Byliny wieloletnie niskie na słońce
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny wieloletnie niskie na słońce - pozostałe
-
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta pieprzowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk brodatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pachnące kwiatostany goździka brodatego stanowią ozdobę europejskich ogrodów już od kilku wieków. Roślina jest ceniona za urocze kwiaty oraz łatwość uprawy. Kwiaty goździka brodatego nadają się również do celów kulinarnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zimowit jesiennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Zimowit jesienny jest jedynym spośród ponad stu gatunków tego rodzaju, występującym w Polsce. Kiedy większość kwiatów letnich kończy już kwitnienie, on dopiero zaczyna rozwijać piękne, różowoliliowe kwiaty. Zimowit jesienny posiada niezwykłą cechę: nigdy nie pokazuje jednocześnie swoich liści i kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śniedek wątpliwybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z Afryki Południowej śniedek wątpliwy jest cebulową byliną, która zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Między lancetowatymi liśćmi o barwie soczystej zieleni wyrastają mocne pędy kwiatowe zakończone groniastym kwiatostanem. Pomarańczowy kolor kwiatów i ich forma wyróżniają ten gatunek spośród innych należących do botanicznego rodzaju Ornithogalum.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czyściec wełnistybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Czyściec wełnisty jest byliną pochodzącą z Azji Mniejszej, dobrze rosnącą w naszych warunkach klimatycznych. Posadzony na rabatach i obrzeżach ścieżek wnosi do ogrodu urok swoich wełniście miękkich, pokrytych srebrzystym kutnerem liści. Doskonale nadaje się do tworzenia roślinnych kompozycji.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Zawciąg nadmorskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odporny na wiatr i deszcz zawciąg nadmorski, ze swoimi różowymi pomponami kwiatów, może być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jako gatunek rodzimy ma dużą przewagę nad egzotycznymi bylinami pod względem przystosowania do lokalnych warunków i odporności na choroby i szkodniki. Nadaje się idealnie do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wrotycz marunabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Wrotycz maruna, uprawiany często jako roślina ozdobna, w starożytności był używany do przyspieszania i wywoływania porodu. To dlatego Linneusz nazwał ten gatunek Matricaria parthenium (mater = matka). Z czasem dołączono roślinę najpierw do rodzaju rumianek, a potem do rodzaju złocień, aby ostatecznie uznać odrębność rodzajową wrotyczu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek karpackibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek wonnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek wonny jest nie tylko mało wymagający i łatwy w uprawie, ale należy też do pięknych i uroczych roślin okrywowych w półcienistych zakątkach ogrodu. Od czasów starożytnych do dzisiaj pozostaje cenioną i lubianą rośliną ozdobną i leczniczą. Subtelne, wonne kwiaty fiołka pojawiają się już w marcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek dalmatyńskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przywrotnik miękkibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przywrotnik miękki jest atrakcyjną byliną o ozdobnych liściach. W ogrodach cieszy się dużą popularnością jako roślina okrywowa. Kwiaty są wprawdzie drobne, ale rozwijają się licznie i tworzą żółtozieloną mgiełkę nad warstwą liści. Nadaje się również jako efektowne tło dla kolorowych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mikołajek nadmorskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko na wydmowym wybrzeżu mikołajek nadmorski znajduje się pod ochroną. Uprawiany w ogrodzie stanowi oryginalną ozdobę i doskonale radzi sobie na suchych i słonecznych rabatach. Kolczaste liście, główkowate kwiatostany i przysadki efektownie wyróżniają mikołajka pośród innych ogrodowych bylin.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Byliny wieloletnie rosnące na pełnym słońcu – jakie gatunki wybrać?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu w słońcu? Pomyśl zatem o roślinach, które lubią takie stanowiska. Wśród nich wyróżniają się byliny wieloletnie niskie. Jakie gatunki rosnące w pełnym słońcu polecane są do ogrodu? Które kwitnące byliny najlepiej nadają się na słońce? Sprawdź kwiaty lubiące słońce, dzięki którym ogród będzie pięknie się prezentować.
Byliny wieloletnie niskie – rośliny rosnące w pełnym słońcu
Byliny idealne na słońce – sprawdź, które warto sadzić w ogrodzie
Jedną z najczęściej polecanych roślin, która świetnie czuje się w słonecznym stanowisku, jestpysznogłówka ogrodowa. Ogrodnicy szczególnie zachwycają się odmianą Balmy Rose. Dawniej chętnie uprawiano ją w polskich ogródkach, później zapomniano na lata. Na szczęście znów roślina przeżywa „odrodzenie” i wraca do ogrodów. Bylina większości ogrodnikom znana jest jako bergamotka. Wyróżnia się niesamowitym zapachem i cennymi właściwościami zdrowotnymi. Kwitnące byliny są dość wysokie, ponieważ podstawowa odmiana rośnie do 1 m wysokości. Balmy Rose to odmiana nieco niższa od klasycznej pysznogłówki – osiąga maksymalnie do 30 cm. Mimo że nie jest to wysoka bylina, krzewienie rośliny u podstawy jest silne. Warto zwrócić uwagę na ozdobne kwiaty pysznogłówki, ponieważ są bardzo podobne do jeżówek. Pysznogłówka ogrodowa nie jest wymagającą byliną. Najlepiej rośnie na słońcu, w wilgotnej glebie. Postaraj się zatem zapewnić roślinie właśnie takie stanowisko do zdrowego wzrostu.
Wbrew pozorom gatunki lubiące słońce są w Polsce dość liczne. Na uwagę zasługuje lawenda, czyli roślina do złudzenia kojarząca się z klimatem prowansalskim. Lawenda jest prosta w uprawie, dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. Wyróżnia się ozdobnymi kłosami, a także długim okresem kwitnienia. Dzięki temu, że bylina może żyć przez wiele lat, ozdobić nią można każdy ogród, taras, balkon lub altanę. Najważniejsze jest oczywiście zadbanie o podstawowe wymagania wieloletniej byliny, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Przede wszystkim należy zapewnić jej żyzną i przepuszczalną, najlepiej wapienną ziemię. Musisz jednak pamiętać o tym, że lawenda nie może stać w wodzie. Przycinaj roślinę po kwitnieniu, aby w ten sposób stymulować ją do wzrostu. Warto systematycznie podlewać lawendę, jednak przy użyciu specjalnych substancji. Świetnie sprawdzi się np. nawóz pokrzywowy, złożony z wody i gnojówki z pokrzyw.
Byliny wieloletnie niskie, które rosną na pełnym słońcu
Słoneczny ogród to taki, w którym słońce utrzymuje się przynajmniej przez 5 godzin każdego dnia. Kwiaty lubiące takie stanowiska są popularne w naszym kraju i nietrudno je dostać. Wśród nich najczęściej wymienia się odmiany pasujące na większe, a także mniejsze grządki. O wieloletnich bylinach powiedzieć można wiele. Dzięki nim uda się całkowicie zmienić aranżację ogrodu. Można też uczynić rośliny okrywowymi, przykrywając w ten sposób obszerniejszy teren. Byliny rosnące na słońcu odnajdą się m.in. w doniczce, ale też na rabacie lub w skrzyni. Wieloletnie okazy umożliwiają cieszenie się pięknem ogrodu dosłownie o każdej porze roku, aż do nastania pierwszych przymrozków. Nie zapominaj również o tym, że duża część bylin może pełnić funkcję domu dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów. Chcąc zatroszczyć się o rozwój ekosystemu w ogrodzie, warto będzie miododajne byliny. Z pewnością przyciągną do siebie mnóstwo pożytecznych zapylaczy.
Marzysz o kompozycji ogrodowej z wieloletnich, niskich bylin lubiących słońce? Wybór roślin jest ogromny! Zanim zdecydujesz się jednak na konkretną odmianę, nie zapomnij o wybraniu dobrego projektu ogrodu. Nie stawiaj na pojedyncze okazy roślin, a wybierz byliny o różnym okresie kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą powstawać luki, gdy jakaś bylina zakończy wegetację. Zatroszcz się również o ciekawe ubarwienie ogrodu i zróżnicowaną wysokość roślin. Mimo że niskie byliny zwykle osiągają do 70 cm wysokości, zawsze możesz przeplatać je z jeszcze niższymi odmianami. Niskie byliny fantastycznie komponują się również z wyższymi krzewami i niektórymi pnączami. W przednim rzędzie rabaty możesz posadzić niskie byliny, za nimi średnie odmiany, a na końcu wysokie rośliny. Wszystkie powinny lubić słoneczne miejsca w ogrodzie. Dzięki tak przygotowanej rabacie będziesz mieć pewność, że niskie byliny są doskonale widoczne.
Najczęściej polecane byliny wieloletnie niskie, które odmienią twój ogród
Zwróć uwagę na te byliny – dzięki nim zaaranżujesz ogród na nowo!
Jedną z najczęściej polecanych bylin do ogrodu jest lobelia okazała. Roślina doskonale czuje się na słońcu, dlatego warto zwrócić na nią uwagę. Najbardziej charakterystyczne są szkarłatnoczerwone kwiaty lobelii. Ozdobne okazują się jednak nie tylko kwiaty, ale też liście lobelii. Kolor liści jest zielony, jednak zmienia się z czasem w czekoladowy. Bylina może urosnąć maksymalnie do 40 cm wysokości, więc z pewnością nie należy do najwyższych okazów roślin. Zwróć też uwagę na przepiękny goździk nakrapiany. Dzięki tej niesamowitej bylinie można stworzyć nietuzinkowy, dekoracyjny dywan w ogrodzie. Goździk nakrapiany doskonale czuje się na słońcu, ale także w kwaśnej i suchej ziemi. Uwielbia systematyczne nawożenie nawozem mineralnym. Nie lubi przeciągów, więc powinieneś ich za wszelką cenę unikać. Postaraj się o zapewnienie goździkom jak najlepszych warunków rozwojowych, aby mogły odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Zawsze przycinaj kwiaty, które są już przeschnięte. Dzięki temu będziesz mógł naturalnie stymulować lobelię do kwitnięcia. Sprawisz, że goździk nakrapiany zacznie regularnie zakwitać – nawet trzy razy w roku.
Nie wiesz, w jakie byliny przystroić swój ogród? Postaw na jeżówkę, która nazywana jest przez ogrodników „rośliną na lata”. Jeśli pragniesz cieszyć się pięknym ogrodem przez wiele kolejnych lat, pomyśl o jeżówce. Bylina odporna jest na działanie promieni słońca – wręcz uwielbia się w nich rozwijać. Jeżówka może zakwitnąć w kilku kolorach, m.in. w purpurowym, cytrynowym i białym. Roślina ma niewielkie wymagania. Doskonale czuje się na słońcu i może urosnąć nawet w bardzo ubogiej w składniki mineralne glebie. Warto jednak co 2-3 lata przesadzać jeżówkę, ponieważ wtedy najlepiej kwitnie. Jeżówka z pewnością przyciągnie do siebie pożyteczne pszczoły, motyle i trzmiele. Kolejną niezwykle interesującą rośliną jest… kosmos. Tak, niech nazwa cię nie zmyli! Kwiat nie jest bardzo popularny w naszym kraju, ale warto się nim zainteresować. Nie jest specjalnie wymagający, dlatego często bywa polecany amatorom ogrodnictwa. Kosmos świetnie spisuje się w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Nie przepadasz za nowoczesnymi ogrodami? Zatem kosmos może być dla ciebie idealną byliną! Roślina kwitnie od lipca aż do października, więc naprawdę długo. Najwyższe okazy urosną do 1,5-1,8 m. Jednak byliny wieloletnie niskie osiągają maksymalnie ok. 30-40 cm wysokości. Kosmos doskonale prezentuje się na kwietnej łące oraz w naturalistycznych, luźnych aranżacjach.
Jeśli chcesz zmienić wygląd ogrodu, zastanów się nad tymi bylinami
W pełnym słońcu świetnie rośnie kostrzewa sina, która stanowić może uzupełnienie ogrodu. Upiększy go niebieskim kolorem, najlepiej posadzona blisko lawendy. To świetny towarzysz roślin rozwijających się w suchym, jałowym podłożu. Kostrzewa sina zalicza się do niskich roślin ozdobnych o pięknym zabarwieniu. Świetnie sprawdza się w ogrodach stylizowanych na styl śródziemnomorski. Jeśli potrzebujesz bylin do utworzenia kolorowej rabaty, wykorzystaj kostrzewę – możesz posadzić ją w dolnej części roślinnej kompozycji. Kostrzewa doskonale prezentuje się w pobliżu traw ozdobnych, takich jak szałwia omszona. Roślina charakteryzuje się białymi lub fioletowymi kwiatami. Rośnie maksymalnie do ok. 50 cm wysokości, więc nie należy do najwyższych bylin wieloletnich. Jedną z powszechnie sadzonych w ogrodach odmian jest Deep Blue. Ogrodnicy zachwycają się również kostrzewą White i Violet. Kostrzewa nie ma dużych wymagań glebowych, więc polubią się z nią zwłaszcza amatorzy ogrodnictwa. Nie cierpi na częste choroby grzybowe. Może być alternatywą lawendy, jeśli z jakichś powodów nie chcesz mieć jej w ogrodzie. Kostrzewa nie należy do roślin, które boją się mrozu. Możesz więc z powodzeniem hodować ją nawet w mniej sprzyjających warunkach.
Kolejną bardzo ciekawą rośliną do ogrodu jest floks wiechowaty. Niestety, nie każdy o niej pamięta. Floks kwitnie w drugiej połowie lata, więc ciężka bywa jego dostępność w centrach ogrodniczych. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do maksymalnie 100 cm. W ogrodzie z niskimi roślinami najlepiej sprawdzą się oczywiście mniejsze okazy. Floks wiechowaty powinno się uprawiać z przodu – jednak w taki sposób, aby zrobić miejsce większym roślinom z tyłu. Zwróć też uwagę na mikołajki alpejskie. To kolczaste byliny, dzięki którym można zmienić oblicze każdego ogrodu. Mikołajek alpejski wykazuje dużą odporność na mróz, a także silne słońce. Nie jest to jednak roślina specjalnie odporna na choroby. W dodatku mikołajek łatwo się rozsiewa, niekiedy zagłuszając wzrost innych bylin. Wystarczy jednak przyciąć kwiaty z kolcami, aby ograniczyć samosiew mikołajków alpejskich.
Wśród wieloletnich bylin rosnących na pełnym słońcu wyróżnia się przetacznik kłosowy. Charakteryzuje się efektownymi, stożkowatymi kwiatostanami. Ogród błyskawicznie przystroi się w srebrno-zielone kwiaty. Co ciekawe, od spodu bywają one różowe, białe lub niebieskie. Przetaczniki kłosowe odporne są na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak upał lub mróz. Najlepiej rosą w wapiennym podłożu, dlatego warto posadzić przetaczniki kłosowe blisko lawendy. To kolejny interesujący kwiat, który kocha słoneczne stanowisko. Lawenda może urosnąć nawet do 30 cm. Trzeba jednak pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, aby zmuszać roślinę do obfitszego kwitnienia w kolejnych latach. Ostatnią polecaną przez nas niską byliną wieloletnią jest orlik ogrodowy, który rośnie średnio od 50 do 70 cm. Roślina jest mało wymagająca i charakteryzuje się wieloma kolorami – różowym, białym, kremowym lub fioletowym. Dbając o prawidłowe kwitnienie rośliny, sięgnij po nawóz dedykowany roślinom kwitnącym. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze rezultaty kwitnienia orlików, stosuj nawóz regularnie – najlepiej co 2 lub 3 tygodnie.