Byliny wodne

Ilustracja byliny wodne

Jeśli zatroszczysz się o odpowiedni dobór roślin w ogrodzie, przez długi czas będziesz cieszyć się jego pięknym wyglądem. Byliny wodne do oczka powinny zostać dokładnie dopasowane pod względem wymagań środowiskowych. Ważne, aby pasowały również do innych roślin ogrodowych. Aranżując ogród, należy wziąć pod uwagę m.in. wilgotność powietrza i gleby. Trzeba też pamiętać o wzroście roślin. W pobliżu oczka wodnego najlepiej odnajdą się byliny potrzebujące do życia wilgotnej, żyznej ziemi. Doskonale rosnąć tam będą również rośliny nie wymagające specjalnej pielęgnacji.

Filtry0

Byliny wodne

Byliny wodne - pozostałe

Byliny wodne do oczka. Jakie rośliny z pięknymi kwiatami wybrać?

Dobrze dobrane byliny wodne muszą pasować do oczka wodnego. Powinny również tolerować warunki środowiskowe, które bywają dość specyficzne nad brzegiem wody. Rośliny o pływających kwiatach lub rośliny żyjące na wodzie to tylko niektóre, dzięki którym zmienić można oczko ogrodowe. Jakie są polskie byliny wodne z pięknymi kwiatami? Które gatunki ozdobne poradzą sobie w niełatwych warunkach nad oczkiem wodnym? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, jak pielęgnować byliny wodne.

Najciekawsze byliny wodne o pływających kwiatach – czy znasz je wszystkie?

Brunnera wielkolistna i języczka pomarańczowa – ozdobne rośliny żyjące w wodzie

Byliny wodne to bardzo ciekawe rośliny, które mają dość specyficzne wymagania. Dobierając je do oczka wodnego, należy skupić się na kilku zasadniczych sprawach. Bardzo ważne jest pamiętanie o wymaganiach siedliskowych bylin – takich jak wilgotność powietrza i podłoża. Nie można zapominać również o sile wzrostu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że sztuczny zbiornik tworzony w ogrodzie nigdy nie będzie zapewniał identycznych warunków rozwojowych, jak stawy lub naturalne brzegi jezior. Zbudowane są z materiałów nieprzepuszczających wody, które poniekąd wymuszają na bylinach konieczność dostosowania się do warunków. Sadzone wokół oczka wodnego rośliny powinny mieć zatem przeciętne wymagania, aby łatwo dopasowały się do warunków. Nie zawsze jednak udaje się, że byliny wodne mają niewielkie potrzeby – wręcz przeciwnie. Najczęściej są to byliny lubiące żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Swoim wyglądem mogą ewentualnie sugerować środowisko nadwodne – nie tylko zagraniczne, ale i polskie odmiany. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny z pięknymi kwiatami często mają dość specyficzne wymagania, o które trzeba zadbać.

Jedną z często przedstawianych roślin do oczka wodnego jest brunnera wielkolistna. To długowieczna bylina, która może osiągnąć maksymalnie ok. 40 cm wysokości. Niezwykle charakterystyczne są srebrno-zielone liście rośliny w kształcie serca. Brunnera może tworzyć zbite kępy zapobiegające m.in. wzrastaniu chwastów. Ogromną zaletą bylin są także ozdobne kwiaty, które przybierają niebieski kolor. Kwiaty rozwijają się mniej więcej w kwietniu, ciesząc oczy luźnymi kwiatostanami. Brunnera wielkolistna najlepiej czuje się w wilgotnej, próchniczej i żyznej glebie. Rośnie w półcieniu i cieniu. To mrozoodporna bylina, będąca rzadkim celem ataków szkodników. Wykazuje też dużą odporność na choroby typowe dla roślin wodnych. Fantastycznie sprawdza się w nasadzeniach oczek wodnych. Poradzi sobie w kompozycji z innymi bylinami np. na cienistej rabacie.

Wśród roślin polecanych na oczko wodne znajduje się również języczka pomarańczowa. To bylina z pięknymi kwiatami, która uwielbia gliniastą, żyzną ziemię. Gleba powinna jednak bardzo długo utrzymywać wilgoć, żeby mogła się prawidłowo rozwijać. Bylina wodna zakwita z końcem lata. Jej kwiaty najpierw są w kolorze żółto-pomarańczowym, a później robią się niemal całkiem pomarańczowe. Jeśli zadbasz o dobre warunki do życia, bylina urośnie nawet do metra. Języczka jest dość prostym kwiatem w pielęgnacji, ponieważ zawsze głośno demonstruje swoje potrzeby. Jeśli chce jej się pić, zaczyna więdnąć i wygląda dość… przerażająco. Najlepiej sadzić byliny w rozproszonym cieniu, gdyż silne słońce może zaszkodzić liściom. Ich więdnięcie mogłoby źle wpłynąć na wzrost języczek, dlatego lepiej nie narażać roślin na zbyt długi kontakt ze słońcem.

Bergenia sercowata i funkia – piękne byliny wodne do ogrodu

Warto pamiętać również o bergenii sercowatej. To zimozielona bylina, która przez cały rok cieszy pięknym wyglądem. Dekoracyjne są nie tylko jej liście, ale również kwiaty. Liście są w kształcie serca, o skórzastej fakturze. Bergenia obfituje w ciemno-różowe, piękne kwiaty, które pojawiają się na przełomie kwietnia / maja. Należy wspomnieć też o czerwonych pędach roślin, które tworzą szalenie dekoracyjne kwiatostany. Bylina jest prosta w uprawie, zatem polecana osobom nie mającym zbyt dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Zadbaj o cieniste stanowisko dla bergenii, a także o próchniczą i wilgotną glebę. Możesz sadzić roślinę wokół oczka wodnego, jednak świetnie będzie prezentować się również na skalniakach. Z pewnością stworzysz z byliny wspaniałe kompozycje kwiatowe. Liście bergenii będą tworzyć nietuzinkową kompozycję przez cały rok.

Doskonałą rośliną na posadzenie w okolicy oczka wodnego jest również funkia. To bujnie rosnąca bylina, której charakterystyczne liście są koloru kremowo-białego. Brzegi liści są zielone. Funkia tworzy wielkie kępy, a w czasie kwitnienia obfituje w białe kwiaty – wszystkie składają się w kwiatostany. Funkia najlepiej czuje się w próchniczej, żyznej i wilgotnej glebie. Byliny uwielbiają żyć w cieniu i półcieniu. Mają zastosowanie jako piękne dekoracje rabat. Fantastycznie prezentują się również na brzegach zbiorników wodnych. Można również używać ich jako roślin okrywowych. Funkie często spotkać można w ogrodach miejskich albo w parkach. Warto pamiętać, że oczka wodne i zbiorniki wcale nie są łatwymi miejscami – głównie przez wilgotną glebę i powietrze. Na szczęście rośliny takie jak funkie powinny fantastycznie poradzić sobie na takich stanowiskach.

Byliny do oczka wodnego – najciekawsze odmiany o pływających kwiatach

Zachwycające byliny wodne, czyli krwawnica, kosaciec i tojeść

Krwawnica pospolita jest jedną z roślin, która porasta podmokłe łąki oraz brzegi rowów. Fantastycznie sprawdzi się w ogrodach z wilgotnymi miejscami. Z jednej tylko rośliny utworzyć można naprawdę wielką kępę, która w okresie kwitnienia obradza w różowe kwiaty. Pierwsze kwitnienie odbywa się w lipcu. Jeśli po tym czasie zetniesz kwiatostany, kwitnienie z pewnością powtórzone zostanie z końcem lata. Dzięki obecności krwawnicy w ogrodzie mogą pojawić się m.in. osetniki, motyle i pawiki. Roślina wspaniale rozwija się w pełnym słońcu, co akurat jest przeciwieństwem wcześniej opisanych roślin. Niestraszne dla krwawnicy są czasowe zmiany poziomu wody gruntowej. Mimo wszystko roślina najlepiej rozwija się w mokrym podłożu. Warto ozdobić nią oczko wodne, otaczając zbiornik pałkami wodnymi, sitami oraz tatarakiem.

Kolejną przepiękną rośliną na oczko wodne jest kosaciec żółty. Można o nim powiedzieć, że jest polskim irysem z liśćmi przypominającymi tatarak. Jak nazwa wskazuje, kwiaty kosaćca są jaskrawożółte. Warto jednak dodać, że są naprawdę okazałe. Bylina może się rozrastać dzięki pełzającym kłączom. Świetnie odnajduje się na terenie bagiennym i podmokłym. Doskonale rozwinie się nie tylko w wilgotnej ziemi, ale i w głębokiej wodzie – pod warunkiem że będzie wysoka  maksymalnie do 50 cm. Sprawdzi się też jednak na skraju zbiornika. Dzięki roślinie można nie tylko ozdobić zbiornik wodny, ale również zapewnić schronienie wielu dzikim zwierzętom, takim jak… ważki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że ważki są naturalnymi wrogami komarów.

Jeszcze jedną rośliną wartą polecenia jest tojeść rozesłana. Zwróć uwagę zwłaszcza na odmianę Aurea. Świetnie odnajdzie się w pobliżu stawów i rozlewisk. W ogrodzie może pełnić funkcję byliny zadarniającej do cienistych, wilgotnych miejsc. Aurea wyróżnia się złotożółtymi liśćmi, które potrafią ożywić dosłowne każdy zakątek ogrodu. Błyskawicznie zarasta luki w ogrodzie, nie będąc przy tym inwazyjna. Rzadko się zdarza, że tojeść rozesłana wymyka się spod kontroli, przez co nie można zapanować nad jej rozrostem. Jeśli posadzisz roślinę nad wodą, zatrze i optycznie zmniejszy ostre krawędzie oczka wodnego. Możesz również wykorzystać bylinę na zacienionym skalniaku. Trzeba będzie jednak pamiętać wówczas o systematycznym nawożeniu i podlewaniu tojeści. Unikaj sadzenia rośliny obok wysokich bylin. Odmiana Aurea najlepiej czuje się bowiem w towarzystwie miniaturowych bylin. Nic dziwnego, skoro tojeść sama nie należy do wysokich roślin.

Wszystko, co warto wiedzieć na temat pielęgnacji oczka wodnego i roślin wokół

W strefie bagiennej zwykle są najlepsze warunki dla rozwijania się roślin nadwodnych. Właśnie tam tafla gruntu delikatnie przechodzi w podmokły grunt. W oczku wodnym wyłożonym folią woda nie ma jak wsiąkać w strefę bagienną. Często powoduje to błyskawiczne wysychanie oczek wodnych i blokadę wzrostu bylin. Aby rozwiązać pojawiający się kłopot, wystarczy łagodnie wymodelować linię brzegową zbiornika. Należy też zadbać o utrzymywanie stale wysokiego poziomu wody. Jej nadmiar powinien się wylewać i w naturalny sposób nawadniać strefę bagienną. Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji oczka wodnego i roślin wokół? Oto zbiór najciekawszych informacji:

  • Zbiorniki wodne sprzyjają wzrostowi roślin w warunkach naturalnych. Okazują się niekiedy zbawienne dla różnych odmian np. drzew zacieniających wodę oraz brzeg. Właśnie dlatego mnóstwo nawodnych bylin radzi sobie z częściowym, a niekiedy i pełnym zacienieniem.
  • Jeśli chcesz wpuścić ryby do oczka wodnego, odczekaj kilkanaście dni, aby chlor zdążył odparować. Niestety, mógłby im poważnie zaszkodzić. W celu uzupełnienia wody należy skorzystać z odstanej lub deszczówki. Możesz wykorzystać również preparaty zatrzymujące czystość wody w zbiorniku wodnym. Masz dużo glonów w oczku wodnym? Skorzystaj więc z preparatu antyglonowego, aby się ich pozbyć.
  • Gdy kończy się lato, procesy rozpadu są coraz bardziej widoczne. Może to pogorszyć jakość wody w oczku. Nie zapominaj więc o żyjących w wodzie roślinach, a także zwierzętach. Systematycznie usuwaj opadłe na powierzchnię sadzawki liście, ponieważ gnicie liści może doprowadzić do zakwaszenia wody. Wyrzucaj również uschnięte części roślin. Ryby wraz ze spadkiem aktywności potrzebują mniej pokarmu. Możesz więc zmniejszyć im ilość – inaczej będzie opadał na dno i gnił, zanieczyszczając oczko wodne.
  • Oczko wodne ozdobić można wieloma różnymi okazami roślin. Wśród nich wyróżniają się m.in. liliowce rdzawe i bergenie sercowate. Poza bylinami uwagę na siebie zwracają też wierzby płaczące oraz klony palmowe.
  • Należy bezwzględnie pamiętać o estetyce oczka wodnego. Brak roślinności lub zbyt wielka ilość bylin może doprowadzić do zniszczenia wizualnego efektu zbiornika. Właśnie dlatego warto dobrze zaplanować obsadzanie oczka wodnego i zadbać o szczegółową pielęgnację roślin, na które się decydujemy.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto