Byliny do cienia

Ilustracja byliny do cienia

Gdy lato przeminie, należy przygotować ogród do zimy. Na działce należy zrobić porządek. Wypada schować narzędzia, zgrabić liście, a także przyszykować rośliny do najchłodniejszej pory roku. Jednymi z najpopularniejszych roślin są oczywiście wieloletnie byliny. Zadaniem każdego ogrodnika jest zadbanie o to, aby rośliny prezentowały się jak najpiękniej. Należy nauczyć się nie tylko dbania, podlewania i osłaniania przed mrozem, ale też przycinania roślin. Niektóre byliny znoszą ten zabieg lepiej, inne nieco gorzej.

Filtry0

Byliny do cienia

Byliny do cienia - pozostałe

Byliny do cienia – najładniejsze rośliny wieloletnie, dobrze znoszące przycinanie

Byliny do cięcia do jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Wśród nich wyróżniają się wieloletnie gatunki kwitnące. Rośliny mogą być zarówno niskie, jak i wysokie. Byliny mogą być liściaste, ozdobne, cieniolubne i uwielbiające słońce. Jakie rośliny do cięcia wybrać? Które byliny najlepiej znoszą zabieg przycinania? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Jakie byliny do cięcia wybrać do ogrodu? Polecane gatunki wieloletnie

Jak przycinać byliny po kwitnieniu? Przydatne informacje

Mnóstwo bylin po kwitnieniu wydaje się mniej atrakcyjna. Właśnie dlatego ogrodnicy decydują się przycinać rośliny niemal przy samej ziemi. Do takich bylin wliczają się m.in. maki, ostróżki i serduszka okazałe. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki przycięte pod koniec kwitnienia mogą… ponownie zakwitnąć. Zalicza się do nich np. szałwia omszona, kocimiętka, złocienie i krwawniki. Wymienione byliny powinno się przyciąć zaledwie kilka centymetrów nad ziemią. Warto podkreślić, że u niektórych bylin przycinanie może doprowadzić do wyrastania nowych pędów. Pędy te następnie… zakwitają! Właśnie to powoduje, że długość okresu kwitnienia się przedłuża. Weźmy pod lupę np. floksy wiechowate. Przycinanie pędów bylin o połowę długości doprowadza do tego, że rośliny zakwitają ponowne. Oczywiście, gdy już upłynie określony czas. Część roślin przycinać można na rabacie. Wówczas przycięte odmiany znacznie później rozpoczną kwitnięcie.

Należy zaznaczyć, że przycinanie roślin może powodować ich lepsze rozkrzewianie. Byliny o wysokim wzroście, które kwitną późnym latem lub jesienią, powinno się przycinać w momencie osiągnięcia przez nie połowy docelowej wysokości. Zalicza się do nich m.in. krwawniki, rudbekie, nawłocie i marcinki. Wówczas jest niemal gwarantowane, że byliny zaczną się lepiej krzewić, a pokrój roślin będzie bardziej zwarty. Rośliny powinno się przycinać naostrzonym sekatorem. Jeśli uda ci się ściąć pędy możesz przeznaczyć je na kompost. Do nawożenia nie nadadzą się jednak pędy, które mają na sobie oznaki chorób roślin. Dla bezpieczeństwa lepiej całkiem je spalić.

Byliny, które warto zostawić w ogrodzie do przycinania

Byliny wieloletnie w wielu przypadkach to rośliny do cięcia, które można hodować w ogrodzie. Ozdobne odmiany powinny jak najlepiej rosnąć. Właśnie dlatego musisz zadbać o ich perfekcyjną pielęgnację. Jednym z najważniejszych zadań każdego opiekuna bylin jest przycinanie ich na zimę. Oczywiście, istnieje też kilka małych wyjątków. Są nimi rośliny, które zaschnięte mogą wspaniale ozdobić ogród zimą. Uatrakcyjnią przestrzeń, gdy trawnik pokryje już biała warstwa śniegu. Wówczas nawet rośliny nie muszą wynurzać się z puchu, aby ogród prezentował się ciekawie. Za przykład idealnie posłuży jeżówka. Dekoracyjne są zwłaszcza przekwitłe główki kwiatostanów byliny. Lepiej nie ścinaj też krwawników i rudbekii. Będą nie tylko ozdobą, ale też pokarmem dla niektórych zwierząt. Dzięki nim ptaki cierpiące na niedostatek pożywienia zimą będą mieć co zjeść.

Wróćmy jednak do przycinania bylin. Jakie rośliny wybrać? Otóż większość wieloletnich odmian bylin. Jeśli już bierzesz się za skracanie bylin na rabatach przed zimą, rób to bardzo dokładnie. Gdy pozostawisz je samopas, w ogrodzie mogą rozprzestrzenić się liczne choroby grzybowe. Niestety, pokładające się składowiska łodyg będą świetnym miejscem dla zimowania m.in. szkodników. Do przycinania używać możesz ostrego sekatora. Trzeba go jednak systematycznie odkażać, aby nie dopuścić do przypadkowego przeniesienia chorób. Jedną ręką zbierać możesz pędy w pęczki. Z kolei druga ręka posłuży do przycinania bylin od dołu. Ścięte pędy należy spakować do worka na tego typu odpady (zielonego). Staraj się nie palić roślin, zwłaszcza że w większości gmin jest to zabronione.

Właśnie takie przygotowanie ogrodu znacznie uprości pracę wiosną. Dzięki niemu nie będziesz musiał robić dodatkowych rzeczy na działce, gdy hodujesz rośliny wymagające szczególnej troski oraz pielęgnacji. Nie możesz też jednak zadziałać w odwrotną stronę! Nie rozpędzaj się i nie przytnij zimozielonych gatunków! Kwitnące zimą byliny potrzebują wyłącznie okrycia na zimę. Okrywanie tych bylin należy zacząć w momencie pojawienia się przymrozków. Możesz również dosypać im ściółkę, która stanie się dodatkową ochroną roślin, a także korzeni. Do okrycia bylin możesz użyć suchych liści lub agrowłókniny. Świetnie sprawdzą się również gotowe kaptury ochronne.

Najciekawsze byliny do cięcia – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Wysokie i niskie byliny do przycinania – polecane odmiany

Wśród najciekawszych odmian bylin do cięcia wyróżnia się rudbekia „cherry brandy”. To jedna z najwcześniejszych odmian tego gatunku roślin. Rudbekia wyróżnia się czerwono-bordowym kolorem, doskonale wyróżniając się na tle innych roślin w ogrodzie. Rudbekia „cherry brandy” kwitnie od lata do jesieni, tworząc gęste i zwarte kępy. Odmiana rośnie maksymalnie do 60 cm wysokości, więc nie należy do najwyższych. Poza kwiatami uwagę przykuwają ciemnozielone, owłosione i szorstkie łodygi oraz liście rudbekii. Roślina powinna rozwijać się w możliwie słonecznym miejscu, ponieważ właśnie wtedy osiąga najlepszy rozmiar i najciekawiej się prezentuje. Bylina nie ma skomplikowanych wymagań w stosunku do gleby. Musisz jednak bardzo uważać na to, aby podłoże było wilgotne i żyzne. W ten sposób przyspieszysz wzrost bylin. Rudbekia jest wytrzymała na mróz. Dla bezpieczeństwa roślin zaleca się jednak zastosowanie ściółki. Rudbekię można wykorzystać w ogrodzie do wielu typów nasadzeń. Możesz uczynić z rośliny np. rabatę bylinową, ale i kwietnik. Rudbekię wykorzystać możesz również na suchy bukiet, bo to naprawdę wspaniały kwiat cięty.

Do ogrodu doskonale pasują również lawendy pośrednie. Wspaniale sprawdzają się zwłaszcza w śródziemnomorskich aranżacjach. Kwiaty przepięknie pachną. Biały kolor lawendy pospolitej jest niezwykle charakterystyczny i sprawi, że nikt nie przejedzie obojętnie obok rośliny. Kwiaty lawendy pospolitej zbierają się w długie kwiatostany. Pędy kwiatowe pojawiają się od czerwca do września. Roślina przyciąga zapachem owady zapylające, takie jak pszczoły, motyle i trzmiele. Uwagę zwraca również wzrost byliny – rośnie maksymalnie do 80 cm wysokości. Liście rośliny są srebrne, równowąskie i duże. Lawenda najlepiej rośnie na przepuszczalnej, wilgotnej i słonecznej glebie. Powinieneś dobrze zadbać o zasadowy odczyn podłoża, ponieważ lawenda pospolita czuje się w takim zdecydowanie najlepiej. Lawendę należy przycinać wczesną jesienią, aby jej pokrój zawsze prezentował się doskonale. Bylinę można sadzić w formie obwódek. Stać się może również tłem dla niskich bylin.

Poza lawendą pospolitą warto przyjrzeć się ubiorkom wiecznie zielonym. To byliny, które dobrze znoszą przycinanie. Wyróżniają się kilkoma białymi płatkami, które stanowić mogą dekorację każdego ogrodu, niezależnie od jego aranżacji. Kwiaty powinno się ścinać tuż po przekwitnięciu, ponieważ dzięki temu ubiorek będzie zawsze fantastycznie się prezentować. Zyska również jeszcze ładniejszy pokrój. Bylina charakteryzuje się nie tylko białymi płatkami, ale też ciemnozielonymi liśćmi. Rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości. Najlepiej czuje się w słońcu. Ubiorek wiecznie zielony urośnie w umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Wymaga jednak okrycia w mroźne dni, ponieważ nie wykazuje zbyt dużej odporności na mróz. Bylina nie jest wymagająca pod względem odżywiania, zatem wystarczy ją od czasu do czasu nawozić z pomocą naturalnych substancji mineralnych.

Nie można zapominać również o pysznogłówce szkarłatnej „Mahogany”, która doskonale znosi zabieg przycinania. To bylina dorastająca do ok. 100 cm wysokości. Najładniejsze są oczywiście kwiaty byliny o rurkowatym kształcie. Doskonale podkreślają aranżację każdego ogrodu, a także wabią swoim zapachem pożyteczne owady zapylające (np. pszczoły, motyle i trzmiele). Pysznogłówka kwitnie od czerwca do sierpnia. Ogromną zaletą byliny jest fakt, że kwiaty zbierają się w gęste kępy. Wszystkie wydzielają cudowny, ziołowy aromat – właśnie ta woń przyciąga zapylaczy. Pysznogłówki szkarłatne warto uprawiać na rabatach mieszanych, zwłaszcza w wielokolorowych grupach. Byliny będą stanowić znakomite tło dla niższych gatunków. Mogą stać się również drugim planem dla dowolnej rabaty. „Mahogany” wspaniale podkreślą też ogród, rosnąc przy ogrodzeniach lub na murkach. Sprawdzą się jako ozdoba ogrodu, a także domowego tarasu i balkonu. Jako że dobrze znoszą przycinanie, możesz również wykorzystywać rośliny na kwiaty cięte.

Byliny do cięcia, które pasują do każdego ogrodu

Jednymi z najciekawszych bylin, które można łatwo przycinać, są goździki kropkowane. Szczególnie charakterystyczne są kwiaty w czerwonym kolorze i drobne liście roślin. Goździki kwitną w czerwcu i rosną do 15 cm wysokości. Nie są to wysokie byliny. Nie sprawiają też wielu kłopotów. Rośliny nie mają dużych wymagań. Preferują słoneczne stanowiska, bo właśnie w takich doskonale się rozwijają. Byliny najlepiej sprawdzają się w naturalistycznych nasadzeniach. Można również ozdobić nimi ogród skalny. Na jakie jeszcze byliny do cięcia zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych roślin:

  • Kuklik szkarłatny – niektórym znany również jako „Geum coccineum”. Bylina wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi w kształcie serca. Na uwagę zasługują również czerwone, kontrastujące z liśćmi kwiaty. Kuklik szkarłatny w naturalnym środowisku rośnie w Europie południowo-wschodniej oraz w Turcji. Maksymalna wysokość rośliny to 75 cm. Byliny zbierają się w elegancką, zwartą i regularną kępę. Kwitnienie roślin przypada na czerwiec / sierpień. Kukliki szkarłatne nie mają wysokich wymagań. Świetnie czują się w słonecznych miejscach. Rośliny dobrze znoszą przycinanie, więc można z nich zrobić bukiet. Jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia roślin w ogrodzie, systematycznie usuwaj przekwitnięte kwiatostany.
  • Gailardia „Arizona Red Shades” – niezwykle ciekawa roślina z języczkowatymi kwiatami, która rośnie do 75 cm wysokości. Bylina należy do rodziny astrowatych. Roślina zakwita od maja do września. Bylina preferuje słoneczne i przepuszczalne stanowiska. Aby mogła jak najlepiej się rozwijać, gailardia powinna mieć zapewnione piaszczysto-gliniaste i lekko wilgotne miejsce z dużą ilością składników pokarmowych. Roślina dobrze znosi suszę i upały. Należy jednak zapewnić gailardiom solidne podpory, bo łodygi bylin często się łamią. W celu przedłużenia kwitnienia powinieneś usuwać przekwitnięte kwiaty. Gailardię należy przycinać tuż nad ziemią. Dzięki bylinie utworzyć można nietuzinkowe bukiety cięte.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto