Drzewa na żywopłot
-
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cis pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Zimozielone drzewo o bardzo powolnym wzroście. Rodzimy gatunek objęty ochroną już w XV wieku ze względu na nadmierne pozyskanie cennego drewna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Żywotnik zachodni 'Brabant'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja brabant, podobnie jak tuja szmaragd, nie jest gatunkiem ogrodowego iglaka, ale odmianą hodowlaną żywotnika zachodniego. W odróżnieniu od swojej eleganckiej i smukłej krewniaczki 'Brabant' ma bardziej rozłożysty pokrój i szybszy wzrost. dzięki czemu doskonale nadaje się na zimozielone żywopłoty. Została wyhodowana w Brabancji — stąd nazwa odmiany.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grab pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Drzewa na żywopłot - pozostałe
-
Żywotnik zachodnidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Wiecznie zielony żywotnik zachodni jest mało wymagającą i niezawodną rośliną ogrodową. Został sprowadzony do Europy na początku XVI wieku prawdopodobnie jako pierwsze z drzew północnoamerykańskich. Gatunek jest odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza. W uprawie występuje w wielu odmianach hodowlanych żywotnika zachodniego różniących się głównie pokrojem.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Robinia akacjowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Robinia akacjowa jest drzewem sprowadzonym z Ameryki Północnej już cztery wieki temu. Nazwa rodzajowa upamiętnia ogrodnika królów francuskich Jeana Robin'a, a epitet gatunkowy wskazuje na mylące podobieństwo do odrębnego rodzaju akacji. Dobrze rośnie w warunkach miejskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Buk pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cyprysik Lawsonadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodzący z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych cyprysik upamiętnia swoją nazwą gatunkową szkockiego botanika Petera Lawsona. W swojej ojczyźnie dorasta do ponad 70 m wysokości, u nas osiąga zwykle tylko 15-20 m. Cyprysik Lawsona zyskał popularność w Polsce pod koniec XIX wieku, a obecnie występuje w ogrodach przede wszystkim w formie różnych kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Modrzew europejskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew europejski jest osobliwością pośród rosnących u nas drzew iglastych — jesienią tworzy wspaniałe przebarwienie swoich długich i miękkich igieł, które następnie są przed zimą zrzucane. Jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym, dorasta nawet do 50 m wysokości. Drewno modrzewia jest bardzo trwałe.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon polnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon polny jest mało wymagającym drzewem krajowym, odpornym na suszę, choroby i szkodniki. Mocna zieleń liści nawet w okresie suszy, ładna forma korony oraz stosunkowo niewielki i powolny wzrost czynią z tego klonu efektowne drzewo ogrodowe. Owoce klonu polnego, skrzydlaki, są ustawione po dwa w linii prostej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiąz szypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz szypułkowy jest rodzimym gatunkiem długowiecznego drzewa, które osiąga z wiekiem znaczną wysokość i rozpiętość korony. W roli drzewa dekoracyjnego nadaje się raczej do dużych ogrodów. Charakterystyczne deskowate rozszerzenie podstawy pnia zapewnia drzewu dużą odporność na wywrócenie przez wiatr.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiąz syberyjskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz syberyjski bywa nazywany wiązem Turkiestanu, co wskazuje na jego pochodzenie, mandżurskim albo karłowym. Jest średniej wielkości drzewem i w naszych warunkach niezbyt długowiecznym. Doskonale znosi przycinanie w każdym wieku i nadaje się idealnie na żywopłoty. Wszystkie potoczne i poboczne nazwy drzewa łączy jedna botaniczna: Ulmus pumila.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grusza polnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Grusza polna, nazywana dziką gruszą, jest rodzimym gatunkiem, który kiedyś często był widoczny na polnych miedzach. Jest jedną z prababek gruszy uprawnej. Chociaż grusza polna zniknęła z krajobrazu polskich pół, to nadal może stanowić naturalną ozdobę ogrodów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk syberyjskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk syberyjski jest typowym mieszkańcem zachodniej i wschodniej Syberii. Zgrabna, gęsta i symetryczna korona dodaje mu elegancji i uroku. Gatunek należy do najbardziej mrozoodpornych. Drzewo jest w stanie przetrwać mrozy do -45°C, a nawet więcej. Bez problemu znajduje w ogrodzie swoje miejsce jako soliter albo element kompozycji.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia wonnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Odporna na mróz i mało wymagająca wiśnia wonna jest sadzona w ogrodach jako drzewo ozdobne. Wiosną oczarowuje bogactwem kwiatów i ich mocnym, przyjemnym zapachem. Cierpkie owoce wiśni wonnej nie nadają się wprawdzie do spożycia, ale w zachodniej Azji jej mielone nasiona są od wieków używane jako przyprawa o nazwie "mahaleb", co znalazło odbicie w botanicznej nazwie gatunkowej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon tatarski ginnaladrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Ten pochodzący z Dalekiego Wschodu podgatunek klonu tatarskiego zachwyca ognistą barwą jesiennych liści. Tworzy szeroką, rozłożystą koronę; czasem przybiera formę krzewiastą. Owoce-skrzydlaki przyjmują z czasem barwę czerwoną i długo stanowią ozdobę drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Buk pospolity 'Purpurea Tricolor'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity 'Purpurea Tricolor' jest odmianą o efektownym zabarwieniu liści. W ciągu sezonu zmieniają wielokrotnie kolor od różowego wiosną przez brunatnozielony do żółtego i brązowego jesienią. Po opadnięciu liści ozdobę stanowi gładki, szary pień drzewa. Doskonale nadaj się do tworzenia kompozycji kolorystycznych w dużym ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Wiąz pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz polny jest nizinnym gatunkiem występującym na całym terenie Polski. Wyrasta na okazałe drzewo, tworząc liczne odrosty od korzeni i pnia. Ozdobę stanowią asymetryczne w nasadzie liście, które długo pozostają zielone i późno opadają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Biota wschodniadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Biota wschodnia, zaliczana dawniej do żywotników, różni się od przedstawicieli rodzaju Thuja charakterystycznym, wachlarzowatym ułożeniem w jednej płaszczyźnie gęsto rozgałęzionych gałązek. Latem są jasnozielone, natomiast zimą mocno brunatnieją. Duże, jajowate szyszki mają 4-8 łusek z odgiętymi, hakowatymi wyrostkami.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa wiśniowa 'Nigra'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Śliwa wiśniowa 'Nigra' jest odmianą o ciemnopurpurowych, połyskliwych liściach i ciemnoróżowych kwiatach, które pojawiają się przed rozwojem liści, około tygodnia później niż u Prunus cerasifera 'Pissardii'. Kuliste, czerwone owoce śliwy 'Nigra' są jadalne.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Cyprysik Lawsona 'Columnaris'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Cyprysik Lawsona 'Columnaris' jest bardzo popularną odmianą wyhodowaną w Holandii ponad 80 lat temu. Odznacza się szaroniebieskim ulistnieniem i kolumnowym, wyprostowanym pokrojem. Cyprysik 'Columnaris' jest odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza, a także mało wymagający pod względem glebowym i wilgotnościowym.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg szkarłatnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg szkarłatny jest północnoamerykańskim gatunkiem, uprawianym u nas jako roślina dekoracyjna. Ozdobę stanowią kwiaty, szkarłatne owoce oraz przebarwiające się jesienią liście. Owoce głogu szkarłatnego są duże, jadalne i smaczne.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik zachodni 'Aureospicata'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Żywotnik zachodni 'Aureospicata' jest popularną odmianą niemieckiego pochodzenia z początku XX wieku. Wielu dendrologów uznaje go za mieszańca żywotnika zachodniego z żywotnikiem olbrzymim. Młode przyrosty mają zabarwienie złociste, co tłumaczy nazwę odmianową. Zaletą tui ‘Aureospicata’ jest odporność na mróz, może rosnąć w całym kraju.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Topola włoskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pod względem botanicznym topola włoska nie jest gatunkiem, ale wyhodowanym we Włoszech na przełomie XVII i XVIII wieku kultywarem topoli czarnej. Topola czarna 'Italica' jest jedną z nielicznych odmian dekoracyjnych topoli. Jest klonem męskim (rozwija tylko męskie kwiaty) o bardzo szybkim wzroście i bardzo wąskiej, wrzecionowatej jak u cyprysów koronie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Drzewa na żywopłot – szybko rosnące drzewa iglaste na żywopłot przed domem
Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i pragniesz posadzić wokół niego żywopłot? Zanim zdecydujesz się na konkretne rośliny przed domem, powinieneś poznać najciekawsze z nich. W Polsce jednymi z najpopularniejszych są drzewa na żywopłot. Które zimozielone iglaki warto uprawiać w ogrodzie? Jakie szybko rosnące gatunki pasują na domowy żywopłot? Sprawdź przydatne informacje na ten temat.
