Byliny do półcienia
-
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny do półcienia - pozostałe
-
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozplenica japońskabyliny trawa trawa ozdobna
Późnym latem rozplenica japońska zachwyca swoimi pierzastymi kwiatostanami w kształcie szczotki do butelek. Aż do zimy tworzą ciekawe akcenty na słonecznych rabatach. Ozdobna trawa rośnie gęstymi kępami o wysokości do metra. Nazwa rodzajowa Pennisetum znaczy po łacinie właśnie tyle, co "pierzasta szczotka".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Begonia 'Dragon Wing' jest nazwą serii odmian tej popularnej i pięknej rośliny. Liczne gatunki botaniczne begonii różniące się kolorami, formą i wielkością kwiatów wprost zachęcają ogrodników do tworzenia wciąż nowych mieszańców i kultywarów. W ten sposób powstały niedawno "begonie smocze", powstałe prawdopodobnie z krzyżowania begonii stale kwitnącej z mieszańcami begonii bulwiastej.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wieczornik damskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Reo meksykańskiebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Reo meksykańskie jest gatunkiem trzykrotki, która zaliczana kiedyś do botanicznego rodzaju Rhoeo, zachowała zwyczajowo dawną nazwę. Ozdobą tej doniczkowej byliny są duże, dość długie liście, układające się w rozetę. Ciekawy efekt kolorystyczny tworzą podłużne paski na liściach w kolorze różowym, białym albo kremowym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krwawnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Krwawnica pospolita jest rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na podmokłych łąkach i brzegach wód. Jej efektowne, jaskrawe kwiatostany są ozdobą ogrodu i magicznie przyciągają roje motyli i innych owadów. Z powodzeniem może konkurować z ozdobnymi bylinami sprowadzanymi z dalekich stron.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fargezja lśniącabyliny trawa trawa ozdobna
Bambus jest zwyczajową nazwą kilkudziesięciu rodzajów traw z podrodziny bambusowych, a fargezja jest jednym z nich. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Paula Farges'a. Gatunek Fargesia nitida jest idealny do naszych ogrodów jako piękna, zielona zasłona albo w roli solitera w pojemniku.
bylina Trudność uprawy: średnia
Byliny do półcienia – jakie gatunki roślin ogrodowych wybrać do półcienia?
Byliny do półcienia to jedne z najbardziej znanych roślin w Polsce. Wieloletnie kwitnące gatunki świetnie sprawdzą się w ogrodzie. Postawić możesz zarówno na wysokie, jak i niskie odmiany. Wiele zależy od własnych upodobań, ale też warunków, jakie panują w ogrodzie. Jakie kwiaty do półcienia wybrać? Sprawdź polecane gatunki i dowiedz się, które sadzonki kupić.
Jakie kwiaty do półcienia w ogrodzie? Kwitnące gatunki roślin
Języczki pomarańczowe, czyli polecane byliny do półcienia
Języczka pomarańczowa to bylina należąca do rodziny astrowatych. W naturalnych warunkach rośnie w wilgotnej glebie – głównie w Chinach i Japonii. Języczki spotkać można zwykle w lasach wilgotnych, gdzie temperatura jest umiarkowana. Pędy rośliny dorastają do ok. 1,5 m wysokości, więc wcale nie są niskie. Roślina ma ciemnozielone, skórzaste, sercowate i okrągłe liście. Kwitnienie byliny przypada na sierpień / wrzesień, co jest dość krótkim czasem. Pędy roślin są purpurowe, a na końcach żółto-pomarańczowe. Kwiatostany układają się w specyficzny koszyczek – a te zwykle zebrane są w wiechy. Kwiaty języczków są nektarodajne i często bywają odwiedzane przez pożyteczne zapylacze, np. pszczoły i motyle. Języczka powinna szybko urosnąć na półcienistym stanowisku. Uwielbia stale wilgotną, gliniastą, żyzną glebę – najlepiej o obojętnym odczynie. Nie przepada za suszą i słońcem. Gdy zostawisz języczkę w takich warunkach, błyskawicznie straci swoje piękno – a w najgorszym przypadku po prostu uschnie.
Roślina wykazuje dużą odporność na mróz. Powinno się ją regularnie nawadniać. Wiosną z kolei należy nawozić byliny uniwersalnymi specyfikami do ogrodu. W okresie kwitnienia wypada pozbywać się przekwitniętych kwiatów języczek, a późną jesienią usunąć martwe i suche fragmenty roślin. Tylko w taki sposób można zapobiec rozwijaniu się różnego rodzaju chorób, zwłaszcza grzybowych. Rozmnażanie języczek pomarańczowych zachodzi dzięki wysiewowi nasion do szklarni lub inspektu. Możesz również dokonać go przez podział starszych okazów. Bylina doskonale sprawdzi się w wilgotnych terenach, a także ogrodach leśnych i nasadzeniach naturalistycznych. Można również sadzić roślinę w mieście, gdyż wykazuje odporność na zanieczyszczenia powietrza. Języczki poleca się wysadzać zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Byliny urosną pod koronami drzew lub blisko zbiornika wodnego. Możesz również wykorzystywać rośliny jako okrywowe. Jednymi z najpopularniejszych odmian są „Othello” i „Desdemona”.
Dąbrówka rozłogowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o bylinie
Jedna z najciekawszych bylin rosnących w półcieniu to dąbrówka rozłogowa. Liście byliny są kolorowe, dzięki czemu pięknie przystrajają ogród. Wszystkie rozwijają się za pomocą rozłogów. Roślina okrywająca słynie jednak nie tylko z pięknych liści, ale też niebieskich kwiatów. Co ważne, bylina jest bardzo prosta w uprawie – nawet dla amatorów ogrodnictwa. Dąbrówka rozłogowa jest byliną zadarniającą, będącą jedną z najbardziej charakterystycznych roślin okrywowych. Uwagę zwracają rozety liściowe byliny, które szeroko się rozrastają. Niekiedy udaje się bylinie osiągnąć nawet 15 cm wysokości. Najlepszy czas na sadzenie roślin to wiosna i jesień. Bylina może obficie urosnąć, pod warunkiem że zapewnisz roślinom dużo cienia oraz wilgotną i świeżą glebę. Dąbrówka odnajdzie się w naturalistycznych i leśnych ogrodach. Uwagę przykuwać będą oczywiście liście byliny, które mienią się w różnych kolorach. Zwykle pojawiają się w maju. Może się zdarzyć, że dąbrówka zacznie przemarzać surową zimą. Nie martw się jednak, ponieważ roślina wykazuje naprawdę ogromne zdolności do regeneracji. Należy uważać na suchą i gorącą pogodę. Niestety, ale właśnie wtedy dąbrówki najbardziej narażone są na pojawienie się mączniaków prawdziwych i mszyc.
Zwróć też uwagę na kilka odmian dąbrówki rozłogowej. Do najciekawszych zaliczają się m.in. „Atropurpurea” z wiśniowo-brunatnymi liśćmi. Roślina doskonale znosi półcień, jednak lepszą barwę uzyska w pełnym słońcu. Mamy też odmianę „Burgundy Glow” z purpurowo-różowymi liśćmi i kremowymi brzegami. Nie sposób nie wspomnieć o „Variegata” i „Multicolor”, które mają kolorowe liście i nieregularne plamy. Rozmnażanie wszystkich tych roślin jest bardzo proste. Dąbrówka ukorzenia się bowiem za pomocą nadziemnych rozłogów. Można więc powiedzieć, że dąbrówka jest mocno ekspansywna. Najłatwiej rozmnożyć roślinę za pomocą rozetek liści albo przez podział kęp – koniecznie jesienią. Wystarczy wówczas podzielić kępy na mniejsze i wysadzić w nowe miejsca. Roślinę należy posadzić na identycznej głębokości, co mateczną odmianę. Później wypada już tylko ubić ziemię i obficie podlać. Chcesz rozmnożyć dąbrówkę za pomocą rozetek liści? Musisz więc odciąć sadzonkę od rośliny matecznej, po czym wysadzić w wybrane miejsce ogrodu. Kolejnego sezonu bylina powinna się pięknie ukorzenić, a następnie udekorować ogród niebieskimi płatkami kwiatów.
Jak wygląda gunera olbrzymia? Najważniejsze informacje i porady
Gunera olbrzymia to ciekawa roślina, która bywa nazywana również parzeplinem olbrzymim. O bylinie mówi się także „brazylijska”, ponieważ roślina pochodzi z Brazylii. Sadzonki urosnąć mogą nawet do 3 m wysokości. Gunera charakteryzuje się klapowanymi, skórzastymi, ciemnozielonymi i ząbkowanymi liśćmi. Wszystkie osadzone są na sztywnych, wzniesionych, mięsistych i grubych brzegach. Na blaszkach liści widoczne jest unerwienie. Z podziemnego kłącza pojawiają się również kolczaste, krótkie ogonki. Gunera kwitnie na przełomie czerwca / lipca, wypuszczając zielone kwiaty. Zbierają się później w stożkowate, grube i maczugowate kwiatostany. Bylina powinna mieć zapewnione jak najlepsze warunki do rośnięcia. To bowiem piękna, ale niezwykle wymagająca roślina. Potrzebuje osłoniętego od wiatru, słonecznego i ciepłego miejsca. Musisz zapewnić gunerze wilgotną, próchniczą i żyzną glebę. Postaraj się, aby jej odczyn pH był obojętny.
Byliny lubią podwyższoną wilgotność powietrza. Staraj się również zasilać gunerę olbrzymią wieloskładnikowymi nawozami, gdyż naprawdę szybko rośnie i wypuszcza wiele kwiatów. Gunera olbrzymia odnajdzie się w Polsce, jednak nie stanie się w pełni mrozoodporna. Właśnie dlatego poleca się uprawiać roślinę w cieplejszych częściach kraju. W bylinach zimuje wyłącznie podziemne kłącze, które ma wierzchołek wrażliwy na zimno. Przed zimą powinno się go osłonić np. solidną warstwą liści. Podczas odwilży trzeba przewietrzyć roślinę, uprzednio rozluźniając okrycie. Bylina jest bowiem wrażliwa na zamakanie – pod grubym okryciem może łatwo zgnić. Roślinę powinno się rozmnażać przez podział kłącza. Możesz też spróbować wysiewać nasiona pod osłonami. Gunera olbrzymia jest duża, więc możesz ją hodować w równie dużym ogrodzie. Roślina świetnie wygląda jako soliter na trawniku. Może też efektownie ozdobić zbiornik wodny w pojedynczym nasadzeniu lub w kompozycji rabatowej. Gunera olbrzymia znakomicie komponuje się z wysokimi trawami.
Najciekawsze byliny do półcienia – jakie kwiaty do półcienia wybrać?
Żurawka drżączkowata i parzydło leśne – byliny do cienia z Ameryki Północnej
Jedna z najciekawszych roślin, które można przycinać. Żurawka może rosnąć do 60 cm wysokości. Wyróżnia się klapowanymi liśćmi, które wyrastają z długich ogonków liściowych. Pędy byliny są wysokie, cienkie i rosnące od 40 do 60 cm. Roślina charakteryzuje się również intensywnie czerwono-różowymi kwiatami w dzwonkowatym kształcie. Pojawiają się na bylinie mniej więcej na początku maja, kwitnąc aż do sierpnia. Kwiaty zwisają z wiechowatych, luźnych kwiatostanów. Roślina doskonale prezentuje się na skalniakach i rabatach. Możesz używać jej jako rośliny obwódkowej.Żurawka drżączkowata powinna mieć zapewnioną przepuszczalną, próchniczą i żyzną glebę. Udostępnij bylinie półcieniste stanowisko i podłoże o obojętnym odczynie. Żurawka bardzo nie lubi suszy. Jeśli chodzi o rozmnażanie, możesz to robić przez podział bryły.
Kolejną ciekawą rośliną jest parzydło leśne. Roślina zielna należy do rodziny różowatych. Bylina jest naprawdę efektowna, ponieważ rośnie nawet do 200 cm wysokości. Kępy rośliny z roku na rok są coraz większe zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Duże są także liście parzydła leśnego, które są ząbkowane i nieco owłosione. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. To niezwykle wytrzymała bylina o niewielkich wymaganiach. Może więc się nią zająć nawet amator ogrodnictwa. Najlepsze podłoże dla byliny jest wilgotne, przeciętne i żyzne. Stanowisko dla parzydła leśnego powinno być półcieniste, a także dobrze osłonięte od wiatru. Bylina jest całkowicie mrozoodporna, więc nawet bez okrywy śnieżnej doskonale poradzi sobie z zimą. Postaraj się jednak systematycznie podlewać roślinę, a także ją nawozić – doskonale znosi oba zabiegi pielęgnacyjne. Roślina najlepiej odnajduje się na półcienistych rabatach. Możesz również sadzić parzydło po wschodniej części domu, najlepiej zestawione z wysokimi roślinami. Parzydło leśne prezentuje się świetnie zarówno sadzone pojedynczo, jak i w grupie.
Tiarella sercolistna – ciekawa bylina do półcienia
Niewielka roślina, którą zalicza się do skalnicowatych. Bylina naturalnie rośnie w lasach Ameryki Północnej. W Polsce spotkać można tiarellę w wielu ogrodach. Roślina może urosnąć maksymalnie do 35 cm. Z wyglądu niektórym przypomina żurawkę, ponieważ także ma sercowate, szerokie i okrągłe liście. Na brzegach są lekko karbowane i zielone. Tworzą nad ziemią ciekawą, rozłożystą i naprawdę gęstą kępę. Jesienią zmieniają kolor na czerwono-brązowy. Kwiaty są z kolei niewielkie i białe. Zbierają się na szczycie pędu, tworząc malowniczy, kłosowy kwiatostan. Tiarella sercolistna kwitnie od kwietnia do czerwca. Rozrasta się na boki, dzięki czemu może stać się rośliną okrywową. Co jeszcze warto wiedzieć o bylinie? Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Roślina potrzebuje półcienistego
miejsca do rozwoju. Tiarella urośnie też w cieniu, jednak wówczas będzie
słabiej kwitnąć. Najlepsza gleba dla byliny jest stale wilgotna,
przepuszczalna, świeża i próchnicza.
-
Bylina jest bardzo wymagająca. Nie
może mieć podmokłej, zimnej lub ciężkiej gleby. Źle znosi piaszczyste podłoże i
przesuszanie. Można jednak śmiało o niej powiedzieć, że jest odporna na mróz –
nie potrzebuje dodatkowego okrycia zimą.
-
Roślinę rozmnaża się dzięki
sadzonkom, które tworzą się na końcach rozłogów. Można też rozmnażać tiarellę
przez wysiew nasion.
-
Bylina zaliczana jest do roślin
zadarniających i okrywowych. Warto uprawiać ją w wilgotnych i zacienionych
stanowiskach. Doskonałym miejscem są drzewa i krzewy, a raczej miejsca pod
nimi. Właśnie tam tiarella będzie się pięknie rozrastać i tworzyć zielone,
gęste kobierce. Możesz również tworzyć z pomocą roślin obwódki rabat. Byliny
fantastycznie pasują do leśnych i naturalistycznych ogrodów. Możesz uprawiać je
również w doniczce na tarasie i balkonie własnego mieszkania.
- Najciekawszymi odmianami tiarelli sercolistnej są: „Angel Wings”, „Crow Feather”, „Brandywine” oraz „Eco Running Tapestry”.