Czerwone kwiaty

Ilustracja czerwone kwiaty

Czerwone kwiaty są bardzo lubiane w ogrodach. Ich żywy, intensywny kolor jest bardzo ceniony. Stanowi wspaniały kontrast dla otaczającej go zieleni i popularnych, niebieskich, kremowych lub białych kwiatów. Czerwone kwiaty wykorzystuje się na rabatach, często sadzi się także popularne krzewy, które kwitną na ten wspaniały kolor. Wbrew pozorom to prawdziwe bogactwo odmian. W końcu czerwień to nie tylko intensywny, strażacki kolor. To także wszelkie koralowe, purpurowe, rubinowe i bordowe odcienie. Kwiaty o czerwonych kolorach to ogromny wybór i ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują do każdego zakamarku ogrodu.

Filtry0

Czerwone kwiaty

Czerwone kwiaty - pozostałe

Czerwone kwiaty - rośliny ozdobne kwitnące na czerwono. Najpiękniejsze byliny

Rośliny kwitnące na czerwono bez wątpienia zwracają na siebie uwagę. Warto znaleźć dla nich chociaż trochę miejsca w ogrodzie. Zarówno w tym wiejskim i rustykalnym, jak i nowoczesnym. Będą wspaniale kontrastować z zielenią i wprowadzą na rabaty mnóstwo życia. A co najważniejsze – czerwony kolor nie przytłacza innych gatunków! Wręcz przeciwnie – podkreśla ich urodę i delikatność nawet najjaśniejszych odcieni.

Czerwone róże – najpopularniejsze czerwone kwiaty

Myśląc o czerwonych kwiatach z pewnością mamy przed oczami czerwone róże. W tym kolorze są zdecydowanie najpopularniejsze, i w bukietach (jako symbol prawdziwej, namiętnej miłości), i w ogrodzie. Róż kwitnące na czerwono to zarówno byliny na rabaty, jak i doniczkowe maleństwa na balkon. Nie można zapomnieć także o wyjątkowych odmianach pnących, które mogą zaczerwienić całą pergolę, altanę czy balustradę.

Oto najładniejsze odmiany czerwonych róż:

  • Róże wielkokwiatowe: ‘Duftzauber 84’, ‘Mister Lincoln’, ‘Uncle Walter’, ‘Black Lady’ (nie dość, że piękna, to jeszcze pachnąca), ‘Mildred Scheel’, ‘Dama de Coeur’, ‘Ingrid Bergman’.
  • Róże rabatowe (wielokwiatowe): ‘Hedefeuer’, ‘Nina Weildbull’ (odmiana krzaczasta), ‘Europeana’, ‘Tornado’ (krwistoczerwona).
  • Róże parkowe: ‘Zwergkoing 78’, ‘Scarletta’, ‘Marylka’ (polska odmiana o ceglastym kolorze).
  • Róże pnące: ‘Sympathie’, ‘Flammen’ (ognistoczerwona i mrozoodporna’, ‘Santana’ o bardzo długich pędach, ‘Dortmund’ (kwitnąca do jesieni), ‘Chevy Chase’.
  • Róże okrywowe: ‘Limesglut’, ‘Austriana’, ‘Sorrento’.

Czerwone byliny – lista najpiękniejszych roślin do ogrodu

Ozdobne czerwone kwiaty na rabatę są idealne do każdego ogrodu. Na uwagę zasługują zwłaszcza maki. One także najbardziej kojarzą się z czerwonym kolorem, chociaż ozdobne odmiany bywają także białe, łososiowe, żółte czy pomarańczowe. Czerwone są jednak najbardziej charakterystyczne. Ogrodowe maki wschodnie mają większe kwiaty, bardziej trwałe, a ich pędy osiągają nawet 120 cm wysokości. Są niezwykle dekoracyjne i wspaniale wyglądają w ogrodzie. Nie nadają się na balkon. Uprawiając maki należy zachować ostrożność. Uprawa tych, które przemieniają się w makówki, jest zabroniona.

Bardzo wiele różnych kwiatów ogrodowych ma ciekawe odmiany kwitnące na czerwono. Na uwagę zasługują przede wszystkim mieczyki. Są to rośliny cebulowe, które uprawia się bez wykopywania z ziemi na zimę. To piękne, bardzo charakterystyczne kwiaty – mają wzniesione, grube łodygi i szablowate liście, wyrastające wprost z ziemi. Na szczycie pędów pojawiają się spore, okrągłe kwiaty. Nierzadko są sprzedawane w większych paczkach po kilkanaście sztuk i nie są nazwane odmianą. To wspaniałe rośliny rabatowe, ze względu na swój wysoki pokrój dobrze wyglądają zwłaszcza na tle rabaty.

Obok mieczyków warto zrobić miejsce na inne wyjątkowo piękne kwiaty cebulowe uprawiane jak byliny, bez wykopywania. Są to liliowce. Mają duże kwiaty, typowe dla lilii, które wyrastają licznie z wzniesionych łodyg. Kwiat liliowca żyje tylko jeden dzień, ale jest ich tak dużo, że może się wydawać, iż kwitnienie trwa w nieskończoność. Wysokie liliowce nieszczególnie nadają się na balkon, nie sprawdzają się raczej jako rośliny doniczkowe.

Lubiane czerwone kwiaty do ogrodu

Czerwone kwiaty można zasadzić w wielu różnych miejscach na rabatach. W słońcu najlepiej sprawdzą się floksy wiechowate. Najczęściej są ciemnoróżowe, jest jednak kilka czerwonawych odmian, jak ‘Red Riding Hood’, ‘Early Red’ czy ‘Starfire’. Są one bardzo wyraziste, a wiechy ich drobnych, ładnych kwiatów utrzymują się na roślinach przez całe lato.

Na słońcu dobrze sprawdzą się także krwawniki pospolite. Nie chodzi tutaj o chwast, który pojawia się na trawnikach, a o odmiany ogrodowe o wzniesionych pędach i wspaniałych, dużych baldachach kwiatów. Krwawniki mają niewiarygodne kolory i odcienie. Czerwone są bardzo popularne i naprawdę przeurocze.

Jeśli chodzi o ogrodowe gatunki kwitnące na rabatach wspaniałym, czerwonym kolorem, na uwagę zasługuje tawułka. Najbardziej znane są tawułki kwitnące na różowo lub purpurowo, jest jednak kilka czerwonych odmian, które ładnie prezentują się w ogrodzie. Rośliny mają spore wymagania wodne, więc często sadzi się je na brzegu oczka wodnego. Wśród czerwonych odmian wyróżniają się ‘Fanal’ o intensywnie czerwonym kolorze i łagodniejsza ‘Else Sluck’.

Azalie, piwonie, czyli krzewy kwitnące na czerwono

Dużo krzewów i półkrzewów to także byliny kwitnące na czerwono. Najpiękniejsze zdecydowanie są wspaniałe, intensywnie czerwone lub bordowe piwonie. Najładniejsze są te o pełnych kwiatach, które wyglądają jak urocze, pełne koloru miseczki. Najlepszym przykładem będzie ‘Eliza Lundy’ – piwonia o wyjątkowo głębokim, bordowym odcieniu czerwieni. Czerwone piwonie ‘Charm’ mają wspaniałe, anemonowe kwiaty. W tej grupie jest także bardzo wiele odmian pojedynczych, jak ‘America’, ‘Burma Ruby’, ‘Early Scout’, ‘Merry Mayshine’ oraz ‘Little Red Gem’.

W ogrodzie wspaniale prezentują się także czerwone odmiany azalii. Te wyjątkowe rośliny mogą być uprawiane jako doniczkowe, w dużych misach i pojemnikach wystawianych w ogrodzie. Można także zasadzić je w podłożu. Najczęściej sprzedaje się je po prostu jako azalie czerwone, bez podawania nazwy odmiany. Jest jednak kilka, które są lepiej znane. Jakie? ‘Feuerwerk’ o czerwonopomarańczowych kwiatach i intensywniejsza ‘Nabuco’.

Czerwone kwiaty do ogrodu – gdzie je sadzić?

Czerwień to najbardziej intensywny ze wszystkich kolorów. Przyciąga uwagę, nigdy nie pozostaje obojętna. Czerwień od wieków kojarzy się z erotyką, energią, a z drugiej strony może oznaczać ostrzeżenie. Czerwone szaty nosili władcy, by podkreślić swój status. A jednak czerwień jest bardzo lubiana. Może dlatego, że kojarzy się z sercem, życiem, miłością, z najsilniejszymi emocjami. A może po prostu dlatego, że czerwone kwiaty są przepiękne.

Wybijają się na tle zieleni, odcinają od innych roślin. Ładnie kontrastują z niewinną bielą czy niewyraźnymi kremami. Czerwień, we wszystkich swoich odcieniach, jest po prostu wyraźna. I warto wykorzystać to w ogrodzie.

Oczywiście czerwone kwiaty nie powinny dominować całej kompozycji. Ale warto na rabacie czy przy ogrodzeniu znaleźć trochę miejsca dla kwiatów w tym kolorze. Możesz mieć pewność, że dodadzą ogrodowi od razu energii, dynamiki, życia i blasku. Są jak czerwona szminka w makijażu kobiety – od razu sprawia, że całość wygląda bardziej elegancko i bardziej wyjątkowo.

Czerwone kwiaty można sadzić tam, gdzie chcesz skierować wzrok gości. Nie pozostaną niezauważone, więc warto nimi podkreślić takie elementy jak mała architektura ogrodowa, fontanna, niewielka altana czy zakątek z ukrytą w cieniu ławeczką. Obok warto posadzić kilka roślin w bardziej stonowanych kolorach. Czerwień nie będzie ich przytłaczać, wręcz przeciwnie, ładnie je wyeksponuje. A ty unikniesz stworzenia w ogrodzie intensywnej, płomiennej i drażniącej plamy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto