Byliny miododajne

Ilustracja byliny miododajne

Byliny miododajne są wieloletnimi roślinami, które wabią pożyteczne owady do ogrodu. Dzięki takim bylinom pojawi się znacznie więcej pszczół, motyli oraz trzmieli, które będą zapylać drzewa i krzewy. Zwykle trwa to od marca aż do października. Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu lub powiększania przestrzeni zielonej przed domem, zadbaj o to, aby imitował naturalne środowisko pożytecznych owadów. Dzięki temu będzie większa szansa, że się tam zadomowią. Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój ekosysytemu, warto w miarę możliwości przyłożyć się do hodowli roślin miododajnych w ogrodzie. Nie tylko zadbasz o ekologię, ale też wyposażysz w ten sposób ogród w naprawdę ciekawe byliny.

Filtry0

Byliny miododajne

Byliny miododajne - pozostałe

Byliny miododajne – sadzonki kwiatów długo kwitnących, miododajnych do ogrodu

Chcesz mieć naprawdę piękny ogród? Zadbaj o to, aby pojawiły się w nim byliny miododajne. Wieloletnie kwiaty miododajne to doskonałe środowisko dla pszczół. Wesprzesz w ten sposób pożyteczne owady i przyczynisz się do poprawy ekosystemu. W dodatku sprawisz, że w ogrodzie będzie naprawdę wyjątkowo. Na jakie długokwitnące rośliny się zdecydować, aby przyciągnąć zapylacze do ogrodu? Które krzewy będą najlepsze dla pszczół i motyli? Dowiedz się więcej na ten temat!

Byliny miododajne, krok po kroku – które kwiaty będą idealne dla pszczół?

Dlaczego byliny miododajne przyciągają pszczoły?

Zanim zdecydujesz się na sadzonki miododajnych roślin, powinieneś dowiedzieć się, dlaczego zapylające owady wybierają właśnie takie okazy. Rośliny miododajne nazywane są również pożytkowymi. Właśnie one umożliwiają dostarczenie owadom surowca potrzebnego do produkcji miodu np. w postaci nektaru, pyłku i spadzi. Przydatność bylin mierzy się wydajnością poszczególnych roślin. Oznacza to ilość surowca z poszczególnych kwiatów oraz areału, jakie podczas kwitnienia mogą zebrać owady zapylające. Warto zaznaczyć, że byliny miododajne wabią do ogrodu m.in. motyle, pszczoły i trzmiele. Właśnie tego typu owady zapylają byliny miododajne od wiosny do jesieni. Ogród imitujący choć w częściowym stopniu naturalne środowisko owadów zapylających będzie nowym domem dla niezwykle pożytecznych gatunków owadów i innych zwierząt. Uprawa roślin miododajnych nie jest skomplikowana. Jeśli jesteś jednak początkującym ogrodnikiem, warto zdecydować się na wieloletnie krzewy.

Zanim przedstawimy kilkanaście ciekawych rodzajów bylin miododajnych, warto zaznajomić się z kilkoma istotnymi terminami. Jednym z nich jest wydajność miodowa. Cóż to takiego? Miód jest słodki i wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych – z pewnością to wiesz. Pszczoły zapylają ok. 70% roślin, o czym też na pewno słyszałeś. Jak jednak sprawdzić, które kwiaty lub krzewy będą lepsze od innych – oczywiście dla pszczół lub innych zapylaczy? Byliny miododajne dostarczają pszczołom surowiec do produkcji miodu. Zwykle jest nim nektar, spadź lub pyłek. Przydatność roślin dla pszczół mierzy się poprzez tzw. wydajność miodową. To ilość nektaru pozyskanego z danej odmiany rośliny oraz powierzchni, co przelicza się na surowiec z zawartością 80% cukrów. Wydajność pyłkowa jest wobec tego określeniem ilości pyłków, jaki może zostać wyprodukowany z danej ilości roślin, a także obszaru, jaki porastają.

Chaber, żeleźniak bulwiasty i inne ciekawe byliny miododajne do ogrodu

Nie masz pewności, na jakie sadzonki miododajnych roślin postawić? Warto zdecydować się na sprawdzone okazy, np. chaber. Mówi się o nim również wielkogłówkowy lub drakiewnik górski. Byliny znakomicie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Są bardzo chętnie i często odwiedzane przez pszczoły, nawet gdy jest sucho. Pszczoły pojawiają się na chabrach, nawet gdy inne rośliny nie wydają nektaru. Długokwitnące okazy mają przepiękne kwiaty, które cechują się sporą miododajnością. Do ciekawych bylin miododajnych zalicza się również żeleźniak bulwiasty, który jest wysoką i niezwykle ekspensywną rośliną z kwiatostanami w kolorze fioletowym. Nie dość, że żeleźniaki są miododajne, to w dodatku doskonale wpisują się w jesienny krajobraz (zwłaszcza zaschnięte pędy byliny). Kwiat świetnie wygląda w nasadzeniach grupowych – warto przetestować we własnym ogrodzie.

Kolejną ciekawą rośliną miododajną jest czyściec wełnisty. To ciekawa bylina wieloletnia, która wyróżnia się pokrywającym ją białym nalotem. Wygląda przez to, jakby miała biało-zielony kolor. Czyściec wełnisty ozdobiony jest małymi kwiatami w purpurowo-fioletowym odcieniu, które wyróżniają się na tle całej rośliny. Warto zwrócić też uwagę na przywrotnik ostroklapowy, który stanowi doskonałą propozycję dla właścicieli ogrodów w cieniu. Sadzonki można sadzić wiosną, ponieważ zakwitają na początku lata. Miododajne rośliny świetnie czują się w półcieniu, ale w pełnym cieniu także sobie poradzą. Najlepsza gleba dla przywrotników jest przepuszczalna i żyzna. Najlepiej prezentuje się w większych nasadzeniach. Warto używać przywrotników jako wypełniaczy kompozycji roślinnych w ogrodzie. Doskonale prezentują się również w nasadzeniach naturalistycznych.

Najciekawsze byliny miododajne – sprawdź, które hodować w ogrodzie

Chcesz mieć pszczoły w ogrodzie? Wystarczy, że posadzisz te rośliny!

Polecaną do ogrodu byliną jest dzielżan jesienny. To roślina kwitnąca od końca czerwca aż do końca września. Wyróżnia się przepięknymi kwiatami, które wybarwiają się na żółto i czerwono. Pszczoły uwielbiają dzielżan jesienny, przylatując do rośliny mniej więcej na początku lipca. Ciekawym okazem jest także pysznogłówka, która ma niskie wymagania co do uprawy. Doskonale radzi sobie na żyznej glebie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań co do uprawy byliny w piaszczystym i mniej zasobnym podłożu. Możesz hodować pysznogłówkę na słońcu. Pysznogłówka ma jednak pewien minus – zagraża jej mączniak. Najczęściej pojawia się na roślinie pod koniec lata. Problemem jest również tendencja byliny do ekspansywnego rozrastania się przez odrosty korzeniowe. Niektórzy ogrodnicy mogą uznać to za zaletę. Jednak inni uważają, że to poważny kłopot podczas uprawy byliny.

Jeśli chcesz mieć owady zapylające w ogrodzie, pomyśl o hyzopie lekarskim. To fantastyczne zioło, które wykazuje właściwości prozdrowotne oraz lecznicze. Charakteryzuje się fioletowymi kwiatami, które chętnie obsiadywane są przez pszczoły. Warto zwrócić też uwagę na rozchodnik xenox. Roślina jest dość nową odmianą wśród tego gatunku bylin. Rośnie maksymalnie do 40 cm wysokości. Bylinę wyróżniają buraczkowe kwiaty, liście i pędy. Rozchodnik zakwita w sierpniu, przepięknie ozdabiając rabatę. Najlepiej uprawiać roślinę na słońcu, korzystając z przepuszczalnego podłoża o nieco zasadowym odczynie. Jeśli wolisz inną odmianę, to też będzie w porządku dla pszczół lub innych zapylaczy. Rozchodniki w większości okazów mają bowiem miododajne kwiaty.

Jeżówka purpurowa to następny kwiat warty uwagi. Popularna bylina ma duże, bo 10 cm koszyczki kwiatowe w purpurowym kolorze. Czasami pojawiają się również odmiany wielokolorowe. Jeżówka purpurowa to roślina lecznicza, którą wykorzystuje się m.in. do wzmacniania organizmu. Dzięki roślinie można lepiej poradzić sobie np. z przeziębieniem. Zwróć też uwagę na przegorzan kulisty. Miododajna bylina dorasta nawet do 1 m wysokości. Uprawia się ją głównie ze względu na kuliste, niebieskie kwiatostany – są dekoracyjne zarówno podczas kwitnienia, jak i w trakcie. Przegorzan potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby o lekko zasadowym odczynie. Ważne, aby kwiat mógł rozwijać się na słońcu.

Kłosowiec, lawenda, przetacznik – zwróć uwagę na te byliny miododajne

Kłosowiec fenkułowy to bylina tworząca szerokie kępy. Ceniona jest głównie za dekoracyjność, a także anyżowy zapach. Zakwita na początku lata i rozwija się aż do początku jesieni. Kwiaty rośliny są smukłe i piękne – potrafią urosnąć nawet do 12 cm. Nie można również zapomnieć o lawendzie wąskolistnej! To prosta w uprawie roślina, która doskonale wpisze się w aranżację każdego ogrodu. Wystarczy zapewnić lawendzie słoneczne stanowisko, a także przepuszczalne podłoże. Kłosowiec trzeba regularnie podcinać, a także okrywać krzewy podczas ostrej zimy. Roślina z pewnością odwdzięczy się cudownym zapachem i długim kwitnieniem. Na jakie jeszcze kwiaty warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy spis kilku naprawdę ciekawych odmian:

  • Kocimiętka – bylina miododajna, która nie tylko przyciąga pszczoły i motyle. Roślina odstrasza bowiem pasożyty, insekty oraz gryzonie. Jej kwiaty przybierają różne kolory i kwitną od czerwca do sierpnia. Kocimiętka pięknie pachnie, wydzielając cytrynowo-miętową woń.
  • Przetacznik kłosowy – oryginalna bylina, której kwiaty zebrane są w długie kłosy. Można posadzić przetacznik w wielu różnych kolorach, np. fioletowym, błękitnym czy różowym. Warto hodować byliny w większej grupie. Należy zadbać o przepuszczalne podłoże oraz słoneczne stanowisko rośliny. To doskonała bylina do uprawy przez osoby, które mają niewielką styczność z ogrodnictwem. Należy jednak zwrócić uwagę na podstawowe wymagania przetaczników. Potrzebują przepuszczalnej, suchej i słonecznej gleby.
  • Oregano i lubczyk – dwie popularne rośliny, które większości kojarzą się z przyprawami. To jednak pożyteczne byliny, które mają szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni. Używa się ich w leczeniu różnych schorzeń. Oregano i lubczyk są miododajnymi bylinami.
  • Bukwica zwyczajna – nazywana również czyśćcem lekarskim. Bukwica jest rośliną ozdobną, ale też bardzo cennym surowcem leczniczym. Kwitnie od czerwca do września, zachwycając dekoracyjnymi kwiatami. Najlepiej czuje się w przepuszczalnej i żyznej glebie. Bukwica zwyczajna wymaga słonecznego stanowiska. Doskonale prezentuje się w dużych nasadzeniach grupowych.
  • Szałwia – zioło mające szerokie zastosowanie w medycynie i przemyśle kosmetycznym. To miododajna roślina, której wydajność wynosi nawet 480 kg / ha.
  • Wrzosy – jedne z najpopularniejszych bylin jesiennych, które można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Pszczoły uwielbiają wrzosy! Zresztą, miód wrzosowy jest jednym z najsmaczniejszych.
  • Mikołajek – przepiękna roślina rabatowa, która kwitnie na niebiesko. Wymagania mikołajek są niewielkie, a podłoże rozłożyste. Byliny mają kolczaste kwiaty, które najczęściej rozwijają się na początku lata. Wydajność miodowa mikołajek to nawet 700 kg / ha.
  • Melisa i mięta – zioła znane w kuchni, ale też w medycynie naturalnej. Nie są wymagające, więc poleca się ich hodowlę zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Mięta i melisa wspaniale pachną. Ich miododajność to od 50 do maksymalnie 200 kg / ha.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto