Ciekawe krzewy do ogrodu

Ilustracja ciekawe krzewy do ogrodu

Krzewy to jedne z najciekawszych roślin ogrodowych. Dzielą się na wiele zróżnicowanych gatunków, które różnią się kolorami, długością kwitnienia, wymaganiami lub kształtem. Krzewów do ogrodu jest naprawdę mnóstwo, więc wybór jest nieograniczony. Dzięki krzewom można zupełnie zmienić wygląd swojego ogródka. Zanim postawisz jednak na konkretne rośliny, przemyśl, jak chcesz zaaranżować ogród. Na jaką wysokość mają urosnąć krzewy? Jaki styl ci najbardziej odpowiada? Czy krzewy mają pełnić konkretną funkcję w ogrodzie? Wiedza o parametrach finalnych pozwoli ci doskonale zaplanować całą aranżację ogrodową.

Filtry0

Ciekawe krzewy do ogrodu

Ciekawe krzewy do ogrodu - pozostałe

Ciekawe krzewy do ogrodu – ciekawe rośliny kwitnące do ogrodu

Krzewy to jedne z najciekawszych i najpopularniejszych roślin do ogrodu. Ozdobne krzewy mogą zupełnie zmienić aranżację otoczenia, a także dodać niepowtarzalnego charakteru. Jakie rośliny wybrać, aby zmienić wygląd ogrodu? Które kwitnące krzewy są ciekawe i ładne? W jaki sposób powinieneś pielęgnować roślinność? Oto ciekawe krzewy do ogrodu i najważniejsze informacje na ich temat.

Ładne krzewy do ogrodu – dowiedz się, jakie warto wybrać!

Ciekawe krzewy do ogrodu, krok po kroku

Ogród to jedno z ulubionych miejsc osób, które mają dom jednorodzinny. Często spędza się tam mnóstwo czasu – zaprasza znajomych, bawi z dziećmi i zwierzętami. Wspólnym chwilom towarzyszą rośliny, które rozmieszczone są w ogrodzie. Każdy posiadacz kawałka zielonej przestrzeni obok domu stara się, aby rośliny były najpiękniejsze. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń umożliwia bowiem cieszenie się nią w pełni. Wśród często sadzonych roślin do ogrodu wymienia się krzewy ozdobne. Trudno jednoznacznie wskazać najciekawsze z nich. Każdy krzew wyróżnia się bowiem charakterystycznymi cechami, które świadczą o jego wyjątkowości. Jedni preferują krzewy wieloletnie, inni jednoroczne. Dla wielbicieli wieloletnich krzewów najważniejsze jest, aby rośliny jak najdłużej mogły utrzymać się w ogrodzie na jednym stanowisku. Miłośnicy sezonowych krzewów preferując co rok zmieniać aranżację. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest w porządku.

Wciąż zastanawiasz się, które rośliny wybrać? Postaw na zimozielone krzewy, które są mało wymagające. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, będzie to bardzo dobra decyzja. Zimozielone krzewy nie są trudne w pielęgnacji. Dzięki takim roślinom stworzyć można doskonałą bazę dla głównej kompozycji ogrodowej. Co powiesz na wysokie krzewy ozdobne? To nie tylko bardzo dobre tło dla niskich roślin, ale też uzupełnienie większego ogrodu. Krzewy mogą podkreślać posesję np. w formie żywopłotu. Mogą również stanowić zupełnie pojedynczy element dekoracyjny. Wieloletnie krzewy to także ogromna szansa na poprawienie się ekosystemu w ogrodzie. Odpowiednio dobrane  rośliny będą pełnić bardzo ważną funkcję, zapraszając do ogrodu pożyteczne owady (np. pszczoły). Zanim zdecydujesz się jednak na konkretną odmianę krzewów, pamiętaj, że:

  1. Krzewy, zwłaszcza te wieloletnie, są mniej wymagające od innych roślin ogrodowych. Musisz jednak zadbać o to, aby zapewnić im odpowiednie warunki rozwojowe. Tylko dzięki temu będą mogły prawidłowo się rozwijać i prezentować w ogrodzie.
  2. Najtrudniejsze warunki do wzrostu mają krzewy rosnące w cieniu. Nie musisz się jednak bać, że wcale nie urosną. Po prostu czasami może być im nieco ciężej się rozwijać niż roślinom, które preferują słoneczne stanowiska.
  3. Nie przesadzaj z ilością krzewów, jakie sadzisz w ogrodzie. Może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój roślin.
  4. Zdecydowana większość krzewów powinna być regularnie podcinana. Jeśli nie chcesz, aby nadmiernie się rozrastały, przycinaj rośliny systematycznie. Nie zapominaj również o nawadnianiu krzewów. Dzięki temu będą znacznie lepiej rosnąć.
  5. Dopasuj krzewy do warunków w ogrodzie po to, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Skup się na najważniejszych wymaganiach roślin, np. najlepszym podłożu i stanowisku (słonecznym, półcienistym, cienistym). Rozeznaj się, że czy krzewom nie zaszkodzi wiatr lub ukształtowanie terenu.

Czy odczyn gleby jest ważny dla krzewów? Co warto wiedzieć na ten temat?

Aby cieszyć się niesamowitym wyglądem krzewów, należy zadbać o prawidłowy odczyn podłoża. Każdy krzew ma w tej kwestii zupełnie inne wymagania, czego nie wolno ignorować. Rodzaj ziemi w ogrodzie może wykluczać uprawę niektórych krzewów. Można więc śmiało powiedzieć, że odczyn gleby jest kluczowym parametrem przy nasadzeniu krzewów. Najbardziej wymagające są długo kwitnące – dla nich sprawdza się kwaśny odczyn gleby. Jeśli właśnie takie podłoże masz w swoim ogrodzie, będzie to idealne miejsce do wzrostu dla np. mahonii pospolitej, hortensji bukietowej, żarnowca miotlastego, magnolii lub różanecznika. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wymagań krzewów ogrodowych? Oto przydatne wskazówki:

  • Krzewy kwitnące mają zupełnie różnorodne wymagania. Wiele z nich zależy m.in. od kraju, w jakim rośliny naturalnie się rozwinęły. Część błyskawicznie przystosowuje się do nowych warunków. Inne krzewy zupełnie nie mają na to szans. Mogą mieć bowiem dość restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające krzewy powinny rosnąć w kwaśnej glebie 5,5 pH (m.in. azalie i wrzosy). Poza nimi większość krzewów poradzi sobie w podłożu 6,5 pH. Niektóre odmiany preferują zasadowy odczyn gleby 8,0 pH (m.in. bukszpan zimozielony, dereń biały i jaśminowiec wonny).
  • Niesamowicie ważny jest stopień wilgotności krzewów. Część osób nie przejmuje się tym parametrem, co jest dużym błędem. To bowiem bardzo ważny element uprawy krzewów. Gleba pod rośliny może być piaszczysta albo gliniasta. Trzeba jednak podkreślić, że pierwsza bywa mniej wilgotna. Wieloletnie krzewy, które nie potrzebują dużej ilości wody, to m.in. berberys i tamaryszek. Wilgotne stanowisko z kolei jest idealne dla leszczyny pospolitej, derenia białego lub cisu pospolitego.
  • Jakość gleby to element, który jak najbardziej można zmienić. Stan podłoża poprawić można niezależnie od tego, jaka ziemia jest w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby krzewy błyskawicznie się przyjęły, zadbaj o próchniczne i żyzne podłoże. Ziemię można użyźnić, korzystając z nawozów i specjalnych preparatów na bazie kompostu. W tym celu doskonale sprawdzi się samodzielnie przygotowany kompostownik.

Ciekawe krzewy do ogrodu – sprawdź, które warto hodować

Dzięki tym roślinom ogród będzie wyglądał piękniej!

Do ogrodu posadzić można wiele różnych gatunków krzewów. Wśród nich na pewno wyróżnia się kilka odmian, które szczególnie upodobali sobie Polacy:

  • Hortensje – jedne z najczęściej i najchętniej sadzonych krzewów w naszym kraju. Najbardziej charakterystyczna jest odmiana Grandiflora, kwitnąca od sierpnia do września. Hortensja rośnie do 200 cm. Jest więc jedną z najbardziej okazałych hortensji na całym świecie. Należy zadbać o słoneczne i ciepłe stanowisko dla krzewu. Podłoże pod hortensję powinno być żyzne i przepuszczalne, a także o lekko kwaśnym odczynie. Należy regularnie nawadniać roślinę oraz osłaniać ją od wiatru.
  • Róże okrywowe – proste w uprawie i mało wymagające rośliny. Charakteryzują się pięknym wyglądem i są mrozoodporne. Naturalna odporność sprawia, że krzewy niemal w ogóle nie chorują. Najciekawszą odmianą róż okrywowych jest Heidetraum.
  • Bukszpan – to długo kwitnący krzew ozdobny, który ma niskie wymagania – zwłaszcza jeśli chodzi o podłoże. Bukszpan nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Możesz też stworzyć z niego okazały i nietuzinkowy żywopłot. Bukszpan uwielbia słońce, ale nie pogardzi też cieniem. Rośnie raczej na ubogiej glebie. Często przycinany odwdzięczy się gęstym pokrojem.
  • Forsycje – zakwitają wczesną wiosną, obsypując się żółtymi kwiatkami. Forsycje znakomicie czują się na słonecznych stanowiskach. Mimo że są mrozoodporne, zimą mogą przemarzać.
  • Głóg jednoszyjkowy – roślina długowieczna, którą można hodować nawet w nieco słabszym podłożu. Nie zaleca się jednak uprawy głogu w ziemi podmokłej lub kwaśnej. Krzew doskonale czuje się w półcieniu. Jego owoce można jadać na surowo. Wielu Polaków na bazie głogu przyrządza różne domowe przetwory.
  • Różaneczniki – większość kojarzy rośliny jako rododendrony. Wbrew pozorom to bardzo wymagające krzewy, więc powinno się zadbać o prawidłowe warunki dla ich rozwoju. Różaneczniki lubią kwaśną i nieco wilgotną glebę. To zimozielone krzewy, które znakomicie prezentują się dosłownie o każdej porze roku.

Jakie krzewy do ogrodu są najpiękniejsze? Sprawdź!

Krzewy do ogrodu bywają naprawdę bardzo ciekawe. Jeśli tylko masz umiejętność łączenia roślin w różnorodne kompozycje, z pewnością błyskawicznie stworzysz swój ogród marzeń. Dobrze zastanów się jednak, jakie rośliny chciałbyś hodować. Jeśli będą to głównie krzewy, zadbaj o ich parametry gabarytowe. To bardzo ważne parametry, ponieważ w wielu przypadkach decydują o wyglądzie całego ogrodu. Niskie krzewy osiągają do 1 m wysokości, średnie między 1 a 3 m, z kolei wysokie rosną znacznie powyżej 3 m. Do najpiękniejszych krzewów zalicza się irga pozioma, lawenda, pigwowiec, jaśminowiec wonny, berberys, migdałowiec, azalia, krzewuszka i piwonia krzewiasta. Co jeszcze warto wiedzieć na temat najpiękniejszych kwiatów ogrodowych?

  1. Większość właścicieli ogrodów szuka roślin wieloletnich. Jeśli należysz do tej samej grupy, postaw na krzewy zimozielone. Nie szukaj jednak wyłącznie wśród roślin, które ci się podobają. Jeśli nie masz odpowiedniej ziemi w ogrodzie, która przysłuży się prawidłowemu wzrostowi krzewów, lepiej odpuścić niektóre odmiany.
  2. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się miksowanie i łączenie ze sobą krzewów po to, żeby miały możliwość łatwego rozwoju w ogrodzie. Liściaste co ok. 3 miesiące zmieniają kolor. Zimozielone kwitną niezmiennie przez cały rok. Inne krzewy zakwitają tylko w konkretnej porze. Różnorodne połączenia sprawią, że ogród z pewnością będzie nietuzinkowym miejscem do odpoczynku.
  3. Wśród ciekawych krzewów ogrodowych na szczególne wyróżnienie zasługują klon palmowy, żarnowiec miotlasty, ognik szkarłatny i porzeczka krwista. Oczywiście istnieje więcej krzewów, które równie znakomicie prezentują się w ogrodzie, jak np. czeremcha i niejadalne krzewy owocowe. Warto łączyć je w różne roślinne kompozycje, dzięki którym ogród będzie prezentował się wyjątkowo. Przemyślana aranżacja to ogromna szansa na wspaniałe miejsce do odpoczynku, ale też rozbudowę ekosystemu i rozwój życia przyrodniczego w ogrodzie.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto