Byliny kwitnące na czerwono
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia
Byliny kwitnące na czerwono - pozostałe
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Begonia 'Dragon Wing' jest nazwą serii odmian tej popularnej i pięknej rośliny. Liczne gatunki botaniczne begonii różniące się kolorami, formą i wielkością kwiatów wprost zachęcają ogrodników do tworzenia wciąż nowych mieszańców i kultywarów. W ten sposób powstały niedawno "begonie smocze", powstałe prawdopodobnie z krzyżowania begonii stale kwitnącej z mieszańcami begonii bulwiastej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ketmia bagiennabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Hibiskus kojarzy się zwykle z egzotyczną rośliną doniczkową albo kwitnącym krzewem ogrodowym. Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna, jest mniej znany od swoich krewniaków, ale równie efektowny. Główną ozdobę tworzą ogromne malwowate kwiaty, które rozwijają się pod koniec lata.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk brodatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pachnące kwiatostany goździka brodatego stanowią ozdobę europejskich ogrodów już od kilku wieków. Roślina jest ceniona za urocze kwiaty oraz łatwość uprawy. Kwiaty goździka brodatego nadają się również do celów kulinarnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes drzewiasty, rosnący dziko w południowej Afryce, jest jednym z najbardziej znanych gatunków tego rodzaju. Oprócz wartości dekoracyjnej liści i kwiatów ma właściwości lecznicze. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie skuteczną w leczeniu oparzeń. Latem aloes drzewiasty może stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Paciorecznik indyjskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Koniczyna łąkowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Koniczyna łąkowa, nazywana też koniczyną czerwoną, jest rodzimym gatunkiem należącym do roślin motylkowatych. Dzięki jasnopurpurowym pachnącym kwiatom oraz charakterystycznym trójlistkowym liściom koniczyna jest efektowną rośliną ozdobną. Młode liście i świeże kwiaty mogą być dodatkiem do różnych potraw.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokosmia ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Krokosmia ogrodowa jest mieszańcem Crocosmia aurea i Crocosmia pottsii wyhodowanym we Francji pod koniec XIX wieku. Kłosowate kwiatostany tej krokosmii przypominają nieco frezję. W odróżnieniu od mieczyka, jej bulwy mają szanse na zimowanie w gruncie. Liczne odmiany hodowlane rozwijają duże kwiaty żółte, pomarańczowe albo czerwone.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Niecierpek Wallerabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Impatiens walleriana jest byliną ze wschodniej, tropikalnej Afryki, gdzie rośnie w cienistych i wilgotnych miejscach. Nazwa gatunkowa nadana na cześć misjonarza Horacego Waller'a jest często dosyć nieszczęśliwie tłumaczona jako "niecierpek walleriana". Roślina jest traktowana w naszych warunkach przeważnie jako jednoroczna, chociaż może być też przezimowana w pomieszczeniu.
bylina -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szachownica cesarskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica cesarska jest jedną z najbardziej efektownych przedstawicielek rodziny liliowatych. Rozwija duże kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W odróżnieniu od innych lilii, są one skierowane pionowo w dół, jakby zawieszone na łodydze. Nazwa rodzajowa rośliny Fritillaria pochodzi od łacińskiego słowa fritillus = „kubek do gry w kości” i nawiązuje do formy kwiatu.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Zawilec japońskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odkryty przez Europejczyków w Japonii nowy gatunek zawilca ma chińskie pochodzenie i jest odmianą zawilca hupeheńskiego (chińskiego). Ta spokrewniona z naszymi zawilcami i sasankami bylina wnosi do ogrodu świeże kwiaty wtedy, gdy lato zaczyna się już zbierać do odwrotu, a dni stają się coraz krótsze. Zawilec japoński jest bardzo długowieczny i przez wiele lat może stanowić ozdobę ogrodu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Piwonia delikatnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Purpurowoczerwone kwiaty, jakby unoszące się nad drobno podzielonymi liśćmi, przypominającymi koperek, sprawiają, że piwonia delikatna jest niezwykłą byliną. Jako mieszkaniec stepów z suchymi i gorącymi latami, zakwita wcześniej niż inne piwonie i wcześniej kończy kwitnienie. Jest przystosowana do życia w pełnym słońcu podczas suchego lata oraz do mroźnej zimy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Penstemon Hartwegabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Penstemon Hartwega jest bardzo atrakcyjną, chociaż mało znaną byliną meksykańskiego pochodzenia. Tworzy zwarte kępy jasnozielonych liści i rurkowo-wargowe kwiaty w jaskrawych kolorach na wzniesionych pędach. Pewną wadą penstemonu jest jego niezupełna mrozoodporność i konieczność okrywania na zimę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Bodziszek czerwonybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek czerwony jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia. W naturalnym środowisku zasiedla brzegi lasów i zarośli. W ogrodach jest uprawiany jako roślina ozdobna do tworzenia barwnych grup, obwódek albo okrywy skarp.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lobelia czerwonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Lobelia czerwona różni się wyraźnie od swojej kuzynki, tworzącej barwne dywany niskiej lobelii przylądkowej. W swojej północnoamerykańskiej ojczyźnie rośnie na bagnach i podmokłych brzegach rzek i jezior. Jej jaskrawoczerwone kwiatostany stanowią z daleka widoczną ozdobę ogrodowej sadzawki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia hybrydowa Calliopebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia Calliope nie jest ani gatunkiem botanicznym, ani nawet kultywarem; jest marką Calliope® wszystkich międzygatunkowych mieszańców pelargonii hodowli firmy Syngenta. Rośliny posiadają najlepsze cechy stojącej pelargonii, czyli piękne duże pełne kwiaty o ciekawych barwach oraz cechy pelargonii zwisającej. Nadają się zarówno do pojemników do powieszenia, jak i też do dużych donic stojących lub do nasadzeń gruntowych. Są często traktowane jako rośliny jednoroczne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny kwitnące na czerwono – jakie gatunki wybrać do swojego ogrodu?
Byliny kwitnące na czerwono to jedne z najczęściej polecanych roślin ogrodowych. Kwitnące rośliny do ogrodu doskonale podkreślą dowolną aranżację. Zielona przestrzeń wypełniona czerwonymi okazami roślin może zyskać zupełnie nowy charakter. Byliny z czerwonymi kwiatami, zwłaszcza wieloletnie, nadają się do wielu typów nasadzeń. Które byliny kwitnące na czerwono są najładniejsze? Jakie uznawane są za najprostsze w uprawie? Sprawdź najważniejsze informacje.
Byliny kwitnące na czerwono – najładniejsze odmiany czerwonych roślin
Najciekawsze rośliny ozdobne do ogrodu, które kwitną na czerwono
Jedną z najciekawszych bylin o czerwonych kwiatach jest krwawnik pospolity „Rood”. Roślina wyróżnia się okazałym kwiatostanem w mocnym, czerwonym kolorze. Świetnie nadaje się jako ozdoba rabat. Dzięki obfitemu kwitnieniu krwawnik przyciąga do siebie pożytecznych zapylaczy, takich jak motyle. Warto przyjrzeć się kwiatom byliny, które są drobne, ale za to zebrane w płaskie baldachy – rosną przez całe lato. Krwawnik pospolity „Rood” rośnie od 40 do maksymalnie 60 cm. Błyskawicznie się rozrasta, przybierając zwarty i gęsty pokrój. Krwawnik w kolorze czerwonym świetnie rośnie na słonecznych i suchych stanowiskach. Z tego względu doskonale odnajdzie się w naturalistycznych i skalnych ogrodach. Do życia potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, które dodatkowo będzie przepuszczalne. Nie sadź krwawnika pospolitego w ciężkiej glebie, będącej podmokłą i zasobną w składniki pokarmowe. Zadbaj za to o posadzenie byliny wiosną – wówczas zdąży uodpornić się przed zimą. Odmiana krwawnika „Rood” wykazuje dużą odporność na mróz. Nadaje się do ciętych bukietów, nawet po zasuszeniu zachowując czerwony kolor.
Kolejną bardzo ciekawą byliną kwitnącą na czerwono jest gailardia „Arizona Red Shades”. To przepiękna roślina z języczkowatymi kwiatkami, która rośnie maksymalnie do 75 cm. Jest to średnio wysoka bylina, która wlicza się do rodziny astrowatych. Roślina ma krzaczasty i wzniosły pokrój. Łodygi byliny są sztywne i owłosione, a na ich końcach znajdują się zielone liście – najczęściej są pierzaste lub całobrzegie. Na uwagę zasługuje oczywiście niesamowity kolor bylin, które są intensywnie czerwone. Roślina z pewnością odmieni każdy ogród, niezależnie od aranżacji. Kwiaty na gailardii pojawiają się między majem a wrześniem. Bylina preferuje słoneczne i przepuszczalne stanowiska, które są piaszczysto-gliniaste i lekko wilgotne. Koniecznie musi się w nich znaleźć dużo składników pokarmowych. Gailardia doskonale znosi suszę i upały. Powinna rosnąć w miejscach, które są nieosłonięte od wiatru. Powinieneś jednak zapewnić bylinie solidne podpory, zwłaszcza że łodygi często się pokładają lub łamią. Na przełomie kwietnia / maja można rozmnażać odmianę „Arizona Red Shades” przez wysiew nasion. Nawożenie przeprowadza się dwukrotnie (wiosną i latem) lub przed kwitnieniem. W celu przedłużenia kwitnienia zaleca się usuwać przekwitnięte kwiaty. Podcinaj bylinę tuż nad ziemią. Roślina najlepiej nadaje się do tworzenia kolorowych rabat bylinowych, a także mieszanych. Doskonale prezentuje się w grupie. Z gailardii stworzyć można również piękny bukiet cięty. Warto dodać, że roślina przyciąga do ogrodu pożyteczne zapylacze, takie jak motyle, pszczoły i trzmiele.
Byliny kwitnące na czerwono – kukliki, czyli wieloletnie odmiany do ogrodu
Popularną rośliną kwitnącą na czerwono jest kuklik szkarłatny, czyli „Geum coccineum”. Bylina charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o sercowatym kształcie oraz czerwonymi kwiatami, które znakomicie z nimi kontrastują. Kuklik szkarłatny wyróżnia się niesamowitym wyglądem. Roślinę w naturalnym środowisku spotkać można w południowo-wschodniej części Europy, a także w Turcji. Kuklik rośnie maksymalnie do 75 cm, więc świetnie nadaje się na rabaty, a także do wypełnienia brzegów niektórych kompozycji. Z reguły byliny tworzą elegancją, zwartą i regularną kępę. Zasłaniają podłoże w całości, z kolei kwiaty kuklików wyrastają na prostych łodygach. Ich kwitnienie wypada na czerwiec / sierpień. Kukliki szkarłatne nie mają wysokich wymagań glebowych, dlatego dobrze sprawdzają się w słonecznych ogrodach skalnych. Dobrze równoważą kompozycję na rabacie, gdyż czerwona barwa kuklików podkreśla piękno pozostałych bylin. Warto posadzić kukliki obok np. kocimiętki, krwawników, czosnków ozdobnych albo lawendy wąskolistnej.
Kuliki szkarłatne charakteryzują się bardzo małymi kwiatami. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest sadzenie bylin w dużych i zwartych kępach. Rośliny przeznaczyć można na bukiet, ponieważ nawet po ścięciu przepięknie się prezentują, zachowując nietuzinkowy wygląd. Warto podkreślić, że w zależności od odmiany kukliki mogą mieć zupełnie inny kolor – różowy, pomarańczowy, żółty albo biały. Płatki rośliny są z kolei pełne, półpełne, pojedyncze, pomarszczone, gładkie, duże lub niewielkie. Zobaczyć je można na kulikach od kwietnia do sierpnia. Jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia bylin w ogrodzie, regularnie usuwaj przekwitnięte kwiatostany. Wysadzaj kukliki w ogrodach naturalistycznych, a także na rabatach i łąkach kwietnych. Możesz hodować rośliny w pojemnikach. Kukliki szkarłatne uwielbiają słońce, dlatego zadbaj o wysadzenie ich właśnie w takim miejscu. Ostatecznie może być to również półcień. Byliny nie przepadają za suszą w lecie, ale zimą nie lubią też nadmiaru wilgoci. Odmładzaj kukliki przez podział – najlepiej co kilka lat, gdy w środku pędów zrobią się puste miejsca.
Te byliny kwitną na czerwono! Przekonaj się, które odmiany warto hodować
Byliny z czerwonymi kwiatami – sprawdź polecane rodzaje roślin
Kolejną ciekawą byliną z czerwonymi kwiatami jest liliowiec ogrodowy. Należy do roślin mieszańcowych, które powstały dzięki wielokrotnemu krzyżowaniu ze sobą kilku gatunków. Dzięki wieloletnim staraniom botanikom udało się wyhodować tysiące odmian liliowców uprawnych, w tym czerwone. Roślina wyróżnia się mięsistymi, grubymi korzeniami, które rosną głęboko w ziemi. Są doskonale uodpornione na suszę. Z kłączy wyrastają wiosną liście, które są łukowato wygięte i bardzo wąskie. Poszczególne odmiany liliowców różnią się m.in. barwą i kształtem płatków kwiatów, sztywnością pędów, a także szerokością liści. Kwiaty z kolei rozwijają się stopniowo. Jedne są jednokolorowe, inne wielobarwne. Czasami brzegi płatków robią się fryzowane, gładkie lub podwinięte. Liliowiec ogrodowy rośnie od maja do czerwca. Należy pamiętać o konieczności usuwania przekwitniętych kwiatostanowych roślin. Dzięki temu zdrowymi oraz pięknymi bylinami będzie można cieszyć się w ogrodzie przez wiele miesięcy. Warto zapewnić bylinom spokojne, słoneczne miejsce. Liliowce rozwiną się również w półcieniu, jednak wówczas nie możesz zapomnieć o ich wymaganiach glebowych. Podłoże dla bylin powinno być próchnicze, żyzne, wilgotne oraz gliniaste. Liliowce mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilka lat. Doskonale nadają się zarówno na rabaty kwiatowe, jak i do pojedynczych nasadzeń lub rośnięcia w grupach. Poza ogrodem byliny można hodować również w zieleni miejskiej, na balkonie lub tarasie przed domem.
Jedną z najciekawszych roślin kwitnących na czerwono jest rudbekia „cherry brandy”. To jedna z najwcześniejszych odmian rudbekii, która charakteryzuje się czerwono-bordowymi kwiatami. W środku płatków znajduje się czekoladowy kolor, co rozróżnia bylinę od innych. Rudbekia kwitnie od lata do jesieni. Tworzy gęste i zwarte kępy, rosnąc maksymalnie do 60 cm wysokości. Warto również zwrócić uwagę na ciemnozielone, owłosione i szorstkie łodygi oraz liście byliny. Roślina najładniej wygląda, kiedy posadzi się ją w słonecznym miejscu. Lekki cień nie powinien jednak zaszkodzić rudbekii. Bylina nie ma skomplikowanych wymagań co do gleby. Powinieneś jednak zadbać o to, aby była możliwie żyzna oraz wilgotna. Dzięki temu rudbekia „cherry brandy” będzie szybciej i obficiej rosnąć. Bylina charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na mróz. Jeśli nie ma śniegu, warto przemyśleć zastosowanie ściółki dla zabezpieczenia. Roślinę wykorzystać można na bylinową rabatę, a także kwietnik. Świetnie nadaje się na suche bukiety, ponieważ jest dekoracyjnym kwiatem ciętym. Owocostany po przekwitnięciu również stanowić mogą piękny element dekoracyjny. Wieloletnia bylina to doskonały element jesiennych kompozycji, uzupełniający rośliny w kontrastowy, czerwony kolor. Efektownie wygląda zwłaszcza w grupach, sadzona blisko przetaczników i jeżówek.
Proste w uprawie byliny kwitnące na czerwono – czy o nich słyszałeś?
Bardzo ciekawą byliną zakwitającą na czerwony kolor jest tawułka Arendsa „Fanal”. Roślina uznawana jest za najciemniejszą wśród kwiatów, które wyróżniają się czerwonym kolorem. Kwiaty rośliny nie są jaskrawe, ale raczej purpurowo-czerwone. Właśnie to sprawia, że tawułka mocno różni się od innych bylin i ciężko nie zwrócić na nią uwagi. Tawułka Arendsa „Fanal” rośnie maksymalnie do 40 cm szerokości i 60 cm wysokości. Zakwita od lipca do sierpnia, więc najbardziej efektownie prezentuje się latem. Tawułka to roślina prosta w uprawie. Do życia wystarczy jej żyzna i wilgotna gleba, a także stanowisko osłonięte od słońca. Tawułki są mrozoodporne, więc poza wiosennym oczyszczaniem zachowawczym nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Najlepiej uprawiać rośliny w cienistych miejscach pod koronami drzew. Możesz również hodować je w pojemnikach. Tawułki będą latem ożywiać każdy, nawet najbardziej ponury zakamarek ogrodu, gdzie nie dociera światło.
Zwróć uwagę na pysznogłówkę szkarłatną „Mahogany”. To średnio wysoka bylina, która rośnie do 100 cm wysokości. Szczególnie zachwycające są kwiaty byliny w rurkowatym kształcie, które wyglądają na postrzępione. Nie dość, że ładnie wyglądają, to w dodatku wabią do ogrodu pożyteczne owady zapylające (np. motyle i trzmiele). Pysznogłówka zakwita od czerwca, zachwycając czerwonymi kwiatami aż do sierpnia. Tworzy gęste kępy, które wydzielają ciekawy, delikatnie ziołowy aromat. Pysznogłówki szkarłatne z pewnością wprowadzą do ogrodu wiele pozytywnych zmian kolorystycznych. Warto uprawiać byliny w grupach – zwłaszcza na rabatach mieszanych. Ze względu na wzrost rośliny mogą stać się tłem dla niższych gatunków, a także drugim planem rabaty. „Mahogany” pięknie prezentują się również na ogrodzeniach i murkach. Dopasujesz je do ogrodu niezależnie od stylu. Byliny spiszą się jako ozdoba nie tylko ogrodu, ale również tarasu i balkonu. Możesz również wykorzystywać rośliny na kwiaty cięte. To naprawdę prosty w uprawie gatunek bylin, który doskonale posłuży zwłaszcza amatorom pielęgnacji w ogrodzie.
Ostatnim polecanym przez nas gatunkiem czerwonych bylin jest lobelia okazała „Fan Scarlet”. To charakterystyczna roślina, będąca bardzo elegancka i niesamowicie wybarwiona. Ma rozgałęzione pędy, które są wyprostowane i tworzą gęste kępy. Na szczycie bylin rozwijają się kwiatostany z czerwono-szkarłatnymi płatkami. Roślina kwitnie na przełomie czerwca / września. Najlepiej czuje się w słonecznych miejscach, ale półcień nie powinien jej zaszkodzić. Zadbaj o próchniczą, żyzną i umiarkowanie wilgotną ziemię dla lobelii. Bylina może kwitnąć przez kilka lat, o ile zadbasz o odpowiednie warunki dla odmiany. Co ciekawe, mrozoodporność odmiany „Fan Scarlet” jest znacznie wyższa niż w przypadku innych lobelii. Aby wzmocnić tę cechę, przed zimą nie obcinaj resztek lobelii. Postaraj się również ściółkować bylinę.