Byliny zimozielone
-
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia
Byliny zimozielone - pozostałe
-
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bromelia grubabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fargezja lśniącabyliny trawa trawa ozdobna
Bambus jest zwyczajową nazwą kilkudziesięciu rodzajów traw z podrodziny bambusowych, a fargezja jest jednym z nich. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Paula Farges'a. Gatunek Fargesia nitida jest idealny do naszych ogrodów jako piękna, zielona zasłona albo w roli solitera w pojemniku.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Banan Musa Tropicanabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Musa Tropicana jest sztuczną nazwą, pod którą kryją się najróżniejsze odmiany bananów ozdobnych, nadających się do uprawy doniczkowej. Często spotyka się pod tą nazwą kultywary banana karłowatego (Musa acuminata). Jak każdy banan, również Musa Tropicana nie są ani drzewami, ani palmami, ale mocno wyrośniętymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz drzewiasty zalicza się do pełnych wdzięku sukulentów, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Charakterystyczny gruby i niski pień z rozłożystą koroną nadają mu wygląd drzewka bonsai. Srebrzystoniebieskie i matowe liście odróżniają go od kuzyna, grubosza jajowatego, który ma liście zielone i błyszczące.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Kalatea Makoyabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea Makoya, bylina o pięknych liściach, przybyła do Europy brazylijskich lasów deszczowych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego "kalathos" = "koszyk" i nawiązuje do wyrabiania z liści kalatei koszyków przez miejscowych Indian. Nazwa gatunkowa upamiętnia natomiast belgijskiego przyrodnika o tym nazwisku. Potrzebuje dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Plektrantus koleusowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus koleusowaty, nazywany potocznie komarzycą albo kadzidełkiem, jest byliną o charakterystycznym zapachu, który odstrasza ćmy i komary. Roślina nie ma jednak nic wspólnego z kadzidłowcem, czyli Boswellia serrata. Komarzyca jest zwykle sadzona w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach, ale może przebywać w pomieszczeniu przez cały rok.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia prostratabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Oplątwa niebieskawabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa niebieskawa jest egzotyczną byliną z deszczowych lasów Ekwadoru. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallis'a. Wcześniej była zaliczana do rodzaju Tillandsia. Wyróżnia się oryginalnym różowym, kłosowatym kwiatostanem, z którego wyrastają drobne niebieskie kwiatki oraz wąskimi, trawiastymi liśćmi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Turzyca japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska jest długowieczną byliną o dekoracyjnych liściach. Tworzy niewysokie półkuliste kępy, nad którymi wznoszą się do późnej jesieni żółtobrązowe kłosy. Oprócz formy botanicznej tej turzycy istnieją kultywary o barwnych liściach. Szczególnie nadaje się do obsadzania ogrodowych zbiorników wodnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bakopa drobnolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bakopa drobnolistna jest byliną stosowaną od wieków w tradycyjnej medycynie indyjskiej, jako środek na poprawę pamięci i koncentracji oraz jako roślina ozdobna. W naszych warunkach bakopa drobnolistna nie jest zimoodporna i musi spędzić chłodne miesiące w jasnym i bardzo ciepłym pomieszczeniu. Przez cały rok musi mieć zapewnione wilgotne podłoże.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Frizea lśniącabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Fryzea lśniąca jest jedną z najczęściej spotykanych w uprawie doniczkowej roślin z rodziny bromeliowatych, tej samej, do których należy popularny ananas. Nazwa rodzajowa upamiętnia holenderskiego botanika Willema Hendrika de Vriese. Po kwitnieniu roślina ginie, jednak wcześniej tworzy nowe odrosty, które po około dwóch latach znowu zakwitną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Rowleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Starzec Rowleya jest sukulentem o bardzo oryginalnych liściach. Epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego znawcę sukulentów Gordona Rowleya. Gromadzące wodę liście mają kształt ziaren grochu i są rozmieszczone gęsto na cienkim pędzie niczym sznur zielonych pereł.
bylina Trudność uprawy: średnia
Byliny zimozielone, kwitnące latem – jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu?
Byliny zimozielone to wspaniałe rośliny do ogrodu. Wieloletnie byliny pozwalają ozdobić posesję o każdej porze roku, również latem. Ogrodowe krzewy dzielą się na wiele ciekawych gatunków, które można samodzielnie uprawiać. Jedne ozdobne odmiany są proste w pielęgnacji. Inne kwitnące okazy mogą być nieco trudniejsze w hodowli. Które byliny zimozielone kwitnące latem są najciekawsze? Sprawdź polecane gatunki i dowiedz się więcej o pielęgnacji tego typu roślin.
Ozdobne byliny zimozielone – które warto posadzić do ogrodu?
Charakterystyka i uprawa roślin zimozielonych, krok po kroku
Byliny zimozielone słyną z tego, że mogą ozdabiać ogród dosłownie przez cały rok. W zacienione miejsca wnoszą mnóstwo koloru. Dzięki swojej wielkości niejednokrotnie osłaniają też posesję przed wzrokiem wścibskich sąsiadów i przypadkowych gapiów z ulicy. Byliny wspaniale ozdabiają ogród liśćmi. Warto wspomnieć o terminie „zimozielone”, który często obmawiany jest przez miłośników roślin. Czasem na byliny mówi się właśnie w taki sposób, a innym razem określa się rośliny „wiecznie zielonymi”. Z czego wynika ta różnica? Czy słowa są synonimami? Z definicji roślin zimozielonych wynika, że są po prostu ozdobą ogrodu przez cały rok. Dodają koloru, podkreślają przestrzeń i osłaniają przed spojrzeniami. Na pierwszy rzut oka to zupełnie to samo, co „wiecznie zielone”. W rzeczywistości jednak oba terminy nieco się od siebie różnią:
- Zimozielone rośliny – grupa
roślin, które swoje liście zachowują poza okresem wegetacyjnym, również na
zimę. Liście zachwycają aż do wiosny, a później stare wymieniają się na nowe,
znów ciesząc oczy. Co najciekawsze, proces ten zupełnie nie rzuca się w oczy.
Jedną z przykładowych roślin tego typu jest irga lub ognik szkarłatny.
- Wiecznie zielone – rośliny, których liście służą do asymilacji, a także wymiany powietrza i regulacji wilgotności. Najczęściej utrzymują się od 3 do 11 lat, przy czym trwałość liści zależy od gatunku, a także warunków otoczenia. W przypadku wiecznie zielonych bylin jest zatem możliwe skrócenie zwykłego okresu. Liście niezauważalnie wymieniają się przez cały rok. Przykładową wiecznie zieloną rośliną jest barwinek większy lub kalina sztywnolistna.
Mamy też jeszcze jedną grupę roślin, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. To rośliny „pół wiecznie zielone”. Tego typu rośliny tracą większą lub mniejszą część liści zimą. Jest to jednak uzależnione od gatunku i pogody. Wiosną, podczas gdy zaczyna się okres wegetacji, nowe liście zaczynają wyrastać i zrzucają całą resztę. Do grupy „pół wiecznie zielonych” zaliczyć można m.in. azalię japońską.
Byliny zimozielone, krok po kroku – pielęgnacja i ważne informacje
Zimowy ogród wielu ludziom kojarzy się ze smutnym widokiem i brakiem kolorów. W większości przypadków zima rzeczywiście jest czasem, gdy natura raczej wycofuje się z normalnej aktywności. Nie jest jednak wcale powiedziane, że jesień w ogrodzie musi być smutna! Jeśli jesienią posadzisz w nim kwitnące latem okazy roślin, widok zieleni będzie cieszył domowników nawet w mroźne dni. Atrakcyjność ogrodu przedłużą kwitnące rośliny wieloletnie, takie jak byliny zimozielone. Dlaczego warto je sadzić i co warto wiedzieć na temat zimozielonych roślin? Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Większość bylin pod koniec sezonu wegetacyjnego chowa się do środka ziemi. W ten sposób oszczędzają energię, aby kłącza, cebule i bulwy mogły przetrwać. Zimozielone okazy wraz z nadejściem wiosny niespiesznie żegnają stare liście. Wiele z nich odpornych jest na mróz. Dzięki temu, że byliny zimozielone zachowują liście przez zimę, mogą służyć jako ozdoba zimowa. Kwitną też latem, więc o każdej porze roku doskonale się prezentują.
- W niskiej temperaturze potrafią przetrwać zimozielone byliny, takie jak paproć. Wiele odmian paproci, np. języcznik zwyczajny, charakteryzuje się wieloletnią żywotnością. Języcznik ma ciemnozielone, pełne liście. Uwagę zwracają również paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami liści. Podobnie do paproci zachowują się niektóre gatunki traw, np. kostrzewy, turzyce i rośliny z rodzaju śmiałków.
- Jeśli posadzisz byliny kwitnące latem i zachowujące zieleń liści na zimę, twój ogród zawsze będzie prezentować się efektownie. Jednymi z przykładowych bylin tego typu są zawciąg i żagwin. Poza liśćmi latem wypuszczają również przepiękne, ozdobne kwiatostany.
- Istnieje wiele bylin o szarozielonych liściach. Wśród nich wyróżnia się santolina, szałwia oraz lawenda. Niezwykle dekoracyjnym krzewem jest również bergenia, której liście są zimozielone i skórzaste. Roślina zakwita od kwietnia do maja. Z pewnością na uwagę zasługują różowe, białe i różowoczerwone kwiaty bergenii.
- Nie zapominaj o podlewaniu roślin zimozielonych, również zimą. Byliny wyparowują wodę przez liście nie tylko latem, ale również zimową porą. Wykorzystuj dni odwilżowe, aby dostarczać roślinom wilgoć przez korzenie. Jeśli zapowiadają się spadki temperatury, a śnieg nie spada, zabezpiecz mniej odporne gatunki np. gałęziami świerków.
Krzewy ogrodowe i najpiękniejsze byliny zimozielone – jakie wybrać?
Na te byliny zimozielone warto zwrócić uwagę!
Wśród zimozielonych bylin znaleźć można wiele ciekawych okazów, które nadają się do hodowania w ogrodzie. Oto kilka przykładów roślin, dzięki którym ogród będzie wyglądał nietuzinkowo o każdej porze roku:
- Barwinek pospolity – niskie
rośliny okrywowe, które rosną maksymalnie do 25 cm wysokości. Barwinki uprawia
się pod krzewami lub koronami drzew, ponieważ najlepiej czują się w
zacienionych miejscach, a także na skalniakach. To świetne rozwiązanie, jeśli
szukasz czegoś alternatywnego zamiast trawnika.
-
Krwawnik pospolity – długo
kwitnąca bylina wieloletnia, która cieszy oczy od kwietnia aż do października.
Wyróżnia się ciemnozielonymi, mocno powycinanymi liśćmi oraz wyprostowanymi
pędami. Każdy zakończony jest wielobarwnymi kwiatostanami. Krwawnik ogrodowy
może dorosnąć nawet do 80 cm. Doskonale prezentuje się w grupowych
nasadzeniach.
-
Ciemiernik – roślina przepięknie
prezentuje się przez cały rok, zachwycając zielonymi, skórzastymi liśćmi.
Zakwita o nietypowej porze, ponieważ późną jesienią, wczesną wiosną albo zimą –
pod warunkiem że jest ciepła. Kwiaty ciemierników są białe, zielone, purpurowe
albo kremowe. Roślina uwielbia półcieniste miejsca, a także próchniczą i
niezbyt wilgotną, ewentualnie przesychającą glebę. Ciężko jednak przewidzieć,
czy każda odmiana będzie w pełni mrozoodporna.
-
Runianka japońska – bylina rośnie
maksymalnie do 30 cm wysokości. Ma jasnozielone, skórzaste liście, które
ozdabiają runiankę przez cały rok. Bylina preferuje cieniste miejsca. Można ją
wykorzystać do obsadzania obwódek, a także zadarniania powierzchni. Poleca się
runiankę również do obsadzania miejsc pod koronami drzew.
-
Trzykrotka Andersona – kępiasta
bylina, która potrafi osiągnąć nawet ok. 90 cm wysokości. Pędy trzykrotki są
mocno ulistnione. Kwiaty pojawiają się mniej więcej w okolicy maja i kwitną aż
do września. Przy pochmurnej pogodzie się zamykają. Bylina jest wieloletnia.
Żeby mogła jednak zawsze pięknie się rozwijać, potrzebuje żyznego podłoża.
Trzykrotka Andersona najkorzystniej prezentuje się w małych grupach. Po
kwitnięciu należy ją przyciąć.
-
Bluszcz pospolity – zimozielone
pnącze, które rośnie nawet do kilkunastu metrów długości. Bluszcz doskonale
czuje się w półcieniu. Możesz zastosować bylinę w ogrodzie np. do okrycia
murku, ścian lub niektórych pni drzew. Roślina doskonale rośnie w pojemnikach.
-
Zawciąg nadmorski – poduszkowata
bylina zimozielona osiągająca do 10 cm wysokości. Charakteryzuje się
trawiastymi, wąskimi liśćmi. Kwiaty byliny zebrane są w kwiatostany na smukłych
szypułkach. Zawciąg nadmorski kwitnie od maja do września. Najczęściej
przybiera kolor biały lub różowy. Najlepiej uprawiać roślinę w grupowych
nasadzeniach. Zawciąg doskonale prezentuje się na słonecznym skalniaku,
koniecznie posadzony w delikatnej glebie.
-
Bergenia sercowata – rośnie od 25
do 40 cm wysokości. Roślina ozdobiona jest różowymi kwiatami, które osadzone są
na długim pędzie. Na uwagę zasługują także sercowate, duże liście. Bergenia
doskonale czuje się w wilgotnym podłożu. Można obsadzać byliną miejsca pod
koronami drzew. Nadaje się również do nasadzeń w okolicy oczka wodnego lub
strumyku.
-
Kocimiętka Faassena – długo
kwitnąca bylina, która dorasta do 30 cm wysokości. Wyróżnia się szarozielonymi
liśćmi, a także lawendowymi kwiatami. Zakwita od maja do września. Kocimiętka
nie ma wysokich wymagań. Bardzo dobrze znosi umiarkowaną suszę. Świetnie
prezentuje się w grupowych nasadzeniach.
-
Gęsiówka kaukaska – rośnie
maksymalnie do 20 cm wysokości. Charakteryzuje się zimozielonymi liśćmi oraz
białymi, drobnymi kwiatami. Najlepiej przyozdobić byliną skalniaki, obrzeża
rabat i szczeliny w murach. Niskie gęsiówki fantastycznie sprawdzają się jako
rośliny okrywowe.
-
Goździk kropkowany – wyróżnia się
drobnymi liśćmi oraz kwiatami w karminoczerwonym kolorze. Kwitnie od czerwca do
października, dorastając maksymalnie do 15 cm wysokości. Goździk kropkowany ma
niewielkie wymagania. Warto jednak posadzić bylinę w słońcu. Doskonale
odnajdzie się w nasadzeniach naturalistycznych, ale też w ogrodzie skalnym.
-
Turzyca włosista – ozdobna bylina,
która dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Liście turzycy mają zielony,
oliwkowy lub brązowy kolor. Rośliny świetnie wyglądają przy ścianie lub
posadzone na trawniku.
-
Trytoma groniasta – duża,
egzotyczna bylina, która dorasta do 100 cm. Rozwija się od czerwca do września,
tworząc pędy kwiatostanowe. Trytoma potrzebuje do wzrostu żyznej gleby i
słonecznego stanowiska. Najpiękniej wygląda w grupowych nasadzeniach.
-
Gajowiec żółty – płożąca bylina,
która rośnie na wysokość do 30 cm. Na liściach ma srebrzyste desenie, a kwiaty
są żółte. Gdyby nie te cechy charakterystyczne, gajowiec można byłoby pomylić z
pokrzywą! Najlepiej czuje się na zasobnym, wilgotnym i próchniczym podłożu.
Rozrasta się przez rozłogi. W przeciwieństwie do wielu innych bylin gajowiec
nie powinien być narażony na nadmiar słońca, ponieważ mu to szkodzi. Bylina
doskonale zimuje np. wśród krzewów.
-
Ubiorek wiecznie zielony – rośnie
do ok. 35 cm wysokości. Charakteryzuje się drobnymi, lancetowatymi liśćmi i
białymi kwiatami. Okres kwitnienia ubiorka wiecznie zielonego przypada na
kwiecień / maj. Roślina idealnie nadaje się na skalniaki, obwódki i rabaty.
- Odętka wirginijska – wyróżnia się wyprostowanymi pędami, które rosną do ok. 70 cm. Liście byliny są ciemnozielone, a kwiaty gęste w kolorach od bieli do ciemnego różu. Roślina rozwija się od czerwca do września. Odętka wirginijska ma niewielkie wymagania. Możesz stosować ją np. na rabatach, a także obsadzać odętkami powierzchnie między krzewami. Roślina świetnie wygląda w grupowych nasadzeniach.
O czym pamiętać zimą, hodując byliny zimozielone w ogrodzie?
Byliny zimozielone nie mogą być sadzone w ogrodzie zbyt późno. Doskonałą porą na sadzenie roślin zimozielonych jest wiosna. W pojemnikach tak naprawdę przenosić je można aż do późnego lata. Trzeba jednak pamiętać, że podłoże powinno być ciepłe. Przed nadejściem zimy rośliny muszą się dobrze ukorzenić. Oczywiście są okazy, które lepiej się czują posadzone w innym miesiącu. Jednak w większości przypadków byliny zimozielone sadzi się wiosną. O czym pamiętać, zabierając się za hodowlę w ogrodzie? Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią uprawę zimozielonych bylin:
- Dla roślin zimozielonych ważne jest odpowiednie stanowisko. Pamiętaj, że zimowe słońce może nagrzewać liście i pobudzać je do odparowania wody. Zimozielone byliny nie są w stanie uzupełnić wilgoci, którą utraciły. Korzenie, pędy i gleba będą zmarznięte – bez możliwości zadbania o transport wody. W wyniku wszystkich tych procesów liście zaczną usychać. Z czasem zaschną całe pędy, co tylko spotęguje wiatr.
- Sadź byliny zimozielone tak, aby zimą osłonione były przed słońcem oraz suchym wiatrem. Możesz zakryć korony roślin np. włókniną. Przydatna może też okazać się warstwa ściółki z jesiennych liści, którą ułożysz w pobliżu korzeni. Jeśli jesteś posiadaczem małych roślin zimozielonych, może warto je uchronić, stosując świerkowe gałęzie?
- Kiedy na dworze panuje odwilż, podlewaj obficie rośliny. Niestety, ale ziemia szybko wysycha. Nie musisz otrząsać niewielkiej warstwy śniegu, gdyż jest naturalną barierą przeciwsłoneczną. Szkody powstające przez mróz są wyłącznie problemem estetycznym. Wiosną można jest po prostu ściąć, aby byliny zimozielone dalej pięknie wyglądały. Gorzej będzie z młodymi, świeżo posadzonymi krzewami, które ucierpią przez mróz. Takie najprawdopodobniej uschną w całości.