Byliny kwitnące na czerwono

Ilustracja byliny kwitnące na czerwono

Kwitnące byliny pasują do większości ogrodów. Najczęściej okazują się bardzo proste w uprawie, dlatego poleca się byliny osobom niemającym dużego doświadczenia w hodowli roślin. Jednymi z najczęściej polecanych są byliny kwitnące na czerwono, które fantastycznie komponują się z kwiatami o innych kolorach. Pasują zarówno do wielobarwnych kwiatów, jak i ozdobnych traw. W Polsce jest mnóstwo roślin kwitnących na czerwono. Jeśli odpowiednio dopasujesz byliny do ogrodu, nawet początkujący ogrodnik powinien świetnie sobie z nimi poradzić.

Filtry0

Byliny kwitnące na czerwono

Byliny kwitnące na czerwono - pozostałe

Byliny kwitnące na czerwono – jakie gatunki wybrać do swojego ogrodu?

Byliny kwitnące na czerwono to jedne z najczęściej polecanych roślin ogrodowych. Kwitnące  rośliny do ogrodu doskonale podkreślą dowolną aranżację. Zielona przestrzeń wypełniona czerwonymi okazami roślin może zyskać zupełnie nowy charakter. Byliny z czerwonymi kwiatami, zwłaszcza wieloletnie, nadają się do wielu typów nasadzeń. Które byliny kwitnące na czerwono są najładniejsze? Jakie uznawane są za najprostsze w uprawie? Sprawdź najważniejsze informacje.

Byliny kwitnące na czerwono – najładniejsze odmiany czerwonych roślin

Najciekawsze rośliny ozdobne do ogrodu, które kwitną na czerwono

Jedną z najciekawszych bylin o czerwonych kwiatach jest krwawnik pospolity „Rood”. Roślina wyróżnia się okazałym kwiatostanem w mocnym, czerwonym kolorze. Świetnie nadaje się jako ozdoba rabat. Dzięki obfitemu kwitnieniu krwawnik przyciąga do siebie pożytecznych zapylaczy, takich jak motyle. Warto przyjrzeć się kwiatom byliny, które są drobne, ale za to zebrane w płaskie baldachy – rosną przez całe lato. Krwawnik pospolity „Rood” rośnie od 40 do maksymalnie 60 cm. Błyskawicznie się rozrasta, przybierając zwarty i gęsty pokrój. Krwawnik w kolorze czerwonym świetnie rośnie na słonecznych i suchych stanowiskach. Z tego względu doskonale odnajdzie się w naturalistycznych i skalnych ogrodach. Do życia potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, które dodatkowo będzie przepuszczalne. Nie sadź krwawnika pospolitego w ciężkiej glebie, będącej podmokłą i zasobną w składniki pokarmowe. Zadbaj za to o posadzenie byliny wiosną – wówczas zdąży uodpornić się przed zimą. Odmiana krwawnika „Rood” wykazuje dużą odporność na mróz. Nadaje się do ciętych bukietów, nawet po zasuszeniu zachowując czerwony kolor.

Kolejną bardzo ciekawą byliną kwitnącą na czerwono jest gailardia „Arizona Red Shades”. To przepiękna roślina z języczkowatymi kwiatkami, która rośnie maksymalnie do 75 cm. Jest to średnio wysoka bylina, która wlicza się do rodziny astrowatych. Roślina ma krzaczasty i wzniosły pokrój. Łodygi byliny są sztywne i owłosione, a na ich końcach znajdują się zielone liście – najczęściej są pierzaste lub całobrzegie. Na uwagę zasługuje oczywiście niesamowity kolor bylin, które są intensywnie czerwone. Roślina z pewnością odmieni każdy ogród, niezależnie od aranżacji. Kwiaty na gailardii pojawiają się między majem a wrześniem. Bylina preferuje słoneczne i przepuszczalne stanowiska, które są piaszczysto-gliniaste i lekko wilgotne. Koniecznie musi się w nich znaleźć dużo składników pokarmowych. Gailardia doskonale znosi suszę i upały. Powinna rosnąć w miejscach, które są nieosłonięte od wiatru. Powinieneś jednak zapewnić bylinie solidne podpory, zwłaszcza że łodygi często się pokładają lub łamią. Na przełomie kwietnia / maja można rozmnażać odmianę „Arizona Red Shades” przez wysiew nasion. Nawożenie przeprowadza się dwukrotnie (wiosną i latem) lub przed kwitnieniem. W celu przedłużenia kwitnienia zaleca się usuwać przekwitnięte kwiaty. Podcinaj bylinę tuż nad ziemią. Roślina najlepiej nadaje się do tworzenia kolorowych rabat bylinowych, a także mieszanych. Doskonale prezentuje się w grupie. Z gailardii stworzyć można również piękny bukiet cięty. Warto dodać, że roślina przyciąga do ogrodu pożyteczne zapylacze, takie jak motyle, pszczoły i trzmiele.

Byliny kwitnące na czerwono – kukliki, czyli wieloletnie odmiany do ogrodu

Popularną rośliną kwitnącą na czerwono jest kuklik szkarłatny, czyli „Geum coccineum”. Bylina charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o sercowatym kształcie oraz czerwonymi kwiatami, które znakomicie z nimi kontrastują. Kuklik szkarłatny wyróżnia się niesamowitym wyglądem. Roślinę w naturalnym środowisku spotkać można w południowo-wschodniej części Europy, a także w Turcji. Kuklik rośnie maksymalnie do 75 cm, więc świetnie nadaje się na rabaty, a także do wypełnienia brzegów niektórych kompozycji. Z reguły byliny tworzą elegancją, zwartą i regularną kępę. Zasłaniają podłoże w całości, z kolei kwiaty kuklików wyrastają na prostych łodygach. Ich kwitnienie wypada na czerwiec / sierpień. Kukliki szkarłatne nie mają wysokich wymagań glebowych, dlatego dobrze sprawdzają się w słonecznych ogrodach skalnych. Dobrze równoważą kompozycję na rabacie, gdyż czerwona barwa kuklików podkreśla piękno pozostałych bylin. Warto posadzić kukliki obok np. kocimiętki, krwawników, czosnków ozdobnych albo lawendy wąskolistnej.

Kuliki szkarłatne charakteryzują się bardzo małymi kwiatami. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest sadzenie bylin w dużych i zwartych kępach. Rośliny przeznaczyć można na bukiet, ponieważ nawet po ścięciu przepięknie się prezentują, zachowując nietuzinkowy wygląd. Warto podkreślić, że w zależności od odmiany kukliki mogą mieć zupełnie inny kolor – różowy, pomarańczowy, żółty albo biały. Płatki rośliny są z kolei pełne, półpełne, pojedyncze, pomarszczone, gładkie, duże lub niewielkie. Zobaczyć je można na kulikach od kwietnia do sierpnia. Jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia bylin w ogrodzie, regularnie usuwaj przekwitnięte kwiatostany. Wysadzaj kukliki w ogrodach naturalistycznych, a także na rabatach i łąkach kwietnych. Możesz hodować rośliny w pojemnikach. Kukliki szkarłatne uwielbiają słońce, dlatego zadbaj o wysadzenie ich właśnie w takim miejscu. Ostatecznie może być to również półcień. Byliny nie przepadają za suszą w lecie, ale zimą nie lubią też nadmiaru wilgoci. Odmładzaj kukliki przez podział – najlepiej co kilka lat, gdy w środku pędów zrobią się puste miejsca.

Te byliny kwitną na czerwono! Przekonaj się, które odmiany warto hodować

Byliny z czerwonymi kwiatami – sprawdź polecane rodzaje roślin

Kolejną ciekawą byliną z czerwonymi kwiatami jest liliowiec ogrodowy. Należy do roślin mieszańcowych, które powstały dzięki wielokrotnemu krzyżowaniu ze sobą kilku gatunków. Dzięki wieloletnim staraniom botanikom udało się wyhodować tysiące odmian liliowców uprawnych, w tym czerwone. Roślina wyróżnia się mięsistymi, grubymi korzeniami, które rosną głęboko w ziemi. Są doskonale uodpornione na suszę. Z kłączy wyrastają wiosną liście, które są łukowato wygięte i bardzo wąskie. Poszczególne odmiany liliowców różnią się m.in. barwą i kształtem płatków kwiatów, sztywnością pędów, a także szerokością liści. Kwiaty z kolei rozwijają się stopniowo. Jedne są jednokolorowe, inne wielobarwne. Czasami brzegi płatków robią się fryzowane, gładkie lub podwinięte. Liliowiec ogrodowy rośnie od maja do czerwca. Należy pamiętać o konieczności usuwania przekwitniętych kwiatostanowych roślin. Dzięki temu zdrowymi oraz pięknymi bylinami będzie można cieszyć się w ogrodzie przez wiele miesięcy. Warto zapewnić bylinom spokojne, słoneczne miejsce. Liliowce rozwiną się również w półcieniu, jednak wówczas nie możesz zapomnieć o ich wymaganiach glebowych. Podłoże dla bylin powinno być próchnicze, żyzne, wilgotne oraz gliniaste. Liliowce mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilka lat. Doskonale nadają się zarówno na rabaty kwiatowe, jak i do pojedynczych nasadzeń lub rośnięcia w grupach. Poza ogrodem byliny można hodować również w zieleni miejskiej, na balkonie lub tarasie przed domem.

Jedną z najciekawszych roślin kwitnących na czerwono jest rudbekia „cherry brandy”. To jedna z najwcześniejszych odmian rudbekii, która charakteryzuje się czerwono-bordowymi kwiatami. W środku płatków znajduje się czekoladowy kolor, co rozróżnia bylinę od innych. Rudbekia kwitnie od lata do jesieni. Tworzy gęste i zwarte kępy, rosnąc maksymalnie do 60 cm wysokości. Warto również zwrócić uwagę na ciemnozielone, owłosione i szorstkie łodygi oraz liście byliny. Roślina najładniej wygląda, kiedy posadzi się ją w słonecznym miejscu. Lekki cień nie powinien jednak zaszkodzić rudbekii. Bylina nie ma skomplikowanych wymagań co do gleby. Powinieneś jednak zadbać o to, aby była możliwie żyzna oraz wilgotna. Dzięki temu rudbekia „cherry brandy” będzie szybciej i obficiej rosnąć. Bylina charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na mróz. Jeśli nie ma śniegu, warto przemyśleć zastosowanie ściółki dla zabezpieczenia. Roślinę wykorzystać można na bylinową rabatę, a także kwietnik. Świetnie nadaje się na suche bukiety, ponieważ jest dekoracyjnym kwiatem ciętym. Owocostany po przekwitnięciu również stanowić mogą piękny element dekoracyjny. Wieloletnia bylina to doskonały element jesiennych kompozycji, uzupełniający rośliny w kontrastowy, czerwony kolor. Efektownie wygląda zwłaszcza w grupach, sadzona blisko przetaczników i jeżówek.

Proste w uprawie byliny kwitnące na czerwono – czy o nich słyszałeś?

Bardzo ciekawą byliną zakwitającą na czerwony kolor jest tawułka Arendsa „Fanal”. Roślina uznawana jest za najciemniejszą wśród kwiatów, które wyróżniają się czerwonym kolorem. Kwiaty rośliny nie są jaskrawe, ale raczej purpurowo-czerwone. Właśnie to sprawia, że tawułka mocno różni się od innych bylin i ciężko nie zwrócić na nią uwagi. Tawułka Arendsa „Fanal” rośnie maksymalnie do 40 cm szerokości i 60 cm wysokości. Zakwita od lipca do sierpnia, więc najbardziej efektownie prezentuje się latem. Tawułka to roślina prosta w uprawie. Do życia wystarczy jej żyzna i wilgotna gleba, a także stanowisko osłonięte od słońca. Tawułki są mrozoodporne, więc poza wiosennym oczyszczaniem zachowawczym nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Najlepiej uprawiać rośliny w cienistych miejscach pod koronami drzew. Możesz również hodować je w pojemnikach. Tawułki będą latem ożywiać każdy, nawet najbardziej ponury zakamarek ogrodu, gdzie nie dociera światło.

Zwróć uwagę na pysznogłówkę szkarłatną „Mahogany”. To średnio wysoka bylina, która rośnie do 100 cm wysokości. Szczególnie zachwycające są kwiaty byliny w rurkowatym kształcie, które wyglądają na postrzępione. Nie dość, że ładnie wyglądają, to w dodatku wabią do ogrodu pożyteczne owady zapylające (np. motyle i trzmiele). Pysznogłówka zakwita od czerwca, zachwycając czerwonymi kwiatami aż do sierpnia. Tworzy gęste kępy, które wydzielają ciekawy, delikatnie ziołowy aromat. Pysznogłówki szkarłatne z pewnością wprowadzą do ogrodu wiele pozytywnych zmian kolorystycznych. Warto uprawiać byliny w grupach – zwłaszcza na rabatach mieszanych. Ze względu na wzrost rośliny mogą stać się tłem dla niższych gatunków, a także drugim planem rabaty. „Mahogany” pięknie prezentują się również na ogrodzeniach i murkach. Dopasujesz je do ogrodu niezależnie od stylu. Byliny spiszą się jako ozdoba nie tylko ogrodu, ale również tarasu i balkonu. Możesz również wykorzystywać rośliny na kwiaty cięte. To naprawdę prosty w uprawie gatunek bylin, który doskonale posłuży zwłaszcza amatorom pielęgnacji w ogrodzie.

Ostatnim polecanym przez nas gatunkiem czerwonych bylin jest lobelia okazała „Fan Scarlet”. To charakterystyczna roślina, będąca bardzo elegancka i niesamowicie wybarwiona. Ma rozgałęzione pędy, które są wyprostowane i tworzą gęste kępy. Na szczycie bylin rozwijają się kwiatostany z czerwono-szkarłatnymi płatkami. Roślina kwitnie na przełomie czerwca / września. Najlepiej czuje się w słonecznych miejscach, ale półcień nie powinien jej zaszkodzić. Zadbaj o próchniczą, żyzną i umiarkowanie wilgotną ziemię dla lobelii. Bylina może kwitnąć przez kilka lat, o ile zadbasz o odpowiednie warunki dla odmiany. Co ciekawe, mrozoodporność odmiany „Fan Scarlet” jest znacznie wyższa niż w przypadku innych lobelii. Aby wzmocnić tę cechę, przed zimą nie obcinaj resztek lobelii. Postaraj się również ściółkować bylinę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto