Czarne kwiaty

Ilustracja czarne kwiaty

Czarne kwiaty to gatunki kwitnące na czarno, które powstały poprzez mieszanie najciemniejszych odmian przez botaników. Są to wyjątkowe rośliny, zarówno do ogrodu, jak i domowe, które mają wspaniałe kwiaty. Nigdy nie są w stu procentach czarne – jest to albo bardzo ciemny, wpadający w czerń odcień bordowego, granatu, albo fioletu. Z daleka jednak wyglądają na czarne i wspaniale się prezentują. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Cieszą się dużym powodzeniem ze względu na niespotykany odcień kwiatów.

Filtry0

Czarne kwiaty

Czarne kwiaty - pozostałe

Czarne kwiaty - jakie gatunki roślin ozdobnych kwitną na czarno?

Czarne kwiaty, zarówno ogrodowe, jak i doniczkowe, cieszą się ogromnym powodzeniem. Są bardzo oryginalne. Ich ciemne płatki wspaniale kontrastują z zielenią liści i innymi, barwnymi kwiatami na rabacie. Te wyjątkowe odmiany są chętnie kupowane nie tylko przez kolekcjonerów nietypowych gatunków. Lubią je także miłośnicy chłodnej elegancji i minimalistycznego podejścia do życia.

Czarne kwiaty – gdzie ich szukać?

Rośliny o czarnych kwiatach w zasadzie nie występują w przyrodzie. Ten kolor raczej nie przyciąga owadów, więc takie rośliny nie przetrwałyby. Jednak botanicy od lat próbowali wyhodować czarne odmiany. I udało się! Gatunki o czarnych liściach, a zwłaszcza czarnych kwiatach, to prawdziwy hit w ogrodnictwie. Świetnie wpisują się w minimalistyczny i nowoczesny styl ogrodów. Są prawdziwą gratką dla miłośników nietypowych odmian. I mogą naprawdę pięknie wyglądać.

Czarne rośliny ozdobne pojawiają się w ogrodzie, mogą rosnąć na grządkach. Nierzadko to także gatunki egzotyczne, które w naszych warunkach klimatycznych uprawia się jako rośliny doniczkowe. Kwitnące na czarno rośliny są niezwykle ozdobne. Ich oryginalność sprawia, że w każdym stylu i w każdym pomieszczeniu będą prezentować się wyjątkowo.

Warto jednak wiedzieć, że kwiaty tak naprawdę nigdy nie są czarne. W naturze kwiaty nie wytwarzają czarnego barwnika. Kolor ich kwiatów to tak naprawdę intensywny, bardzo ciemny bordo lub fiolet. Dlatego wiele „czarnych” kwiatów ma wyraźny poblask innego odcienia. Może im to jednak dodać tylko uroku.

Czarne kwiaty do ogrodu

Czarne rośliny są bardzo modne, nic więc dziwnego, że producenci i botanicy ciągle odkrywają i tworzą niezwykłe odmiany. Dlatego bardzo wiele popularnych gatunków do ogrodu ma wspaniałe, czarne kwiaty (albo liście). Nawet (wydawałoby się, że to niemożliwe) najbardziej słoneczne kwiaty na świecie – słoneczniki mają swój czarny odpowiednik.

Jakie gatunki mają czarne odmiany roślin?

  • Bratek ogrodowy: ‘Black King’, ‘Bowles Black’;
  • Tulipan: ‘Black Diamond’, ‘Queen of Night’, ‘Parrot’;
  • Drakiew: ‘Chile Black’, ‘Black Knight’;
  • Kalla (zwana także cantedeksią): ‘Black Star’;
  • Irysy: ‘Supersition’, ‘Black Night’, ‘Night Owl’;
  • Malwa: ‘Nigra’;
  • Orlik pospolity: ‘Black Barlow’,
  • Ciemiernik: ‘Black Diamond’;
  • Mak ogrodowy: ‘Black Peony’;
  • Liliowiec ‘Black Emanuele’, ‘Black Stocking’.

Gatunki te świetnie sprawdzają się na rabatach i grządkach. Ładnie prezentują się w połączeniu z jaśniejszymi lub bardziej intensywnymi odmianami, zarówno białymi, kremowymi, jak i na przykład w kolorze intensywnej czerwieni lub różu. Można także wyeksponować je, sadząc samodzielnie. W końcu tak oryginalne odmiany wymagają odpowiedniej oprawy.

Czarne kwiaty, czyli rośliny ogrodowe o czarnych liściach

Oryginalny, czarny kolor mogą mieć nie tylko kwiaty, lecz także liście roślin ogrodowych. One także są bardzo dekoracyjne. Wyróżniają się na rabacie i można je skontrastować zarówno z jaśniejszymi kwiatami, jak i roślinami o szaro-niebieskich liściach. Na uwagę szczególnie zasługuje żurawka. To roślina ozdobna z liści, najczęściej intensywnie zielona. Jednak jej dwie odmiany – ‘Black Taffeta’ oraz ‘Black Beauty’ mają wspaniały, wyjątkowy czarny kolor. Jest idealna na lekko zacienione rabaty.

Takich odmian warto poszukać zwłaszcza wśród krzewów i drzewek ozdobnych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza śliwa wiśniowa ‘Nigra’. To roślina dekoracyjna, o wspaniałych czarnych liściach, które stanowią ładne tło dla białych, drobnych kwiatów, typowych dla śliw.

Bez czarny ma czarne owoce i białe kwiaty, które wyróżniają się na tle zielonych liści. A jednak dwie odmiany, które dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych: ‘Guincho Purple’ oraz ‘Eva’ są naprawdę czarne. I dobrze sprawdzają się w ogrodzie.

Jedną z najbardziej oryginalnych czarnych roślin ozdobnych jest pęcherznica kalinolistna ‘Diabolo’. Ma czarne, niewielkie liście z lekkim czerwonym poblaskiem. Na szczycie ulistnionych pędów pojawiają się główkowate kwiatostany złożone z małych, białych lub lekko czerwonawych kwiatuszków. Kontrastowa całość wygląda po prostu przepięknie. Warto zasadzić ją w ogrodzie nowoczesnym i minimalistycznym, ale w bardziej klasycznych aranżacjach także się sprawdzi.

Czarne kwiaty do ogrodu – gdzie sadzić?

Tak, jak w przypadku innych odmian nie można mówić o jakiś zasadach dotyczących uprawy, tak i w przypadku czarnych kwiatów trudno je wymienić. Czarne odmiany można bowiem uprawiać wszędzie… byle tylko w odpowiedniej proporcji.

Rośliny te wspaniale kontrastują z innymi kwiatami. Stanowią ciekawy element całości i zdecydowanie się wyróżniają. Dlatego warto znaleźć dla nich po prostu miejsce na rabacie, najlepiej w otoczeniu innych członków swojego gatunku, ale może lepiej – w innym kolorze. Tak zdecydowanie będzie ciekawiej. Warto także zadbać o to, by czarne kwiaty miały trochę zielonego towarzystwa. Ładnie będą przy nich wyglądać rośliny o liściach szaro-niebieskich, dobrze prezentują się przy jasnych, strzelistych trawach ozdobnych.

Czarne odmiany z reguły nie mają innych wymagań pielęgnacyjnych niż pozostałe. Jednak warto sprawdzić, jakie są ich oczekiwania względem ilości słońca – w cieniu lub podczas intensywnego nasłonecznienia mogą wybarwiać się delikatniej.

Ozdobne gatunki w uprawie doniczkowej

Ozdobne rośliny ogrodowe to tylko początek długiej listy gatunków o cudownych, czarnych kwiatach. Ładne są także te w uprawie doniczkowej – zarówno do domu, jak i na przykład na balkon. W tym drugim wydaniu najbardziej zaskakuje petunia. Ta popularna roślina balkonowa najczęściej jest spotykana w kolorze białym, czerwonym lub różowym, bywają także odmiany dwubarwne. Czarne petunie są naprawdę przepiękne. I naprawdę zaskakujące. Najpopularniejszą czarną odmianą jest ‘Black Velvet’.

W domu także zieleń można zastąpić czernią. Kwitnące kwiaty doniczkowe o czarnym kolorze to między innymi storczyk. Zarówno popularny Phalenopsis, jak i mniej znane Dendrobium występują w czarnym kolorze. Okazuje się jednak, że tak naprawdę kwiaty są… białe! A jedynie zostały ufarbowane na czarno (na przykład poprzez dodanie barwnika do wody, którą podlewane są rośliny w okresie kwitnienia). Kolejne kwitnienie rośliny może być już zupełnie zwyczajne i kwiaty będą śnieżnobiałe lub szarawe. Zdziwienie właścicieli może być ogromne!

Wspaniałe, czarne kwiaty ma także anturium. Roślina jest znana ze swojego intensywnego, czerwonego koloru, jednak niektóre odmiany są prawie idealnie czarne (czasami mają jaśniejsze, bordowe, błyszczące przebarwienia). Anturium kwitnące na czarno ma takie same wymagania, jak standardowe odmiany.

Czarne kwiaty domowe

Kwiaty ozdobne z liści są najczęściej wykorzystywane do uprawy domowej. Kwitnienie najczęściej trwa krótko, a przecież rośliny doniczkowe mają zdobić przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na czarne odmiany popularnego filodendrona. ‘Black Cardinal’ początkowo ma ciemnobordowe liście, które z biegiem czasu przebarwiają się na czarno. Wybarwienie liści jest zależne od ilości słońca – optymalne jest rozproszone, ale dość długie nasłonecznienie.

Grube, lśniące liście fikusa sprężystego w czarnym kolorze? To naprawdę niezwykły widok. Fikusy są cenione za ładne liście i pokrój, a czarne odmiany wyglądają jeszcze bardziej elegancko. W tym przypadku także początkowo nowe liście mają czerwonawy kolor, by później się przebarwić na czarno.

Do najciekawszych roślin z czarnymi elementami należy calathea. Roślina jest znana ze swoich kolorowych liści, które nierzadko są ozdobione kolorowymi plamkami i prążkami. Niektóre są bardzo ozdobne, jak jedna z czarnych odmian – liść ma szeroką obwódkę w niezwykle intensywnym, różowym kolorze, który rzuca się w oczy nawet z daleka.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto