Byliny na skalniak
-
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny na skalniak - pozostałe
-
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk brodatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pachnące kwiatostany goździka brodatego stanowią ozdobę europejskich ogrodów już od kilku wieków. Roślina jest ceniona za urocze kwiaty oraz łatwość uprawy. Kwiaty goździka brodatego nadają się również do celów kulinarnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czyściec wełnistybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Czyściec wełnisty jest byliną pochodzącą z Azji Mniejszej, dobrze rosnącą w naszych warunkach klimatycznych. Posadzony na rabatach i obrzeżach ścieżek wnosi do ogrodu urok swoich wełniście miękkich, pokrytych srebrzystym kutnerem liści. Doskonale nadaje się do tworzenia roślinnych kompozycji.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Zawciąg nadmorskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odporny na wiatr i deszcz zawciąg nadmorski, ze swoimi różowymi pomponami kwiatów, może być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jako gatunek rodzimy ma dużą przewagę nad egzotycznymi bylinami pod względem przystosowania do lokalnych warunków i odporności na choroby i szkodniki. Nadaje się idealnie do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek karpackibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek dalmatyńskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mikołajek nadmorskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko na wydmowym wybrzeżu mikołajek nadmorski znajduje się pod ochroną. Uprawiany w ogrodzie stanowi oryginalną ozdobę i doskonale radzi sobie na suchych i słonecznych rabatach. Kolczaste liście, główkowate kwiatostany i przysadki efektownie wyróżniają mikołajka pośród innych ogrodowych bylin.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bodziszek korzeniastybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek korzeniasty tworzy gęste, zielone dywany, które w okresie kwitnienia stanowią niezwykle efektowny widok. W swoim naturalnym środowisku rośnie między skałami i kamieniami w półcieniu, i dlatego w ogrodzie można go wykorzystać do podsadzania powierzchni pod drzewami albo obok krzewów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozwar wielkokwiatowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rozwar wielkokwiatowy ze swoimi dużymi, niebieskimi dzwonkami kwiatów stanowi efektowną ozdobę ogrodu skalnego albo rabaty z bylinami. Ciekawe wyglądają też pąki kwiatowe, duże i rozdęte, zwykle szaroniebieskie, przypominające małe baloniki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żagwin ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Smagliczka skalnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Smagliczka skalne wnosi do wiosennego ogrodu piękne, złote akcenty i doskonale nadaje się do wypełnienia suchych miejsc. W naturze występuje w górach na skałach zasadowych, w Polsce wyłącznie w Pieninach. Jako roślina ozdobna jest uprawiana również w formie odmian z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miłek wiosennybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miłek wiosenny już wczesną wiosną sprowadza do ogrodu złote gwiazdy swoich kwiatów. Jest rodzimym gatunkiem, jednak rzadko spotykanym w naturalnych warunkach. Przynależność do rodziny jaskrowatych oznacza, że piękna roślina o efektownych kwiatach jest trująca, a jednocześnie lecznicza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Piwonia delikatnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Purpurowoczerwone kwiaty, jakby unoszące się nad drobno podzielonymi liśćmi, przypominającymi koperek, sprawiają, że piwonia delikatna jest niezwykłą byliną. Jako mieszkaniec stepów z suchymi i gorącymi latami, zakwita wcześniej niż inne piwonie i wcześniej kończy kwitnienie. Jest przystosowana do życia w pełnym słońcu podczas suchego lata oraz do mroźnej zimy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Penstemon Hartwegabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Penstemon Hartwega jest bardzo atrakcyjną, chociaż mało znaną byliną meksykańskiego pochodzenia. Tworzy zwarte kępy jasnozielonych liści i rurkowo-wargowe kwiaty w jaskrawych kolorach na wzniesionych pędach. Pewną wadą penstemonu jest jego niezupełna mrozoodporność i konieczność okrywania na zimę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocanki piaskowebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kocanki piaskowe to niewielka bylina rodzimego pochodzenia, która preferuje gleby suche i piaszczyste, a zbyt żyzne i wilgotne stanowiska wręcz jej szkodzą. Popielatoszara, pokryta srebrzystymi włoskami roślina, rozwija żółtozłociste koszyczki kwiatów zebranych w wiechę. Kocanki piaskowe są rośliną dekoracyjną oraz zielarską.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jasnota plamista jest rodzimego pochodzenia byliną z podziemnymi rozłogami. Od niemal identycznej jasnoty białej różni się kolorem kwiatów. W przeciwieństwie do podobnej jasnoty purpurowej warga kwiatu tego gatunku jest charakterystycznie plamista - stąd epitet gatunkowy. Jest rośliną miododajną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mikołajek płaskolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Mikołajek płaskolistny jest byliną rodzimego pochodzenia, chociaż dość rzadko w naturze spotykaną. Ze względu na oryginalne kwiatostany i ciekawe ubarwienie całej rośliny, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Tworzy efektowne kompozycje z innymi roślinami, a także nadaje się na suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Goździk kropkowanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Swoim naturalnym, subtelnym urokiem goździk kropkowany podbija ogrody skalne oraz wzorowane na naturalnych. Tworzy gęste kobierce, a jego niewielkie, jaskrawe kwiaty są zebrane w luźne kwiatostany. W ogrodach znajduje różnorodne zastosowanie, również jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Skalnica Arendsabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skalnica Arendsa nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem różnych gatunków skalnic. Ta poduszkowata bylina, idealna do ogrodów skalnych i alpejskich, została po raz pierwszy wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa. Najczęstszymi roślinami macierzystymi są Saxifraga rosacea i Saxifraga hypnoides.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk sinybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Goździk siny jest rodzimą byliną o szarozielonych pędach i różowych kwiatach, tworzącą gęste, poduszkowate kępy. Nazwa gatunkowa gratianopolitanus pochodzi od nazwy miasta Grenoble, które w czasach rzymskich nazywało się Gratianopolis. Jest uprawiany w wielu odmianach jako roślina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek czerwonybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek czerwony jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia. W naturalnym środowisku zasiedla brzegi lasów i zarośli. W ogrodach jest uprawiany jako roślina ozdobna do tworzenia barwnych grup, obwódek albo okrywy skarp.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mieczyk abisyńskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Mieczyk abisyński jest mało znaną byliną bulwiastą, spokrewnioną z popularnymi w naszych ogrodach gladiolami. Gatunek był do niedawna opisywany jako Acidanthera bicolor, jednak obecnie został przeniesiony do rodzaju botanicznego Gladiolus. Oryginalne białe kwiaty mieczyka abisyńskiego pięknie pachną i wabią pszczoły i motyle.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rogownica kutnerowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
W maju i czerwcu wygląda rogownica kutnerowata niczym biała chmura w ogrodzie. Pokryta srebrzystymi włoskami roślina wygląda atrakcyjnie również poza sezonem kwitnienia. Tworzy szerokie i gęste poduszkowate kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny na skalniak – najładniejsze rośliny wieloletnie na skalniak
Byliny na skalniak to niezwykle ciekawe rośliny, którymi można udekorować ogród. Kwiaty ogrodowe dzielą się na jednoroczne i wieloletnie. Niektóre mają bardzo wysokie wymagania, inne nadają się do uprawy nawet przez amatorów ogrodnictwa. Które kwitnące byliny są najładniejsze? Jakie rośliny skalniakowe warto hodować w Polsce? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Najładniejsze byliny na skalniak – jakie rośliny wybrać do ogrodu?
Byliny skalniakowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ich temat
Byliny na skalniak to rośliny, które uważane są za jedne z najciekawszych w ogrodzie. Świetnie nadają się do miejsc, w których jest dużo trawy, rabatek i wilgotnej gleby. Dzięki bylinom ogród wyglądać może bardzo specyficznie, zachwycając różnorodnymi kompozycjami. Jednymi z najbardziej powszechnych cech bylin skalniakowych jest wysoka odporność na suszę i wysokie zapotrzebowanie na światło. Byliny zwykle pochodzą z terenów górskich, a najlepiej rosną na zboczu. Preferują stanowisko południowo-zachodnie albo południowe. Należy podkreślić, że charakterystycznym znakiem bylin na skalniakach są wyraziste kolory. Doskonale rzucają się w oczy, rosnąc na kamienistym zboczu. Kwiaty można sadzić pojedynczo, w grupach albo w formie soliterów. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele gatunków różni się pod względem długości życia. Właśnie dlatego powinieneś dobrze zastanowić się nad wyborem rośliny, zanim zdecydujesz się ją posadzić.
Zastanawiasz się, jak założyć skalniak? Najlepiej wyglądają ogrody skalne łączące się np. z tarasem albo innymi ciekawymi elementami. Możesz również zbudować skalniak na środku trawnika, który nie będzie się z niczym łączył. Będzie to jednak znacznie trudniejsze zadanie. Do budowy skalniaka najlepiej nadadzą się dwa rodzaje kamieni. Używając więcej kamieni, możesz zepsuć naturalny wygląd skalniaka. Ekspozycję dodatkowo podkreśli kilka dużych kamieni, które starannie wkopiesz w ziemię. Warto, aby znalazły się na ok. 1/3 powierzchni – wtedy wyglądają na wiekowe. Świetnym elementem skalniaka będzie suchy mur, a także byliny zadarniające – potrafią wiązać glebę i ograniczają osuwanie się podłoża. Niskie rośliny kwitnące należy sadzić z przodu, a wieloletnie i wysokie w tle. Skalniak powinien znaleźć się w dobrze nasłonecznionym miejscu. W takim sprawdzą się ciepłolubne byliny, które wykazują odporność na suszę.
Najciekawsze byliny na skalniak – czy o nich słyszałeś?
Jedną z najciekawszych roślin na skalniak jest mikołajek płaskolistny. Bylina wykazuje całkowitą odporność na mróz. Może urosnąć maksymalnie do 30 cm. Mikołajek wyróżnia się niebieskimi kwiatami, które są drobne i zebrane w kwiatostany. Pokrój roślin jest wzniesiony. Gdy tylko zaczyna się kwitnienie bylin, w ogrodzie błyskawicznie pojawiają się pożyteczne owady zapylające – pszczoły i motyle. Mikołajki doskonale radzą sobie w trudnych warunkach, np. na pełnym słońcu i w suszy. Odnajdą się nawet w mocno zasolonym podłożu. Nie mają dużych wymagań uprawowych, dlatego rośliny poleca się zwłaszcza amatorom ogrodnictwa. Warto posadzić byliny blisko słoneczników lub krwawników, z którymi pięknie się komponują. Skalniak z mikołajkami powinien znajdować się w nasłonecznionym miejscu, który nie będzie zdominowany przez drzewa i krzewy. Może być to zarówno ogrodowa skarpa, jak i wzniesienie. Na jakie jeszcze byliny skalniakowe zwrócić uwagę? Oto dwie ciekawe propozycje roślin na skalniak:
- Smagliczka skalna – jedna z
najobficiej kwitnących bylin na świecie. Jest mrozoodporna i niezwykle wytrzymała
na zmienne warunki atmosferyczne. Dekoracyjna roślina należy do rodziny
kapustowatych. Uznawana jest za jedną z najcenniejszych w polskich ogrodach.
Uwielbia klimat górski, dlatego naturalnie spotkać ją można w Pieninach. Pędy
smagliczki dorastają do ok. 30 cm wysokości. Wśród nich wyrastają żółte kwiaty
smagliczki, które najczęściej pojawiają się w kwietniu i maju. Jeśli pogoda
będzie dobra, bylina może jeszcze raz zakwitnąć jesienią. Smagliczka
błyskawicznie się rozrasta, wypełniając wolne przestrzenie w skalniaku. Roślina
jest wytrzymała na suszę, a także ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne i
uprawowe. Nie trzeba jej nawozić na co dzień – wystarczy po przekwitnięciu albo
przycięciu. Z tego względu poleca się bylinę również amatorom ogrodnictwa.
Smagliczka najlepiej czuje się w słonecznym i ciepłym stanowisku. Najszybciej
rośnie w pełnym słońcu, licznie obradzając w kwiaty. Aby kwitnienie
rzeczywiście było obfite, należy jednak regularnie przycinać bylinę. Po
pierwszym kwitnieniu powinno to być ok. 10 cm. Roślinę sadź w grupach wiosną
lub jesienią – ewentualnie pojedyczno. Smagliczki są niewybredne, jeśli chodzi
o ziemię. Mimo to najlepiej czują się w kamienistym, suchym i przepuszczalnym
podłożu.
- Karmnik ościsty – prosta w uprawie bylina, z którą nie powinni mieć problemu nawet amatorzy ogrodnictwa. Karmniki zalicza się do rodziny goździkowatych. Rośliny nie mają wysokich wymagań. Poradzą sobie w umiarkowanie wilgotnej, piaszczystej i lekkiej glebie. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Na szczególną uwagę zasługują igiełkowate, niewielkie liście, które dodają karmnikom niebywałej oryginalności. Na bylinie systematycznie pojawiają się drobne, białe kwiaty. Aby roślina nie traciła na pięknym pokroju, wypada co kilka lat rozmnożyć karmnik przez podział. Bylina najciekawiej wygląda otoczona kamieniami. Możesz posadzić ją na skalniaku, a także wyrównać teren w ogrodzie.
Byliny na skalniak, które potrafią odmienić ogród – polecane odmiany
Macierzanka piaskowa, floks szydlasty – uprawa i pielęgnacja
Macierzanka piaskowa kwitnie od czerwca do września. Wyróżnia się niewielkimi kwiatami w różnych odcieniach fioletu i różu. Kwiaty zebrane są w małe kwiatostany. Roślina mocno pachnie, zwłaszcza podczas kwitnienia. Macierzanka pospolita przyciąga więc pożyteczne owady zapylające, takie jak motyle i trzmiele. W naturze bylina porasta słoneczne miejsca z przepuszczalną i piaszczystą glebą. Urośnie też jednak w gliniastej i kamienistej glebie. Co ciekawe, roślina zalicza się do leczniczych. Idealnie sprawdza się, gdy mamy suche gardło albo nieżyt jamy ustnej.
Zwróć też uwagę na floks szydlasty. To ostatnia roślina, jaką polecamy na skalniak. Niektórzy ogrodnicy mówią o floksach „płomyki szydlaste”. Bylina w naturze rośnie jedynie w Ameryce Północnej. Polacy chętnie sadzą jednak floksy w skalniakach. Roślina układa się w niskie kobierce, które mierzą maksymalnie 10 cm wysokości. Poza tym byliny mają cienkie łodygi, które są mocno rozgałęzione. Wyróżniają się lancetowatymi, drobnymi liśćmi oraz promienistymi, drobnymi kwiatami w różowym, białym lub fioletowym kolorze. Co jeszcze warto wiedzieć na temat floksów szydlastych? Oto kilka ważnych informacji na temat tych ozdobnych bylin:
- Floks szydlasty nie jest
wymagającą rośliną. Właśnie dlatego poleca się bylinę osobom mniej
doświadczonym w ogrodnictwie. Zatroszczyć trzeba się jednak o słoneczne
stanowisko dla floksów, aby mogły obficie zakwitnąć.
-
Bylina może rosnąć w piaszczystej
i przepuszczalnej glebie. To gatunek bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o podłoże.
Należy jednak systematycznie podlewać floksy.
-
Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym,
jaki rzeczywiście potrzebują floksy, jest odchwaszczanie. Po przekwitnięciu
możesz również przyciąć bylinę (poza okresem kwitnienia floksów). Bylina
poradzi sobie z mrozem, ale w chłodniejszej części kraju można dla
bezpieczeństwa zastosować osłony (agrowłóknina albo gałęzie iglaków).
-
Floksy łatwo rozmnaża się przed
sadzonki albo podział roślin. W ten sposób byliny błyskawicznie się
ukorzeniają.
- Jeśli chodzi o zastosowanie bylin, warto obsadzić floksami ogród skalny. Możesz nimi również zadarniać skarpę – wszystko dzięki silnemu systemowi korzeniowemu, jaki wytwarzają rośliny. Floksy pasują też do murków i obrzeży rabat.
Warto pamiętać, że…
Byliny ogrodowe na skalniak mogą znakomicie sprawdzić się jako rośliny okrywowe. Prędko rosną, więc mogą całkiem zakryć wybraną powierzchnię. Możesz sadzić byliny np. pod wyższymi roślinami, aby wypełnić nimi puste miejsca. Byliny na skalniak świetnie wyglądają także skomponowane z wiosennymi kwiatami, które mają podobny wzrost. Możesz uzupełnić nimi krzewy liściaste, iglaki oraz drzewa. Pamiętaj jedyne, żeby na słońcu sadzić byliny wyłącznie tolerujące okresową suszę.