Byliny na słońce
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna
Byliny na słońce - pozostałe
-
Psianka podłużnabyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Lubiąca ciepło, pochodząca z tropikalnych regionów psianka podłużna znana bardziej jako bakłażan albo oberżyna, jest coraz częściej uprawiana również w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku jest byliną, jednak w naszych warunkach rośnie zwykle jako roślina jednoroczna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chińskibyliny trawa trawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilec ziemniaczanybyliny bylina z bulwą bylina warzywna
Batat albo słodki ziemniak, noszący botaniczną nazwę wilec ziemniaczany, nie jest spokrewniony ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Znany od tysięcy lat jest dzisiaj uprawiany na wszystkich cieplejszych obszarach. Istnieją też odmiany ozdobne o dekoracyjnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Rozplenica japońskabyliny trawa trawa ozdobna
Późnym latem rozplenica japońska zachwyca swoimi pierzastymi kwiatostanami w kształcie szczotki do butelek. Aż do zimy tworzą ciekawe akcenty na słonecznych rabatach. Ozdobna trawa rośnie gęstymi kępami o wysokości do metra. Nazwa rodzajowa Pennisetum znaczy po łacinie właśnie tyle, co "pierzasta szczotka".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rabarbar kędzierzawybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Palczatka cytrynowabyliny trawa trawa ozdobna
Trawa cytrynowa jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych jako roślina przyprawowa i lecznicza. Soczyste podstawy liści są używane w kuchni, a długie, świeże źdźbła do przyrządzania orzeźwiających napojów. Wysokie, rozłożyste kępy trawy cytrynowej stanowią efektowną ozdobę ogrodów i tarasów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta pieprzowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny na słońce – najładniejsze rośliny lubiące słońce. Jakie wybrać?
Masz dużo słońca w ogrodzie? Jeśli chcesz, żeby prezentował się naprawdę wyjątkowo, postaw na byliny na słońce. Często są to rośliny wieloletnie lubiące rozwijać się wyłącznie w pełnym słońcu. Jakie są najładniejsze kwitnące kwiaty ozdobne do ogrodu? Które byliny warto pielęgnować? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Byliny na słońce – polecane rośliny ozdobne do ogrodu
Rośliny, które rosną w pełnym słońcu – jakie są najładniejsze?
Czym tak naprawdę jest pełne słońce? To sytuacja, kiedy ogród jest nasłoneczniony przynajmniej przez 5-6 godzin każdego dnia. Właśnie taki ogród uznawany jest za „ogród w pełnym słońcu”. Większość bylin znajdujących się w centrach ogrodniczych uwielbia słoneczne miejsca. Najczęściej wymienia się wśród nich kwitnące okazy, które świetnie pasują na mniejsze i większe grządki. Wieloletnie byliny można uczynić z kolei roślinami okrywowymi, przykrywając nimi np. nieco większe powierzchnie. Byliny na słońce doskonale odnajdą się w skrzyniach, rabatach i donicach. Dzięki nim w ogrodzie cieszyć się można niesamowitymi kolorami o każdej porze roku – aż do pierwszych przymrozków. Warto dodać, że większość bylin lubiących słońce stanowi również swego rodzaju dom dla pszczół, motyli oraz innych pożytecznych owadów. Jeśli chcesz, aby stali się twoimi stałymi gośćmi w ogrodzie, warto zatem postawić na byliny preferujące słoneczne stanowiska.
Chcesz stworzyć kompozycję z bylin na pełnym słońcu? Doskonale, zwłaszcza że z bylin lubiących słoneczne stanowiska skomponować można ciekawą rabatę. Może wyróżniać się wieloma odmianami kwiatów, a także niepowtarzalnymi kolorami. Zanim jednak zaczniesz sadzić byliny na rabacie, zadbaj o dobry projekt. Nie skupiaj się wyłącznie na jednym rodzaju roślin. Postaw na różnorodne odmiany, które mają np. podobny okres kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą powstawać brzydkie luki. Zadbaj o ciekawe kolory na rabacie, a także zróżnicowaną wysokość roślin. Rabata doskonale wygląda, gdy oparta jest na trzech rzędach roślin. W przednim rzędzie posadzić można nisko rosnące byliny. Za nimi powinny znaleźć się średnie odmiany, a całkiem na końcu wysokie rośliny lubiące słońce. Tworząc w ten sposób rabatę, będziesz mieć pewność, że wszystkie byliny są widoczne. Jak uzyskać efekt gry kolorów? Postaw na byliny z ograniczoną liczbą odcieni, które ze sobą kontrastują. Nie pomijaj również roślin liściastych, które stać się mogą fantastycznym tłem dla kompozycji z roślin.
Byliny na słońce – które warto sadzić do ogrodu?
Wśród najczęściej polecanych bylin na słońce wymienia się lawendę. To bardzo popularna roślina, która wielu ogrodnikom kojarzy się z francuską Prowansją. Nie ma jednak większego problemu z uprawą lawendy w Polsce. Warto pamiętać o najważniejszych wymaganiach lawendy, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Po pierwsze, zapewnij jej przepuszczalne podłoże wapienne – lawenda nie powinna stać w wodzie. Należy też systematycznie przycinać roślinę tuż po kwitnieniu. Jeśli zależy ci na szybkim wzroście byliny, musisz zapewnić jej stymulację do szybkiego wzrostu. Okazjonalnie powinno się również podlewać lawendę, najlepiej roztworem złożonym z nawozu z pokrzyw. Aby go przyrządzić, wystarczy zmieszać gnojówkę z pokrzywy z wodą (stężenie 1:10). Lawenda wyróżnia się pięknymi, ozdobnymi kłosami, a także stosunkowo długim okresem kwitnienia. Dzięki temu może stać się idealną ozdobą każdego ogrodu. Ozdobić nią możesz zarówno altanę, jak i taras.
Kolejną popularną rośliną lubiącą słońce jest pysznogłówka ogrodowa, a dokładnie odmiana Balmy Rose. Dawniej często uprawiano ją w polskich ogródkach. Na długo zapomniano o pysznogłówce, na szczęście roślina przeżywa swój „renesans”. Bylina znana jest również jako bergamotka, głównie przez zapach i właściwości zdrowotne, jakie wykazuje. Podstawowa odmiana rośnie nawet do 1 m wysokości. Balmy Rose jest nieco niższa niż „czysta” pysznogłówka, bo osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Mimo niewielkiego wzrostu, krzewienie rośliny u podstawy jest naprawdę silne. Dość charakterystyczne są kwiaty pysznogłówki, które części ogrodników przypominają… jeżówki. Pysznogłówka ogrodowa nie ma dużych wymagań. Doskonale czuje się w słonecznych miejscach. Preferuje wilgotną glebę, a w okresie kwitnienia obradza w liczne kwiaty.
Zwróć też uwagę na ostróżki ogrodowe. To rośliny wręcz wprawiające w zachwyt każdego, kto je zobaczy. Składają się z przepięknych kęp powycinanych liści, a także potężnych kwiatostanów najczęściej w błękitnym kolorze. Wiele odmian ma również białą i różową barwę. Osiągają od 30 do 50 cm wysokości. Ciężko przejść obok nich obojętnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Jeśli szukasz wieloletnich roślin lubiących słońce, ostróżki ogrodowe mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem.
Najczęściej polecane byliny na słońce – zmienią oblicze każdego ogrodu!
Jeżówka, kosmos, lobelia i goździk nakrapiany, czyli rośliny lubiące słońce
Jeżówka określana jest przez ogrodników jako „roślina na lata”. Jeśli masz zamiar przez wiele lat cieszyć się pięknym ogrodem, jeżówka może być wspaniałym pomysłem. Jest to bylina odporna na działanie promieni słońca – ba, uwielbia przebywać na słońcu. Możesz posadzić roślinę w kolorze białym, cytrynowym, a także purpurowym. Roślina ma bardzo niskie wymagania. Lubi słońce i nie przemarza. Może urosnąć nawet na bardzo ubogiej w składniki mineralne glebie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżówkę powinno się co 2-3 lata przesadzać. Wówczas będzie najlepiej kwitnąć, przyciągając motyle oraz pszczoły. Kolejna równie ciekawa roślina to kosmos. Kwiat jest nieco mniej popularny, ale zdecydowanie wart zainteresowania. Zwłaszcza że nie jest zbyt wymagający, co może przypaść do gustu osobom słabiej znającym się na roślinach. Kosmos idealnie nada się do ogrodu stylizowanego na wiejski. Jeśli nie lubisz „wymuskanych” przestrzeni, powinieneś zainteresować się byliną. Roślina długo kwitnie, ponieważ od lipca aż do końca października. Rośnie do ok. 1,5 m wysokości, fantastycznie spisując się np. na kwietnej łące i w luźnych, naturalistycznych aranżacjach.
Lobelia okazała to kolejna bylina lubiąca słońce, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Kwiaty lobelii okazałej są szkarłatnoczerwone. Warto zaznaczyć, że ozdobne są nie tylko kwiaty, ale również liście rośliny. Ich kolor mieni się na zielony, jednak przechodzi również w czekoladowy. Dorasta nawet do 40 cm wysokości i z pewnością ciężko nie zauważyć kwiatu. Poza lobelią świetną byliną lubiącą słońce jest goździk nakrapiany. Dzięki niemu stworzyć można ciekawy, dekoracyjny dywan w ogrodzie. Goździk uwielbia nie tylko słońce, ale też suchą i kwaśną ziemię, nawożenie nawozem mineralnym i brak przeciągów. Jeśli zadbasz o odpowiednie warunki rozwojowe goździków, z pewnością odwdzięczą się znakomitym kwitnieniem. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze przycinać przeschnięte kwiaty. W ten sposób będziesz naturalnie stymulować lobelię do kwitnięcia. Z tą małą pomocą możesz sprawić, że goździk nakrapiany kwitnąć będzie nawet… trzy razy w roku!
Różnorodne byliny na słońce, dzięki którym zmienisz wygląd ogrodu
Co warto posadzić w pełnym słońcu? Na pewno kostrzewę siną, która będzie stanowić niebieski akcent ogrodowy. Doskonale wygląda w pobliżu lawendy. Może okazać się świetnym towarzyszem roślin rozwijających się w jałowym, suchym podłożu. Kostrzewa jest niską trawą ozdobną o fantastycznym wybarwieniu. Znakomicie spisze się w grodach stylizowanych na styl śródziemnomorski. Jeśli szukasz kwiatów na rabaty, kostrzewa stać się może dolną partią takiej kompozycji. Posadzić ją możesz również obok traw ozdobnych, takich jak szałwia omszona. Roślina wyróżnia się białymi albo fioletowymi kwiatami. Rośnie do ok. 50 cm wysokości, krzewiąc się od dołu. Wśród odmian lubiących słońce wymienić można np. Violet, White i Deep Blue. Szałwia omszona kwitnie od czerwca aż do pierwszego przymrozku. Jej wymagania glebowe nie są specjalnie wygórowane, dlatego roślina jest idealna dla amatorów ogrodnictwa. Niestraszne są jej z reguły choroby grzybowe, ponieważ rzadko na nie zapada. Może stanowić idealną alternatywę dla lawendy, jeśli nie widzisz jej w swoim ogrodzie. Szałwia omszona nie marznie, jednak ma pewien minus – wcale nie pachnie. Będąc miłośnikiem kwiecistych aromatów, możesz być zawiedziony.
Kolejnym ciekawym kwiatem ogrodowym jest przetacznik kłosowy. To roślina, o której ostatnio jest bardzo głośno. Na szczególną uwagę zasługują efektowne, stożkowate kwiatostany byliny. Na wierzchu są srebrno-zielone, a od spodu niebieskie, białe lub różowe. Wykazują dużą odporność na upał lub mróz. Przetaczniki uwielbiają słońce. Najlepiej czują się na delikatnie wapiennym podłożu. Właśnie dlatego warto posadzić kwiaty możliwie blisko lawendy. Na słonecznym stanowisku lawenda rośnie aż do 30 cm. Należy jednak pamiętać o przekwitłych kwiatostanach, aby mobilizować roślinę do większego kwitnienia w kolejnym roku. Następną rośliną wartą uwagi jest orlik ogrodowy. To długokwitnąca bylina, będąca mało wymagająca i zachwycająca kolorami. Orliki ogrodowe bywają różowe, kremowe, fioletowe albo białe. Jeśli chcesz zadbać o obfite kwitnienie rośliny, sięgnij po nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Możesz stosować go nawet co 2 tygodnie, aby zyskać jeszcze lepsze rezultaty.
Floks wiechowaty to kolejna nietypowa roślina rabatowa, która fantastycznie czuje się w pełnym słońcu. Szkoda, że wielu Polaków o niej zapomina. Pamiętanie o roślinie utrudnia również ciężka dostępność w centrach ogrodniczych – zwłaszcza że kwitnie w drugiej połowie lata, więc ludzie nie bardzo są floksami zainteresowani. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do nawet 100 cm. Należy sadzić ją w drugiej linii na rabacie, żeby nie zasłaniała mniejszych gatunków. Powinna jednak też zrobić miejsce większym kwiatom z tyłu. Wart zainteresowania jest również mikołajek alpejski. To kolczasta, jednak szalenie interesująca bylina. Dzięki niej będziesz w stanie zmienić oblicze dosłownie każdego ogrodu. Mikołajek alpejski jest odporny na mróz lub silne słońce. Jego minusem niewątpliwie jest jednak… wyjątkowa odporność rośliny. Mikołajek łatwo się rozsiewa, przez co może zagłuszyć wzrost innych bylin. Aby ograniczyć samosiew, wystarczy przyciąć kwiaty z kolcami.