Drzewa owocowe niskopienne

Ilustracja drzewa owocowe niskopienne

W Polsce rośnie wiele ciekawych drzew owocowych niskopiennych. Wśród nich z całą pewnością wyróżniają się liściaste oraz iglaste gatunki. Większość z nich to drzewa ozdobne, dzięki którym w pomysłowy sposób ozdobić można ogród. Duża ilość uprawianych w Polsce odmian pochodzi z rozmaitych stron świata. Zanim wybierzesz owocowe drzewa do ogrodu, upewnij się, że dasz radę z ich pielęgnacją. Niektóre drzewa niskopienne mają bowiem naprawdę wysokie wymagania.

Filtry0

Drzewa owocowe niskopienne

Drzewa owocowe niskopienne - pozostałe

Drzewa owocowe niskopienne – jakie odmiany drzew owocowych wybrać do sadu?

Drzewa owocowe niskopienne to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Ich sadzenie jest niezwykle popularne w naszym kraju. Niskopienne drzewa owocowe mogą być bardzo różne, np. śliwy, wiśnie i jabłonie. Liściaste odmiany doskonale nadadzą się do sadu. Jednak iglaste gatunki również świetnie się prezentują. Na jakie niskie drzewa owocowe warto się zdecydować? Które odmiany są najprostsze w uprawie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najciekawsze drzewa owocowe niskopienne do ogrodu, krok po kroku

Jak pielęgnować odmiany niskopienne w ogrodzie? Sprawdzamy!

Drzewa owocowe niskopienne mają różne potrzeby. Każda roślina ma takie, niezależnie od rodzaju czy gatunku. Jedne wolą być systematycznie nawadnianie, a inne rosnąć w suchym podłożu. Niektóre wymagają systematycznego przycinania, inne zupełnie zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzeby drzew niskopiennych zależą od konkretnego rodzaju. Trzeba jednak zaznaczyć, że część wymagań drzew się ze sobą pokrywa. Niskie drzewa muszą mieć jak najwięcej miejsca do rozwoju. Mimo że mają niewielkie wymiary, większość wyróżnia się silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewo, upewnij się, jakie wymiary w ogrodzie może maksymalnie osiągnąć. Sprawdzić należy nie tylko wysokość, ale również rozłożystość korony. Niskopienne odmiany drzew nie przepadają za przesadzaniem, bo mogłoby to zaszkodzić korzeniom roślin. Staraj się wybierać odmiany, które nie będą stykać się z różnymi powierzchniami (np. elewacją budynku, ogrodzeniem, bramą lub płotem). Większość niskich drzew najbardziej efektownie rośnie w słońcu. Jest też dużo niskopiennych odmian, które lepiej czują się w półcieniu. Niektóre wymagania dzielą niskopienne drzewa owocowe. Jednak wspólną cechą większości karłowatych drzew jest żyzna gleba. Możesz zmieszać uniwersalną ziemię dla drzew z kompostem, aby rośliny lepiej się rozwijały.

Jeśli chcesz mieć niskie drzewa w ogrodzie, powinieneś zdecydować się niewielkie odmiany. Najlepsze będą karłowate, popularne gatunki, takie jak wiśnie, śliwy i jabłonie. Powinny być to drzewa rosnące wczesną wiosną. Takie rośliny wówczas najlepiej się przyjmują. Wiosną temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy nie spada bowiem poniżej zera stopni. Podczas pierwszego roku życia należy regularnie podlewać niskie drzewa owocowe – dzięki temu system korzeniowy będzie mógł się prawidłowo rozwinąć. Gdy upłyną minimum dwa lata, pielęgnacja drzew stanie się już znacznie łatwiejsza. Skupiać się będzie na podstawowych zasadach, takich jak systematyczne korzystanie z nawozu organicznego lub przycinanie niektórych niskich odmian. Sprawi to, że drzewa zawsze będą mieć odpowiedni kształt. Podcinanie i nawożenie z pewnością odmłodzi owocowe odmiany drzew. Niskie drzewa należy przycinać na początku wiosny. Używać możesz do tego m.in. ostrego sekatora lub nożyc elektrycznych. Staraj się pozbyć wszystkich uschniętych i chorych pędów. Warto pamiętać również o zabezpieczaniu ran po przycinaniu. Do zapewnienia bezpieczeństwa przycinanym roślinom sprawdzi się dedykowana maść ogrodnicza. Kupić ją można w większości stacjonarnych sklepów ogrodniczych lub sklepach internetowych.

Odmiany niskich drzew, które odmienią wygląd każdego ogrodu

Owocowe drzewa niskopienne doskonale pasują do małych ogrodów. Mogą też zmienić wygląd sadu – nawet gdy jest naprawdę niewielki. Najciekawsze są liściaste odmiany, choć iglaste drzewa również mają niewielkie owoce. Większość z nich jest jednak wyłącznie ozdobna, a nie jadalna. Liściaste drzewa niskopienne poza owocami mają wiele ciekawych cech. Rzucają np. dużo cienia w wybrane miejscach ogrodu. Jeśli zależy ci na ciekawej aranżacji sadu lub ogrodu, możesz sadzić drzewa owocowe niskopienne w kępach, a także obsadzać nimi ogrodzenia. Drzewa świetnie wyglądają również jako solitery. Jednym z najciekawszych drzew niskopiennych jest klon palmowy. Na uwagę zasługują zwiewne i powycinane liście rośliny. Drzewo wzrasta maksymalnie do 2 m, więc powinno świetnie odnaleźć się w niewielkim ogrodzie lub sadzie. Roślina nie ma skomplikowanych wymagań pielęgnacyjnych, więc nawet amatorzy ogrodnictwa powinni świetnie poradzić sobie z drzewem. Karłowate drzewa wykorzystać można do pojedynczych nasadzeń, ale też stworzyć z nich przestrzeń do wypoczynku. Możliwości aranżacyjnych jest bardzo dużo – wszystko zależy od naszych upodobań.

Warto zwrócić uwagę na ozdobne odmiany niskich drzew, które stać się mogą efektowną dekoracją każdego ogrodu. Kwiaty lub owoce na drzewach to najważniejsze zalety roślin niskopiennych. Jednymi z najpiękniejszych odmian drzew karłowatych są judaszowce kanadyjskie. Drzewa rosną maksymalnie do 3 m wysokości. Kwitną wiosną, obradzając w różowe kwiaty o niewielkich wymiarach. Wśród drzew owocowych wyróżnić można tulipanowce – niskie drzewa z pomarańczowo-żółtymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Nie można zapomnieć o drzewach szczepionych na pniu, dzięki którym z wysokiego krzewu wyhodować można niemal każde niskie drzewo. Drzewa niskopienne pozwalają samodzielnie kontrolować zarówno kształt, jak i wysokość rośliny. Możesz więc bez problemu wyhodować w ogrodzie niskopienne drzewa o wysokości ok. 100 cm każde. Drzewa karłowate pasują do większości ogrodów. Właśnie dlatego warto je hodować.

Jakie są najważniejsze wymagania owocowych drzew niskopiennych?

Dzięki drzewom niskopiennym można łatwiej i szybciej wykonywać proste zabiegi pielęgnacyjne. Przycinanie, podlewanie lub ochrona przed szkodnikami i chorobami staną się znacznie prostsze. Owocowe drzewa nie mają bowiem aż tyle wymagań, co inne rośliny. Możesz zatem uprawiać niskopienne drzewa w większej ilości – bez różnicy, jaka to odmiana. To jedna z najważniejszych zalet drzew tego typu. Owoce z karłowatych drzew można uzyskać bardzo szybko – w drugim, a najpóźniej w trzecim roku po posadzeniu. Owocowe drzewa niskopienne zajmują niewiele miejsca w ogrodzie. Nie rosną wysokie, więc nie musisz się martwić o przejęcie całego terenu w małym ogrodzie. Szczepione na podkładce lub pniu odmiany rosną maksymalnie do ok. 2-3 m wysokości. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na łatwą aranżację roślin nawet na małym terenie. Warto zaznaczyć, że karłowate odmiany korzystają najczęściej ze światła słonecznego – głównie dzięki temu, że słońce nie ma kłopotów z dotarciem do najdalszych zakamarków korony. Owoce są przez to ładniejsze, większe i bardziej kolorowe. Poza tym drzewo niskopienne jest niewielkie, prawda? Można się zatem domyślić, że zbiór jadalnych owoców będzie łatwiejszy niż w przypadku wysokopiennych drzew.

Drzewa owocowe niskopienne są jednymi z najciekawszych roślin ogrodowych. Na wiosnę obradzają w setki kwiatów. Niesamowicie pachną, co przyciąga domowników, a także pożyteczne owady zapylające (m.in. motyle, pszczoły i trzmiele). Wśród niskich drzew ogrodowych wyróżnia się magnolia. To japońskie drzewo rosnące maksymalnie do 2,5 m wysokości. Możesz uprawiać magnolię zarówno jako krzew, jak i drzewo – w zależności od tego, jak duże ma być. Roślina wyróżnia się różowymi, dużymi kwiatami. Kwitnie od marca do czerwca, prezentując się naprawdę bardzo efektownie. Wśród ozdobnych drzew wyróżnia się również lilak pospolity. W Polsce hodowany jest nie tylko jako drzewo, ale również wysoki krzew. O lilakach często mówi się również „bzy”. Drzewo obradza w białe, fioletowe i purpurowe kwiaty. Lilaki zakwitają w środku wiosny i można je podziwiać aż do początku lata. Roślina ma bardzo ciekawy zapach. Przyciąga do siebie zapylające owady, takie jak trzmiele, pszczoły i motyle. Drzewo wykazuje dużą odporność na suszę oraz mróz. Właśnie dlatego świetnie nadaje się do uprawy przez kogoś, kto nie ma zbyt dużego pojęcia o ogrodnictwie. Lilak nie jest wymagającą rośliną, więc początkujący ogrodnik na pewno świetnie sobie z nią poradzi.

Jakie drzewa owocowe niskopienne wybrać do ogrodu? Dowiedz się więcej

Najpopularniejsze niskie drzewa owocowe – polecane odmiany

Wśród najpopularniejszych drzew owocowych wyróżniają się jabłonie karłowe. To odporne na choroby drzewa, które charakteryzują się pysznym smakiem i ciekawą formą korony. Łatwo wykonywać na jabłoni przeróżne zabiegi pielęgnacyjne. Tempo wzrostu jabłoni regulowane jest przez szczepienie na odpowiedniej podkładce. Najmniej przestrzeni zajmują odmiany szczepione na podkładkach karłowych. Są również najprostsze w uprawie. Owocowe drzewa szczepione w ten sposób mają większe wymagania glebowe i płytki system korzeniowy. Poleca się zatem hodować jabłonie przy palikach. Stanowisko dla drzew powinno być osłonięte i słoneczne, a gleba żyzna. Należy również zabezpieczać sadzonki na zimę, aby po kilku latach cieszyć się pysznymi i soczystymi jabłkami z drzewa. Jakie jeszcze drzewa owocowe niskopienne hodować? Oto polecane odmiany:

  • Morele karłowe – dzięki tej odmianie latem można cieszyć się słodkimi, soczystymi owocami. Morele może uprawiać każdy, nawet mniej doświadczony ogrodnik. Powinieneś jednak zadbać o ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce dla drzew. Właśnie wtedy owoce stają się bowiem najsłodsze. Podlewaj owoce umiarkowanie, gdyż nadmierne podlewanie może spowodować gnicie i pękanie moreli. Warto wiedzieć, że morele tworzą wąską koronę, którą należy systematycznie prześwietlać. Dzięki temu owoce będą mieć łatwiejszy dostęp do słońca. Będą też znacznie lepiej się wybarwiać i pysznie smakować. Należy jednak pamiętać o zabezpieczaniu sadzonek na zimę, aby cieszyć się dużymi plonami.
  • Brzoskwinie karłowe – wyróżniają się zdrowymi i pysznymi owocami. To proste w uprawie drzewa, które poleca się amatorom ogrodnictwa. Stanowisko dla brzoskwini powinno być mocno nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. W zimniejszych częściach Polski drzewa mogą bowiem przemarzać. Warto zabezpieczać sadzonki na zimę, aby nie przypałętała się do drzew jakaś choroba (np. kędzierzawość liści). Gdy tylko zauważysz oznaki choroby na liściach, zacznij je zrywać i spalać.
  • Czereśnia karłowata – jeśli chcesz zapewnić czereśni obfite plony, należy wcześniej poznać wymagania drzewa. Przede wszystkim stanowisko musi być słoneczne i osłonięte. Gleba dla czereśni powinna być bogata w wapno, żyzna i przewiewna. Czereśnie niedobrze czują się w ciężkiej, suchej, podmokłej i piaszczystej ziemi. Potrzebują za to dużo wody i pokarmu, ponieważ ich system korzeniowy jest płytki. Należy jednak palikować czereśnie. Możesz je dowolnie kształtować i przycinać. Czereśnie są wrażliwe na mróz, więc postaraj się zabezpieczyć młode sadzonki przed zimą.
  • Śliwa karłowata – polski klimat jak najbardziej sprzyja uprawie śliwom niskopiennym. To niezbyt wymagające drzewa, którym wystarczy umiarkowanie wilgotna i żyzna ziemia. Najgorsze podłoże dla śliw jest piaszczyste i lekkie. Sprawdź także odczyn gleby. Jeśli będzie zbyt kwaśna, warto przeprowadzić zabieg wapnowania. Należy również systematycznie skracać przewodnik śliwy, aby drzewo mogło się zagęścić. Przycinanie pielęgnacyjne to bardzo ważny zabieg, z którego pomocą pozbędziesz się uszkodzonych i chorych pędów.
  • Wiśnie karłowe – zdecydowanie najsmaczniejszymi są owoce wiśni deserowej. Wykazują dużą odporność na szkodniki i choroby. Owoce wiśni wspaniale sprawdzą się na wino, nalewkę czy domowe przetwory (tj. dżem, konfitura). Uprawa wiśni karłowatej jest prosta, bo drzewa nie mają dużych wymagań. Możesz hodować drzewa niemal na każdej glebie. Wiśnie najlepiej jednak czują się w żyznym lub piaszczystym podłożu. Powinieneś zadbać o jak najlepsze stanowisko do uprawy wiśni, zwłaszcza na słońcu. Dzięki promieniom słońca wiśnie karłowe nabierają najlepszego smaku i się wybawiają.

Niskopienne drzewa liściaste – powinieneś o nich pamiętać!

Wśród niskopiennych drzew uwagę zwracają odmiany liściaste. Na pierwszy plan wysnuwa się cis pospolity, nazywany również wiecznie zielonym drzewem. Roślina jest niska, dzięki czemu wielu ogrodników hoduje cisy jako krzewy. Cis pospolity powiększa się maksymalnie o 4 cm rocznie. Ma piękne, czerwone owoce, które są wyłącznie ozdobą. Owoce cisów pospolitych są silnie trujące. Warto zwrócić uwagę również na wierzbę japońską, która w wersji szczepionej na pniu dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Właśnie dlatego wierzbę można uprawiać jako krzew. Uwagę zwracają lancetowate, kolorowe liście drzewa. Wierzba jest prosta w uprawie, jednak niech to cię nie zwodzi! Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu oraz nawożeniu drzewa, aby dobrze się rozwijało.

Nie zapominaj również o klonie kolumnowym. To ciekawe, niskie drzewo o wiśniowych liściach. Znakomicie prezentuje się w nasadzeniach grupowych. Klon kolumnowy urośnie w żyznej i piaszczystej ziemi. Urośnie również w innym podłożu, więc z pewnością jest to wytrzymałe drzewo. Klon kolumnowy doskonale czuje się w słońcu, które pomaga roślinie w prawidłowym rozwoju. Warto pamiętać też o jarzębinie – tak zwykle nazywany jest jarząb pospolity. W Polsce spotkać można drzewo w ogrodzie, a także w nasadzeniach miejskich. Często widujemy jarzębinę np. w parku. Drzewo charakteryzuje się regularnym pokrojem, zielonymi i podłużnymi liśćmi. Na uwagę zasługują też owoce jarzębiny, które są czerwone i bardzo ciekawe z wyglądu. Pozwolą błyskawicznie udekorować ogród o każdej porze roku, nawet zimą.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto