Drzewa karłowate

Ilustracja drzewa karłowate

W naszym kraju wyróżnić można wiele karłowatych odmian drzew. Na szczególną uwagę zasługują liściaste oraz iglaste gatunki, ale też niektóre drzewa ozdobne. Wiele gatunków uprawianych w Polsce pochodzi z różnych krańców świata. Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewo, upewnij się, że poradzisz sobie z jego uprawą oraz pielęgnacją. Niektóre odmiany karłowate mają bowiem dość wysokie wymagania. Całe szczęście takich drzew jest niewiele, więc karłowate rośliny sprawdzą się w większości ogrodów – nawet należących do amatorów.

Filtry0

Drzewa karłowate

Drzewa karłowate - pozostałe

Drzewa karłowate – najładniejsze odmiany niskopiennych drzewek ozdobnych

Drzewa karłowate sprawdzą się w wielu ogrodach. Ozdobne odmiany są niskie, dlatego powinny świetnie odnaleźć się w większości ogrodowych aranżacji. Karłowate drzewa mogą być owocowe, liściaste, iglaste, a także niskopienne. Które miniaturowe gatunki nadają się do polskich ogrodów? Jakie odmiany uznaje się za najładniejsze? Sprawdź małe drzewa do ogrodu i przekonaj się, czy warto udekorować nimi swój ogród.

Najładniejsze drzewa karłowate do ogrodu – czy o nich słyszałeś?

W jaki sposób dbać o drzewa karłowate w ogrodzie?

Niskie drzewa mają różne upodobania. To zupełnie normalne w przypadku roślin – niezależnie od tego, czy są małe, czy duże. Jedne wolą częste nawadnianie, inne rośnięcie w suchym podłożu. Część drzew potrzebuje systematycznego przycinania, a jeszcze inne nie wymagają takiego zabiegu pielęgnacyjnego. Mimo że potrzeby niskopiennych drzew zależą od konkretnego rodzaju, część wymagań się ze sobą pokrywa. Drzewa karłowate powinny mieć dużo miejsca do rozwijania się. Mimo niewielkich wymiarów większość z nich ma silnie rozwinięty system korzeniowy. Przed dokonaniem wyboru upewnij się, jakie maksymalne wymiary w twoim ogrodzie może osiągnąć wybrane drzewo. Zwróć uwagę jednak nie tylko na wysokość, ale również rozłożystość korony. Niskopienne odmiany drzew nie lubią przesadzania, ponieważ mogłoby to zaszkodzić systemowi korzeniowemu roślin. Wybieraj odmiany, które nie będą dotykać np. elewacji budynku, płotu lub ogrodzenia. Większość niskich drzew najlepiej czuje się w słońcu, jednak sporo roślin urośnie również w półcieniu. Wspólną cechą karłowatych roślin jest także… żyzna gleba. Zadbaj więc o przemieszanie ziemi z kompostem, zanim zdecydujesz się posadzić drzewo do ogrodu.

Chcesz mieć drzewa karłowate w ogrodzie? Najlepiej sadzić japońskie, liściaste lub zimozielone odmiany wczesną wiosną. Właśnie wtedy istnieje szansa, że się najlepiej przyjmą – wiosną temperatura w dzień i w nocy raczej nie spada poniżej zera. W pierwszym sezonie regularnie podlewaj niskie drzewa, aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwinąć. Po upłynięciu minimum dwóch lat pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza. W dużej części polegać będzie na korzystaniu z nawozu organicznego, a także przycinaniu niektórych karłowatych odmian. Dzięki temu drzewa będą mieć zawsze odpowiedni kształt, a także staną się znacznie młodsze. Niskie drzewa powinno się przycinać na początku wiosny, najlepiej za pomocą ostrego sekatora lub elektrycznych nożyc. Zawsze należy usuwać uschnięte i chore pędy. Do zabezpieczania ran po przycinaniu wykorzystać możesz specjalną maść ogrodniczą. Na bieżąco pozbywaj się przekwitniętych kwiatostanów.

Te drzewa karłowate warto hodować w ogrodzie!

Ozdobne drzewa karłowate idealnie pasują do niewielkich ogrodów. Wśród nich wyróżniają m.in. liściaste oraz iglaste odmiany. Jedne i drugie mogą błyskawicznie odmienić każdą kompozycję. Jeśli chodzi o liściaste, mimo niewielkich rozmiarów mogą rzucić nieco cienia w wybrane miejscach ogrodu. Warto sadzić drzewa w kępach, a także obsadzać nimi ogrodzenia. Doskonale wyglądają również jako solitery. Wśród nich z pewnością wyróżnia się klon palmowy o zwiewnych i powycinanych liściach. Drzewo rośnie do 2 m wysokości, więc na pewno zmieści się w małym ogrodzie. Wśród drzew iglastych wyróżnić można tuje, które przycinać można według własnych upodobań. Rośliny nie mają skomplikowanych wymagań pielęgnacyjnych, wobec tego nawet niedoświadczona w ogrodnictwie osoba powinna świetnie sobie z nimi poradzić. Niskie drzewa iglaste mogą rosnąć w pobliżu oczek wodnych. Sprawdzą się tam znacznie lepiej niż liściaste okazy, których liście drzew wlatują do wody, zanieczyszczając zbiornik. Ciemne iglaki najchętniej rosną w cieniu, ale jasnozielone wolą pełne słońce. Karłowate drzewa iglaste wykorzystać możesz nie tylko do pojedynczych nasadzeń, ale też np. na żywopłot.

Bardzo ciekawe są również ozdobne drzewa, które stanowić mogą efektowną dekorację każdego ogrodu. Jeśli na takim drzewie pojawią się kwiaty lub owoce, staną się dodatkową zaletą rośliny. Jednymi z najbardziej polecanych ozdobnych odmian drzew karłowatych są judaszowce kanadyjskie. Rosną do ok. 3 m wysokości, kwitnąc wiosną. Mają nieduże, różowe kwiatki. Na uwagę zasługuje również tulipanowiec, który jest niskim drzewem z pomarańczowo-żółtymi kwiatami oraz ciemnozielonymi liśćmi. Liście te z wyglądu przypominają tulipany, skąd wzięła się nazwa drzewa. Mówiąc o karłowatych odmianach, nie można zapomnieć o drzewkach szczepionych na pniu. Dzięki nim z np. ozdobnego krzewu wyhodować możesz niską odmianę. Wówczas samodzielnie skontrolować możesz zarówno kształt, jak i wysokość rośliny drzewa – takiego o wysokości 100 cm lub znacznie niższego. Drzewa karłowate pasują do ogrodów bez miejsca na wysokie okazy roślin. Świetnie sprawdzi się także brzoza biała, nazywana brodawkowatą. Roślina dzieli się na kilka ciekawych odmian, z których utworzyć można rozmaite kompozycje roślinne w małym ogrodzie.

Zalety karłowatych drzewek owocowych – dlaczego warto sadzić je w ogrodzie?

Jeśli chcesz mieć owocowe drzewka w małym ogrodzie, zdecyduj się ich na karłowatą wersję. Małe drzewka owocowe mają dużo zalet. Oto kilka najważniejszych:

  1. Dzięki nim łatwiej i szybciej wykonasz zabieg pielęgnacyjne, takie jak przycinanie lub ochrona przed szkodnikami i chorobami. Karłowe drzewa można uprawiać w większej ilości, niezależnie od odmiany. To duża zaleta niskich roślin. W przypadku wysokopiennych odmian nie jest to już takie oczywiste.
  2. Z karłowatych drzew można szybko uzyskać owoce – w drugim, maksymalnie w trzecim roku po posadzeniu do ogrodu.
  3. Owocowe drzewa karłowate zajmują niewiele miejsca. Szczepione na podkładce lub pniu osiągają ok. 2-3 m wysokości. Umożliwia to łatwą aranżację roślin na niewielkim terenie.
  4. Karłowate odmiany korzystają ze światła słonecznego, ponieważ słońce nie ma problemu z dotarciem do zakamarków korony. Sprawia to, że owoce są ładniejsze, większe i bardziej kolorowe. Drzewo jest niewielkie, zatem zbiór owoców jest prostszy niż w przypadku wysokopiennych odmian.

Jakie drzewa karłowate wybrać do małego ogrodu? Sprawdzamy!

Ozdobne drzewa karłowate – zwróć uwagę na te kwitnące odmiany

Kwitnące i ozdobne drzewa karłowate są jednymi z najciekawszych do ogrodu. Pokrywają się na wiosnę setkami kwiatów, a także bardzo pięknie pachną. Przyciąga to nie tylko domowników, ale i pożyteczne zapylacze (np. motyle). Na uwagę zasługuje magnolia – słynne japońskie drzewo, które rośnie do ok. 2,5 m wysokości. Można jednak uprawiać magnolię również jako krzew. Roślina charakteryzuje się dużymi, różowymi kwiatami. Drzewo kwitnie od marca do czerwca, wypuszczając kolorowe kwiaty. Chcesz, aby magnolia przez pozostałą część roku wyglądała równie pięknie? Posadź wokół byliny lub niskie krzewy!

Wśród ozdobnych roślin wyróżnia się również lilak pospolity. W Polsce jest to dość dobrze znany krzew, który większość ogrodników najchętniej hoduje jako drzewo. Często o lilakach mówimy „bzy”. Drzewo wyróżnia się białymi, fioletowymi albo purpurowymi kwiatami. Lilak zakwita w kwietniu i można podziwiać go aż do czerwca. Roślina przepięknie pachnie, przyciągając trzmiele, motyle i pszczoły. Drzewo jest odporne na mróz oraz suszę. To doskonała roślina do uprawy przez kogoś, kto jest amatorem ogrodnictwa. Lilak nie ma bowiem zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych.

Drzewa karłowate liściaste, które nie sprawiają kłopotów pielęgnacyjnych

Wśród drzew karłowatych uwagę zwracają odmiany liściaste. Jednym z nich jest cis pospolity, czyli wiecznie zielone drzewo. Roślina jest tak niska, że wielu ogrodników decyduje się prowadzić ją jako krzew. Rośnie powoli, ponieważ tylko do 4 cm rocznie. Cis wyróżnia się czerwonymi owocami – są piękne, ale silnie trujące. Na uwagę zasługuje także wierzba japońska, która w wersji szczepionej na pniu dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Z tego względu wierzbę japońską również można uprawiać jako krzew. Najbardziej charakterystyczne są lancetowate, kolorowe liście drzewa. Warto zestawiać wierzbę z kwitnącymi kwiatami w ogrodzie. Drzewo jest bardzo proste w uprawie, jednak  nie wolno zapominać o systematycznym nawadnianiu oraz nawożeniu drzewa.

Do karłowatych odmian liściastych drzew zalicza się także klon kolumnowy. To wolno rosnące, niskie drzewo z wiśniowymi liśćmi. Wspaniale prezentuje się w nasadzeniach wzdłuż ogrodzenia. Drzewo najlepiej czuje się zarówno w piaszczystej, jak i w żyznej ziemi. Oznacza to, że może urosnąć w każdym podłożu. Trzeba jednak zaznaczyć, że klon kolumnowy najlepiej wybarwi się na słonecznym stanowisku. Zwróć też uwagę na jarząb pospolity. W Polsce spotkać można drzewo nie tylko w ogrodzie, ale również w miejskich nasadzeniach (np. w parku). Pokrój drzewa jest regularny. Największą uwagę przykuwają podłużne i zielone liście. Roślina wyróżnia się również pięknymi, czerwonymi jagodami. Dzięki nim można niesamowicie udekorować ogród zimą. Chcesz mieć niskie, zimozielone drzewo w ogrodzie? Jarząb pospolity może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Karłowate drzewa iglaste – dzięki nim ogród będzie wyglądać pięknie!

Drzewa iglaste doskonale nadają się do niewielkich ogrodów. Z karłowatymi odmianami iglastych drzew powinni poradzić sobie nawet amatorzy ogrodnictwa. Iglaki są proste w uprawie. Potrafią przez cały rok ozdabiać ogród, zwłaszcza zimozielone odmiany. Doskonale prezentują się jako tło dla kolorowych roślin. Jednym z najbardziej popularnych drzew iglastych jest świerk kłujący. To roślina zimozielona, więc o każdej porze roku będzie mogła ozdobić ogród. Drzewo wyróżnia się gęstym pokrojem w kształcie piramidy, a także niebiesko-zielonymi igłami z dodatkiem srebra. Świerki są odporne na mróz. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Uwagę przykuwa również modrzew japoński – zwłaszcza jego luźna i szeroka korona. Modrzew ma ciekawe, jajowate szyszki, które rosną na roślinie nawet przez kilka lat. Drzewo jest proste w uprawie – dobrze znosi przycinanie i zanieczyszczenia miejskie. Modrzew japoński może stać się doskonałym tłem dla kolorowych roślin.

Kolejną ciekawą rośliną z igłami jest cyprysik groszkowy. To niski, ale długowieczny iglak, który rośnie maksymalnie do 2 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza niewielkim szyszkom, które rosną na drzewie i są wielkości ziaren groszku. Cyprysik to doskonała roślina do małego ogrodu. Może sprawdzić się jako szpaler lub żywopłot. Pozwala całkiem zmienić aranżację ogrodu. Co ciekawe, urośnie w niemal każdych warunkach! Jeśli posadzisz cyprysik groszkowy w piaszczystej ziemi, która dodatkowo będzie sucha, nie sprawi to większego problemu iglastym drzewom. Iglakami można zatem udekorować każdy ogród bez uprzedniego przygotowywania podłoża. Jesteś amatorem ogrodnictwa? Postaw więc na karłowate odmiany drzew – nie tylko iglaste, ale również liściaste lub ozdobne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto