Byliny do cienia
-
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia
Byliny do cienia - pozostałe
-
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ciemiernik białybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik biały to wieloletnia, zimozielona roślina z rodziny jaskrowatych. W naturze występuje na skrajach lasów i łąkach w środkowej i południowej Europie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jego nazwa łacińska nawiązuje do czarnych korzeni, natomiast polska odnosi się do białych kwiatów. Jego ozdobą są białe, duże kwiaty, które mogą pojawić się już w grudniu, przez co jest używany jako ozdoba bożonarodzeniowych stołów. Ciemiernik biały dobrze rośnie w zacienionych miejscach, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota białabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Jasnota biała przypomina ogólnym wyglądem i kształtem liści pokrzywę, jednak z tą parzącą rośliną łączy ją tylko pokrewieństwo w ramach botanicznej rodziny. Jako bylina rodzimego pochodzenia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jasnota biała zalicza się do ziół jadalnych, ma właściwości lecznicze, a jej kwiaty stanowią źródło pokarmu dla wielu owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek korzeniastybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek korzeniasty tworzy gęste, zielone dywany, które w okresie kwitnienia stanowią niezwykle efektowny widok. W swoim naturalnym środowisku rośnie między skałami i kamieniami w półcieniu, i dlatego w ogrodzie można go wykorzystać do podsadzania powierzchni pod drzewami albo obok krzewów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nefrolepis wyniosłybyliny bylina z kłączem liściowa
Nefrolepis wyniosły jest gatunkiem paproci uprawianym w europejskich mieszkaniach już od ponad dwóch wieków. Jego pierzaste liście nie tylko wnoszą do domu nastrój tropikalnych lasów, ale filtrują też powietrze ze szkodliwych substancji i poprawiają klimat wnętrza. Nefrolepis wyniosły nadaje się doskonale zarówno do biura, jak i do salonu albo jasnej łazienki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szczawik zajęczybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik zajęczy jest przyjemną rośliną okrywową, która nawet w zacienionych zakątkach ogrodu potrafi zaprezentować swoje subtelne kwiatki. Jest rodzimym gatunkiem i często można go spotkać w cienistych lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Liście szczawiku zajęczego są jadalne i można je wykorzystać do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz drzewiasty zalicza się do pełnych wdzięku sukulentów, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Charakterystyczny gruby i niski pień z rozłożystą koroną nadają mu wygląd drzewka bonsai. Srebrzystoniebieskie i matowe liście odróżniają go od kuzyna, grubosza jajowatego, który ma liście zielone i błyszczące.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Niecierpek Wallerabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Impatiens walleriana jest byliną ze wschodniej, tropikalnej Afryki, gdzie rośnie w cienistych i wilgotnych miejscach. Nazwa gatunkowa nadana na cześć misjonarza Horacego Waller'a jest często dosyć nieszczęśliwie tłumaczona jako "niecierpek walleriana". Roślina jest traktowana w naszych warunkach przeważnie jako jednoroczna, chociaż może być też przezimowana w pomieszczeniu.
bylina
-
Dąbrówka rozłogowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ważną zaletą dąbrówki rozłogowej jest jej rodzime pochodzenie. Chociaż wyhodowano liczne odmiany o różnych kolorach liści i kwiatów, to niezmienna pozostaje odporność na mróz i łatwość uprawy tej rośliny. Jako roślina leśna, radzi sobie nawet na stanowiskach ocienionych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pluskwica groniastabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pluskwica groniasta jest długowieczną, wysoką byliną, której właściwości lecznicze doceniali północnoamerykańscy Indianie. W naszych warunkach jest całkowicie mrozoodporna. Z ciemnozielonych kęp liści rozwijają się latem wysokie pędy z kłosowatymi gronami puszystych. kredowobiałych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brunnera wielkolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi kwiatami w kolorze nieba i sercowatymi liśćmi, brunnera wielkolistna jest w ogrodzie idealną rośliną okrywową. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwajcarskiego przyrodnika Samuela Brunner'a. Forma kwiatów przypomina o pokrewieństwie brunnery z niezapominajką. Kaukaska niezapominajka trafiła do europejskich ogrodów na początku XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia prostratabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pióropusznik strusibyliny bylina z kłączem liściowa
Pióropusznik strusi jest krajową paprocią o silnych kłączach i podziemnych rozłogach. Nazwa rodzajowa upamiętnia włoskiego fizyka Carlo Matteucci. Bardzo duże pióropusze liści stanowią efektowną ozdobę w ogrodzie. Liście zasuszone jesienią utrzymują się do końca zimy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota gajowiecbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Gajowiec żółty albo jasnota gajowiec to rodzimego pochodzenia bylina spotykana często w liściastych lasach. Ze względu na obficie rozwijające się żółte kwiaty i dekoracyjne liście, roślina jest sadzona również w ogrodach. Doskonale sprawdza się jako bylina okrywowa pod koronami drzew.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jasnota plamista jest rodzimego pochodzenia byliną z podziemnymi rozłogami. Od niemal identycznej jasnoty białej różni się kolorem kwiatów. W przeciwieństwie do podobnej jasnoty purpurowej warga kwiatu tego gatunku jest charakterystycznie plamista - stąd epitet gatunkowy. Jest rośliną miododajną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Długosz królewskibyliny bylina z kłączem liściowa
Długosz królewski jest rodzimą paprocią, chociaż rzadko spotykaną w naturze. Rośnie na bagnistych łąkach i torfowiskach, czasem w wilgotnych lasach. Należy do najpiękniejszych i najwyższych krajowych paproci. Stanowi szczególną ozdobę cienistych i podmokłych ogrodowych zakątków.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlica pospolitabyliny bylina z kłączem liściowa
Orlica pospolita jest rodzimym gatunkiem paproci, spotykanym często zwłaszcza w widnych lasach sosnowych. Z grubego kłącza wyrastają bardzo duże, niezimujące liście. Trójkątna w zarysie, zwykle trzykrotnie pierzasta blaszka liściowa jest ustawiona mniej więcej poziomo. Roślin jest trująca z wyjątkiem kłączy i bardzo młodych, przetworzonych liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny do cienia – najładniejsze rośliny wieloletnie, dobrze znoszące przycinanie
Byliny do cięcia do jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Wśród nich wyróżniają się wieloletnie gatunki kwitnące. Rośliny mogą być zarówno niskie, jak i wysokie. Byliny mogą być liściaste, ozdobne, cieniolubne i uwielbiające słońce. Jakie rośliny do cięcia wybrać? Które byliny najlepiej znoszą zabieg przycinania? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Jakie byliny do cięcia wybrać do ogrodu? Polecane gatunki wieloletnie
Jak przycinać byliny po kwitnieniu? Przydatne informacje
Mnóstwo bylin po kwitnieniu wydaje się mniej atrakcyjna. Właśnie dlatego ogrodnicy decydują się przycinać rośliny niemal przy samej ziemi. Do takich bylin wliczają się m.in. maki, ostróżki i serduszka okazałe. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki przycięte pod koniec kwitnienia mogą… ponownie zakwitnąć. Zalicza się do nich np. szałwia omszona, kocimiętka, złocienie i krwawniki. Wymienione byliny powinno się przyciąć zaledwie kilka centymetrów nad ziemią. Warto podkreślić, że u niektórych bylin przycinanie może doprowadzić do wyrastania nowych pędów. Pędy te następnie… zakwitają! Właśnie to powoduje, że długość okresu kwitnienia się przedłuża. Weźmy pod lupę np. floksy wiechowate. Przycinanie pędów bylin o połowę długości doprowadza do tego, że rośliny zakwitają ponowne. Oczywiście, gdy już upłynie określony czas. Część roślin przycinać można na rabacie. Wówczas przycięte odmiany znacznie później rozpoczną kwitnięcie.
Należy zaznaczyć, że przycinanie roślin może powodować ich lepsze rozkrzewianie. Byliny o wysokim wzroście, które kwitną późnym latem lub jesienią, powinno się przycinać w momencie osiągnięcia przez nie połowy docelowej wysokości. Zalicza się do nich m.in. krwawniki, rudbekie, nawłocie i marcinki. Wówczas jest niemal gwarantowane, że byliny zaczną się lepiej krzewić, a pokrój roślin będzie bardziej zwarty. Rośliny powinno się przycinać naostrzonym sekatorem. Jeśli uda ci się ściąć pędy możesz przeznaczyć je na kompost. Do nawożenia nie nadadzą się jednak pędy, które mają na sobie oznaki chorób roślin. Dla bezpieczeństwa lepiej całkiem je spalić.
Byliny, które warto zostawić w ogrodzie do przycinania
Byliny wieloletnie w wielu przypadkach to rośliny do cięcia, które można hodować w ogrodzie. Ozdobne odmiany powinny jak najlepiej rosnąć. Właśnie dlatego musisz zadbać o ich perfekcyjną pielęgnację. Jednym z najważniejszych zadań każdego opiekuna bylin jest przycinanie ich na zimę. Oczywiście, istnieje też kilka małych wyjątków. Są nimi rośliny, które zaschnięte mogą wspaniale ozdobić ogród zimą. Uatrakcyjnią przestrzeń, gdy trawnik pokryje już biała warstwa śniegu. Wówczas nawet rośliny nie muszą wynurzać się z puchu, aby ogród prezentował się ciekawie. Za przykład idealnie posłuży jeżówka. Dekoracyjne są zwłaszcza przekwitłe główki kwiatostanów byliny. Lepiej nie ścinaj też krwawników i rudbekii. Będą nie tylko ozdobą, ale też pokarmem dla niektórych zwierząt. Dzięki nim ptaki cierpiące na niedostatek pożywienia zimą będą mieć co zjeść.
Wróćmy jednak do przycinania bylin. Jakie rośliny wybrać? Otóż większość wieloletnich odmian bylin. Jeśli już bierzesz się za skracanie bylin na rabatach przed zimą, rób to bardzo dokładnie. Gdy pozostawisz je samopas, w ogrodzie mogą rozprzestrzenić się liczne choroby grzybowe. Niestety, pokładające się składowiska łodyg będą świetnym miejscem dla zimowania m.in. szkodników. Do przycinania używać możesz ostrego sekatora. Trzeba go jednak systematycznie odkażać, aby nie dopuścić do przypadkowego przeniesienia chorób. Jedną ręką zbierać możesz pędy w pęczki. Z kolei druga ręka posłuży do przycinania bylin od dołu. Ścięte pędy należy spakować do worka na tego typu odpady (zielonego). Staraj się nie palić roślin, zwłaszcza że w większości gmin jest to zabronione.
Właśnie takie przygotowanie ogrodu znacznie uprości pracę wiosną. Dzięki niemu nie będziesz musiał robić dodatkowych rzeczy na działce, gdy hodujesz rośliny wymagające szczególnej troski oraz pielęgnacji. Nie możesz też jednak zadziałać w odwrotną stronę! Nie rozpędzaj się i nie przytnij zimozielonych gatunków! Kwitnące zimą byliny potrzebują wyłącznie okrycia na zimę. Okrywanie tych bylin należy zacząć w momencie pojawienia się przymrozków. Możesz również dosypać im ściółkę, która stanie się dodatkową ochroną roślin, a także korzeni. Do okrycia bylin możesz użyć suchych liści lub agrowłókniny. Świetnie sprawdzą się również gotowe kaptury ochronne.
Najciekawsze byliny do cięcia – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Wysokie i niskie byliny do przycinania – polecane odmiany
Wśród najciekawszych odmian bylin do cięcia wyróżnia się rudbekia „cherry brandy”. To jedna z najwcześniejszych odmian tego gatunku roślin. Rudbekia wyróżnia się czerwono-bordowym kolorem, doskonale wyróżniając się na tle innych roślin w ogrodzie. Rudbekia „cherry brandy” kwitnie od lata do jesieni, tworząc gęste i zwarte kępy. Odmiana rośnie maksymalnie do 60 cm wysokości, więc nie należy do najwyższych. Poza kwiatami uwagę przykuwają ciemnozielone, owłosione i szorstkie łodygi oraz liście rudbekii. Roślina powinna rozwijać się w możliwie słonecznym miejscu, ponieważ właśnie wtedy osiąga najlepszy rozmiar i najciekawiej się prezentuje. Bylina nie ma skomplikowanych wymagań w stosunku do gleby. Musisz jednak bardzo uważać na to, aby podłoże było wilgotne i żyzne. W ten sposób przyspieszysz wzrost bylin. Rudbekia jest wytrzymała na mróz. Dla bezpieczeństwa roślin zaleca się jednak zastosowanie ściółki. Rudbekię można wykorzystać w ogrodzie do wielu typów nasadzeń. Możesz uczynić z rośliny np. rabatę bylinową, ale i kwietnik. Rudbekię wykorzystać możesz również na suchy bukiet, bo to naprawdę wspaniały kwiat cięty.
Do ogrodu doskonale pasują również lawendy pośrednie. Wspaniale sprawdzają się zwłaszcza w śródziemnomorskich aranżacjach. Kwiaty przepięknie pachną. Biały kolor lawendy pospolitej jest niezwykle charakterystyczny i sprawi, że nikt nie przejedzie obojętnie obok rośliny. Kwiaty lawendy pospolitej zbierają się w długie kwiatostany. Pędy kwiatowe pojawiają się od czerwca do września. Roślina przyciąga zapachem owady zapylające, takie jak pszczoły, motyle i trzmiele. Uwagę zwraca również wzrost byliny – rośnie maksymalnie do 80 cm wysokości. Liście rośliny są srebrne, równowąskie i duże. Lawenda najlepiej rośnie na przepuszczalnej, wilgotnej i słonecznej glebie. Powinieneś dobrze zadbać o zasadowy odczyn podłoża, ponieważ lawenda pospolita czuje się w takim zdecydowanie najlepiej. Lawendę należy przycinać wczesną jesienią, aby jej pokrój zawsze prezentował się doskonale. Bylinę można sadzić w formie obwódek. Stać się może również tłem dla niskich bylin.
Poza lawendą pospolitą warto przyjrzeć się ubiorkom wiecznie zielonym. To byliny, które dobrze znoszą przycinanie. Wyróżniają się kilkoma białymi płatkami, które stanowić mogą dekorację każdego ogrodu, niezależnie od jego aranżacji. Kwiaty powinno się ścinać tuż po przekwitnięciu, ponieważ dzięki temu ubiorek będzie zawsze fantastycznie się prezentować. Zyska również jeszcze ładniejszy pokrój. Bylina charakteryzuje się nie tylko białymi płatkami, ale też ciemnozielonymi liśćmi. Rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości. Najlepiej czuje się w słońcu. Ubiorek wiecznie zielony urośnie w umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Wymaga jednak okrycia w mroźne dni, ponieważ nie wykazuje zbyt dużej odporności na mróz. Bylina nie jest wymagająca pod względem odżywiania, zatem wystarczy ją od czasu do czasu nawozić z pomocą naturalnych substancji mineralnych.
Nie można zapominać również o pysznogłówce szkarłatnej „Mahogany”, która doskonale znosi zabieg przycinania. To bylina dorastająca do ok. 100 cm wysokości. Najładniejsze są oczywiście kwiaty byliny o rurkowatym kształcie. Doskonale podkreślają aranżację każdego ogrodu, a także wabią swoim zapachem pożyteczne owady zapylające (np. pszczoły, motyle i trzmiele). Pysznogłówka kwitnie od czerwca do sierpnia. Ogromną zaletą byliny jest fakt, że kwiaty zbierają się w gęste kępy. Wszystkie wydzielają cudowny, ziołowy aromat – właśnie ta woń przyciąga zapylaczy. Pysznogłówki szkarłatne warto uprawiać na rabatach mieszanych, zwłaszcza w wielokolorowych grupach. Byliny będą stanowić znakomite tło dla niższych gatunków. Mogą stać się również drugim planem dla dowolnej rabaty. „Mahogany” wspaniale podkreślą też ogród, rosnąc przy ogrodzeniach lub na murkach. Sprawdzą się jako ozdoba ogrodu, a także domowego tarasu i balkonu. Jako że dobrze znoszą przycinanie, możesz również wykorzystywać rośliny na kwiaty cięte.
Byliny do cięcia, które pasują do każdego ogrodu
Jednymi z najciekawszych bylin, które można łatwo przycinać, są goździki kropkowane. Szczególnie charakterystyczne są kwiaty w czerwonym kolorze i drobne liście roślin. Goździki kwitną w czerwcu i rosną do 15 cm wysokości. Nie są to wysokie byliny. Nie sprawiają też wielu kłopotów. Rośliny nie mają dużych wymagań. Preferują słoneczne stanowiska, bo właśnie w takich doskonale się rozwijają. Byliny najlepiej sprawdzają się w naturalistycznych nasadzeniach. Można również ozdobić nimi ogród skalny. Na jakie jeszcze byliny do cięcia zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych roślin:
- Kuklik szkarłatny – niektórym
znany również jako „Geum coccineum”. Bylina wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi
w kształcie serca. Na uwagę zasługują również czerwone, kontrastujące z liśćmi
kwiaty. Kuklik szkarłatny w naturalnym środowisku rośnie w Europie
południowo-wschodniej oraz w Turcji. Maksymalna wysokość rośliny to 75 cm. Byliny
zbierają się w elegancką, zwartą i regularną kępę. Kwitnienie roślin przypada na
czerwiec / sierpień. Kukliki szkarłatne nie mają wysokich wymagań. Świetnie
czują się w słonecznych miejscach. Rośliny dobrze znoszą przycinanie, więc
można z nich zrobić bukiet. Jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia roślin w
ogrodzie, systematycznie usuwaj przekwitnięte kwiatostany.
- Gailardia „Arizona Red Shades” – niezwykle ciekawa roślina z języczkowatymi kwiatami, która rośnie do 75 cm wysokości. Bylina należy do rodziny astrowatych. Roślina zakwita od maja do września. Bylina preferuje słoneczne i przepuszczalne stanowiska. Aby mogła jak najlepiej się rozwijać, gailardia powinna mieć zapewnione piaszczysto-gliniaste i lekko wilgotne miejsce z dużą ilością składników pokarmowych. Roślina dobrze znosi suszę i upały. Należy jednak zapewnić gailardiom solidne podpory, bo łodygi bylin często się łamią. W celu przedłużenia kwitnienia powinieneś usuwać przekwitnięte kwiaty. Gailardię należy przycinać tuż nad ziemią. Dzięki bylinie utworzyć można nietuzinkowe bukiety cięte.