Byliny wieloletnie niskie na słońce

Ilustracja byliny wieloletnie niskie na słońce

Byliny wieloletnie niskie to jedne z najciekawszych roślin ogrodowych. Jeśli masz ogród znajdujący się na słonecznym terenie, możesz postawić na niskie byliny preferujące takie stanowiska. Niektóre okazy mają duże wymagania, więc przed zakupem powinieneś dokładnie wczytać się w ich wymagania. Byliny rosnące na pełnym słońcu różnią się efektywnością kwitnienia, zapotrzebowaniem na wodę i składniki odżywcze, a także długością czasu, gdy pojawiają się kwiaty.

Filtry0

Byliny wieloletnie niskie na słońce

Byliny wieloletnie niskie na słońce - pozostałe

Byliny wieloletnie rosnące na pełnym słońcu – jakie gatunki wybrać?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu w słońcu? Pomyśl zatem o roślinach, które lubią takie stanowiska. Wśród nich wyróżniają się byliny wieloletnie niskie. Jakie gatunki rosnące w pełnym słońcu polecane są do ogrodu? Które kwitnące byliny najlepiej nadają się na słońce? Sprawdź kwiaty lubiące słońce, dzięki którym ogród będzie pięknie się prezentować.

Byliny wieloletnie niskie – rośliny rosnące w pełnym słońcu

Byliny idealne na słońce – sprawdź, które warto sadzić w ogrodzie

Jedną z najczęściej polecanych roślin, która świetnie czuje się w słonecznym stanowisku, jestpysznogłówka ogrodowa. Ogrodnicy szczególnie zachwycają się odmianą Balmy Rose. Dawniej chętnie uprawiano ją w polskich ogródkach, później zapomniano na lata. Na szczęście znów roślina przeżywa „odrodzenie” i wraca do ogrodów. Bylina większości ogrodnikom znana jest jako bergamotka. Wyróżnia się niesamowitym zapachem i cennymi właściwościami zdrowotnymi. Kwitnące byliny są dość wysokie, ponieważ podstawowa odmiana rośnie do 1 m wysokości. Balmy Rose to odmiana nieco niższa od klasycznej pysznogłówki – osiąga maksymalnie do 30 cm. Mimo że nie jest to wysoka bylina, krzewienie rośliny u podstawy jest silne. Warto zwrócić uwagę na ozdobne kwiaty pysznogłówki, ponieważ są bardzo podobne do jeżówek. Pysznogłówka ogrodowa nie jest wymagającą byliną. Najlepiej rośnie na słońcu, w wilgotnej glebie. Postaraj się zatem zapewnić roślinie właśnie takie stanowisko do zdrowego wzrostu.

Wbrew pozorom gatunki lubiące słońce są w Polsce dość liczne. Na uwagę zasługuje lawenda, czyli roślina do złudzenia kojarząca się z klimatem prowansalskim. Lawenda jest prosta w uprawie, dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. Wyróżnia się ozdobnymi kłosami, a także długim okresem kwitnienia. Dzięki temu, że bylina może żyć przez wiele lat, ozdobić nią można każdy ogród, taras, balkon lub altanę. Najważniejsze jest oczywiście zadbanie o podstawowe wymagania wieloletniej byliny, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Przede wszystkim należy zapewnić jej żyzną i przepuszczalną, najlepiej wapienną ziemię. Musisz jednak pamiętać o tym, że lawenda nie może stać w wodzie. Przycinaj roślinę po kwitnieniu, aby w ten sposób stymulować ją do wzrostu. Warto systematycznie podlewać lawendę, jednak przy użyciu specjalnych substancji. Świetnie sprawdzi się np. nawóz pokrzywowy, złożony z wody i gnojówki z pokrzyw.

Byliny wieloletnie niskie, które rosną na pełnym słońcu

Słoneczny ogród to taki, w którym słońce utrzymuje się przynajmniej przez 5 godzin każdego dnia. Kwiaty lubiące takie stanowiska są popularne w naszym kraju i nietrudno je dostać. Wśród nich najczęściej wymienia się odmiany pasujące na większe, a także mniejsze grządki. O wieloletnich bylinach powiedzieć można wiele. Dzięki nim uda się całkowicie zmienić aranżację ogrodu. Można też uczynić rośliny okrywowymi, przykrywając w ten sposób obszerniejszy teren. Byliny rosnące na słońcu odnajdą się m.in. w doniczce, ale też na rabacie lub w skrzyni. Wieloletnie okazy umożliwiają cieszenie się pięknem ogrodu dosłownie o każdej porze roku, aż do nastania pierwszych przymrozków. Nie zapominaj również o tym, że duża część bylin może pełnić funkcję domu dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów. Chcąc zatroszczyć się o rozwój ekosystemu w ogrodzie, warto będzie miododajne byliny. Z pewnością przyciągną do siebie mnóstwo pożytecznych zapylaczy.

Marzysz o kompozycji ogrodowej z wieloletnich, niskich bylin lubiących słońce? Wybór roślin jest ogromny! Zanim zdecydujesz się jednak na konkretną odmianę, nie zapomnij o wybraniu dobrego projektu ogrodu. Nie stawiaj na pojedyncze okazy roślin, a wybierz byliny o różnym okresie kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą powstawać luki, gdy jakaś bylina zakończy wegetację. Zatroszcz się również o ciekawe ubarwienie ogrodu i zróżnicowaną wysokość roślin. Mimo że niskie byliny zwykle osiągają do 70 cm wysokości, zawsze możesz przeplatać je z jeszcze niższymi odmianami. Niskie byliny fantastycznie komponują się również z wyższymi krzewami i niektórymi pnączami. W przednim rzędzie rabaty możesz posadzić niskie byliny, za nimi średnie odmiany, a na końcu wysokie rośliny. Wszystkie powinny lubić słoneczne miejsca w ogrodzie. Dzięki tak przygotowanej rabacie będziesz mieć pewność, że niskie byliny są doskonale widoczne.

Najczęściej polecane byliny wieloletnie niskie, które odmienią twój ogród

Zwróć uwagę na te byliny – dzięki nim zaaranżujesz ogród na nowo!

Jedną z najczęściej polecanych bylin do ogrodu jest lobelia okazała. Roślina doskonale czuje się na słońcu, dlatego warto zwrócić na nią uwagę. Najbardziej charakterystyczne są szkarłatnoczerwone kwiaty lobelii. Ozdobne okazują się jednak nie tylko kwiaty, ale też liście lobelii. Kolor liści jest zielony, jednak zmienia się z czasem w czekoladowy. Bylina może urosnąć maksymalnie do 40 cm wysokości, więc z pewnością nie należy do najwyższych okazów roślin. Zwróć też uwagę na przepiękny goździk nakrapiany. Dzięki tej niesamowitej bylinie można stworzyć nietuzinkowy, dekoracyjny dywan w ogrodzie. Goździk nakrapiany doskonale czuje się na słońcu, ale także w kwaśnej i suchej ziemi. Uwielbia systematyczne nawożenie nawozem mineralnym. Nie lubi przeciągów, więc powinieneś ich za wszelką cenę unikać. Postaraj się o zapewnienie goździkom jak najlepszych warunków rozwojowych, aby mogły odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Zawsze przycinaj kwiaty, które są już przeschnięte. Dzięki temu będziesz mógł naturalnie stymulować lobelię do kwitnięcia. Sprawisz, że goździk nakrapiany zacznie regularnie zakwitać – nawet trzy razy w roku.

Nie wiesz, w jakie byliny przystroić swój ogród? Postaw na jeżówkę, która nazywana jest przez ogrodników „rośliną na lata”. Jeśli pragniesz cieszyć się pięknym ogrodem przez wiele kolejnych lat, pomyśl o jeżówce. Bylina odporna jest na działanie promieni słońca – wręcz uwielbia się w nich rozwijać. Jeżówka może zakwitnąć w kilku kolorach, m.in. w purpurowym, cytrynowym i białym. Roślina ma niewielkie wymagania. Doskonale czuje się na słońcu i może urosnąć nawet w bardzo ubogiej w składniki mineralne glebie. Warto jednak co 2-3 lata przesadzać jeżówkę, ponieważ wtedy najlepiej kwitnie. Jeżówka z pewnością przyciągnie do siebie pożyteczne pszczoły, motyle i trzmiele. Kolejną niezwykle interesującą rośliną jest… kosmos. Tak, niech nazwa cię nie zmyli! Kwiat nie jest bardzo popularny w naszym kraju, ale warto się nim zainteresować. Nie jest specjalnie wymagający, dlatego często bywa polecany amatorom ogrodnictwa. Kosmos świetnie spisuje się w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Nie przepadasz za nowoczesnymi ogrodami? Zatem kosmos może być dla ciebie idealną byliną! Roślina kwitnie od lipca aż do października, więc naprawdę długo. Najwyższe okazy urosną do 1,5-1,8 m. Jednak byliny wieloletnie niskie osiągają maksymalnie ok. 30-40 cm wysokości. Kosmos doskonale prezentuje się na kwietnej łące oraz w naturalistycznych, luźnych aranżacjach.

Jeśli chcesz zmienić wygląd ogrodu, zastanów się nad tymi bylinami

W pełnym słońcu świetnie rośnie kostrzewa sina, która stanowić może uzupełnienie ogrodu. Upiększy go niebieskim kolorem, najlepiej posadzona blisko lawendy. To świetny towarzysz roślin rozwijających się w suchym, jałowym podłożu. Kostrzewa sina zalicza się do niskich roślin ozdobnych o pięknym zabarwieniu. Świetnie sprawdza się w ogrodach stylizowanych na styl śródziemnomorski. Jeśli potrzebujesz bylin do utworzenia kolorowej rabaty, wykorzystaj kostrzewę – możesz posadzić ją w dolnej części roślinnej kompozycji. Kostrzewa doskonale prezentuje się w pobliżu traw ozdobnych, takich jak szałwia omszona. Roślina charakteryzuje się białymi lub fioletowymi kwiatami. Rośnie maksymalnie do ok. 50 cm wysokości, więc nie należy do najwyższych bylin wieloletnich. Jedną z powszechnie sadzonych w ogrodach odmian jest Deep Blue. Ogrodnicy zachwycają się również kostrzewą White i Violet. Kostrzewa nie ma dużych wymagań glebowych, więc polubią się z nią zwłaszcza amatorzy ogrodnictwa. Nie cierpi na częste choroby grzybowe. Może być alternatywą lawendy, jeśli z jakichś powodów nie chcesz mieć jej w ogrodzie. Kostrzewa nie należy do roślin, które boją się mrozu. Możesz więc z powodzeniem hodować ją nawet w mniej sprzyjających warunkach.

Kolejną bardzo ciekawą rośliną do ogrodu jest floks wiechowaty. Niestety, nie każdy o niej pamięta. Floks kwitnie w drugiej połowie lata, więc ciężka bywa jego dostępność w centrach ogrodniczych. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do maksymalnie 100 cm. W ogrodzie z niskimi roślinami najlepiej sprawdzą się oczywiście mniejsze okazy. Floks wiechowaty powinno się uprawiać z przodu – jednak w taki sposób, aby zrobić miejsce większym roślinom z tyłu. Zwróć też uwagę na mikołajki alpejskie. To kolczaste byliny, dzięki którym można zmienić oblicze każdego ogrodu. Mikołajek alpejski wykazuje dużą odporność na mróz, a także silne słońce. Nie jest to jednak roślina specjalnie odporna na choroby. W dodatku mikołajek łatwo się rozsiewa, niekiedy zagłuszając wzrost innych bylin. Wystarczy jednak przyciąć kwiaty z kolcami, aby ograniczyć samosiew mikołajków alpejskich.

Wśród wieloletnich bylin rosnących na pełnym słońcu wyróżnia się przetacznik kłosowy. Charakteryzuje się efektownymi, stożkowatymi kwiatostanami. Ogród błyskawicznie przystroi się w srebrno-zielone kwiaty. Co ciekawe, od spodu bywają one różowe, białe lub niebieskie. Przetaczniki kłosowe odporne są na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak upał lub mróz. Najlepiej rosą w wapiennym podłożu, dlatego warto posadzić przetaczniki kłosowe blisko lawendy. To kolejny interesujący kwiat, który kocha słoneczne stanowisko. Lawenda może urosnąć nawet do 30 cm. Trzeba jednak pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, aby zmuszać roślinę do obfitszego kwitnienia w kolejnych latach. Ostatnią polecaną przez nas niską byliną wieloletnią jest orlik ogrodowy, który rośnie średnio od 50 do 70 cm. Roślina jest mało wymagająca i charakteryzuje się wieloma kolorami – różowym, białym, kremowym lub fioletowym. Dbając o prawidłowe kwitnienie rośliny, sięgnij po nawóz dedykowany roślinom kwitnącym. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze rezultaty kwitnienia orlików, stosuj nawóz regularnie – najlepiej co 2 lub 3 tygodnie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto