Byliny na balkon

Ilustracja byliny na balkon

Byliny to rośliny wieloletnie, które można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie. Nie ma najmniejszego problemu, aby sadzić byliny w doniczce albo w odpowiednim pojemniku. Na tarasie najlepiej sprawdzą się gatunki odporne na niską temperaturę, które dadzą sobie radę z polską zimą. Sporo gatunków przeznaczonych do uprawy na balkonie jest zimozielonych. Oznacza to, że są dekoracyjne niemal przez cały rok, a w okresie jesiennym nie gubią liści. Byliny na taras mogą rosnąć przez wiele lat dokładnie w tym samym miejscu.

Filtry0

Byliny na balkon

Byliny na balkon - pozostałe

Byliny na balkon – najładniejsze rośliny wieloletnie, które posadzisz na balkonie

Byliny na balkon są jednymi z najpopularniejszych roślin, które pielęgnuje się w tym miejscu. Rośliny na taras powinny być wieloletnie i najlepiej zielone, ponieważ takie wykazują największą odporność na polskie zimy. Jakie gatunki doniczkowe warto hodować na balkonie? Które kwiaty zwisające nie będą przeszkadzać sąsiadom? Czy byliny na balkon mogą być liściaste? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Byliny na balkon – wieloletnie rośliny na taras, którymi go ozdobisz

O czym należy pamiętać, sadząc rośliny na balkonie?

Nietuzinkową dekorację roślinną na balkon stworzyć można z wielu kwiatów. Niektórzy decydują się wyłącznie na rośliny jednoroczne. Inni preferują wieloletnie okazy, ewentualnie łączą je z jednorocznymi kwiatami. Decydując się na sezonowe kwiaty, co roku można zmieniać aranżację balkonu. Wybierając zimozielone rośliny, będziesz przygotowany na każdy sezon. Niezależnie od mody, zielone byliny zawsze doskonale się prezentują. W dodatku skomponujesz je z większością kwiatów. Zastanawiasz się, jak uprawiać kwiaty wieloletnie na balkonie? Byliny latami ozdabiać mogą taras. Musisz jednak odpowiednio zadbać o rośliny. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie się zatroszczyć o kwiaty:

  • Wieloletnie rośliny doniczkowe mają rozbudowany system korzeniowy. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, musisz zapewnić im odpowiednio duże pojemniki. Klasyczne skrzynki balkonowe, które z reguły są niewielkie, raczej się nie przydadzą. Takie dedykowane są bowiem jednorocznym roślinom kwitnącym. Jeśli bylina ma dobrze rosnąć, posadź ją w dużej donicy albo skrzyni. Nigdzie nie możesz takiej kupić? Spróbuj samodzielnie zbudować donicę np. z drewnianych palet. To bardzo proste! Jednocześnie skrzynia będzie oryginalnie wyglądać, wspaniale dekorując przestrzeń na tarasie.
  • Na wzrost bylin wpływa m.in. podłoże. Odpowiada ono również za długowieczność i zdrowie roślin. Byliny wieloletnie powinny rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu. Właśnie z uwagi na to powinno się im zapewnić jak najlepszej jakości podłoże. Doskonale sprawdzi się próchnicza ziemia ogrodnicza. Warto pamiętać, aby przed posadzeniem bylin wzbogacić glebę w składniki pokarmowe. Dzięki temu rośliny będą lepiej rosnąć. Możesz wymieszać ziemię z kompostem albo innym naturalnym nawozem.
  • Niektórym bylinom przyda się systematyczne nawożenie, zwłaszcza podczas okresu wegetacyjnego. Dzięki temu rośliny będą w lepszej kondycji. Znacznie ładniej będą się też wybarwiać i obficiej zakwitać. Jeśli chcesz mieć piękny balkon, zadbaj o kwestię nawożenia.
  • Nie wolno zapominać o bardzo ważnej kwestii pielęgnacyjnej, jaką jest nawadnianie bylin. Rośliny pielęgnowane w ogrodzie mają zupełnie inne wymagania. Takie nie potrzebują częstego podlewania, ponieważ lepiej radzą sobie z niedoborem wody, rosnąc w gruncie. Byliny w doniczce mają zupełnie gorzej. Ilość ziemi ogranicza bowiem skrzynka, pojemnik albo doniczka. Ziemia szybciej wysycha – a na pewno dzieje się to znacznie szybciej niż w ogrodowej ziemi. Można to zauważyć zwłaszcza w upalne lato. Właśnie wtedy słońce nagrzewa pojemniki z rosnącymi w nich bylinami.
  • Ile razy powinno się podlewać rośliny na balkonie? Wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Nie da się wskazać konkretnie, jaka ilość wody podziała na wszystkie rodzaje bylin. Jest to uzależnione m.in. od ziemi i doniczki. Najlepsze będą pojemniki z próchniczną, żyzną glebą, wykonane z naturalnych materiałów. Na częstotliwość podlewania wpływa również stanowisko. Jeśli byliny rosną w słonecznym miejscu balkonu, takie rośliny trzeba będzie obficiej podlewać. Wiele zależy też od samego gatunku bylin. Jedne mają bowiem mniejsze, a inne znacznie większe zapotrzebowanie ma wodę.

Najważniejsze wymagania bylin na balkon – powinieneś o tym wiedzieć!

Jeśli szukasz bylin na balkon, nie powinieneś kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami. Dowiedz się również więcej o wymaganiach poszczególnych roślin. Po co sadzić na tarasie rośliny, których wymaganiom zupełnie nie potrafisz lub nie możesz sprostać? Przypuśćmy, że masz balkon, który przez większość dnia jest nasłoneczniony. Sadząc tam roślinę cieniolubną, nie ma szans, że będzie dobrze rosła. Jeśli nawet uda ci się zadbać o wzrost, bylina będzie chorować albo stanie się mniej dekoracyjna. W najgorszym przypadku obumrze.

Zwróć uwagę na zimowanie roślin. Byliny na balkon mogą spędzić tam zimę, jednak wyłącznie, gdy zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. W jaki sposób zapewnić im bezpieczne zimowanie? Przede wszystkim późną jesienią umieść doniczki np. na styropianie. Może to być również inny podkład izolujący (jak słomiana mata lub włóknina zimowa). Nie owijaj jednak folią pojemników z roślinami, ponieważ może to doprowadzić do ich przemarznięcia – a w najgorszym przypadku do zaparzenia korzeni lub zgnicia. Warto też pamiętać o umiarkowanym nawadnianiu roślin, zwłaszcza podczas odwilży. W ten sposób można zapobiec ich wysuszeniu.

Najciekawsze byliny na balkon – które z nich warto uprawiać w doniczkach?

Zwróć uwagę na te byliny na balkon! Bodziszki, lawenda i dzwonki

Niektórym wydawać by się mogło, że wybór bylin na balkon jest ograniczony. Tymczasem istnieje mnóstwo roślin, które możemy hodować na tarasie. Wśród nich wyróżniają się gatunki wieloletnie, zielone, liściaste, kwitnące latem i wiosną lub ozdobne. Jeśli chcesz uczynić byliny drugoplanowymi roślinami na swoim balkonie, możesz postawić na ozdobne odmiany (np. zimozielone i liściaste). Wówczas wystarczy dosadzać kwiaty jednoroczne, aby co roku mieć inną aranżację. Jeśli byliny mają być najważniejszymi roślinami na balkonie, postaw na kwitnące odmiany. Możesz też uzupełnić kompozycję roślinną np. o różnorodne zioła. Nie dość, że będą przepięknie pachnieć, to w dodatku będzie można korzystać z nich na co dzień w kuchni.

Jednymi z najciekawszych bylin na balkon są bodziszki. To wonne rośliny o dużej ilości kwiatów, które znakomicie prezentują się na tarasie. Lubianym przez Polaków bodziszkiem jest Endressa. Potrafi dorosnąć nawet do 1 metra! Często jest jednak tak, że bodziszek pokłada się i tworzy bardzo gęste kępy. Umożliwia to jednak większą kontrolę nad rozrostem rośliny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również bodziszek Renarda, który rośnie maksymalnie do 3 cm. Charakteryzuje się zamszową strukturą liści, a także białymi kwiatami. Warto mieć również lawendę na balkonie, zwłaszcza wąskolistną. Roślina wywodzi się z Południowej Europy. To zioło lubiące ciepło, które może osiągnąć do 80 cm wysokości. Bylina charakteryzuje się intensywnym zapachem – dlatego wytwarza się z niej olejek eteryczny. Wśród najciekawszych odmian wyróżnia się Grosso, Hidcote i Blue Scent.

Wśród bylin polecanych na balkon wyróżniają się dzwonki. Dzielą się na wiele ciekawych gatunków, które doskonale prezentować mogą się na tarasie – niezależnie od aranżacji. Polacy lubią dzwonki karpackie, które rosną do ok. 30 cm. W zależności od odmiany przybierają różne kolory, m.in. niebieskie, białe i fioletowe. Dzwonki obficie kwitną, więc nietuzinkowo ozdabiają balkon. Po przekwitnięciu warto przyciąć byliny. Czasem zdarza się, że w tym samym roku bowiem… powtarzają kwitnienie! Zwróć też uwagę na dzwonki brzoskwiniolistne – rosną nawet do 100 cm. Ciekawą odmianą jest dzwonek kropkowany, który charakteryzuje się niebieskimi, kremowobiałymi i różowymi kwiatami. Na wyróżnienie zasługuje również dzwonek szerokolistny, który czasami osiąga aż 150 cm wysokości. Dzwonek fantastycznie wygląda wobec tego na dużych tarasach.

Najładniejsze rośliny wieloletnie, które można posadzić na balkonie

Wśród najciekawszych bylin do ogrodu na uwagę z pewnością zasługują rudbekie. To rośliny o niezwykle dekoracyjnym pokroju, z koszyczkami kwiatowymi. Wspaniale prezentować się będą w skrzyniach lub dużych doniczkach na tarasie. Byliny są miododajne, zatem sadząc je na balkonie, zaprosisz motyle i pszczoły. Szkoda tylko, że rudbekia nie należy do długotrwałych roślin. Większości osobom udaje się ją utrzymać przez zaledwie 3 lata na balkonie. Najlepszą odmianą na taras jest rudbekia błyskotliwa, która może urosnąć do 100 cm. Kwitnienie rośliny jest obfite, więc przystrojony rośliną balkon z pewnością będzie wyróżniać się na tle innych. Zwróć też uwagę na rudbekię purpurową, która czasami nazywana jest jeżówką. Roślina charakteryzuje się ozdobnymi kwiatami w purpurowo-czerwonym lub fioletowym kolorze. Doskonale czuje się na słonecznym stanowisku, a także jest odporna na typowe dla bylin choroby. Jakie jeszcze rośliny warto hodować na balkonie? Oto kilka przykładów:

  • Rozchodniki – mało wymagające byliny, które doskonale odnajdą się na słonecznym stanowisku. Dobrze zniosą tymczasowy niedobór wody. Na tarasie warto posadzić np. rozchodnik okazały, który może urosnąć nawet do 50 cm wysokości. Wśród równie interesujących odmian rozchodnika zalicza się Stardust (z białymi kwiatami), Brillant (z różowym kwiatostanem) i Carmen (czerwone kwiaty).
  • Koniczyna – miododajna roślina, dzięki której zaprosisz na balkon motyle i pszczoły. Koniczyna fantastycznie sprawdzić się może w aranżacji zarówno klasycznej, jak i wiejskiej czy rustykalnej. Na balkonie uprawiać można kilka gatunków koniczyny, m.in. żółtobiałą, panońską i długokłosową.
  • Żurawka – przepiękna bylina, której kwiaty zachwycą każdego miłośnika roślin. Z tego względu często wykorzystuje się żurawkę np. na balkonie. W doniczkach doskonale wyglądać będzie żurawka ogrodowa. Jej klapowate lub sercowate liście przybierają różne kolory. Pojawiają się zwykle od maja do lipca. Najciekawsze odmiany żurawki do uprawy balkonowej to m.in. Citronella, Green Space, Black Bird i Cappuccino.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto