Byliny na słońce

Ilustracja byliny na słońce

Byliny na słońce to jedne z najciekawszych roślin, jakie można hodować w ogrodzie. Jeśli masz ogród w większości znajdujący się na słonecznym terenie, z powodzeniem możesz zaopatrzyć się w byliny preferujące takie stanowiska. Niektóre rośliny mają duże wymagania, dlatego należy dobrze zaznajomić się z ich wymaganiami jeszcze przed zakupem. Byliny lubiące słońce różnią się od siebie nie tylko zapotrzebowaniem na wodę i składniki pokarmowe, ale też efektywnością kwitnienia i długością okresu, kiedy pojawiają się kwiaty.

Filtry0

Byliny na słońce

Byliny na słońce - pozostałe

Byliny na słońce – najładniejsze rośliny lubiące słońce. Jakie wybrać?

Masz dużo słońca w ogrodzie? Jeśli chcesz, żeby prezentował się naprawdę wyjątkowo, postaw na byliny na słońce. Często są to rośliny wieloletnie lubiące rozwijać się wyłącznie w pełnym słońcu. Jakie są najładniejsze kwitnące kwiaty ozdobne do ogrodu? Które byliny warto pielęgnować? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Byliny na słońce – polecane rośliny ozdobne do ogrodu

Rośliny, które rosną w pełnym słońcu – jakie są najładniejsze?

Czym tak naprawdę jest pełne słońce? To sytuacja, kiedy ogród jest nasłoneczniony przynajmniej przez 5-6 godzin każdego dnia. Właśnie taki ogród uznawany jest za „ogród w pełnym słońcu”. Większość bylin znajdujących się w centrach ogrodniczych uwielbia słoneczne miejsca. Najczęściej wymienia się wśród nich kwitnące okazy, które świetnie pasują na mniejsze i większe grządki. Wieloletnie byliny można uczynić z kolei roślinami okrywowymi, przykrywając nimi np. nieco większe powierzchnie. Byliny na słońce doskonale odnajdą się w skrzyniach, rabatach i donicach. Dzięki nim w ogrodzie cieszyć się można niesamowitymi kolorami o każdej porze roku – aż do pierwszych przymrozków. Warto dodać, że większość bylin lubiących słońce stanowi również swego rodzaju dom dla pszczół, motyli oraz innych pożytecznych owadów. Jeśli chcesz, aby stali się twoimi stałymi gośćmi w ogrodzie, warto zatem postawić na byliny preferujące słoneczne stanowiska.

Chcesz stworzyć kompozycję z bylin na pełnym słońcu? Doskonale, zwłaszcza że z bylin lubiących słoneczne stanowiska skomponować można ciekawą rabatę. Może wyróżniać się wieloma odmianami kwiatów, a także niepowtarzalnymi kolorami. Zanim jednak zaczniesz sadzić byliny na rabacie, zadbaj o dobry projekt. Nie skupiaj się wyłącznie na jednym rodzaju roślin. Postaw na różnorodne odmiany, które mają np. podobny okres kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą powstawać brzydkie luki. Zadbaj o ciekawe kolory na rabacie, a także zróżnicowaną wysokość roślin. Rabata doskonale wygląda, gdy oparta jest na trzech rzędach roślin. W przednim rzędzie posadzić można nisko rosnące byliny. Za nimi powinny znaleźć się średnie odmiany, a całkiem na końcu wysokie rośliny lubiące słońce. Tworząc w ten sposób rabatę, będziesz mieć pewność, że wszystkie byliny są widoczne. Jak uzyskać efekt gry kolorów? Postaw na byliny z ograniczoną liczbą odcieni, które ze sobą kontrastują. Nie pomijaj również roślin liściastych, które stać się mogą fantastycznym tłem dla kompozycji z roślin.

Byliny na słońce – które warto sadzić do ogrodu?

Wśród najczęściej polecanych bylin na słońce wymienia się lawendę. To bardzo popularna roślina, która wielu ogrodnikom kojarzy się z francuską Prowansją. Nie ma jednak większego problemu z uprawą lawendy w Polsce. Warto pamiętać o najważniejszych wymaganiach lawendy, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Po pierwsze, zapewnij jej przepuszczalne podłoże wapienne – lawenda nie powinna stać w wodzie. Należy też systematycznie przycinać roślinę tuż po kwitnieniu. Jeśli zależy ci na szybkim wzroście byliny, musisz zapewnić jej stymulację do szybkiego wzrostu. Okazjonalnie powinno się również podlewać lawendę, najlepiej roztworem złożonym z nawozu z pokrzyw. Aby go przyrządzić, wystarczy zmieszać gnojówkę z pokrzywy z wodą (stężenie 1:10). Lawenda wyróżnia się pięknymi, ozdobnymi kłosami, a także stosunkowo długim okresem kwitnienia. Dzięki temu może stać się idealną ozdobą każdego ogrodu. Ozdobić nią możesz zarówno altanę, jak i taras.

Kolejną popularną rośliną lubiącą słońce jest pysznogłówka ogrodowa, a dokładnie odmiana Balmy Rose. Dawniej często uprawiano ją w polskich ogródkach. Na długo zapomniano o pysznogłówce, na szczęście roślina przeżywa swój „renesans”. Bylina znana jest również jako bergamotka, głównie przez zapach i właściwości zdrowotne, jakie wykazuje. Podstawowa odmiana rośnie nawet do 1 m wysokości. Balmy Rose jest nieco niższa niż „czysta” pysznogłówka, bo osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Mimo niewielkiego wzrostu, krzewienie rośliny u podstawy jest naprawdę silne. Dość charakterystyczne są kwiaty pysznogłówki, które części ogrodników przypominają… jeżówki. Pysznogłówka ogrodowa nie ma dużych wymagań. Doskonale czuje się w słonecznych miejscach. Preferuje wilgotną glebę, a w okresie kwitnienia obradza w liczne kwiaty.

Zwróć też uwagę na ostróżki ogrodowe. To rośliny wręcz wprawiające w zachwyt każdego, kto je zobaczy. Składają się z przepięknych kęp powycinanych liści, a także potężnych kwiatostanów najczęściej w błękitnym kolorze. Wiele odmian ma również białą i różową barwę. Osiągają od 30 do 50 cm wysokości. Ciężko przejść obok nich obojętnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Jeśli szukasz wieloletnich roślin lubiących słońce, ostróżki ogrodowe mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem.

Najczęściej polecane byliny na słońce – zmienią oblicze każdego ogrodu!

Jeżówka, kosmos, lobelia i goździk nakrapiany, czyli rośliny lubiące słońce

Jeżówka określana jest przez ogrodników jako „roślina na lata”. Jeśli masz zamiar przez wiele lat cieszyć się pięknym ogrodem, jeżówka może być wspaniałym pomysłem. Jest to bylina odporna na działanie promieni słońca – ba, uwielbia przebywać na słońcu. Możesz posadzić roślinę w kolorze białym, cytrynowym, a także purpurowym. Roślina ma bardzo niskie wymagania. Lubi słońce i nie przemarza. Może urosnąć nawet na bardzo ubogiej w składniki mineralne glebie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżówkę powinno się co 2-3 lata przesadzać. Wówczas będzie najlepiej kwitnąć, przyciągając motyle oraz pszczoły. Kolejna równie ciekawa roślina to kosmos. Kwiat jest nieco mniej popularny, ale zdecydowanie wart zainteresowania. Zwłaszcza że nie jest zbyt wymagający, co może przypaść do gustu osobom słabiej znającym się na roślinach. Kosmos idealnie nada się do ogrodu stylizowanego na wiejski. Jeśli nie lubisz „wymuskanych” przestrzeni, powinieneś zainteresować się byliną. Roślina długo kwitnie, ponieważ od lipca aż do końca października. Rośnie do ok. 1,5 m wysokości, fantastycznie spisując się np. na kwietnej łące i w luźnych, naturalistycznych aranżacjach.

Lobelia okazała to kolejna bylina lubiąca słońce, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Kwiaty lobelii okazałej są szkarłatnoczerwone. Warto zaznaczyć, że ozdobne są nie tylko kwiaty, ale również liście rośliny. Ich kolor mieni się na zielony, jednak przechodzi również w czekoladowy. Dorasta nawet do 40 cm wysokości i z pewnością ciężko nie zauważyć kwiatu. Poza lobelią świetną byliną lubiącą słońce jest goździk nakrapiany. Dzięki niemu stworzyć można ciekawy, dekoracyjny dywan w ogrodzie. Goździk uwielbia nie tylko słońce, ale też suchą i kwaśną ziemię, nawożenie nawozem mineralnym i brak przeciągów. Jeśli zadbasz o odpowiednie warunki rozwojowe goździków, z pewnością odwdzięczą się znakomitym kwitnieniem. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze przycinać przeschnięte kwiaty. W ten sposób będziesz naturalnie stymulować lobelię do kwitnięcia. Z tą małą pomocą możesz sprawić, że goździk nakrapiany kwitnąć będzie nawet… trzy razy w roku!

Różnorodne byliny na słońce, dzięki którym zmienisz wygląd ogrodu

Co warto posadzić w pełnym słońcu? Na pewno kostrzewę siną, która będzie stanowić niebieski akcent ogrodowy. Doskonale wygląda w pobliżu lawendy. Może okazać się świetnym towarzyszem roślin rozwijających się w jałowym, suchym podłożu. Kostrzewa jest niską trawą ozdobną o fantastycznym wybarwieniu. Znakomicie spisze się w grodach stylizowanych na styl śródziemnomorski. Jeśli szukasz kwiatów na rabaty, kostrzewa stać się może dolną partią takiej kompozycji. Posadzić ją możesz również obok traw ozdobnych, takich jak szałwia omszona. Roślina wyróżnia się białymi albo fioletowymi kwiatami. Rośnie do ok. 50 cm wysokości, krzewiąc się od dołu. Wśród odmian lubiących słońce wymienić można np. Violet, White i Deep Blue. Szałwia omszona kwitnie od czerwca aż do pierwszego przymrozku. Jej wymagania glebowe nie są specjalnie wygórowane, dlatego roślina jest idealna dla amatorów ogrodnictwa. Niestraszne są jej z reguły choroby grzybowe, ponieważ rzadko na nie zapada. Może stanowić idealną alternatywę dla lawendy, jeśli nie widzisz jej w swoim ogrodzie. Szałwia omszona nie marznie, jednak ma pewien minus – wcale nie pachnie. Będąc miłośnikiem kwiecistych aromatów, możesz być zawiedziony.

Kolejnym ciekawym kwiatem ogrodowym jest przetacznik kłosowy. To roślina, o której ostatnio jest bardzo głośno. Na szczególną uwagę zasługują efektowne, stożkowate kwiatostany byliny. Na wierzchu są srebrno-zielone, a od spodu niebieskie, białe lub różowe. Wykazują dużą odporność na upał lub mróz. Przetaczniki uwielbiają słońce. Najlepiej czują się na delikatnie wapiennym podłożu. Właśnie dlatego warto posadzić kwiaty możliwie blisko lawendy. Na słonecznym stanowisku lawenda rośnie aż do 30 cm. Należy jednak pamiętać o przekwitłych kwiatostanach, aby mobilizować roślinę do większego kwitnienia w kolejnym roku. Następną rośliną wartą uwagi jest orlik ogrodowy. To długokwitnąca bylina, będąca mało wymagająca i zachwycająca kolorami. Orliki ogrodowe bywają różowe, kremowe, fioletowe albo białe. Jeśli chcesz zadbać o obfite kwitnienie rośliny, sięgnij po nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Możesz stosować go nawet co 2 tygodnie, aby zyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Floks wiechowaty to kolejna nietypowa roślina rabatowa, która fantastycznie czuje się w pełnym słońcu. Szkoda, że wielu Polaków o niej zapomina. Pamiętanie o roślinie utrudnia również ciężka dostępność w centrach ogrodniczych – zwłaszcza że kwitnie w drugiej połowie lata, więc ludzie nie bardzo są floksami zainteresowani. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do nawet 100 cm. Należy sadzić ją w drugiej linii na rabacie, żeby nie zasłaniała mniejszych gatunków. Powinna jednak też zrobić miejsce większym kwiatom z tyłu. Wart zainteresowania jest również mikołajek alpejski. To kolczasta, jednak szalenie interesująca bylina. Dzięki niej będziesz w stanie zmienić oblicze dosłownie każdego ogrodu. Mikołajek alpejski jest odporny na mróz lub silne słońce. Jego minusem niewątpliwie jest jednak… wyjątkowa odporność rośliny. Mikołajek łatwo się rozsiewa, przez co może zagłuszyć wzrost innych bylin. Aby ograniczyć samosiew, wystarczy przyciąć kwiaty z kolcami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto