Drzewa miododajne
-
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia piłkowanadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewa miododajne - pozostałe
-
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Robinia akacjowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Robinia akacjowa jest drzewem sprowadzonym z Ameryki Północnej już cztery wieki temu. Nazwa rodzajowa upamiętnia ogrodnika królów francuskich Jeana Robin'a, a epitet gatunkowy wskazuje na mylące podobieństwo do odrębnego rodzaju akacji. Dobrze rośnie w warunkach miejskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Surmia bignoniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Surmia bignoniowa jest szybko rosnącym, rozłożystym drzewem, wprowadzającym do ogrodu nieco egzotyki. Ozdobę drzewa stanowią duże liście, oryginalne kwiaty oraz długie, przypominające strąki owoce. Botaniczna nazwa Catalpa ma indiańskie pochodzenie, z ojczystych stron drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Lipa szerokolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pachnące intensywnie i przyjemnie kwiaty lipy szerokolistnej sygnalizują pełnię lata. Lecznicze działanie kwiatostanów lipy jest znane od bardzo dawna. Lipa szerokolistna należy do naszych najpiękniejszych drzew liściastych, jest długowieczna i miododajna.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Klon polnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon polny jest mało wymagającym drzewem krajowym, odpornym na suszę, choroby i szkodniki. Mocna zieleń liści nawet w okresie suszy, ładna forma korony oraz stosunkowo niewielki i powolny wzrost czynią z tego klonu efektowne drzewo ogrodowe. Owoce klonu polnego, skrzydlaki, są ustawione po dwa w linii prostej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Lipa drobnolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Lipa drobnolistna jest długowiecznym drzewem o cennym drewnie i znanych od wieków właściwościach leczniczych swoich kwiatów. Zakwita dwa tygodnie później niż lipa szerokolistna. Żółtozielone, aromatyczne kwiaty przyciągają roje pszczół. Z powodzeniem może pełnić rolę drzewa dekoracyjnego w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb szwedzkidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb szwedzki jest średniej wielkości drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Regularna, ciemnozielona korona oraz dekoracyjne owoce sprawiają, że jest często uprawiany w ogrodach. Dodatkową zaletą jarzębu jest zapewnianie pokarmu owadom i ptakom.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Glediczja trójcierniowa ‘Sunburst’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Ameryki Północnej glediczja trójciernista jest drzewem o filigranowych liściach, pachnących kwiatach i oryginalnych owocach w formie strąków. 'Sunburst' jest odmianą o złocistożółtych liściach w okresie wzrostu. Nieco dziwna nazwa rodzajowa drzewa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Johanna Gottlieba Gleditsch'a.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia wonnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Odporna na mróz i mało wymagająca wiśnia wonna jest sadzona w ogrodach jako drzewo ozdobne. Wiosną oczarowuje bogactwem kwiatów i ich mocnym, przyjemnym zapachem. Cierpkie owoce wiśni wonnej nie nadają się wprawdzie do spożycia, ale w zachodniej Azji jej mielone nasiona są od wieków używane jako przyprawa o nazwie "mahaleb", co znalazło odbicie w botanicznej nazwie gatunkowej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa domowa 'Węgierka Zwykła'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Śliwa 'Węgierka' jest starą odmianą hodowlaną śliwy domowej, pochodzącą prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Do Polski przywędrowała najpewniej z Węgier, stąd jej nazwa. Bardzo cenione owoce śliwki węgierki nadają się doskonale zarówno do spożycia na surowo, jak i do rozmaitych przetworów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jarząb mącznydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb mączny jest gatunkiem rosnącym dziko w Tatrach i Pieninach. Ze względu na pokrój i efektowne srebrzystoszare zabarwienie liści jest chętnie sadzonym drzewem ozdobnym. Czerwone owoce z mączystym miąższem stanowią ogrodową dekorację oraz pokarm dla ptaków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon tatarski ginnaladrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Ten pochodzący z Dalekiego Wschodu podgatunek klonu tatarskiego zachwyca ognistą barwą jesiennych liści. Tworzy szeroką, rozłożystą koronę; czasem przybiera formę krzewiastą. Owoce-skrzydlaki przyjmują z czasem barwę czerwoną i długo stanowią ozdobę drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiśnia ptasiadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Wiśnia ptasia jest uprawiana w licznych odmianach jako drzewo owocowe. Jadalne pestkowce w różnych kolorach są potocznie nazywane czereśniami. Forma dzika trześni jest sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty, ciekawy pokrój drzewa oraz dostarczanie pokarmu ptakom. Łacińskie "avium" w nazwie znaczy "ptak" i ma związek z ulubionymi przez ptaki owocami wiśni ptasiej.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Wiśnia piłkowana 'Kanzan'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Odmiana wiśni japońskiej 'Kanzan' cieszy się wielką popularnością w Europie, natomiast mało znana jest w Japonii. Ma charakterystyczną koronę w formie odwróconego stożka, a jej kwiaty są duże, pełne i ciemnoróżowe. Ze względu na kolor i wygląd kwiatów, Prunus serrulata 'Kanzan' bywa nazywana "goździkową wiśnią".
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiśnia osobliwa powstała jako naturalna hybryda wiśni pospolitej (Prunus cerasus) i wiśni karłowatej (Prunus fruticosa). Odmiana hodowlana o nazwie 'Umbraculifera' jest szczepiona zwykle na pniu czereśni ptasiej (Prunus avium). Niezwykłą cechą wiśni osobliwej 'Umbraculifera' jest wyjątkowo gęsta i regularna korona, która powstaje samoczynnie bez wysiłku ogrodnika. Wiosną korony wiśni zamieniają się w białe kwiatowe kule.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Czereśnia 'Regina'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Regina' jest niemiecką odmianą, która od lat cieszy się wielką popularnością. Owoce są bardzo duże, sercowate, ciemnoczerwone. Dojrzewają dość późno, są smaczne i soczyste. Duże, pachnące kwiaty stanowią wiosenną ozdobę ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Tulipanowiec amerykańskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Tulipanowiec amerykański, przedstawiciel rodziny magnoliowatych, należy do najpiękniejszych drzew ogrodowych. Sprowadzony w 1663 roku do Europy, budzi wciąż zachwyt oryginalnymi kwiatami przypominającymi kształtem i wielkością kwiaty tulipana oraz liśćmi podobnymi do egzotycznych motyli.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Czereśnia 'Burlat'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Burlat' jest francuską odmianą, znaną od ponad wieku i powszechnie uprawianą w całej Europie. Doskonale nadaje się do uprawy zarówno w sadzie, jak i w przydomowym ogrodzie. Bardzo smaczne owoce są purpurowoczerwone, prawie czarne i mają soczysty, czerwony miąższ.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiśnia pospolita 'Łutówka'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Wiśnia 'Łutówka' jest najstarszą i najbardziej popularną w Polsce odmianą wiśni pospolitej. Owoce są duże, ciemnoczerwone, o bardzo smacznym, soczystym, kwaśnym miąższu. Doskonale nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Oryginalną odmianę śliwy o czerwonych liściach znalazł koło Teheranu i przywiózł do Francji pod koniec XIX wieku M. Pissard - zarządzający ogrodami szacha Persji. Niewielkie drzewo odznacza się ciemnopurpurowymi z metalicznym połyskiem liśćmi oraz wcześnie rozwijającymi się różowymi kwiatami. Duże, purpurowoczerwone owoce są jadalne i smaczne.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon srebrzystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon srebrzysty jest północnoamerykańskim gatunkiem, który trafił do Europy na początku XVIII wieku, a do Polski około stu lat później. Polska nazwa gatunkowa nawiązuje do srebrzystoszarej dolnej powierzchni liści. Ze względu na rozłożystą koronę i dużą wysokość, klon srebrzysty nadaje się do dużych ogrodów, gdzie stanowi efektowny obiekt centralny.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń purpurowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jabłoń purpurowa uprawiana w wielu odmianach jako drzewo ozdobne powstała jako hybryda gatunków jabłoni. Główną ozdobą drzewa są bujnie rozwijające się czerwone kwiaty oraz dekoracyjne owoce. W zależności od odmiany liście mogą być ciemnoczerwone albo ciemnozielone. Wykazuje dobrą mrozoodporność.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Brzoskwinia 'Inka'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Brzoskwinia 'Inka' jest polską odmianą brzoskwini zwyczajnej o dużych owocach i dobrej odporności na mróz. Najlepiej rośnie w cieplejszych regionach kraju, gdzie nie zagrażają jej przymrozki w okresie kwitnienia. Ozdobę brzoskwiniowego drzewa stanowią duże, różowe kwiaty.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jarząb brekiniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb brekinia jest drzewem rodzimego pochodzenia o długiej tradycji, o czym świadczy jego starosłowiańska nazwa gatunkowa i potoczna. Bardzo popularny kiedyś brzęk popadł w zapomnienie i słusznie zaczyna ponownie pojawiać się w ogrodach. Ozdobę stanowią podobne do klonu liście i owoce w formie małych jabłuszek.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoskwinia 'Harnaś'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Brzoskwinia 'Harnaś' jest polską odmianą o bardzo smacznych, średniej wielkości owocach. Owoce są kuliste, omszone, z pomarańczową skórką z czerwonym rumieńcem. 'Harnaś' jest odmianą deserową, przeznaczoną głównie do bezpośredniego spożycia.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jabłoń dzikadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Rosnąca dziko również w Polsce jabłoń leśna samoczynnie utworzyła przed wiekami krzyżówkę z jabłonią niską (Malus pumila), dając początek jabłoni domowej uprawianej obecnie na świecie w tysiącach kultywarów. Wprawdzie małe owoce jabłoni dzikiej są kwaśne i twarde, i nie specjalnie nadają się do spożycia, jednak drzewo jest bardzo dekoracyjne i warto posadzić je w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Czereśnia 'Vega'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Vega' jest popularną i lubianą odmianą kanadyjskiego pochodzenia. Dosyć duże owoce są bardzo smaczne i soczyste, mają kolor żółty z pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg ‘Paul’s Scarlet’ jest odmianą hodowlaną rodzimego głogu dwuszyjkowego. Główną jego ozdobę stanowią pełne, ciemnoczerwonoróżowe, szkarłatne kwiaty. Nazwa odmiany jest nieco zagadkowa: "scarlet" odnosi się do koloru kwiatów, natomiast tajemniczy Paul jest prawdopodobnie imieniem elfa, ponieważ według irlandzkich legend, wróżki i elfy kryją się często w tym głogu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grusza 'Konferencja'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Grusza 'Konferencja' jest kultywarem gruszy pospolitej, czyli zespołu mieszańców gatunków europejskich. Jak wszystkie drzewa owocowe uprawiane już od starożytności, również spotykane w sadach i ogrodach odmiany niewiele przypominają dzikie formy botaniczne. Popularna i lubiana grusza 'Konferencja' powstała w Anglii pod koniec XIX wieku.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon tatarskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon tatarski jest niewysokim drzewem lub ugałęzionym, dużym krzewem, występującym w południowo-wschodniej Europie i w Azji Mniejszej. Na Dalekim Wschodzie rośnie podgatunek klonu tatarskiego - klon ginnala. W naszych warunkach obie formy botaniczne klonu tatarskiego oraz kultywary są uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń 'Gloster'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Jabłoń 'Gloster' jest zimową odmianą wyhodowaną w połowie XX wieku w Niemczech. Jest ceniona za duże owoce o smacznym, aromatycznym i kwaskowatym miąższu. Zielonkawożółta skórka posiada ciemnoczerwony rumieniec na większej części powierzchni. Drzewo wcześnie zaczyna owocować.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewa miododajne – jakie rośliny dla pszczół posadzić w ogrodzie?
Drzewa miododajne to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Są nie tylko ozdobne, ale pełnią również istotną funkcję w ekosystemie. Dzięki nim możesz stworzyć przyjazne miejsce dla pszczół, w którym będą zapylać kwiaty. Jakie kwitnące drzewa o miododajnych kwiatach warto im zapewnić? Które szybko rosnące odmiany najbardziej pasują do polskich ogrodów? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Najciekawsze drzewa miododajne do ogrodu – jakie odmiany warto znać?
Dlaczego warto hodować drzewa miododajne w ogrodzie?
Drzewa miododajne to jedne z najciekawszych roślin ogrodowych. Są nie tylko ozdobne, ale również bardzo pożyteczne. Kwitnące odmiany obfitują w kwiaty wytwarzające pyłek. Właśnie to sprawia, że drzewa okazują się nieocenione, a nawet niezbędne w naszym ekosystemie. Sadzenie drzew jest doskonałym pomysłem, jeśli tylko masz taką możliwość, aby zapewnić im miejsce w sadzie. W związku z tym, że człowiek zagarnia coraz więcej terenów, na świecie zanika bioróżnorodność. Niektóre gatunki roślin już dawno zostały zniszczone, inne wciąż są unicestwiane. Rośliny często traktowane są różnymi środkami chemicznymi, co niestety potrafi doprowadzić do wyniszczenia całego roju pszczół. Przyczynić się to może nie tylko do wymierania owadów zapylających, ale również innych pożytecznych owadów. Trzeba uzmysłowić sobie, że rola zapylaczy w naturze jest nieoceniona. Właśnie one pozwalają na cieszenie się nie tylko smacznymi warzywami, ale również owocami. Nie możemy dopuścić do tego, aby owady wyginęły. Jeśli do tego dojdzie i zabraknie pszczół, z czasem może też zabraknąć… ludzkości.
Dlaczego warto troszczyć się o to, aby pszczoły miały swoje miejsce w świecie? Ponieważ bez nich nasz świat może zniknąć. Jeśli tylko jest możliwość, powinniśmy sadzić rośliny miododajne w ogrodzie lub sadzie. Drzewa miododajne zapewniają pszczołom pyłek kwiatowy, spadź lub nektar. Dzięki właśnie tym składnikom pszczoły mogą produkować bezcenny dla ludzkości miód. Aby pomóc pszczołom, należy zadbać o posiadanie w ogrodzie jak największej ilości miododajnych roślin. Można również skonstruować owadom specjalne schronienia, a także stosować opryski poza okresem kwitnienia – gdy będzie pewność, że pszczoły się nimi nie zatrują. Poza pozytywnym wpływem drzew miododajnych na pszczoły rośliny wykazują również wiele innych cech. Są po prostu niesamowicie dekoracyjne! Dzięki tego typu drzewom możesz więc błyskawicznie ozdobić swój ogród, czyniąc go niesamowitym miejscem. Malownicze drzewa w ogrodzie na pewno będą przyciągać wzrok przechodniów, gości i sąsiadów.
Lipa drobnolistna – szybko rosnące drzewo, pożyteczne dla pszczół
Lipa drobnolistna jest rozłożystym drzewem liściastym, które należy do rodziny lipowatych. Drzewo znaleźć można na terenie całej Polski. Roślina należy do długowiecznych drzew, które w sprzyjających warunkach mogą rosnąć nawet przez setki lat. Drzewa pasują raczej do większych ogrodów, ponieważ osiągają wysokość od 20 do 25 m. Poza tym kora na młodych gałęziach jest gładka i szara. Jeśli chodzi o starsze okazy, kora zwykle robi się nieregularna. Na uwagę zasługują również liście lipy. Są sercowate, a dolna strona blaszki liści jaśniejsza. Jesienią liście robią się żółte. Co jeszcze warto wiedzieć na temat lip drobnolistnych? Oto kilka ważnych informacji o drzewach:
- Drzewo kwitnie od czerwca do
lipca. Wypuszcza piękne i pachnące kwiaty, które są uwielbiane przez pszczoły.
-
W Polsce najbardziej znana jest
nie tylko lipa drobnolistna, ale też szerokolistna. Można je łatwo rozróżnić,
gdyż różnią się wielkością liści. Warto również zaznaczyć, że liście młodej
lipy drobnolistnej są brązowe, a szerokolistnej białe.
-
Lipa nie jest trudną w uprawie
rośliną. Pasuje jej stanowisko zarówno półcieniste, jak i słoneczne. W
miejscach nieosłoniętych od wiatru lipa również powinna świetnie sobie
poradzić.
-
Najlepsze podłoże dla lipy jest
zasobne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne. Warto też podkreślić, że drzewo
wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza.
-
Lipę można przycinać i formować,
ponieważ doskonale znosi oba zabiegi pielęgnacyjne.
- Drzewo polecane jest głównie do dużych ogrodów, ponieważ rozrasta się naprawdę duże. Właśnie dlatego można obsadzać lipami m.in. aleje i sadzić je pojedynczo na trawniku (jako soliter).
Jabłonie w sadzie – sadzenie, podlewanie i nawożenie
Kolejne polecane drzewa miododajne to jabłonie. Drzewa mogą urosnąć maksymalnie do 10 m wysokości. Jabłoń kwitnie od końca kwietnia do połowy maja. Wypuszcza miododajne kwiaty o średnicy 35 mm, które najpierw są różowoczerwone, a później białe. W cieplejszych częściach Polski jabłonie mogą zakwitnąć wcześniej niż w północnej części kraju. Jabłka mogą być kuliste, a także spłaszczone. Jeśli chodzi o optymalne stanowisko do rozwoju, jabłoń powinna mieć próchniczą ziemię i dostęp do dużej ilości słońca. Doskonale rośnie również w półcieniu. Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Im więcej słońca, tym więcej pojawia się kwiatów oraz liści na drzewie. Podłoże dla jabłoni powinno być wilgotne, ale też dobrze przepuszczalne. To bardzo ważne, zwłaszcza że drzewa miododajne nie tolerują zastoju wody. O czym jeszcze pamiętać, sadząc jabłoń w ogrodzie?
- Dla wysokości jabłoni decydujący jest rodzaj podkładki. Kupując jabłoń w szkółce drzew, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o odmianie i formie jabłoni pasującej do twojego ogrodu. Dowiedz się również o odporności drzewa na choroby lub szkodniki. Najbezpieczniejszą opcją jest wybranie odpornej na wszelakie niedogodności odmiany jabłoni.
- Najlepszą porą na sadzenie drzew jest początek jesieni lub wiosny.
- W pierwszych miesiącach życia młode jabłonki potrzebują systematycznego nawadniania. Ten proces pielęgnacyjny uzależniony jest od pory roku, a także ilości opadów. Nawadnianie młodych drzew jest szczególnie istotne w pierwszych trzech latach po posadzeniu. Jeśli chodzi o starsze odmiany, powinny lepiej radzić sobie ze suszą. Gdy mało pada, każdą jabłonkę powinno się podlewać od 10 do 20 l wody. Zamiast podlewać drzewa często, lepiej robić to rzadziej – jednak wówczas podając im znacznie obfitsze dawki. Właśnie wtedy korzenie zostaną nie tylko nawilżone, ale również pobudzone do wzrostu.
- Po posadzeniu drzewko owocowe można zasilić nawozem, który wspomoże proces ukorzeniania. Powinny znajdować się w nim składniki, które uwolnią się i wspomogą wzrost roślin. Jeśli sadzisz jabłonie późnym latem, nawozić rośliny będziesz mógł dopiero wiosną.
- Nie doprowadź do tego, aby jabłoń zbyt późno otrzymała wysoką dawkę azotu. Zasada prawidłowego wzrostu drzewa jest bowiem taka, że pędy jabłoni powinny zdrewnieć jeszcze przed zimą.
- Zrezygnuj z czysto mineralnego nawożenia roślin w ogrodzie. Jeśli jabłonie będą zbyt mocno nawożone, nie tylko nie zaowocują lepiej, ale też staną się znacznie bardziej podatne na choroby.
Kwiaty jabłoni powinny być systematycznie zapylane przez owady zapylające. Aby zachęcić pszczoły do pojawienia się w ogrodzie, postaraj się posadzić w pobliżu jabłoni kilka innych miododajnych roślin. Najlepiej takich, które rozwijają kwiaty dokładnie w tym samym czasie, co jabłonie. Niezapylone kwiaty opadają w zaledwie tydzień. Po kwitnieniu mogą odpadać nawet do czterech tygodni. Z kolei z zapylonych kwiatów jabłoni odpadają jednie… płatki.
Jakie drzewa miododajne wybrać do ogrodu? Polecane drzewa dla pszczół
Robinia akacjowa – najbardziej miododajna roślina w ogrodzie?
Robinia akacjowa to interesujące drzewo o miododajnych kwiatach, które warto mieć w ogrodzie. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej i należy do rodziny bobowatych. Należy uważać, ponieważ robinia akacjowa często mylona jest z akacją – a to dwie zupełnie inne rośliny. Robinia akacjowa może urosnąć maksymalnie do 25 m wysokości. Charakteryzuje się luźnym pokrojem i owalną koroną. Słynie z licznych cierni, które są ostre i wąskie. Robinia akacjowa kwitnie w czerwcu. Właśnie wtedy na rozbudowanych gałęziach pojawiają się liczne kwiaty. Nie dość, że pięknie wyglądają, to w dodatku ślicznie pachną. Aromat kwiatów jest intensywny, zatem licznie przyciąga do ogrodu pszczoły. Co warto wiedzieć o uprawie i wymaganiach rośliny? Oto kilka ciekawych informacji:
- Robinia akacjowa nie należy do
wymagających roślin. Preferuje słoneczne, suche i ciepłe stanowiska. Poradzi
sobie też jednak w półcieniu.
-
Drzewo rośnie w przeciętnej
glebie. Najbardziej lubi jednak umiarkowanie suche, piaszczyste, średnio żyzne
i przepuszczalne podłoże. Zadbaj o to, aby jego odczyn był lekko zasadowy albo
obojętny.
-
Młode robinie akacjowe wymagają
systematycznego nawadniania. Dopiero w kolejnych latach drzewa stają się
odporne i niestraszna będzie dla nich np. krótkotrwała susza. Nie musisz też
nawozić robinii. Jeśli tylko masz ochotę, możesz za to dowolnie formować i
przycinać roślinę.
-
Robinia akacjowa jest uodporniona
na mróz. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na stan najmłodszych pędów podczas
wiosennych przymrozków. Niestety, ale mogą się dość poważnie uszkodzić.
-
Robinię akacjową wykorzystać można
w dużym ogrodzie jako soliter. Wspaniale spisuje się również jako ozdoba np.
miejskiego parku. Właśnie dlatego często spotkać się można z robinią rosnącą na
dużych skwerach czy pasach oddzielających zabudowania od dróg publicznych.
-
Drzewo zaliczane jest do roślin
leczniczych. Co ciekawe, kwiaty robinii akacjowej stosować można nie tylko jako
uzdrawiające zioło, ale również dodatek do gotowania w kuchni.
- Jednymi z najczęściej polecanych odmian robinii akacjowej w Polsce są: „Frisia”, „Bessoniana”, „Pyramidalis” i „Tortuosa”.
Wiśnie w sadzie – miododajne drzewa przyjazne pszczołom
Warto hodować wiśnie w domowym sadzie. Drzewa są miododajne i w kwietniu pojawią się na nich setki białych kwiatów. Kwitnące wiśnie wyglądają niesamowicie! Z pewnością wspaniale ozdobią każdy ogród – głównie dzięki dekoracyjnym kwiatom w lekko różowych i białych barwach. Większość wiśni jest samopylnych. Aby wydać owoce, kwiaty nie muszą mieć dostępu do pyłku z innej miododajnej rośliny. Zdecydowanie potrzeba jednak pszczół, które zapylać będą kwiaty pyłkiem z tego samego drzewa. Może to zrobić również wiatr, jednak znacznie sprawniej poradzą z tym sobie pszczoły. Na szczęście wiśnia jest drzewem, które powinno licznie przyciągnąć je do ogrodu.
Jak dobrać odpowiedni zapylacz dla wiśni? Wszystko uzależnione jest od warunków klimatyczno-glebowych, a także stanowiska. Jeśli kupujesz roślinę ze szkółki lub centrum ogrodniczego, na etykiecie będziesz mógł przeczytać informacje odnośnie do tego, jaka odmiana jest idealnym zapylaczem. Co do owocowania, pierwsze zbiory powinny pojawić się na początku czerwca. Najpopularniejszymi odmianami wiśni są „North Star”, „Lucyna”, „Łutówka” oraz „Groniasta z Ujehertoi”.
Surmia (catalpa) – czy jest pożytecznym drzewem dla pszczół?
Surmia to miododajne drzewo, które ogrodnikom znane jest również jako katalpa. Jest to nieduże drzewo liściaste, które na zimę pozbywa się liści. Najbardziej charakterystyczne dla rośliny jest uprawianie drzew jako ozdobne gatunki w ogrodzie. Co ciekawe, liście surmii są bardzo duże – właśnie one są najbardziej charakterystycznym elementem ozdobnym drzewa. Rosną od 25 do nawet 50 cm wielkości. W środowisku naturalnym katalpa może urosnąć do 20 m wysokości. W polskim sadzie lub ogrodzie będzie to jednak z reguły ok. 10 m wysokości. Drzewa miododajne kwitną od czerwca do sierpnia. Kwiaty roślin wybarwione są na biało lub kremowo. Często pojawiają się na nich fioletowe plamki.
Wśród najpopularniejszych odmian w Polsce wyróżnia się katalpa zwyczajna, surmia bignoniowa, a także żółtokwiatowa. Do dużych ogrodów doskonale pasuje katalpa bignoniowa, ponieważ sama rośnie dość duża. Powszechną odmianą jest z kolei katalpa zwyczajna. Wśród odmian surmii zwyczajnej doszukać się można zarówno mrozoodpornych, jak i niewielkich drzew. Jeśli masz mały ogród, sprawdzić się może kulista odmiana „Nana”. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ta odmiana nie wytwarza kwiatów. Z kolei najbardziej odporną na mróz odmianą jest Aurea. Drzewo ma ozdobne liście w żółtym kolorze. Co ciekawe, drzewo może rozwinąć koronę nawet do 5 m średnicy. Warto dodać, że mamy w Polsce również surmię podobną do zwyczajnej, mianowicie wielkokwiatową. Roślina ta może dorosnąć nawet do 15 m wysokości. W środowisku naturalnym znajdziesz drzewo wyłącznie w Ameryce Północnej. Tam może osiągnąć nawet 30 m wysokości. Kwiaty surmii pachną silnie. Przyciągają pożyteczne pszczoły i inne owady zapylające. Odstraszają zaś komary, co akurat może zagrać na naszą korzyść. Gatunek znacznie lepiej znosi mróz niż surmia zwyczajna. Co jeszcze warto wiedzieć o drzewie? Oto kilka ważnych informacji o katalpie, jakie warto znać:
- Surmia zwykle rośnie duża, dlatego
polecana jest głównie do dużych ogrodów. Kwitnąca idealnie sprawdzi się w
szpalerach albo jako soliter.
-
Warto wykorzystać drzewo jako
zacienienie do rekreacyjnego miejsca w ogrodzie. W cieniu drzewa umieścić można
mnóstwo ciekawych rzeczy jak basen rozporowy czy meble wypoczynkowe.
-
Aby zapewnić drzewom ochronę przed
mrozem, należy osłaniać surmie przed silnym wiatrem. Powinieneś również
zagwarantować roślinom możliwie zaciszne miejsce. Najlepiej zabezpieczyć drzewa
słomianymi matami albo specjalną włókniną. Młode surmie należy okrywać na zimę
nawet przez kilka lat. Musisz się upewnić, że drzewa uodpornią się na niską
temperaturę.
- Zadbaj o ciepłe i słoneczne stanowisko dla roślin. Najgorsze, co możesz zrobić surmiom, to zostawić je w gliniastej, ciężkiej i podmokłej ziemi. Warto podkreślić, że surmie nie przepadają za przesadzaniem. Postaraj się więc wysiać rośliny w docelowym już miejscu.