Drzewa kolumnowe

Ilustracja drzewa kolumnowe

Drzewa kolumnowe wyróżniają się wąską koroną rosnącą. Zwykle nie przekracza 80 cm, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Masz niewiele miejsca w ogrodzie, jednak zależy ci na drzewkach owocowych? Warto zastanowić się nad kolumnowymi. Na niewielkiej przestrzeni posadzić można bowiem kilka gatunków i odmian drzew tego typu. Kolumnowe rodzaje wytwarzają krótkopędy lub długopędy owocujące, które dość obficie obradzają w sezonie. Może być to znakomite rozwiązanie dla miłośników drzew owocowych, którzy nie mają dużego sadu.

Filtry0

Drzewa kolumnowe

Drzewa kolumnowe - pozostałe

Drzewa kolumnowe – jakie sadzonki wybrać do ogrodu? Najładniejsze odmiany

Drzewa kolumnowe to świetna propozycja do ogrodu, który nie jest zbyt duży. Można również posadzić je na tarasie lub balkonie. Rośliny mają wąski pokrój kolumnowy, dlatego sadzonki można rozmieścić w rozstawie nawet 1 m. Jakie odmiany wybrać, aby hodować drzewka w ogrodzie? Które kolumnowe drzewka owocowe nadają się do niewielkiego ogródka? Jakie są najładniejsze gatunki ozdobne, które można hodować w donicy? Zobacz, jakie drzewa kolumnowe warto kupić!

Ciekawe drzewa kolumnowe do ogrodu – odmiany, które warto znać

Pielęgnacja drzew kolumnowych, krok po kroku

Drzewa kolumnowe to przepiękne i bardzo ciekawe rośliny do ogrodu. Drzewa o kolumnowym pokroju potrafią wytwarzać silny przewodnik, a także liczne krótkopędy. Właśnie one wyrastają z przewodnika pod kątem zbliżonym do prostego. W obwodzie drzewka kolumnowe zwykle mają ok. 80 cm, choć zdarzają się małe wyjątki od tej reguły. Wysokość kolumnowych roślin waha się z kolei między 2 a 3 m. Dzięki temu możliwe jest sadzenie drzew co ok. 1 m, umożliwiając dość gęste nasadzenie. Sprawia to również, że sadzonki uprawiać można zarówno w małym ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie. W naszym kraju drzewka owocowe kolumnowe nie są jeszcze aż tak popularne. W ogrodzie pojawiają się stosunkowo rzadko, jednak coraz częściej można kupić sadzonki drzewek. Szkoda, że w dalszym ciągu ludzie traktują drzewa jako ciekawostkę. Tymczasem rośliny te na świecie uprawiane są przynajmniej od ok. 10 lat.

Dzięki wąskiej formie drzewa kolumnowe są idealne do niewielkich przestrzeni ogrodowych. Jeśli nie masz wiele miejsca na rozłożyste korony drzew, kolumnowe mogą okazać się wspaniałą alternatywą. Co ciekawe, nie każde musisz uprawiać bezpośrednio w glebie. Możesz bowiem posadzić wybrany okaz w donicy, a następnie uprawiać np. na tarasie przed domem lub balkonie. Kolumnowy pokrój pozwala na bliskie nasadzenie roślin, co umożliwia stworzenie mini sadu z różnymi gatunkami drzew. Najciekawsze są owocowe i ozdobne, spośród których wybrać można wiele ciekawych odmian. Co warto wiedzieć o pielęgnacji drzew kolumnowych? Oto kilka przydatnych informacji:

  • Wszystkie owocowe drzewa kolumnowe są samopylne. Ich tempo wzrostu określane jest z kolei jako umiarkowane. Gdy posadzisz obok siebie kilka drzew np. jabłoni, będą naprawdę obficie owocować.
  • Bardzo ważne jest przerzedzanie zawiązków kwiatowych. Należy o tym pamiętać, gdyż zbyt wiele owoców na pędach może je połamać. Przez to drzewo może nie dostarczyć owocom wszelakich niezbędnych składników odżywczych.
  • Należy zawsze pamiętać o tym, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki glebowe. Ziemia dla drzew kolumnowych powinna być przepuszczalna, żyzna oraz o umiarkowanej wilgotności. Jeśli chodzi o pH, powinno być zbliżone przynajmniej do obojętnego.
  • Kolumnowa forma drzewa sprawia, że światło pada na nie równo z każdej strony. Właśnie to powoduje, że owoce na drzewie mogą równomiernie dojrzewać. Smak owoców staje się z kolei mocno wyrównany. Warto o tym pamiętać, szukając roślinom idealnego miejsca do wzrostu.

Jak już wiesz, drzewa kolumnowe wytwarzają jeden przewodnik, który uchodzi za główny. Wyrastają z niego liczne krótkopędy. Należy jednak pamiętać, że rośliny są przez to osłabione. Nie są więc mrozoodporne – tak samo, jak odmiany karłowe. Nie sztuką jest zatem wybrać najładniejsze drzewa, ale później osłaniać je przez okres zimowy. To ważne, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu drzew. Proces ułatwia pokrój roślin. Przycinając drzewa, możesz spokojnie poprzestać na cięciu odmładzającym i pielęgnacyjnym – więcej nie trzeba. Dzięki profesjonalnemu cięciu pozbyć się można zarówno przemarzniętych, jak i starych pędów. Co ważne, nie zmieni to pokroju kolumnowego drzewa. Jeśli chodzi o sadzonki, dzielą się na sadzonki w pojemniku i z gołym korzeniem. Drugie są trochę tańsze i można je sadzić wiosną lub jesienią. Drzewka kolumnowe sadzi się z kolei od marca do listopada. W zależności od pogody termin nasadzeń może jednak ulec zmianie.

Najciekawsze odmiany drzew kolumnowych – które wybrać?

Wśród polecanych odmian drzew kolumnowych najczęściej wymienia się owocowe. To głównie grusze, śliwy, czereśnie i jabłonie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się jabłonie, które znakomicie prezentują się nawet w niewielkich sadach. Dodatkowo nigdy nie wytwarzają długopędów i nie potrzebują przycinania. W Polsce nie jest wymagane, jednak już w cieplejszych krajach przycinanie zachowawcze mogłoby być dla jabłoni wymagane. Wzrost tam jest bowiem bardziej intensywny. Jeśli chodzi o kolumnowe drzewa w Polsce, rosną raczej powoli.

Przycinanie roślin nie będzie powodowało nadmiernego rozrostu drzew kolumnowych. To duży plus, ponieważ zmieszczą się wówczas bez problemu na tarasie czy w niewielkim ogrodzie. Dość wcześnie rozpoczynają owocowanie – najczęściej w drugim roku od zapoczątkowania uprawy. Jeśli chcesz, aby drzewka obficiej owocowały, najlepiej posadź blisko siebie kilka odmian jednego gatunku. Wówczas rośliny będą zapylać się samodzielnie. Najciekawsze odmiany jabłoni kolumnowych to Polka, Flamenco i Bolero. Ostatnia odmiana jest jedną z najpyszniejszych – owoce tej jabłoni nadają się do bezpośredniego spożycia. Równie smaczna jest odmiana Waltz. Na jakie jeszcze drzewka kolumnowe warto zwrócić uwagę? Oto ciekawe propozycje owocowych drzewek:

  • Czereśnie – kolumnowe odmiany czereśni są samopylne. Dlatego wystarczy posadzić je blisko siebie, aby w ogrodzie pojawiło się ich naprawdę dużo. Jednymi z najciekawszych odmian są: Victoria, Silva i Queen Mary. Czereśnie kolumnowe pięknie prezentują się wiosną, czyli w okresie kwitnienia.
  • Grusze – w zależności od odmiany mogą być zielone albo żółte. Jednymi z najbardziej popularnych są grusze Saphira i Decora. Osiągają dojrzałość zwykle pod koniec września.
  • Śliwy – jedną z najpowszechniejszych odmian śliwy kolumnowej jest Imperial. To śliwa odporna na różnego rodzaju choroby, która obficie owocuje. Równie często polecaną śliwą kolumnową jest Fruca. Drzewo obradza w granatowe, pyszne owoce, których miąższ z łatwością oddzielić można od pestki.

Najciekawsze drzewa kolumnowe do ogrodu – które warto pielęgnować?

Uprawa drzew kolumnowych – wszystko, czego nie wiedziałeś!

Drzewa kolumnowe kupić można nie tylko w formie sadzonek, ale i jako okazy rosnące w doniczkach, czyli wykopane z gruntu. Te drugie mogą być nieco droższe od sadzonek, ale za to dostępne od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Przewagą sadzonek jest z kolei niższa cena i możliwość sadzenia na zasadach podobnych do klasycznych drzew owocowych. Wymagania uprawowe drzew kolumnowych są niemal identyczne z tradycyjnymi drzewami owocowymi. Znaczącą różnicą jest jednak możliwość sadzenia drzew kolumnowych w rozstawie ok. 1 m. Jeśli zamierzasz hodować rośliny w donicach, będą mieć ograniczoną przestrzeń do rozwoju. Oznacza to, że narażone będą na przesuszanie oraz niedobór składników odżywczych. Właśnie dlatego kluczową kwestią jest systematyczne nawadnianie roślin, a w sezonie obfite nawożenie. O czym jeszcze pamiętać, uprawiając drzewa kolumnowe?

  1. Jeśli uprawiasz rośliny w donicy, uważaj! W donicy ograniczona jest ilość ziemi, w związku z czym drzewa kolumnowe mogą mieć problem z niedoborami. Będą też narażone na przesuszenie. Właśnie dlatego koniecznością może okazać się częste podlewanie i nawożenie.
  2. Przesadzasz drzewko kolumnowe do większej donicy? Zadbaj o to, aby na dno wysypana została kilkucentymetrowa warstwa drenażu np. z kamyczków, żwiru lub keramzytu. Powinna też pojawić się w niej próchnicza, żyzna i świeża ziemia.
  3. Drzewka kolumnowe, podobnie jak karłowe, nie są mrozoodporne. Na szczęście mają zwarty pokrój, więc łatwiej okryć je na zimę (np. agrowłókniną). Doskonały efekt przyniesie okrycie rośliny np. chochołem ze słomy.
  4. Drzewka kolumnowe warto zabezpieczyć nie tylko przed zimą, ale i przed wiosennymi przymrozkami. Właśnie one bywają bowiem najczęstszym powodem uszkodzeń drzew. Jeśli zapowiadają przymrozki, schowaj rośliny w donicach do mieszkania. Możesz również owinąć je agrowłókniną.
  5. Kolumnowe drzewka nie wymagają cięcia. Możesz oczywiście zrobić to korygująco i pielęgnacyjnie, jednak nie jest to koniecznością. Możesz również usuwać przemarznięte pędy, ponieważ nie będzie to doprowadzać do nadmiernego rozrastania się roślin.
  6. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odginanie pędów wyrastających z przewodnika. Możesz wykorzystać do tego zwykłe klamerki, np. do rozwieszania prania.
  7. Niezwykle istotne jest także przerzedzanie zawiązków owoców. Właśnie dzięki temu zabiegowi drzewa kolumnowe są w stanie obficie i pięknie zakwitnąć. Przerzedzanie zawiązków sprawi, że owoce drzew kolumnowych będą większe, bardziej soczyste i smaczniejsze.

Pamiętaj, że…

Drzewa kolumnowe owocowe zwane są przez niektórych miejskimi drzewami z owocami. Wiele osób mówi o nich w taki sposób, ponieważ drzewa mają duże powodzenie wśród użytkowników zieleni miejskiej czy osiedlowej. Często znaleźć można je również w ogrodach społecznych albo patiach zaprojektowanych przez deweloperów zamkniętych osiedli mieszkaniowych. W dzisiejszych czasach w wielkich miastach zostaje coraz mniej miejsca dla zieleni. Dzięki drzewom kolumnowym można ożywić przestrzeń, zwłaszcza ubogą w roślinność.

Drzewka owocowe to także idealne rozwiązanie dla osób z niewielkimi ogrodami. Albo dla takich, które wcale nie mają ogródka. Kolumnowe okazy sprawdzą się bowiem na balkonie i tarasie, szczególnie w uprawie doniczkowej. Stworzysz z nich nie tylko piękną i naturalną ozdobę, ale również żywopłot i ciekawą osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto