 30 cm wysokości. Ma szarozielone liście i lawendowe kwiaty. Kocimiętka Faassena przepięknie zakwita w maju. Jej wymagania są niewielkie. Wspaniale poradzi sobie na suchym stanowisku. Na uwagę zasługuje również bluszcz pospolity, będący wieloletnim zimozielonym pnączem. Odpowiednio zaopiekowany urośnie nawet do kilkunastu metrów długości. Najlepiej i najszybciej rozwija się w półcieniu. Ciekawymi roślinami ogrodowymi są także bergenia sercowata i zawciąg nadmorski. Bergenia rośnie maksymalnie do 40 cm wysokości, obfitując w różowe kwiaty osadzone na długich pędach. Liście bergenii są duże i sercowate – zdecydowanie zwracają na siebie uwagę. Warto obsadzać bylinami stanowiska tuż pod koronami drzew. Doskonale wygląda też ozdobiony nimi strumyk lub oczko wodne. Zawciąg nadmorski jest z kolei zimozieloną byliną rosnąca do 10 cm wysokości. Jak widzisz, nie jest zbyt wysoka. Liście zawciągu są wąskie i trawiaste. Roślina wybarwia się na biało lub różowo. Najlepiej prezentuje się w grupowych nasadzeniach (np. na skalniaku).

Kolejną rośliną wartą uwagi jest goździk kropkowany. Jego liście są drobne i zielone, a kwiaty karminowoczerwone. Goździk zakwita w czerwcu i rośnie do ok. 15 cm wysokości. Goździk kropkowany nie jest wymagającą rośliną. Jeśli chcesz mieć naprawdę ładny ogród, możesz posadzić bylinę w słońcu. Goździk zdecydowanie najlepiej odnajduje się w takim stanowisku. Uczyń go dekoracją naturalistycznych aranżacji, np. w ogrodzie skalnym. Polecaną wieloletnią byliną jest również runianka japońska, dorastająca do 30 cm wysokości. Ma jasnozielone liście, a także bardzo lubi cień. To ciekawe, bo większość bylin kwitnących w ogrodzie preferuje słoneczne stanowiska. Ze względu na specyficzne wymagania należy sadzić runiankę pod koronami drzew. Warto zainteresować się również byliną znaną jako gęsiówka kaukaska. Wieloletnia roślina osiągnąć może do 20 cm wysokości. Jej liście są zimozielone. Gęsiówki doskonale prezentują się na skalniakach, w szczelinach murów i na obrzeżach rabat. Należy zwrócić szczególną uwagę na trzykrotkę Andersona. To kępiasta bylina rosnąca maksymalnie do 90 cm. Najlepiej czuje się w żyznym podłożu. Trzykrotka Andersona wspaniale prezentuje się w małych grupach. Po kwitnięciu trzeba jednak niezwłocznie przyciąć bylinę.

Ciekawe propozycje wieloletnich bylin do ogrodu

Byliny długo kwitnące dzielą się na wiele interesujących gatunków. Większość można bez przeszkód sadzić w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby twój ogród zawsze wyglądał wyjątkowo, warto zainteresować się poniższymi odmianami wieloletnich bylin:

  • Barwinek pospolity – niska roślina wieloletnia, która rośnie maksymalnie do 25 cm wysokości. Najlepiej uprawiać barwinka pod koronami drzew lub krzewami. Bylina długo kwitnąca doskonale czuje się na skalniakach lub w cienistych miejscach. Jeśli nie przepadasz za klasyczną murawą, barwinek może okazać się doskonałą alternatywą.
  • Odętka wirginijska – rośnie do 70 cm. Można posadzić odętkę np. na rabatach, a także obsadzać byliną puste miejsca między krzewami. Liście rośliny są ciemnozielone, z kolei kwiaty różowe lub białe. Odętka wirginijska rośnie od czerwca do września. Bylina ma niewielkie wymagania i doskonale prezentuje się w grupowych nasadzeniach (np. umiejscowiona z innymi bylinami na rabatach).
  • Trytoma groniasta – bylina jest w stanie urosnąć nawet do 100 cm wysokości. Trytoma zakwita na początku czerwca. Najlepiej czuje się w słońcu i żyznej glebie, posadzona w grupie z innymi bylinami.
  • Ubiorek wiecznie zielony – rośnie do 35 cm i wyróżnia się drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Zakwita na początku kwietnia. Warto obsadzić ubiorkiem skalniaki, obwódki i rabaty.
  • Gajowiec żółty – może urosnąć maksymalnie do 30 cm wysokości. Gajowiec żółty wyróżnia się zielonymi liśćmi ze srebrzystymi deseniami. Jego kwiaty są żółte, dzięki czemu bylinę można bez większego problemu odróżnić od pokrzywy. Niestety, wielu osobom obie rośliny czasami się ze sobą… mylą! Gajowiec żółty najlepiej będzie się rozwijał w wilgotnej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe glebie. Roślina może się rozrastać głównie dzięki rozłogom. Nie można jednak narażać byliny na wielogodzinne spędzanie czasu na słońcu, gdyż może przez to spowolnić swój wzrost.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej bylin warto zainteresować się jeszcze zupełnie innymi odmianami. Jedną z nich jest krwawnik pospolity, który zalicza się do długo kwitnących bylin. Najczęściej rośnie do ok. 80 cm wysokości. Ma powycinane, ciemnozielone liście i wyprostowane pędy. Warto zaznaczyć, że dosłownie każdy pęd zakończony jest wielobarwnymi kwiatostanami. Krwawniki pospolite wspaniale sprawdzają się w grupowych nasadzeniach. Poza nimi istnieją też ciekawe turzyce włosiste, które osiągają ok. 60 cm wysokości. Liście mają oliwkowy, brązowy i zielony kolor. Jeśli chcesz w wyjątkowy sposób przystroić ogród, zdecyduj się na wieloletnią bylinę zwaną ciemiernikiem. Roślina ta fantastycznie wygląda w naturalistycznych nasadzeniach. Jej liście są skórzaste i zielone. Zakwitają jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Kwiaty ciemierników zwykle przybierają kilka kolorów, oczywiście w zależności od odmiany. Mogą być zatem purpurowe, białe, kremowe lub zielone. Roślina z pewnością świetnie odnajdzie się na półcienistych stanowiskach. Warto zatroszczyć się również o próchniczą i niezbyt wilgotną glebę dla ciemierników.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto