Czarne róże - pozostałe
Czarne róże – czy to możliwe? Gdzie kupić róże kwitnące na czarno?
Czarne róże to termin, z którym często możemy spotkać się w Internecie. Okazuje się jednak, że takie kwiaty… nie istnieją. Dlaczego sprzedawcy próbują nam wmówić, że czarne róże to naturalnie wyhodowane rośliny? Ile kosztują róże opisywane jako czarne? Które odmiany róż bywają nazywane czarnymi? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Gdzie kupić naturalne czarne róże? Czy są czarne róże w Polsce?
Czy czarne róże to żywe kwiaty? Gdzie występują?
Słysząc termin „czarne róże”, na pewno od razu zastanawiasz się, czy istnieje taka odmiana. Jak doskonale wiesz, w ogrodzie można posadzić wiele odmian róż. Wśród nich wyróżniają się róże pnące, wielkokwiatowe i pomarszczone. Najczęściej zobaczyć można w ogrodzie róże o barwie żółtej, różowej, białej, czerwonej i pomarańczowej. Pojawiają się też dwukolorowe odmiany. Niektórzy za wszelką cenę chcieliby ozdobić swój ogród nietypowym okazem róż, które wyróżnią go spośród innych. Zastanawiają się więc, skąd wziąć prawdziwe niebieskie lub czarne róże. Czy istnieje jednak taki nietypowy kolor róż? Okazuje się, że kwitnące na czarno lub niebiesko róże nigdy nie zostały wyhodowane w naturalnych warunkach. Dlaczego więc co jakiś czas można zauważyć je w kwiaciarniach?
Profesjonalni hodowcy róż używają dziś zamiennie terminu „niebieskie” dla róż liliowych. Tak samo, zamiast mówić „bordowe”, stosują zamienną nazwę „czarne”. W naturze ani niebieski, ani czarny kolor nie występuje. Róże nie mają genu, który odpowiedzialny jest za czarny lub niebieski pigment kwiatów. Właśnie dlatego rośliny te nie są prawdziwe – choćby wydawało ci się, że są jak żywe. Przez wiele lat nikt nie opracował czarnych róż. Prób wyhodowania mrocznego gatunku jest mnóstwo, ale za każdym razem pojawiają się trudności. Maksymalnie zbliżony do czarnego kolor to bordowy i ciemne wino. W dalszym ciągu czarna róża jest zatem najtrudniejszą odmianą do uzyskania. To samo powiedzieć można o niebieskich różach, które też nie są naturalne.
Dlaczego w kwiaciarniach można trafić na czarne róże?
Wiele kwiaciarni w sprzedaży ma zarówno czarne, jak i niebieskie róże. Bardzo często cena zabarwionych w taki sposób kwiatów jest zawyżona. Kwiaty okazują się znacznie droższe niż np. klasyczne róże czerwone albo różowe. W kwiaciarniach można zauważyć, że występują rośliny w granatowym i czarnym kolorze. Dlatego też ludzie wciąż wierzą, że kwitnące na czarno róże istnieją naprawdę. Sprzedawcy w kwiaciarniach czasami nie mówią o tym, że róże w nietypowych kolorach zafarbowane są sztucznie. Niektórzy wręcz przekonują klientów, że czarne róże są prawdziwe – co niestety jest już zwykłym oszustwem. Szkoda, że ludzie wciąż dają się nabierać. Czarne i niebieskie róże nie występują w naturze i powinniśmy to zapamiętać. Zwłaszcza jeśli nie chcemy dać się nabrać.
Skąd zatem biorą się czarne róże w kwiaciarniach? Ciemny odcień kwiatów otrzymać można otrzymać, farbując pąki sztucznymi barwnikami (np. do żywności). Kolor czarny lub niebieski uzyskuje się również przez nałożenie farby natryskowej na płatki róż. W szklarni lub w ogrodzie nie ma możliwości, aby naturalnie wyhodować odmiany ciemnych róż. Otrzymanie czarnego koloru możliwe jest tylko dzięki farbowaniu białych płatków. Być może w przyszłości uda się wyhodować czarną odmianę. Na razie nikt jednak tego nie dokonał, mimo wielu prób. Nie zanosi się, że w ciągu kilku lat czarna róża pojawi się naturalnie. Na razie pozostaje cieszyć się różami, które już udało się wyhodować. Nie daj się oszukać kwiaciarniom oraz nie wierz w kłamstwa producentów, że czarne róże istnieją. Nie zastanawiaj się nad tym, ile kosztują kwiaty, bo po prostu nie istnieją. Jeśli cena jest wysoka, to na pewno nie przez rzadkość gatunku. Czarne róże po prostu egzotycznie wyglądają na tle tych, które znamy. Dlatego ich cena jest wyższa. Unikaj kupowania czarnych róż, bo możesz się rozczarować. Zwłaszcza gdy w domu kolor zacznie schodzić z płatków. Co zresztą jest nieuniknione.
Ile kosztują czarne róże? Czy takie róże istnieją naprawdę?
Popularne odmiany „czarnych” róż
Róże uprawne różnią się od siebie po wieloma względami. Przede wszystkim zróżnicowane są pod kątem kolorów. W ogrodzie uprawiać można róże czerwone, pomarańczowe, białe, żółte czy różowe. Hodowcy od lat myślą nad sposobem, jak uzyskać czarne i niebieskie odmiany. Niestety, nadal się to nie udaje. Jeśli chodzi o kolor niebieski, tak jak wspominaliśmy, „niebieski” jest zamiennie stosowanym terminem dla róż o liliowym, ewentualnie fioletowym kolorze. Wśród „niebieskich” odmian wyróżnić można róże Blue Monday, Blue Girl, Nocalis, Melina, SiIver Star, Intermezzo, Dr Blue, Delphin, Blue Queen i Blue Lady. Jeśli chodzi o czarne róże, zwykle określane są tym mianem kwiaty o ciemnych, ale purpurowych lub bordowych płatkach. Oto kilka odmian róż, które często opisywane są jako czarne – mimo że mają raczej purpurowo-bordową barwę:
- Papa Meilland – wielkokwiatowa
róża o przyjemnym zapachu. Charakteryzuje się bordowymi kwiatami, które mają
szlachetny kształt. Średnica kwiatów jest spora, bo aż 10 cm. Pędy odmiany Papa
Meilland są sztywne, proste i długie. Mają ciemnozielony kolor zmieszany z purpurowym.
Krzewy silnie rosną, często osiągając do 90 cm wysokości. Róże trzeba przycinać
wiosną. Na zimę najlepiej je kopczykować. Odmiana idealnie pasuje do ogrodów
przed domem. Możesz również wykorzystywać róże jako kwiaty cięte.
-
Chrysler Imperial – róża o bardzo
ciekawym zapachu, która rośnie od 60 do nawet 100 cm wysokości. Możesz
wykorzystywać odmianę zarówno do przycinania, jak i hodować w formie ozdoby
ogrodowej. Odmiana Chrysler Imperial idealnie nadaje się do zagonków
kwiatowych. Należy jednak bardzo dbać o wymagania róż, gdyś są podatne na rdzę
roślinną.
-
Josephine Bruce – rośnie
maksymalnie do 100 cm. Róże są purpurowo-czerwone i kwitną od połowy czerwca.
Warto zwrócić uwagę na liście rośliny, będące szorstkie i połyskujące.
Josephine Bruce najlepiej wygląda na rabatach. Znakomicie pasuje też do
miejskich parków.
-
Black Magic – wielokwiatowa róża
wyhodowana w 1995 roku, która delikatnie i słodko pachnie. Doskonale pasuje do
większości ogrodów. Można też jednak uprawiać róże w doniczkach w domu, na
tarasie lub balkonie. Róże wykazują dużą odporność na mróz, ponieważ wytrzymują
temperaturę nawet do -25 st. C. Mimo wszystko warto kopczykować odmianę Black
Magic na zimę, a także sadzić w rozstawie ok. 50-100 cm. Kwiaty najlepiej czują
się w półcieniu lub słońcu. Róże kwitną od czerwca do października. Kwiaty mają
ciemnoczerwoną, a czasami niemal czarną barwę – stąd zamiennie używane kolory
róż. Średnica kwiatów Black Magic sięga 12 cm. Możesz hodować róże zarówno w
ogrodzie, jak i ustawić cięte w wazonie.
- Black Baccara – w pąkach kwiatowych dostrzec można szkarłatny kolor delikatnie zmieszany z ciemnobordowym. Mimo to wiele osób uznaje kwiaty za czarne albo właśnie tak sprzedaje, sugerując się nazwą. Warto zaznaczyć, że odmiana lepiej nadaje się na domową niż ogrodową. Róże Black Baccara są bowiem wrażliwe na opady deszczu.
O czym jeszcze pamiętać, gdy w sklepie zobaczysz czarne róże?
Uzyskanie czarnej róży od lat jest problemem. Czerń to bowiem kolor, który w naturze nie występuje. Jest jedynie wynikiem braku odbijania się promieni słonecznych. Nie jest kolorem samym w sobie. Jeśli róże tworzyłyby czarne kwiaty, pojawiłby się problem. Płatki nieodbijające promieni słonecznych narażone zostałyby na poparzenie. Niedostępność czarnych róż oraz ich brak na rynku postanowili wykorzystać marketingowcy i handlowcy. Właśnie oni zaczęli oferować ludziom czarne i niebieskie, rzadkie róże. Chwalili się zdjęciami kwiatów, które finalne okazywały się jedynie dobrze wyretuszowanymi różami. Miej świadomość, że nie tylko w kwiaciarni możesz spotkać się z próbą zamydlenia oczu. Niektórzy sprzedawcy oferują sadzonki czarnych róż w Internecie. Na pokazowych zdjęciach płatki są wyłącznie pokolorowane na czarno. W rzeczywistości okazują się np. bordowe.
Co ciekawe, w Internecie do niedawna krążyła fałszywa informacja o rzekomej hodowli czarnych róż w Turcji. Był to nieprawdziwy news, który powstał na skutek przekłamania. Nigdzie na świecie nie ma róż w takim kolorze. Właśnie dlatego przed zakupem jakichkolwiek sadzonek zawsze sprawdzaj, czy taka odmiana rzeczywiście istnieje. Inaczej nie będziesz mieć gwarancji, jaki kolor róż rzeczywiście będzie po kwitnieniu. Nie kupuj też nasion czarnych kwiatów, bo takie nie istnieją. Róże rozmnaża się wyłącznie przez sadzonkowanie albo okulizację. Nasionko nie ma możliwości powtórzenia cech macierzystego kwiatu. Pamiętaj o tym, szukając wymarzonej odmiany róż.
Róże ogrodowe występują w różnych odmianach gatunkowych. Czy to prawda, że istnieją czarne róże? Dowiedz się więcej na temat róż w czarnym kolorze.