Drzewa na balkon

Ilustracja drzewa na balkon

Na świecie istnieje mnóstwo odmian krzewów i drzew, które przybierają karłowatą formę. Rosną tak niewielkie, że można uprawiać je w dużych donicach lub skrzynkach na tarasie i balkonie. Okazuje się zatem, że drzewa sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale również w znacznie mniejszej przestrzeni. Właśnie to sprawia, że karłowate odmiany drzew stanowią świetną dekorację zarówno latem, jak i w chłodniejsze miesiące. Wybierać można wśród całej gamy drzew, m.in. szczepionych na pniu, kulistych czy stożkowych.

Filtry0

Drzewa na balkon

Drzewa na balkon - pozostałe

Drzewa na balkon – karłowate gatunki drzew, które możemy uprawiać na balkonie

Niektórzy uważają, że drzewa na balkonie nie są najlepszym pomysłem. Inni twierdzą, że ozdobne gatunki nie sprawdzą się w donicach – tym bardziej na tarasie przed domem. Okazuje się jednak, że na balkonie bez większego problemu uprawiać można mnóstwo gatunków ciekawych drzew. W donicach pielęgnować można iglaste i liściaste odmiany. Niektóre są wyższe, inne karłowate. Są też drzewa owocowe i takie, które w ogóle nie obradzają w owoce. Jakie rodzaje drzew warto hodować na balkonie? Które odmiany mini drzew będą świetnie wyglądać przez cały rok? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Ozdobne drzewa na balkon – jakie gatunki warto wybrać? Podpowiadamy!

Te drzewa na balkon sprawdzą się w bloku wielorodzinnym!

Wiele osób zastanawia się, czy na balkonie posadzić można jakiekolwiek drzewa. Owszem, istnieje mnóstwo gatunków małych drzew, które bezproblemowo rosną na balkonie. Do posadzenia w tym miejscu najlepiej nadają się drzewka mini, a więc miniaturowe odmiany. Świetnie sprawdzą się także drzewka wąskie, kolumnowe, miniaturowe i szczepione na pniu. Warto przyjrzeć się także roślinom, które doskonale znoszą przycinanie. To ważne, ponieważ właśnie takim drzewkom prościej korygować wysokość. Dzięki temu można dostosować je do wielkości balkonu. Postawić warto również na rośliny rosnące w donicach i pojemnikach. Niektórzy wciąż upierają się, że drzewka nadają się wyłącznie do ogrodu. Tymczasem istnieje mnóstwo okazów idealnie nadających się do uprawy na balkonie i tarasie. Niektóre drzewa nie przekraczają 50 cm wysokości, dzięki czemu odnajdą się w balkonowej przestrzeni. Jak widzisz, mogą bez problemu wpisać się w dowolną aranżację. Przecież często krzesła czy fotele na balkon bywają wyższe niż miniaturowe drzewa. Nie dość więc, że nie zajmą wiele miejsca, to w dodatku umożliwią stworzenie niesamowitej przestrzeni do wypoczynku.

Drzewa na balkon często narażone są na działanie zmiennych warunków pogodowych. Anomalie bywają niestety niekorzystne dla miniaturowych drzew. Grozi im mróz, słońce, a nawet nieograniczony rozrost korzeni. Właśnie dlatego należy stawiać na gatunki odporne na wahania pogody. Nie można też oczywiście zapominać o tym, że rośliny balkonowe powinny zostać wkomponowane w aranżację balkonu tak, aby stały się jego dekoracją. Balkon nawiązuje do wiejskiego lub ekologicznego stylu? Warto postawić więc na małe jabłonki i posadzić je np. w glinianej, ciężkiej donicy. Preferujesz współczesny styl balkonu? Niezawodne zawsze będą drzewa iglaste, które posadzić można w betonowej donicy. A może jesteś zachwycony stylem prowansalskim? Tutaj sprawdzą się drzewka owocowe, które nawiązywać będą do klimatu słonecznej Prowansji. Możliwości jest sporo. Wystarczy dokładnie przemyśleć, na czym najbardziej nam zależy.

Drzewka całoroczne, które odmienią każdy balkon

Drzewa na balkon narażone są na ciągłe działanie promieni słonecznych. Niektórym roślinom jednak jak najbardziej to pasuje! Na słonecznym balkonie świetnie odnajdą się odmiany szczepione na pniu. Nie ma większego problemu z dowolnym regulowaniem drzewek. Dzięki temu rośliny stają się piękną dekoracją każdego balkonu. Wśród często polecanych drzew tego typu idealnie sprawdzą się np. wiśnie wczesne, hortensje, świerki serbskie, sosny czarne czy jałowce. Zwróć też uwagę na bukszpan wiecznie zielony. To popularny, wręcz pospolity w Polsce gatunek, który na balkonie może świetnie prezentować się w formie kulistego drzewka. Pięknie wygląda również w stożkowatej koronie, gdyż bukszpan świetnie znosi przycinanie. Możesz więc formować go w dowolny kształt. Jak pozyskać kulistą formę bukszpanu? Należy zaszczepić drzewko na odpowiedniej podkładce, która będzie jego pieńkiem. Bukszpan jest prosty w uprawie, dlatego może rosnąć niemal na każdym stanowisku – zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Niestraszne są mu susza, zanieczyszczone powietrze czy niska temperatura. Właśnie to sprawia, że bukszpan nadaje się na wieloletnią roślinę balkonową. Aby mógł prawidłowo się rozwijać, należy posadzić go w próchniczej, wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Trzeba jednak regularnie nawozić i podlewać roślinę. Jeśli chcesz ukształtować koronę drzewa, rób to tylko maksymalnie 3 razy w sezonie – wczesną wiosną i latem.

Jakie drzewka ozdobne warto posadzić na balkonie? Zwróć uwagę na całoroczne okazy. Nie dość, że są odporne na mróz, to w dodatku stosunkowo mało wymagające. Wyglądają też przepięknie przez cały rok, zachwycając domowników nietuzinkową formą i pięknym kolorem. Wśród drzew nadających się do tego typu nasadzeń zaliczyć można niskie, iglaste odmiany. Co ciekawe, drzewa z igłami świetnie sprawdzą się przy okazji jako świąteczne dekoracje balkonowe – można zawiesić na nich ozdoby. Wśród iglaków z pewnością wyróżniają się tuje i małe świerki. Świetne są również okazy szczepione na pniu, takie jak jałowce. Do wyboru masz mnóstwo ciekawych odmian o różnej wielkości. Mogą mieć zupełnie inne igły, a także kolory. Mimo że większość jałowców ma ciemnozielone igły, zdarzają się również odmiany o żółtych lub niebieskich igłach. Jałowce mają też zróżnicowany pokrój – płożący, kolumnowy, wąski lub kulisty. Uwielbiają rosnąć na słońcu, jednak półcień nie stanowi żadnej przeszkody w ich rozwoju. Na balkonie szybko rośnie jałowiec płożący, sabiński i pospolity. Zwróć też uwagę na berberysy, które można hodować w postaci miniaturowych drzewek. Uprawiać można je w donicy, w której świetnie zaprezentują się na balkonie. Gatunki te jest bardzo łatwo kształtować. Co ciekawe, bez problemu zimują w donicy – jednak tylko w najcieplejszych częściach Polski. Na zimę warto przenieść drzewka do chłodnego, jasnego pomieszczenia. W ten sposób nie narazisz ich na obumarcie lub zniszczenie.

Liściaste i owocowe drzewa na balkon – karłowate odmiany balkonowe

Owocowe i kwitnące drzewka na balkon – powinieneś je znać!

W Polsce mamy mnóstwo wielbicieli owocowych drzewek na balkon. Tego typu rośliny stanowią nie tylko znakomitą ozdobę. Niektóre odmiany, oczywiście prawidłowo pielęgnowane, stać się mogą skarbnicą pysznych owoców. Warto wspomnieć o liściastych gatunkach, które znakomicie rosną na balkonie. Wśród nich wyróżnia się drzewka szczepione na karłowych podkładkach, m.in. śliwy, czereśnie, wiśnie, grusze oraz jabłonki. Dużą popularnością cieszą się drzewka tzw. duo. Takie odmiany mają na jednym pniu zaszczepione aż… dwie odmiany! Poza drzewkami owocowymi mamy też egzotyczne odmiany. Wśród nich na pierwszy plan wysnuwają się drzewka cytrusowe, m.in. mango, awokado, cytryna i pomarańcza. Mimo że cytrusowe drzewka są naprawdę piękne, należy posiąść odpowiednią wiedzę, aby zająć się ich uprawą. Pielęgnacja cytrusów jest bowiem dość skomplikowana. Dlatego trzeba zapewnić drzewom cytrusowym dobre warunki do rozwoju. Na pewno należy zatroszczyć się o to, aby drzewa cytrusowe miały słoneczne, ciche stanowisko do wzrostu. Potrzeba im również wilgotnej, żyznej ziemi, która będzie systematycznie zasilana różnymi nawozami organicznymi. Jeśli chcesz użyć nawozu mineralnego, sprawdź, czy na pewno przeznaczony jest do nawożenia roślin jadalnych. Wówczas upewnisz się, że wyhodowane owoce nadadzą się nie tylko do podziwiania, ale i do bezpośredniego spożycia.

Kwitnące drzewa są świetnym pomysłem na balkon. Wielu ludzi bardzo je ceni, czemu nie ma się co dziwić. Kwiaty rosnące na drzewach są bowiem jedną z najciekawszych, a na pewno jedną z najpiękniejszych ozdób. Decydując się na kwitnące drzewa, mamy pewność, że kształtem oraz kolorem zachwycać będą wszystkich domowników i gości. Wśród popularnych drzewek tego typu wyróżniają się róże szczepione. Równie ciekawe są róże okrywowe, pnące, wielokwiatowe czy bukietowe. Wieloletnie rośliny doniczkowe mają rozbudowany system korzeniowy. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, należy zapewnić im odpowiednio duże pojemniki. Na wzrost róż balkonowych wpływa m.in. podłoże. Odpowiada za długowieczność i zdrowie roślin. Niektórym odmianom róż przyda się systematyczne nawożenie, zwłaszcza podczas okresu wegetacyjnego. Dzięki temu rośliny będą w lepszej kondycji. Nie wolno też zapominać o nawadnianiu róż. Na częstotliwość podlewania wpływa stanowisko. Jeśli róże będą rosnąć w słonecznym miejscu balkonu, trzeba będzie obficiej je podlewać. Wiele zależy też od samego gatunku roślin.

Należy dodać, że ozdobą balkonu stać się mogą również drzewa liściaste. Do popularnych odmian zaliczają się np. trzmieliny Fortune’a. Za prostotę uprawy i piękny wygląd docenia się także wierzby całolistne i babilońskie, głogowniki Frasera i ostrokrzewy kolczate. Ciekawym gatunkiem jest klon palmowy. To drzewko o kolumnowym pokroju, które charakteryzuje się kolorowymi liśćmi. Klony palmowe świetnie radzą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Właśnie dlatego powinno się je zabezpieczać na zimę. Klony palmowe preferują żyzną ziemię, ciche miejsca i rozproszone światło. Aby prawidłowo się rozwijały, nie można zapominać o regularnym nawożeniu i podlewaniu drzewek. Zwróć też uwagę na dwie karłowe odmiany drzew, które warto hodować na balkonie:

  • Żywotnik olbrzymi „Whipcord” – bardzo ciekawa, karłowa odmiana tui olbrzymiej. Żywotnik wyróżnia się płaczącymi pędami. Rośnie dość powoli, bo po 10 latach osiągnąć może maksymalnie do 30 cm wysokości. Jeśli zależy ci na większej roślinie, powinieneś zdecydować się na odmianę szczepioną na pniu. Taka rośnie do ok. 100 cm. Pędy żywotników są rozgałęzione i delikatne. Roślina nie jest bardzo wymagająca. Doskonale czuje się w ciepłym, cichym, słonecznym miejscu. Powinieneś jednak zapewnić żywotnikowi dostęp do przepuszczalnej, żyznej i dobrze nawodnionej gleby. Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu żywotników. W okresie letnim powinieneś robić to przynajmniej raz w tygodniu. Warto także co 2-3 tygodnie zasilić żywotniki nawozem wieloskładnikowym. Żywotnik olbrzymi „Whipcord” wytrzymały jest na mróz, dlatego sadzić go można w całej Polsce.
  • Kalina – piękne drzewko na balkon, które wyróżnia się niesamowitymi, bardzo dużymi kwiatostanami. Ich forma zwykle jest kulista, a kolor kwiatów biały. Są też jeszcze zupełnie inne odmiany, które różnią się jedynie zabarwieniem. Na niektórych balkonach spotkać można się z różowymi kalinami. Drzewko odnajdzie się zarówno na mocno nasłonecznionym, jak i zacienionym stanowisku. Nie można jednak narażać kaliny na wiatr – mógłby przypadkowo połamać drzewko. Mimo wszystko kalina wytrzymała jest np. na niską temperaturę. Niestraszne są jej mrozy sięgające do -30 st. C. Właśnie dlatego można pielęgnować drzewko na balkonie przez cały rok. Kalina świetnie rozwinie się w przepuszczalnej, żyznej ziemi. Co jakiś czas możesz wykonać nawożenie drzewka.

Czy drzewa na balkon to dobry pomysł? Kilka ważnych zalet

Balkony z drzewkami wyglądają spektakularnie – oczywiście wyłącznie pod warunkiem, że wiemy, w jaki sposób o nie dbać. Jeśli decydujemy się na hodowlę drzewek balkonowych, powinniśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Balkonowe odmiany mają znacznie mniej miejsca do dyspozycji niż rośliny ogrodowe. Właśnie dlatego system korzeniowy balkonowych odmian nie może się swobodnie rozrastać, jak bywa w przypadku gatunków do ogrodu. Jeśli zależy ci na prawidłowym rozwoju roślin, musisz zadbać o regularne nawożenie oraz podlewanie. Kluczową kwestią jest też oczywiście podłoże. Ziemia musi być dostosowana do wymagań rośliny. Każde drzewo musi mieć swoje własne, niekiedy specjalistyczne podłoże. Wiele z nich doskonale rośnie w ziemi próchniczej, z długo działającym nawozem. Można też wymieszać uniwersalne podłoże z biohumusem.

W jaki sposób zadbać o pielęgnację drzew i krzewów balkonowych? Przede wszystkim należy zapewnić im zbilansowane nawożenie, które będzie dostosowane do wymagań wybranego gatunku. Drzewa balkonowe muszą być prawidłowo, systematycznie podlewane. Ziemia w pojemnikach i donicach wysycha znacznie szybciej niż w gruncie. Drzewka balkonowe powinny też zostać zabezpieczone przed zimą – zwłaszcza gdy nie są zimozielone. Doskonałym pomysłem jest np. umieszczenie doniczki w kartonowym pudle, które świetnie izoluje ciepło. Jeśli między donicą a kartonem pojawią się jakieś przestrzenie, trzeba wypełnić je słomą albo liśćmi. Czy drzewa na balkon to dobry pomysł? Oczywiście! Warto jednak pamiętać o kilku ich ważnych zaletach:

  • Drzewa balkonowe mogą pełnić doskonałą funkcję dekoracyjną. Wystarczy jedno ozdobne drzewo, aby fantastycznie ozdobić balkon. Zastąpić nim wówczas można nawet kilka doniczek z kwiatami.
  • Posiadanie drzew na balkonie wpływa na lepsze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że zieleń wycisza i relaksuje człowieka.
  • Zimozielone drzewka wytrwają na balkonie przez cały rok. Nie trzeba więc się obawiać, że coś się im stanie.
  • Masz sąsiada obok? Warto zapewnić sobie odrobinę prywatności, osłaniając się drzewkami na balkonie. Nawet niewielkie sprawią, że będzie można ukryć się przed spojrzeniami – zwłaszcza wścibskich lokatorów obok.
  • Dzięki drzewkom balkonowym można mieć cień! W wielu przypadkach nie trzeba będzie montować specjalnych markiz, gdyż drzewka balkonowe dadzą sporo cienia. Może niekoniecznie miniaturowe, jednak te większe zawsze rzucą odrobinę cienia.
  • Do najważniejszych zalet drzew balkonowych należy ich prosta pielęgnacja. Większości drzew na balkon nie trzeba szczególnie pielęgnować. Ich uprawa często okazuje się znacznie łatwiejsza niż np. kwiatów doniczkowych.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto