Byliny wieloletnie
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny wieloletnie - pozostałe
-
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Rozplenica japońskabyliny trawa trawa ozdobna
Późnym latem rozplenica japońska zachwyca swoimi pierzastymi kwiatostanami w kształcie szczotki do butelek. Aż do zimy tworzą ciekawe akcenty na słonecznych rabatach. Ozdobna trawa rośnie gęstymi kępami o wysokości do metra. Nazwa rodzajowa Pennisetum znaczy po łacinie właśnie tyle, co "pierzasta szczotka".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rabarbar kędzierzawybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta pieprzowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny wieloletnie – jakie odmiany bylin kwitnących wybrać do ogrodu?
Byliny wieloletnie to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Ozdobne kwiaty tego typu mogą przepięknie prezentować się o każdej porze roku. Wieloletnie byliny dzielą się na mnóstwo interesujących gatunków. Część ma niewielkie wymagania ogrodowe, inne są znacznie trudniejsze w uprawie. Które kwitnące byliny są najpiękniejsze? Jakie ciekawe odmiany roślin wieloletnich warto sadzić? Dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.
Byliny wieloletnie – ciekawe kwiaty ozdobne do ogrodu, krok po kroku
Pielęgnacja i ważne informacje na temat bylin wieloletnich
Zimowy ogród może kojarzyć się z brakiem kolorów. Wielu ludzi zupełnie nie ma pojęcia, jak przyozdobić ogródek na zimę. Ta specyficzna pora roku jest czasem, gdy natura zwykle wycofuje się z normalnej aktywności. Jednak zarówno zima, jak i jesień w ogrodzie nie musi być smutna i szara. Wystarczy odpowiednio wcześniej posadzić kwitnące okazy roślin, aby ich widok cieszył domowników o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy jest zimno, czy też nie. Atrakcyjność ogrodu z całą pewnością podbiją byliny wieloletnie, np. zimozielone. Dlaczego warto sadzić wieloletnie kwiaty do ogrodu? Które z nich są najpiękniejsze i co wiadomo na temat pielęgnacji roślin? Oto kilka przydatnych informacji, które warto przyswoić:
- Zdecydowana większość bylin chowa
się do ziemi pod koniec sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu oszczędzają energię.
Sprawia to, że kłącza, cebule i bulwy bylin mogą spokojnie przetrwać zimę.
Zimozielone rośliny z nadejściem wiosny żegnają stare liście, jednak robią to
bardzo niechętnie i powoli. Część z nich wykazuje dużą mrozoodporność.
Wieloletnie byliny zimozielone zachowują liście przez zimę. Dzięki temu mogą
pełnić funkcje wspaniałej, naturalnej ozdoby. Kwitną też oczywiście latem oraz
w każdej innej porze roku.
- Wieloletnie byliny ogrodowe
potrafią bardzo długo przetrwać w niskiej temperaturze. Jednym z przykładów
jest np. paproć. Istnieje sporo odmian paproci, które charakteryzują się długą
żywotnością (np. języcznik zwyczajny). Języcznik ma ciemnozielone, pełne
liście. Na uwagę zasługują także paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami
liści. Warto dodać, że niektóre gatunki traw zachowują się podobnie do paproci.
Wśród nich wyróżniają się turzyce, kostrzewy oraz rośliny z rodzaju śmiałków.
- Jeśli kwitnące byliny będziesz
sadzić latem, na zimę z pewnością zachowają piękny kolor liści. Ogród będzie
niesamowicie się prezentował. Doskonałym przykładem bylin są żagwin i zawciąg.
Wypuszczają ozdobne kwiatostany poza liśćmi, stanowić mogą naturalną, piękną
dekorację ogrodu.
- Na świecie jest wiele bylin z
szarozielonymi liśćmi. Na szczególną uwagę zasługuje santolina, lawenda i
szałwia. Dekoracyjny krzew to również bergenia – jej liście są skórzaste i
zimozielone. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty bergenii mogą być
białe, różowe lub różowoczerwone. W interesujący sposób ozdobią każdy ogród –
niezależnie od aranżacji.
- Zawsze dokładnie podlewaj byliny wieloletnie, zwłaszcza zimozielone. Nie zaniedbuj ich nawet zimą! Rośliny te bowiem wyparowują wodę zarówno latem, jak i każdą inną porą roku. Najlepiej korzystać z odwilżonych dni, aby przez korzenie dostarczyć bylinom wody. Na dworze ma spaść temperatura? Zadbaj o zabezpieczenie mniej odpornych na mróz roślin. Wykorzystać możesz do tego m.in. gałęzie świerków.
Uprawa bylin wieloletnich – co wiadomo na temat hodowli roślin?
Byliny wieloletnie najbardziej znane są z tego, że mogą ozdabiać ogród przez cały rok. Wnoszą mnóstwo koloru nawet w najbardziej zacienione miejsca. Wielkość bylin wieloletnich sprawia, że rośliny często osłaniają posesję przed wzrokiem przypadkowych osób lub wyjątkowo ciekawskich sąsiadów. Byliny doskonale ozdabiają ogród – nie tylko kwiatami, ale też zimozielonymi liśćmi. Skoro jesteśmy przy słowie „zimozielone”, warto powiedzieć kilka słów na ten temat. Terminologia znaczenia wyrazu często poruszana jest zarówno przez miłośników roślin, jak i osób niezwiązanych na co dzień z uprawą kwiatów. Byliny czasem określa się właśnie w taki sposób, a innym razem opisuje jako rośliny „wiecznie zielone”. Czy to prawda, że wyrazów można używać zamiennie, ponieważ słowa są synonimami? Na pierwszy rzut oka „zimozielone” to zupełnie to samo, co „wiecznie zielone”. Okazuje się jednak, że słowa opisują dwie zupełnie inne grupy roślin.
- Wiecznie zielone – liście bylin służą do asymilacji, regulacji wilgotności oraz wymiany powietrza. Utrzymują się na pędach 3-11 lat. Trwałość liści uzależniona jest jednak od gatunku roślin. Duży wpływ na stan liści mają również warunki otoczenia. Liście wiecznie zielonych bylin wymieniają się niezauważalnie przez cały rok. Jedną z kultowych roślin wiecznie zielonych jest kalina sztywnolistna lub barwinek większy.
- Zimozielone rośliny – grupa roślin zachowująca liście poza okresem wegetacyjnym. Zimozielone byliny także zimą mają liście. Cieszą oczy do wiosny, następnie wymieniają liście na nowe. Proces ten nie rzuca się w oczy, więc zimozielone byliny cały czas prezentują się znakomicie. Przykładowe rośliny należące do tej grupy to ognik szkarłatny lub irga.
Istnieje jeszcze jedna grupa roślin, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę. To „pół wiecznie zielone” odmiany, które zimą tracą mniej lub więcej liści. Ilość zgubionych liści zależy głównie od gatunku roślin, ale też pogody. Wiosną zaczyna się okres wegetacji. Właśnie wtedy zaczynają wyrastać nowe liście, a cała reszta zostaje przez byliny zrzucona. Do trzeciej grupy roślin wlicza się np. przepiękna azalia japońska.
Odmiany bylin wieloletnich – sprawdź, które warto hodować w ogrodzie
Chcesz hodować byliny wieloletnie zimą? Powinieneś to wiedzieć!
Nie powinno się sadzić bylin wieloletnich zbyt późno w ogrodzie. Idealna pora na ich umiejscowienie w ziemi to wiosna – zwłaszcza roślin zimozielonych. Jeśli chcesz je hodować w pojemnikach, możesz przenosić byliny aż do późnego lata. Powinieneś jednak pamiętać, że ziemia dla bylin wieloletnich musi być ciepła. To ważne, aby przed nadejściem zimy rośliny mogły się prawidłowo ukorzenić. Bywają oczywiście okazy lepiej się adaptujące, posadzone w innej porze roku. W większości jednak byliny wieloletnie sadzi się wiosną – to świetny czas, aby później rośliny mogły prawidłowo urosnąć. Czego nie można zapomnieć, zabierając się za hodowlę bylin wieloletnich zimą? Sprawdź cenne wskazówki, które ułatwią uprawę tych specyficznych roślin:
- Jeśli na dworze panuje odwilż,
należy obficie podlewać rośliny. Ziemia błyskawicznie wysycha, dlatego
powinieneś zatroszczyć się o prawidłowe nawodnienie. Jeśli naturalną barierę
przeciwsłoneczną stanowi śnieg, wcale nie musisz go strząsać. Mróz wywołuje
szkody, które są problemem jedynie estetycznym. Wiosną możesz ściąć rośliny,
aby wieloletnie okazy nadal nietuzinkowo wyglądały. Gorzej mają młode, świeżo
posadzone krzewy, które mogą ucierpieć przez mróz. Młode byliny wieloletnie
najprawdopodobniej uschną w całości.
-
Byliny wieloletnie powinny mieć
odpowiednie stanowisko, zwłaszcza zimą. Nie można zapominać o tym, że zimowe
słońce zwykle nagrzewa liście i pobudza do szybkiego odparowania wody. Wieloletnie
byliny mogą nie być w stanie uzupełnić utraconej wilgoci. Zmarznięte będą zatem
nie tylko pędy, ale też korzenie i gleba. Nie będą mieć możliwości zadbania o
prawidłowy transport wody. Liście mogą zatem zacząć usychać, a później pędy.
Spotęgować to może z kolei wiatr.
- Należy sadzić wieloletnie byliny zimozielone w taki sposób, aby osłaniać je przed suchym wiatrem i słońcem. Świetnie sprawdzi się np. włóknina lub ściółka z jesiennych liści. Wystarczy ułożyć ją niedaleko korzeni. Masz małe rośliny zimozielone? Zastanów się, czy nie warto uchronić liści, używając gałęzi świerkowych.
Byliny wieloletnie, które warto hodować w ogrodzie – słyszałeś o nich?
Byliny wieloletnie dzielą się na wiele ciekawych odmian. Większość nadaje się do sadzenia w ogrodzie. Warto zwrócić uwagę na poniższe okazy, zwłaszcza jeśli twój ogród ma wyglądać pięknie o każdej porze roku:
- Odętka wirginijska – ma przepiękne pędy rosnące do 70 cm. Liście są ciemnozielone, natomiast kwiaty białe lub różowe. Odętka rośnie od czerwca do września i wyróżnia się tym, że ma naprawdę niewielkie wymagania. Można posadzić ją np. na rabatach, a także obsadzać byliną puste miejsca między krzewami. Odętka wirginijska najlepiej prezentuje się w nasadzeniach grupowych.
- Ubiorek wiecznie zielony – ma lancetowate, drobne liście i białe kwiaty. Dorasta maksymalnie do 35 cm. Wieloletnia bylina kwitnie w kwietniu. Wspaniale nadaje się na rabaty, obwódki i skalniaki.
- Gajowiec żółty – rośnie do 30 cm. Bylina wyróżnia się liśćmi ze srebrzystymi deseniami. Kwiaty gajowca są żółte, dzięki czemu można odróżnić roślinę od pokrzywy. Najlepsza gleba dla gajowca jest wilgotna, zasobna i próchnicza. Roślina rozrasta się dzięki rozłogom. Nie powinno się jednak narażać kwiatu na dużą ilość słońca, gdyż może się to przyczynić do nieprawidłowego rośnięcia rośliny. Gajowiec żółty fantastycznie zimuje wśród innych roślin, np. między krzewami.
- Barwinek pospolity – niska roślina wieloletnia, którą zalicza się do wieloletnich. Może urosnąć do 25 cm wysokości. Najlepiej uprawiać barwinka pod koronami drzew lub krzewami. Barwinek pospolity świetnie czuje się w cienistych miejscach lub skalniakach. Szukasz czegoś alternatywnego dla trawnika? Barwinek może okazać się jednym z najlepszych rozwiązań.
- Trytoma groniasta – przepiękna bylina rosnąca nawet do 100 cm. Zakwita mniej więcej na początku czerwca. Trytoma groniasta powinna rosnąć w słońcu i żyznej glebie. Najlepiej prezentuje się w grupowych nasadzeniach.
Poza pięcioma wyżej wymienionymi bylinami wieloletnimi warto zwrócić uwagę na wiele innych okazów. Wśród nich wyróżnia się krwawnik pospolity. To długo kwitnąca bylina, która rozwija się od kwietnia. Krwawnik ogrodowy może urosnąć do 80 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, powycinanymi liśćmi i wyprostowanymi pędami. Każdy pęd zakończony jest wielobarwnymi kwiatostanami. Nadaje się do grupowych nasadzeń. Warto też zwrócić uwagę na turzycę włosistą rosnącą do 60 cm. Jej liście mają brązowy, oliwkowy lub zielony kolor i doskonale komponują się z różnymi aranżacjami ogrodowymi. Ciemiernik to kolejna bylina wieloletnia, która może świetnie wyglądać w ogrodzie. Przepięknie prezentuje się przez cały rok. Liście ciemiernika są skórzaste i zielone. Zakwitają jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Kwiaty ciemierników mogą być purpurowe, zielone, białe lub kremowe. Roślina świetnie czuje się na półcienistych stanowiskach. Zapewnić jej trzeba próchniczą i niezbyt wilgotną, ewentualnie przesychającą glebę. Nie każda odmiana ciemiernika jest jednak w pełni mrozoodporna.
Pozostałe byliny wieloletnie, które warto znać
Ciekawą byliną wieloletnią jest goździk kropkowany. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi i karminoczerwonymi kwiatami. Zakwita w czerwcu i rośnie do ok. 15 cm wysokości. Goździk kropkowany nie ma dużych wymagań. Warto posadzić bylinę w słońcu. Roślina znakomicie odnajdzie się w nasadzeniach naturalistycznych, ale też można nią ozdobić ogród skalny. Kolejnym ciekawym przykładem byliny wieloletniej jest runianka japońska, która rośnie do 30 cm wysokości. Jej liście są jasnozielone. Roślina lubi cień, co odróżnia ją od wielu innych bylin. Ze względu na preferencje stanowiskowe powinno się sadzić runiankę pod koronami drzew. Gęsiówka kaukaska to następna propozycja na ciekawą bylinę wieloletnią w ogrodzie. Rośnie do 20 cm wysokości i wyróżnia się zimozielonymi liśćmi. Najpiękniej prezentuje się na skalniakach, obrzeżach rabat i w szczelinach murów. Zwróć też uwagę na trzykrotkę Andersona, czyli kępiastą bylinę rosnącą do 90 cm. Żeby mogła zawsze pięknie się rozwijać, potrzebuje żyznego podłoża. Trzykrotka Andersona doskonale wygląda w małych grupach. Trzeba jedynie pamiętać, że po kwitnięciu należy przyciąć bylinę.
Warto wspomnieć jeszcze o kilku ciekawych okazach bylin wieloletnich do ogrodu. Wśród nich jest m.in. kocimiętka Faassena. Bylina dorasta do 30 cm wysokości. Jej liście są szarozielone, a kwiaty lawendowe. Kocimiętka Faassena kwitnie w maju. Nie ma dużych wymagań. Odnajdzie się na umiarkowanie suchym stanowisku. Mamy też bluszcz pospolity, który jest zimozielonym pnączem. Rośnie do nawet do kilkunastu metrów długości. Świetnie czuje się w półcieniu. Ostatnie dwie rośliny warte omówienia to bergenia sercowata i zawciąg nadmorski. Bergenia może urosnąć na wysokość 40 cm. Ozdabiają ją różowe kwiaty osadzone na długim pędzie. Przepięknie wyglądają sercowate, duże liście bergenii. Byliną warto obsadzać miejsca pod koronami drzew, okolice oczka wodnego lub strumyku. Zawciąg nadmorski to zimozielona bylina rosnąca maksymalnie do 10 cm wysokości. Ma wąskie, trawiaste liście. Najczęściej wybarwia się na różowo lub biało. Najlepiej uprawiać zawciąg nadmorski w grupowych nasadzeniach. Roślina doskonale prezentuje się na słonecznym skalniaku.