Popularne drzewa na żywopłot – szybko rosnące, zimozielone gatunki
Jakie drzewa na żywopłot wybierać? Dowiedz się, z czego zrobić naturalne ogrodzenie
Drzewa na żywopłot dzielą się na wiele ciekawych gatunków. Wśród nich znajdują się drzewa ozdobne iglaste, a także liściaste. Jednym z najpopularniejszych drzew na żywopłot są zimozielone oraz szybko rosnące. Niezależnie od rodzaju drzew, uformowane w żywopłoty rośliny mogą błyskawicznie stać się niesamowitą ozdobą posesji. Które rośliny najlepiej pasować będą na żywopłot? Możesz zdecydować się na jeden konkretny rodzaj, jednak warto stawiać również na mieszaną kompozycję. To dobry pomysł, aby uczynić ogród ciekawszym i piękniejszym miejscem. Są powody, dla których warto stworzyć żywopłot z kilku ciekawych drzew. Po pierwsze, prezentować się będzie znacznie naturalniej i ciekawiej. W dodatku w żywopłocie z mieszanych drzew schronienie może znaleźć wiele pożytecznych owadów. Ogrodzenie będzie mogło też zmieniać kolor – w zależności od pory roku.
Kształt i kolor ogrodzenia z drzew zależeć będzie od tego, na jakie dokładnie rośliny się zdecydujesz. W dużej mierze jest to zatem kwestia osobistych preferencji. Wybierając drzewa na żywopłot, zwracaj uwagę na wymagania glebowe – powinny być podobne. Wtedy prościej będzie skupić się na zielonym ogrodzeniu i zadbać o jego prawidłową pielęgnację oraz rozwój. Rośliny nie muszą spełniać wszystkich wymagań. Powinieneś jednak mieć świadomość, że czasami odmienne wymagania mogą poróżnić drzewa i sprawić, że nie będą obok siebie rosnąć. Dla przykładu buki nie rozwiną się obok sosen. Buki rosną w żyznej i wilgotnej ziemi, a sosny preferują piaszczystą i suchą glebę.
Wszystko, co warto wiedzieć o sadzeniu żywopłotu z drzew
Podłoże zawsze należy przygotować pod konkretny rodzaj drzew. Niezwykle ważnym etapem jest analiza podłoża. Powinieneś wiedzieć, czy gleba jest ciężka, lekka, obojętna, kwaśna, piaszczysta, czy może zasadowa. Stawiaj na takie drzewa, które nie wymagają warunków odbiegających od odczynu i stanu gleby ogrodowej. Jeśli w ogrodzie masz np. ziemię piaszczystą i chcesz posadzić w niej żywopłot z buka, musisz wymienić ziemię na żyzną. Niekiedy może okazać się to sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego najlepiej dopasować rodzaj drzewa do ziemi, jaka jest w ogrodzie. Powinieneś też zapamiętać, że żywopłot należy sadzić wczesną wiosną. Dzięki temu większość drzew kopanych z gruntu lepiej się przyjmie i obficiej urośnie. Iglaki możesz sadzić jesienią – po sezonie wegetacyjnym. Kupowane w doniczkach sadzonki drzew możesz sadzić przez cały rok. W jaki sposób usprawnić pracę? Wystarczy wykopać rowki odpowiedniej wielkości, wsadzić rośliny (sadzonki) i podsypać ziemią. Dołki warto podlać wodą, a następnie porządnie ugnieść glebę.
Należy pamiętać o tym, że żywopłoty powinno się regularnie oraz bardzo dokładnie przycinać. Zabieg cięcia roślin należy przeprowadzać nawet kilka razy w sezonie. Wystarczą do tego ręczne lub elektryczne nożyce. Ręczne urządzenie najlepsze będzie do podcinania miękkich, młodych pędów. Świetnie dadzą sobie radę również z odrostami świerków. Elektryczne nożyce nadadzą się do cięcia wysokich żywopłotów. Warto więc ich używać, aby uformować żywopłot. Nie można jednak zapominać o tym, aby uprzednio porządnie naostrzyć urządzenie. Dzięki dokładnemu ostrzeniu nie poszarpiesz ani gałęzi, ani liści. Chcąc być posiadaczem urokliwego, równego żywopłotu, nie poleca się przycinać mokrych krzewów. Większość z nich należy formować maksymalnie 3-4 razy w roku.
Najmniej wymagające są rośliny iglaste. Ich wymagania i potrzeby nie są tak skomplikowane, jak liściastych. Dotyczy to różnic zwłaszcza pod kątem zasobności podłoża i wilgotności. Ziemia pod żywopłot uformowany z drzew może być sucha i piaszczysta, o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Właśnie w takiej glebie najlepiej czuje się sosna, świerk albo jodła. Równie mało wymagań mają krzewy liściaste, które lubią piaszczystą i suchą ziemię (np. głóg i berberys). Podłoże pod żywopłot może być również gliniaste i wilgotne. Nie można zapominać o tym, że ziemia okresowo magazynuje i zatrzymuje wodę. Warto jednak podkreślić, że taka woda bogata jest w cenne składniki odżywcze. Piaszczysta i gliniasta ziemia różnią się od siebie. Dzieli je odczyn pH oraz składniki mineralne.
Jakie drzewa na żywopłot warto hodować przed domem?
Polecane drzewa na żywopłot – czy o nich słyszałeś?
Jedną z najczęściej polecanych roślin na żywopłot jest oczywiście świerk. Wielu Polaków właśnie świerków używa do uformowania naturalnego, pięknego żywopłotu, który będzie osłaniał ich przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów albo przechodniów. Aby stworzyć gęsty i zwarty żywopłot ze świerków, przede wszystkim trzeba gęsto sadzić drzewa. Można dowolnie formować świerki, aby przybrały wymarzony kształt. Pokrój drzew jest rozłożysty, w związku z czym świerki wymagają więcej przestrzeni od innych. Niektóre odmiany świerków są wyjątkowo dekoracyjne, wąskie i strzeliste. Wśród nich mamy świerk serbski, pokrojem będący znacznie węższy od innych świerków. Wąskie drzewo fantastycznie komponuje się ze świerkami o różnych kolorach igieł.
Zaletą świerków są małe wymagania co do gleby, w jakiej rosną. Można też znacznie przyspieszyć ich wzrost. W tym celu należy systematycznie podlewać świerki i nawozić rośliny. Pamiętaj, że drzewa te mają palowy system korzeniowy. Podlewanie świerków ma więc sens, gdy świerki są w początkowym etapie rozwoju. Dopiero po czasie rośliny zapuszczają korzenie na tyle głęboko, że same zaczynają pobierać wodę z głębokich warstw ziemi. Najpopularniejsze odmiany świerków na żywopłot to świerk serbski, pospolity oraz srebrny. Poza świerkami warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa inne, ciekawe drzewa:
- Tuja szmaragd – niektórzy
ogrodnicy określają tuję jedną z
najbardziej eleganckich roślin na żywopłot. Roślina ma szmaragdowozielony kolor
i bardzo nietypowy pokrój w kształcie stożka. Tuja szmaragd dość często
widywana jest w polskich ogrodach. Dosłownie każdy żywopłot potrafi uczynić
pięknym! To dzięki gęstemu, lecz jednocześnie prostemu pokrojowi drzew. Żywopłoty
z tui szmaragdowych dodatkowo są wiecznie zielone. Przez cały rok można więc
się nimi zachwycać. Tuje szmaragd są bardzo proste w pielęgnacji. Z uprawą
roślin poradzi sobie dosłownie każdy, nawet amator ogrodnictwa. Drzewo będzie
powoli piąć się w górę, tworząc przepiękny, zielony żywopłot.
- Buk pospolity – potężne, piękne drzewo. Jest idealne na żywopłot, ponieważ znakomicie znosi przycinanie i formowanie. Buk ma charakterystyczne, gładkie liście w zielonym lub bordowym kolorze. Barwa liści uzależniona jest od odmiany buku. Drzewo obfituje w jadalne owoce. Buk w naturze urośnie nawet do 30 m wysokości. Jeśli ma się jednak sprawdzać jako roślina na żywopłot, należy przycinać drzewo na wysokości mniej więcej 2-4 m.
Najlepsze drzewa na żywopłot przed domem, krok po kroku
Jednym z najciekawszych drzew jest cyprysik. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe i najlepiej czuje się w lekko wilgotnej, stałej glebie. Drzewo ma budowę stożkowatą. Jeśli zaniedbasz przycinanie wierzchołka, najprawdopodobniej zacznie się przewieszać. Roślina wiecznie zielona jest często polecana na żywopłot przed domem. Cechy indywidualne drzewa zależą oczywiście od odmiany cyprysiku. Wówczas kolor drzewa może zmienić się np. na niebieskozielony albo złocisto-żółty. Nie poleca się mocno przycinać drzewa, ponieważ może stracić swój charakterystyczny pokrój. Wśród polecanych drzew na żywopłot znajduje się też grab pospolity. Roślina zaliczana jest do rodziny brzozowatych. Drzewa wykazują dużą odporność na cień i mróz. Najlepiej czują się w wapiennym podłożu o umiarkowanym stopniu wilgotności. Graby nie mają wielkich wymagań i są banalnie proste w pielęgnacji. Warto podkreślić, że graby wytwarzają odrosty korzeniowe, które w krótkim czasie zagęszczają się od spodu. Drzewa doskonale radzą sobie z przycinaniem, dlatego poleca się tworzyć z nich żywopłoty.
Kolejnym drzewem jest żywotnik. To rodzina należąca do cyprysowatych. Zalicza się ją do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju roślin na żywopłot. Najchętniej sadzone odmiany to „Szmaragd” i „Brabant”. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pierwszą odmianę, ponieważ jej roczne przyrosty są naprawdę imponujące. Rośliny pachną żywicznie, ale przyjemnie. Należy zadbać o wilgotne, próchnicze i żyzne podłoże dla drzew. Najszybciej żywotniki urosną w słonecznym miejscu. Bez problemu utworzą wówczas wielobarwne i gęste żywopłoty. Żywotniki świetnie znoszą przycinanie. Zwróć też uwagę na laurowiśnie, które zaliczane są do rodziny różowatych. Drzewa są wiecznie zielone, jednak trujące. Poza tym wykazują dużą odporność na mróz – choć w Polsce czasem bywa, że przemarzają. Mimo że nadaje się na żywopłot, laurowiśnia ma wysokie wymagania. Powinieneś zapewnić drzewu wapienne, żyzne i wilgotne podłoże. Roślina musi jednak zostać osłonięta od wiatru – to bardzo ważne, zwłaszcza zimą. Ostatnią polecaną przez nas rośliną jest klon polny. Drzewo należy do rodziny mydleńcowatych. To mało wymagająca roślina, która jest w pełni odporna na suszę i mróz, a także zapylenie i zanieczyszczenie powietrza. Bez problemu urośnie zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Klon polny odporny jest na szkodniki i choroby. Doskonale nadaje się na żywopłot, zwłaszcza że jest prosty w formowaniu. Klon polny świetnie znosi przycinanie.