Drzewa karłowate
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna wygląda jak palma, ale z tą rodziną roślin nie ma nic wspólnego. Jest łatwa w uprawie i zachwyca urodą swoich liści. W warunkach domowych spotyka się zwykle kultywary dzikiego gatunku. Epitet gatunkowy ma związek z pachnącymi kwiatami, które w domowych warunkach rzadko się rozwijają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewa karłowate - pozostałe
-
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Eukaliptus Gunnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Eukaliptus Gunna, noszący epitet gatunkowy na cześć australijskiego botanika Ronalda Campbella Gunn'a, jest jednym z najbardziej wytrzymałych eukaliptusów. Może być uprawiany jako drzewo ozdobne również w naszej części świata. W rejonach chłodniejszych sadzi się go do pojemników, aby móc przenieść na zimę w ciepłe miejsce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Albicja jedwabistadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Albicja jedwabista jest niewielkim drzewem, którego urodę trudno jest przecenić - biało-różowe pędzelki kwiatów nadają jej egzotycznego uroku, a filigranowe liście tańczą przy najlżejszym powiewie wiatru. Nazwa rodzajowa upamiętnia Filippo degli Albizzi, florenckiego przyrodnika, który jako pierwszy przywiózł roślinę z Konstantynopola do Europy w połowie XVIII wieku. Epitet gatunkowy julibrissin oznacza w języku perskim „jedwabny kwiat” i nawiązuje do długich pręcików, przypominających jedwabne nici.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiąz górski 'Camperdownii'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz górski 'Camperdownii' jest niewielkim drzewem o malowniczej, parasolowatej koronie. Został znaleziony około roku 1835-1840 w lasach hrabiego Camperdown w Szkocji. Młode drzewo zostało przesadzone do ogrodów pałacowych, a zaszczepienie pędu na podkładce wiązu górskiego, dało początek znanej odmianie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiśnia osobliwa powstała jako naturalna hybryda wiśni pospolitej (Prunus cerasus) i wiśni karłowatej (Prunus fruticosa). Odmiana hodowlana o nazwie 'Umbraculifera' jest szczepiona zwykle na pniu czereśni ptasiej (Prunus avium). Niezwykłą cechą wiśni osobliwej 'Umbraculifera' jest wyjątkowo gęsta i regularna korona, która powstaje samoczynnie bez wysiłku ogrodnika. Wiosną korony wiśni zamieniają się w białe kwiatowe kule.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cyfomandra grubolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Cyfomandra grubolistna, nazywana tamarillo, jest niewielkim zimozielonym drzewem z rodziny psiankowatych. Jadalne owoce są podobne do spokrewnionego z tamarillo pomidorem, jednak mają inną konsystencję i smak. W naszych warunkach uprawa tej rośliny jest możliwa tylko w pojemnikach, które muszą zimować w ciepłym pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Oliwka europejskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Oliwka europejska jest zimozielonym drzewem, które dla cennych owoców zaczęto uprawiać już kilka tysięcy lat temu. Drzewo oliwne jest symbolem słonecznego Południa; uprawiane w doniczce wnosi na taras śródziemnomorski nastrój. Oliwka nie jest niestety odporna na mróz i w naszych warunkach trzeba jej zapewnić zimowanie w ciepłym pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Oryginalną odmianę śliwy o czerwonych liściach znalazł koło Teheranu i przywiózł do Francji pod koniec XIX wieku M. Pissard - zarządzający ogrodami szacha Persji. Niewielkie drzewo odznacza się ciemnopurpurowymi z metalicznym połyskiem liśćmi oraz wcześnie rozwijającymi się różowymi kwiatami. Duże, purpurowoczerwone owoce są jadalne i smaczne.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Kluzja różowa 'Princess'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Kluzja różowa jest oryginalną rośliną tropikalną, która rozpoczyna wzrost jako epifit, a z czasem wytwarza korzenie sięgające ziemi, usamodzielnia się i rośnie jako niewielkie drzewo. Jest często mylona z kluzją większą (Clusia major). Nazwa rodzajowa upamiętnia francusko-holenderskiego botanika Charlesa de l’Écluse (Carolus Clusius). W naszych warunkach kluzję można uprawiać tylko w pomieszczeniu. 'Princess' jest jedną z częściej spotykanych odmian kluzji różowej.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajny 'Globosum'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny 'Globosum', zwany klonem kulistym, jest jedną z wielu odmian hodowlanych tego gatunku, która powstała w 1873 roku w Belgii. Wyrasta na niewielkie drzewo o charakterystycznej kulistej koronie o średnicy do 6 metrów. Błyszczące, zielone liście klonu zmieniają swój kolor jesienią na żółty.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Kordylina australijskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kordylina australijska jest wiecznie zielonym drzewem, endemicznym gatunkiem Nowej Zelandii. W naszych warunkach może być uprawiana tylko w doniczkach. Wyglądem przypomina dracenę, z którą jest blisko spokrewniona. W okresie letnim wnosi egzotyczny akcent na balkony i tarasy.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia purpurowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia purpurowa uprawiana od wieków w Azji Wschodniej, trafiła do Europy pod koniec XVIII wieku i szybko zyskała trwającą do dzisiaj popularność. Ze skrzyżowania magnolii purpurowej z magnolią nagą powstała najpiękniejsza chyba magnolia pośrednia i jej liczne odmiany.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia wielkokwiatowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia wielkokwiatowa przyciąga uwagę okazałymi, białymi kwiatami pachnącymi cytryną i dużymi, błyszczącymi liśćmi. Jej kwiaty należą do największych rozwijanych przez drzewa. Nie zrzuca liści na zimę. Na pierwsze kwiaty trzeba jednak poczekać kilka lat po posadzeniu drzewka.
drzewo Trudność uprawy: trudna
-
Kalamondynadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Mieszaniec kwaśnej mandarynki (Citrus reticulata) z kumkwatem japońskim (Fortunella japonica), nazywany kalamondyną albo kwaśną pomarańczą, powstał w Chinach prawdopodobnie jako naturalna hybryda. To miniaturowe drzewko cytrusowe można uprawiać w mieszkaniu, gdzie przez cały rok cieszy oko subtelnymi kwiatami i pięknymi, pomarańczowymi owocami. Owoce są jadalne i chociaż niezbyt smaczne, możne jeść je razem ze słodką skórką.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sofora drobnolistnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Perełkowiec drobnolistny, nazywany też szupinem albo soforą drobnolistną, pochodzi z Nowej Zelandii i należy do rodziny bobowatych, znanej z symbiozy z bakteriami brodawkowymi. W swojej ojczyźnie dorasta do 8 m wysokości i szerokości, jednak w naszych warunkach może być uprawiany tylko w doniczkach. Ozdobę stanowią rozwijające się bujnie w kwietniu złote, motylkowate kwiaty oraz długie liście złożone z ustawionych parami małych owalnych listków.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Aralia tarczowa 'Fabian'drzewa drzewa liściaste w doniczce
'Fabian' jest odmianą hodowlaną Polyscias scutellaria, niewielkiego drzewa lub krzewu z tropikalnych wysp Pacyfiku. Ozdobę stanowią prawie okrągłe, lekko pofalowane, zielone liście oraz ciekawy pokrój ośliny, tworzącej samoczynnie pień. Jak każda egzotyczna roślina z dżungli, aralia 'Fabian' również wymaga dla siebie w mieszkaniu odpowiedniego miejsca.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Strączyniec cewiastydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Strączyniec cewiasty należy do znanej rodziny motylkowatych i w swojej ojczyźnie wyrasta na okazałe drzewo. W naszych warunkach może być uprawiany wyłącznie w doniczkach i pojemnikach, które na zimę można przenieść do ciepłego pomieszczenia. Późną wiosną rozwija długie girlandy pachnących, żółtych kwiatów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg ‘Paul’s Scarlet’ jest odmianą hodowlaną rodzimego głogu dwuszyjkowego. Główną jego ozdobę stanowią pełne, ciemnoczerwonoróżowe, szkarłatne kwiaty. Nazwa odmiany jest nieco zagadkowa: "scarlet" odnosi się do koloru kwiatów, natomiast tajemniczy Paul jest prawdopodobnie imieniem elfa, ponieważ według irlandzkich legend, wróżki i elfy kryją się często w tym głogu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pomarańcza chińskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Znana w Europie dopiero od XV wieku pomarańcza chińska, zwana słodką, jest uprawianą od wieków w Chinach hybrydą, która powstała ze skrzyżowania mandarynki (Citrus reticulata) z pompelą (Citrus maxima). Słodkie owoce pomarańczy zyskały ogromną popularność na całym świecie. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa tego egzotycznego drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Palma betelowapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Palma betelowa znana jest powszechnie głównie z powodu wykorzystywania jej nasion, zwanych orzechami arekowymi, do wyrobu tradycyjnej na Dalekim Wschodzie używki - betelu. W naszych warunkach ma zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa, bardzo atrakcyjna, chociaż nieco kapryśna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śliwa domowa 'Amers'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Śliwa 'Amers' jest średniowczesną odmianą wyhodowaną w Stanach Zjednoczonych. Zaczyna wcześnie owocować i daje regularnie obfite zbiory. Owoce są duże, lekko spłaszczone, fioletowoniebieskie ze smacznym, pomarańczowożółtym miąższem, który bardzo łatwo oddziela się od pestki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajny 'Crimson Sentry'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny 'Crimson Sentry' jest niewielkim drzewem o gęstej kolumnowej koronie i kolorowych liściach. Połyskujące, klapowane liście pozostają intensywnie ciemnoczerwone przez cały okres wegetacji, a jesienią przebarwiają się pięknie na kolor żółtopomarańczowy.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Świerk pospolity 'Pusch'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Około 50 lat temu wyhodowano w Niemczech z czarciej miotły na odmianie świerku pospolitego ‘Acrocona’ karłowatą i bardzo wolno rosnącą odmianę 'Pusch'. Ozdobę stanowią różowe, a potem czerwone szyszki, które każdego roku pojawiają się w dużych ilościach na końcach pędów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa kolumnowa 'Imperial'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Śliwa kolumnowa 'Imperial' jest odmianą o szczególnym pokroju; wszystkie rodzaje pędów są skierowane równolegle do góry tworząc wąską, zwartą, kolumnową koronę. Dzięki temu ta śliwa może być z powodzeniem uprawiana nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie albo tarasie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Grusza wierzbolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grusza wierzbolistna jest wolno rosnącym, niewielkim drzewem z Bliskiego Wschodu o liściach lancetowatych, podobnych do liści wierzby białej. W ogrodzie pełni rolę rośliny ozdobnej. Owoce są małe, twarde i nie nadają się do jedzenia - jedynie potwierdzają prawdziwość powiedzenia o "gruszkach na wierzbie".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grusza piaskowadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Pochodząca z Dalekiego Wschodu grusza piaskowa, nazywana też azjatycką, jest mało znanym w Polsce drzewem owocowym. Oprócz smacznych, kulistych owoców przypominających jabłka, z miąższem nieco ziarnistym (stąd nazwa "piaskowa"), ten gatunek gruszy odznacza się również dużą dekoracyjnością w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dracena obrzeżona 'Bicolor'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena obrzeżona 'Bicolor' jest odmianą doniczkową o smukłym pniu z pióropuszem bujnych liści wyrastających z kilku pędów. Bardzo dekoracyjne liście tej draceny są sztywne, ostro zakończone, zielone z charakterystyczną czerwoną albo ciemnoróżową obwódką.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Drzewa karłowate – najładniejsze odmiany niskopiennych drzewek ozdobnych
Drzewa karłowate sprawdzą się w wielu ogrodach. Ozdobne odmiany są niskie, dlatego powinny świetnie odnaleźć się w większości ogrodowych aranżacji. Karłowate drzewa mogą być owocowe, liściaste, iglaste, a także niskopienne. Które miniaturowe gatunki nadają się do polskich ogrodów? Jakie odmiany uznaje się za najładniejsze? Sprawdź małe drzewa do ogrodu i przekonaj się, czy warto udekorować nimi swój ogród.
Najładniejsze drzewa karłowate do ogrodu – czy o nich słyszałeś?
W jaki sposób dbać o drzewa karłowate w ogrodzie?
Niskie drzewa mają różne upodobania. To zupełnie normalne w przypadku roślin – niezależnie od tego, czy są małe, czy duże. Jedne wolą częste nawadnianie, inne rośnięcie w suchym podłożu. Część drzew potrzebuje systematycznego przycinania, a jeszcze inne nie wymagają takiego zabiegu pielęgnacyjnego. Mimo że potrzeby niskopiennych drzew zależą od konkretnego rodzaju, część wymagań się ze sobą pokrywa. Drzewa karłowate powinny mieć dużo miejsca do rozwijania się. Mimo niewielkich wymiarów większość z nich ma silnie rozwinięty system korzeniowy. Przed dokonaniem wyboru upewnij się, jakie maksymalne wymiary w twoim ogrodzie może osiągnąć wybrane drzewo. Zwróć uwagę jednak nie tylko na wysokość, ale również rozłożystość korony. Niskopienne odmiany drzew nie lubią przesadzania, ponieważ mogłoby to zaszkodzić systemowi korzeniowemu roślin. Wybieraj odmiany, które nie będą dotykać np. elewacji budynku, płotu lub ogrodzenia. Większość niskich drzew najlepiej czuje się w słońcu, jednak sporo roślin urośnie również w półcieniu. Wspólną cechą karłowatych roślin jest także… żyzna gleba. Zadbaj więc o przemieszanie ziemi z kompostem, zanim zdecydujesz się posadzić drzewo do ogrodu.
Chcesz mieć drzewa karłowate w ogrodzie? Najlepiej sadzić japońskie, liściaste lub zimozielone odmiany wczesną wiosną. Właśnie wtedy istnieje szansa, że się najlepiej przyjmą – wiosną temperatura w dzień i w nocy raczej nie spada poniżej zera. W pierwszym sezonie regularnie podlewaj niskie drzewa, aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwinąć. Po upłynięciu minimum dwóch lat pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza. W dużej części polegać będzie na korzystaniu z nawozu organicznego, a także przycinaniu niektórych karłowatych odmian. Dzięki temu drzewa będą mieć zawsze odpowiedni kształt, a także staną się znacznie młodsze. Niskie drzewa powinno się przycinać na początku wiosny, najlepiej za pomocą ostrego sekatora lub elektrycznych nożyc. Zawsze należy usuwać uschnięte i chore pędy. Do zabezpieczania ran po przycinaniu wykorzystać możesz specjalną maść ogrodniczą. Na bieżąco pozbywaj się przekwitniętych kwiatostanów.
Te drzewa karłowate warto hodować w ogrodzie!
Ozdobne drzewa karłowate idealnie pasują do niewielkich ogrodów. Wśród nich wyróżniają m.in. liściaste oraz iglaste odmiany. Jedne i drugie mogą błyskawicznie odmienić każdą kompozycję. Jeśli chodzi o liściaste, mimo niewielkich rozmiarów mogą rzucić nieco cienia w wybrane miejscach ogrodu. Warto sadzić drzewa w kępach, a także obsadzać nimi ogrodzenia. Doskonale wyglądają również jako solitery. Wśród nich z pewnością wyróżnia się klon palmowy o zwiewnych i powycinanych liściach. Drzewo rośnie do 2 m wysokości, więc na pewno zmieści się w małym ogrodzie. Wśród drzew iglastych wyróżnić można tuje, które przycinać można według własnych upodobań. Rośliny nie mają skomplikowanych wymagań pielęgnacyjnych, wobec tego nawet niedoświadczona w ogrodnictwie osoba powinna świetnie sobie z nimi poradzić. Niskie drzewa iglaste mogą rosnąć w pobliżu oczek wodnych. Sprawdzą się tam znacznie lepiej niż liściaste okazy, których liście drzew wlatują do wody, zanieczyszczając zbiornik. Ciemne iglaki najchętniej rosną w cieniu, ale jasnozielone wolą pełne słońce. Karłowate drzewa iglaste wykorzystać możesz nie tylko do pojedynczych nasadzeń, ale też np. na żywopłot.
Bardzo ciekawe są również ozdobne drzewa, które stanowić mogą efektowną dekorację każdego ogrodu. Jeśli na takim drzewie pojawią się kwiaty lub owoce, staną się dodatkową zaletą rośliny. Jednymi z najbardziej polecanych ozdobnych odmian drzew karłowatych są judaszowce kanadyjskie. Rosną do ok. 3 m wysokości, kwitnąc wiosną. Mają nieduże, różowe kwiatki. Na uwagę zasługuje również tulipanowiec, który jest niskim drzewem z pomarańczowo-żółtymi kwiatami oraz ciemnozielonymi liśćmi. Liście te z wyglądu przypominają tulipany, skąd wzięła się nazwa drzewa. Mówiąc o karłowatych odmianach, nie można zapomnieć o drzewkach szczepionych na pniu. Dzięki nim z np. ozdobnego krzewu wyhodować możesz niską odmianę. Wówczas samodzielnie skontrolować możesz zarówno kształt, jak i wysokość rośliny drzewa – takiego o wysokości 100 cm lub znacznie niższego. Drzewa karłowate pasują do ogrodów bez miejsca na wysokie okazy roślin. Świetnie sprawdzi się także brzoza biała, nazywana brodawkowatą. Roślina dzieli się na kilka ciekawych odmian, z których utworzyć można rozmaite kompozycje roślinne w małym ogrodzie.
Zalety karłowatych drzewek owocowych – dlaczego warto sadzić je w ogrodzie?
Jeśli chcesz mieć owocowe drzewka w małym ogrodzie, zdecyduj się ich na karłowatą wersję. Małe drzewka owocowe mają dużo zalet. Oto kilka najważniejszych:
- Dzięki nim łatwiej i szybciej wykonasz zabieg pielęgnacyjne, takie jak przycinanie lub ochrona przed szkodnikami i chorobami. Karłowe drzewa można uprawiać w większej ilości, niezależnie od odmiany. To duża zaleta niskich roślin. W przypadku wysokopiennych odmian nie jest to już takie oczywiste.
- Z karłowatych drzew można szybko uzyskać owoce – w drugim, maksymalnie w trzecim roku po posadzeniu do ogrodu.
- Owocowe drzewa karłowate zajmują niewiele miejsca. Szczepione na podkładce lub pniu osiągają ok. 2-3 m wysokości. Umożliwia to łatwą aranżację roślin na niewielkim terenie.
- Karłowate odmiany korzystają ze światła słonecznego, ponieważ słońce nie ma problemu z dotarciem do zakamarków korony. Sprawia to, że owoce są ładniejsze, większe i bardziej kolorowe. Drzewo jest niewielkie, zatem zbiór owoców jest prostszy niż w przypadku wysokopiennych odmian.
Jakie drzewa karłowate wybrać do małego ogrodu? Sprawdzamy!
Ozdobne drzewa karłowate – zwróć uwagę na te kwitnące odmiany
Kwitnące i ozdobne drzewa karłowate są jednymi z najciekawszych do ogrodu. Pokrywają się na wiosnę setkami kwiatów, a także bardzo pięknie pachną. Przyciąga to nie tylko domowników, ale i pożyteczne zapylacze (np. motyle). Na uwagę zasługuje magnolia – słynne japońskie drzewo, które rośnie do ok. 2,5 m wysokości. Można jednak uprawiać magnolię również jako krzew. Roślina charakteryzuje się dużymi, różowymi kwiatami. Drzewo kwitnie od marca do czerwca, wypuszczając kolorowe kwiaty. Chcesz, aby magnolia przez pozostałą część roku wyglądała równie pięknie? Posadź wokół byliny lub niskie krzewy!
Wśród ozdobnych roślin wyróżnia się również lilak pospolity. W Polsce jest to dość dobrze znany krzew, który większość ogrodników najchętniej hoduje jako drzewo. Często o lilakach mówimy „bzy”. Drzewo wyróżnia się białymi, fioletowymi albo purpurowymi kwiatami. Lilak zakwita w kwietniu i można podziwiać go aż do czerwca. Roślina przepięknie pachnie, przyciągając trzmiele, motyle i pszczoły. Drzewo jest odporne na mróz oraz suszę. To doskonała roślina do uprawy przez kogoś, kto jest amatorem ogrodnictwa. Lilak nie ma bowiem zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych.
Drzewa karłowate liściaste, które nie sprawiają kłopotów pielęgnacyjnych
Wśród drzew karłowatych uwagę zwracają odmiany liściaste. Jednym z nich jest cis pospolity, czyli wiecznie zielone drzewo. Roślina jest tak niska, że wielu ogrodników decyduje się prowadzić ją jako krzew. Rośnie powoli, ponieważ tylko do 4 cm rocznie. Cis wyróżnia się czerwonymi owocami – są piękne, ale silnie trujące. Na uwagę zasługuje także wierzba japońska, która w wersji szczepionej na pniu dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Z tego względu wierzbę japońską również można uprawiać jako krzew. Najbardziej charakterystyczne są lancetowate, kolorowe liście drzewa. Warto zestawiać wierzbę z kwitnącymi kwiatami w ogrodzie. Drzewo jest bardzo proste w uprawie, jednak nie wolno zapominać o systematycznym nawadnianiu oraz nawożeniu drzewa.
Do karłowatych odmian liściastych drzew zalicza się także klon kolumnowy. To wolno rosnące, niskie drzewo z wiśniowymi liśćmi. Wspaniale prezentuje się w nasadzeniach wzdłuż ogrodzenia. Drzewo najlepiej czuje się zarówno w piaszczystej, jak i w żyznej ziemi. Oznacza to, że może urosnąć w każdym podłożu. Trzeba jednak zaznaczyć, że klon kolumnowy najlepiej wybarwi się na słonecznym stanowisku. Zwróć też uwagę na jarząb pospolity. W Polsce spotkać można drzewo nie tylko w ogrodzie, ale również w miejskich nasadzeniach (np. w parku). Pokrój drzewa jest regularny. Największą uwagę przykuwają podłużne i zielone liście. Roślina wyróżnia się również pięknymi, czerwonymi jagodami. Dzięki nim można niesamowicie udekorować ogród zimą. Chcesz mieć niskie, zimozielone drzewo w ogrodzie? Jarząb pospolity może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Karłowate drzewa iglaste – dzięki nim ogród będzie wyglądać pięknie!
Drzewa iglaste doskonale nadają się do niewielkich ogrodów. Z karłowatymi odmianami iglastych drzew powinni poradzić sobie nawet amatorzy ogrodnictwa. Iglaki są proste w uprawie. Potrafią przez cały rok ozdabiać ogród, zwłaszcza zimozielone odmiany. Doskonale prezentują się jako tło dla kolorowych roślin. Jednym z najbardziej popularnych drzew iglastych jest świerk kłujący. To roślina zimozielona, więc o każdej porze roku będzie mogła ozdobić ogród. Drzewo wyróżnia się gęstym pokrojem w kształcie piramidy, a także niebiesko-zielonymi igłami z dodatkiem srebra. Świerki są odporne na mróz. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Uwagę przykuwa również modrzew japoński – zwłaszcza jego luźna i szeroka korona. Modrzew ma ciekawe, jajowate szyszki, które rosną na roślinie nawet przez kilka lat. Drzewo jest proste w uprawie – dobrze znosi przycinanie i zanieczyszczenia miejskie. Modrzew japoński może stać się doskonałym tłem dla kolorowych roślin.
Kolejną ciekawą rośliną z igłami jest cyprysik groszkowy. To niski, ale długowieczny iglak, który rośnie maksymalnie do 2 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza niewielkim szyszkom, które rosną na drzewie i są wielkości ziaren groszku. Cyprysik to doskonała roślina do małego ogrodu. Może sprawdzić się jako szpaler lub żywopłot. Pozwala całkiem zmienić aranżację ogrodu. Co ciekawe, urośnie w niemal każdych warunkach! Jeśli posadzisz cyprysik groszkowy w piaszczystej ziemi, która dodatkowo będzie sucha, nie sprawi to większego problemu iglastym drzewom. Iglakami można zatem udekorować każdy ogród bez uprzedniego przygotowywania podłoża. Jesteś amatorem ogrodnictwa? Postaw więc na karłowate odmiany drzew – nie tylko iglaste, ale również liściaste lub ozdobne.