Czerwone kwiaty
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Azalia japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Rosnące u nas w ogrodzie azalie japońskie nie są typowym gatunkiem botanicznym, ale całą grupą odmian i mieszańców. Ich wspólną cechą są opadające na zimę liście. Cenione są ze względu na ogromne bogactwo kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Piwonia drzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Cynia wytwornarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Cynia wytworna, pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, zachwyca różnorodnością kolorów i wspaniałością kwiatów. Sprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku roślina nosi nazwę na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn'a. Dzisiaj w uprawie są dostępne liczne odmiany cynii o rozmaitych kolorach kwiatów pełnych i pojedynczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Czerwone kwiaty - pozostałe
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Groszek pachnącyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Śródziemnomorski gatunek groszku pachnącego jest uprawiany u nas jako roślina ozdobna. Na długich cienkich pędach rozwijają się ładne, pachnące kwiaty w pastelowych kolorach. Wyhodowano wiele odmian zarówno karłowych, jak i wysokich w całej palecie barw. Roślina doskonale nadaje się do obsadzania ogrodzeń i wysokich murów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nemezja powabnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej nemezja liczy ponad 60 gatunków, przy czym w naszych ogrodach spotyka się najczęściej nemezję powabną, a zwłaszcza jej hybrydy i kultywary. Roślina odznacza się bajecznie kolorowymi kwiatami, które rozwijają się niezmordowanie od wiosny do końca lata.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wyżlin większyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Wyżlin większy jest w swojej śródziemnomorskiej ojczyźnie byliną, jednak w naszych warunkach jest uprawiany w ogrodach jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa pochodzi z greckiego i znaczy "podobny do nosa". Główną zaletą tej rośliny jest intensywność i długość kwitnienia w szerokiej gamie kolorów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Syningia okazałabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Odkryta pod koniec XIX wieku w Brazylii bylina została początkowo zakwalifikowana do rodzaju gloksynia i nazwana Gloxinia speciosa. Nazwa bardzo szybko się przyjęła i chociaż roślina okazała się przedstawicielką rodzaju Sinningia, to dawna nazwa jest używana potocznie szczególnie wobec licznych mieszańców i odmian.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szałwia błyszczącarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Szałwia błyszcząca rośnie w swojej tropikalnej ojczyźnie jako półkrzew i osiąga wysokość półtora metra. W naszych warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna. Jej ognistoczerwone kwiaty stanowią ozdobę ogrodów i balkonów przez całe lato.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Niecierpek nowogwinejskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jak wskazuje nazwa, ten gatunek niecierpka pochodzi z wyżyn Nowej Gwinei, a łacińska i polska nazwa rodzajowa odnosi się do samorzutnego, "niecierpliwego", rozrzucania nasion pod wpływem dotyku. W swojej ojczyźnie niecierpek nowogwinejski jest byliną, jednak w naszych warunkach, ze względu na wrażliwość na mróz, jest uprawiany tylko przez jeden sezon. W ogrodach spotyka się najczęściej kultywary i mieszańce niecierpka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Stokrotka afrykańskarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rodzaj botaniczny Osteospermum, nazywany stokrotką afrykańską, obejmuje około 45 gatunków. W uprawie ogrodowej spotyka się głównie rozmaite hybrydy trudnego do ustalenia pochodzenia oraz kultywary. Czasem zdarzają się formy botaniczne Osteospermum ecklonis, Osteospermum jucundum albo Osteospermum fruticosum. W naszych warunkach stokrotka afrykańska traktowana jest jako roślina jednoroczna, mimo że w swojej ojczyźnie bywa również byliną i półkrzewem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Petunia ogrodowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pośród wielu gatunków petunii, występujących w tropikalnych obszarach Ameryki Południowej, trudno byłoby znaleźć petunię ogrodową. Powstała ona w XIX wieku w Anglii jako hybryda białej petunii (Petunia axillaris) z fioletową (Petunia integrifolia). Petunia należy do roślin ogrodowych z długą tradycją i cieszy się wielką popularnością, ponieważ jej duże, w jaskrawych kolorach kwiaty rozwijają się niezmordowanie od maja do pierwszych przymrozków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kasztanowiec czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kasztanowiec czerwony jest hybrydą pochodzącego z Bałkanów kasztanowca białego i amerykańskiego kasztanowca krwistego. Powstał przez przypadek w Niemczech w XIX w. Kwiaty tego mieszańca mają kolor czerwony, a owoce są prawie zupełnie pozbawione kolców. W maju stanowi efektowną ozdobę dużego ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cyklamen perskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Cyklamen perski jest blisko spokrewniony z pierwiosnkami i nie ma nic wspólnego z fiołkami, chociaż czasem bywa błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. Uprawiany od wieków jako roślina ozdobna, doczekał się wielu odmian. Uważany przez pewien czas za kwiat staromodny, wraca do popularności w szerokiej palecie form i kolorów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zawilec japońskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odkryty przez Europejczyków w Japonii nowy gatunek zawilca ma chińskie pochodzenie i jest odmianą zawilca hupeheńskiego (chińskiego). Ta spokrewniona z naszymi zawilcami i sasankami bylina wnosi do ogrodu świeże kwiaty wtedy, gdy lato zaczyna się już zbierać do odwrotu, a dni stają się coraz krótsze. Zawilec japoński jest bardzo długowieczny i przez wiele lat może stanowić ozdobę ogrodu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia azjatyckabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia azjatycka to nie nazwa gatunkowa rośliny, ale nazwa dużej grupy hybryd, które powstały z gatunków wschodnioazjatyckich, głównie Lilium davidii, Lilium maculatum, Lilium pensylvanicum i Lilium lancifolium. Należy do nich większość lilii ogrodowych. Poza urodą kwiatów odznaczają się odpornością na chłód i choroby oraz łatwością uprawy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Piwonia delikatnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Purpurowoczerwone kwiaty, jakby unoszące się nad drobno podzielonymi liśćmi, przypominającymi koperek, sprawiają, że piwonia delikatna jest niezwykłą byliną. Jako mieszkaniec stepów z suchymi i gorącymi latami, zakwita wcześniej niż inne piwonie i wcześniej kończy kwitnienie. Jest przystosowana do życia w pełnym słońcu podczas suchego lata oraz do mroźnej zimy.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Rącznik pospolityrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Na naturalnych stanowiskach w tropikalnej Afryce rącznik pospolity dorasta do 13 m wysokości i jest niewielkim drzewem albo krzewem. W naszych warunkach jest uprawiany jako efektowna roślina jednoroczna. Nasiona Ricinus communis przypominają kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, stąd zbieżność nazw, nie wiadomo tylko, czy kleszcza nazwano tak ze względu na podobieństwo z nasionami rośliny, czy odwrotnie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kosmos pierzastyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kosmos pierzasty jest jednoroczną rośliną z subtropikalnych obszarów Meksyku. Jego filigranowe kwiaty w spokojnych odcieniach należą do najpiękniejszych kwiatów letnich w ogrodzie. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa kosmos = „harmonijnie uporządkowany wszechświat” lub kosmo = "ozdoba, ornament".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Granat właściwykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Granat właściwy jest krzewem albo niewielkim drzewem uprawianym na Bliskim Wschodzie w celach kulinarnych i leczniczych już od tysięcy lat. Nazwa rodzajowa wywodzi się z łacińskiego puniceus = "punicki (fenicki)", co sugeruje miejsce pochodzenia, a gatunkowa od granum = "ziarna, nasiona" i odnosi się do wielkiej liczby nasion w owocach. W naszych warunkach granat nadaje się tylko do uprawy doniczkowej.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zatrwian wrębnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Zatrwian wrębny rośnie na piaszczystym i skalistym wybrzeżu śródziemnomorskim jako bylina; u nas występuje w uprawie w ogrodach jako roślina jednoroczna. Kolorowe kwiaty zatrwianu na szeroko oskrzydlonych pędach wnoszą oryginalny wkład w kompozycje letnich rabat. Doskonale nadaje się do tworzenia suchych bukietów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Lobelia czerwonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Lobelia czerwona różni się wyraźnie od swojej kuzynki, tworzącej barwne dywany niskiej lobelii przylądkowej. W swojej północnoamerykańskiej ojczyźnie rośnie na bagnach i podmokłych brzegach rzek i jezior. Jej jaskrawoczerwone kwiatostany stanowią z daleka widoczną ozdobę ogrodowej sadzawki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wianowłostka królewskadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Wianowłostka królewska, ze względu na kolor kwiatów nazywana płomieniem Afryki, jest tropikalnym drzewem rosnącym dziko na Madagaskarze. Roślina jest wybitnie ciepłolubna i w naszych warunkach może być uprawiana tylko w donicach i pojemnikach. Wianowłostka królewska należy do najpiękniejszych drzew ozdobnych na świecie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kuflik cytrynowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kuflik cytrynowy jest australijskim krzewem o ekstrawaganckiej urodzie kwiatów. Jaskrawoczerwone, walcowate kłosy kwiatostanów z długimi pręcikami przypominają szczotkę do butelek. Epitet gatunkowy dotyczy cytrynowego zapachu roztartych liści rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Fuksja magellańskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodząca z Andów fuksja magellańska jest wyjątkowo odpornym na chłód, jednym z nielicznych gatunków fuksji zimujących w gruncie w naszym klimacie. W swojej ojczyźnie jest okazałym krzewem, jednak posadzona w ogrodzie zachowuje się jak bylina: jej część nadziemna przemarza i wiosną rozwija się na nowo. Poza formą botaniczną, w uprawie istnieje też kilka kultywarów.
bylina, krzew Trudność uprawy: trudna
Czerwone kwiaty - rośliny ozdobne kwitnące na czerwono. Najpiękniejsze byliny
Rośliny kwitnące na czerwono bez wątpienia zwracają na siebie uwagę. Warto znaleźć dla nich chociaż trochę miejsca w ogrodzie. Zarówno w tym wiejskim i rustykalnym, jak i nowoczesnym. Będą wspaniale kontrastować z zielenią i wprowadzą na rabaty mnóstwo życia. A co najważniejsze – czerwony kolor nie przytłacza innych gatunków! Wręcz przeciwnie – podkreśla ich urodę i delikatność nawet najjaśniejszych odcieni.
Czerwone róże – najpopularniejsze czerwone kwiaty
Myśląc o czerwonych kwiatach z pewnością mamy przed oczami czerwone róże. W tym kolorze są zdecydowanie najpopularniejsze, i w bukietach (jako symbol prawdziwej, namiętnej miłości), i w ogrodzie. Róż kwitnące na czerwono to zarówno byliny na rabaty, jak i doniczkowe maleństwa na balkon. Nie można zapomnieć także o wyjątkowych odmianach pnących, które mogą zaczerwienić całą pergolę, altanę czy balustradę.
Oto najładniejsze odmiany czerwonych róż:
- Róże wielkokwiatowe: ‘Duftzauber 84’, ‘Mister Lincoln’, ‘Uncle Walter’, ‘Black Lady’ (nie dość, że piękna, to jeszcze pachnąca), ‘Mildred Scheel’, ‘Dama de Coeur’, ‘Ingrid Bergman’.
- Róże rabatowe (wielokwiatowe): ‘Hedefeuer’, ‘Nina Weildbull’ (odmiana krzaczasta), ‘Europeana’, ‘Tornado’ (krwistoczerwona).
- Róże parkowe: ‘Zwergkoing 78’, ‘Scarletta’, ‘Marylka’ (polska odmiana o ceglastym kolorze).
- Róże pnące: ‘Sympathie’, ‘Flammen’ (ognistoczerwona i mrozoodporna’, ‘Santana’ o bardzo długich pędach, ‘Dortmund’ (kwitnąca do jesieni), ‘Chevy Chase’.
- Róże okrywowe: ‘Limesglut’, ‘Austriana’, ‘Sorrento’.
Czerwone byliny – lista najpiękniejszych roślin do ogrodu
Ozdobne czerwone kwiaty na rabatę są idealne do każdego ogrodu. Na uwagę zasługują zwłaszcza maki. One także najbardziej kojarzą się z czerwonym kolorem, chociaż ozdobne odmiany bywają także białe, łososiowe, żółte czy pomarańczowe. Czerwone są jednak najbardziej charakterystyczne. Ogrodowe maki wschodnie mają większe kwiaty, bardziej trwałe, a ich pędy osiągają nawet 120 cm wysokości. Są niezwykle dekoracyjne i wspaniale wyglądają w ogrodzie. Nie nadają się na balkon. Uprawiając maki należy zachować ostrożność. Uprawa tych, które przemieniają się w makówki, jest zabroniona.
Bardzo wiele różnych kwiatów ogrodowych ma ciekawe odmiany kwitnące na czerwono. Na uwagę zasługują przede wszystkim mieczyki. Są to rośliny cebulowe, które uprawia się bez wykopywania z ziemi na zimę. To piękne, bardzo charakterystyczne kwiaty – mają wzniesione, grube łodygi i szablowate liście, wyrastające wprost z ziemi. Na szczycie pędów pojawiają się spore, okrągłe kwiaty. Nierzadko są sprzedawane w większych paczkach po kilkanaście sztuk i nie są nazwane odmianą. To wspaniałe rośliny rabatowe, ze względu na swój wysoki pokrój dobrze wyglądają zwłaszcza na tle rabaty.
Obok mieczyków warto zrobić miejsce na inne wyjątkowo piękne kwiaty cebulowe uprawiane jak byliny, bez wykopywania. Są to liliowce. Mają duże kwiaty, typowe dla lilii, które wyrastają licznie z wzniesionych łodyg. Kwiat liliowca żyje tylko jeden dzień, ale jest ich tak dużo, że może się wydawać, iż kwitnienie trwa w nieskończoność. Wysokie liliowce nieszczególnie nadają się na balkon, nie sprawdzają się raczej jako rośliny doniczkowe.
Lubiane czerwone kwiaty do ogrodu
Czerwone kwiaty można zasadzić w wielu różnych miejscach na rabatach. W słońcu najlepiej sprawdzą się floksy wiechowate. Najczęściej są ciemnoróżowe, jest jednak kilka czerwonawych odmian, jak ‘Red Riding Hood’, ‘Early Red’ czy ‘Starfire’. Są one bardzo wyraziste, a wiechy ich drobnych, ładnych kwiatów utrzymują się na roślinach przez całe lato.
Na słońcu dobrze sprawdzą się także krwawniki pospolite. Nie chodzi tutaj o chwast, który pojawia się na trawnikach, a o odmiany ogrodowe o wzniesionych pędach i wspaniałych, dużych baldachach kwiatów. Krwawniki mają niewiarygodne kolory i odcienie. Czerwone są bardzo popularne i naprawdę przeurocze.
Jeśli chodzi o ogrodowe gatunki kwitnące na rabatach wspaniałym, czerwonym kolorem, na uwagę zasługuje tawułka. Najbardziej znane są tawułki kwitnące na różowo lub purpurowo, jest jednak kilka czerwonych odmian, które ładnie prezentują się w ogrodzie. Rośliny mają spore wymagania wodne, więc często sadzi się je na brzegu oczka wodnego. Wśród czerwonych odmian wyróżniają się ‘Fanal’ o intensywnie czerwonym kolorze i łagodniejsza ‘Else Sluck’.
Azalie, piwonie, czyli krzewy kwitnące na czerwono
Dużo krzewów i półkrzewów to także byliny kwitnące na czerwono. Najpiękniejsze zdecydowanie są wspaniałe, intensywnie czerwone lub bordowe piwonie. Najładniejsze są te o pełnych kwiatach, które wyglądają jak urocze, pełne koloru miseczki. Najlepszym przykładem będzie ‘Eliza Lundy’ – piwonia o wyjątkowo głębokim, bordowym odcieniu czerwieni. Czerwone piwonie ‘Charm’ mają wspaniałe, anemonowe kwiaty. W tej grupie jest także bardzo wiele odmian pojedynczych, jak ‘America’, ‘Burma Ruby’, ‘Early Scout’, ‘Merry Mayshine’ oraz ‘Little Red Gem’.
W ogrodzie wspaniale prezentują się także czerwone odmiany azalii. Te wyjątkowe rośliny mogą być uprawiane jako doniczkowe, w dużych misach i pojemnikach wystawianych w ogrodzie. Można także zasadzić je w podłożu. Najczęściej sprzedaje się je po prostu jako azalie czerwone, bez podawania nazwy odmiany. Jest jednak kilka, które są lepiej znane. Jakie? ‘Feuerwerk’ o czerwonopomarańczowych kwiatach i intensywniejsza ‘Nabuco’.
Czerwone kwiaty do ogrodu – gdzie je sadzić?
Czerwień to najbardziej intensywny ze wszystkich kolorów. Przyciąga uwagę, nigdy nie pozostaje obojętna. Czerwień od wieków kojarzy się z erotyką, energią, a z drugiej strony może oznaczać ostrzeżenie. Czerwone szaty nosili władcy, by podkreślić swój status. A jednak czerwień jest bardzo lubiana. Może dlatego, że kojarzy się z sercem, życiem, miłością, z najsilniejszymi emocjami. A może po prostu dlatego, że czerwone kwiaty są przepiękne.
Wybijają się na tle zieleni, odcinają od innych roślin. Ładnie kontrastują z niewinną bielą czy niewyraźnymi kremami. Czerwień, we wszystkich swoich odcieniach, jest po prostu wyraźna. I warto wykorzystać to w ogrodzie.
Oczywiście czerwone kwiaty nie powinny dominować całej kompozycji. Ale warto na rabacie czy przy ogrodzeniu znaleźć trochę miejsca dla kwiatów w tym kolorze. Możesz mieć pewność, że dodadzą ogrodowi od razu energii, dynamiki, życia i blasku. Są jak czerwona szminka w makijażu kobiety – od razu sprawia, że całość wygląda bardziej elegancko i bardziej wyjątkowo.
Czerwone kwiaty można sadzić tam, gdzie chcesz skierować wzrok gości. Nie pozostaną niezauważone, więc warto nimi podkreślić takie elementy jak mała architektura ogrodowa, fontanna, niewielka altana czy zakątek z ukrytą w cieniu ławeczką. Obok warto posadzić kilka roślin w bardziej stonowanych kolorach. Czerwień nie będzie ich przytłaczać, wręcz przeciwnie, ładnie je wyeksponuje. A ty unikniesz stworzenia w ogrodzie intensywnej, płomiennej i drażniącej plamy.