Drzewa parkowe

Ilustracja drzewa parkowe

Drzewa parkowe potrafią przepięknie podkreślić charakter nawet niepozornego parku w mieście. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane i skomponowane, można wspaniale wyeksponować najciekawsze miejsca w parku. Można też zapewnić ludziom cień w upały i przepiękny teren do spacerowania. Drzewa charakteryzują się długą żywotnością, dlatego posadzone raz w ziemi najprawdopodobniej będą długo rozwijać się w takim parku. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś będzie systematycznie o nie dbał – przynajmniej w pierwszych latach życia.

Filtry0

Drzewa parkowe

Drzewa parkowe - pozostałe

Drzewa parkowe – popularne gatunki drzew uprawianych w polskich parkach

Drzewa parkowe to najbardziej ozdobne elementy niemal każdego parku. Większość z nich to wysokie rośliny, które są naprawdę duże. Dzięki nim zapewniony jest nie tylko odpowiedni przepływ powietrza, ale też cień. Wśród popularnych drzew wyróżnić można nie tylko liściaste, ale też iglaste odmiany. Które gatunki kwitnące są najładniejsze w Polsce? Jakie drzewa alejowe są wyjątkowo popularne i chętnie sadzone w polskich parkach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat drzew parkowych.

Drzewa parkowe w Polsce – popularne odmiany i najładniejsze gatunki

Co wiadomo na temat aranżowania przestrzeni w parkach publicznych?

Drzewa są z nami zawsze. Można śmiało powiedzieć, że towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Używano ich do różnych celów. Najpierw głównie użytkowych, jednak później drzewa zaczęły pełnić również funkcje dekoracyjne. Do dziś doceniamy piękno drzew, sadząc je w ogrodach i parkach. W czasach błyskawicznego rozwoju cywilizacyjnego oraz powszechnej urbanizacji ludzie tęsknią za zielenią. Brakuje im bezpośredniego kontaktu z naturą, która uspokaja, daje poczucie równowagi i wycisza. Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie miejsca, gdzie ozdobne gatunki drzew nie mają prawa bytu. Zadrzewione miejsca sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest cień. Znakomicie spełnią się również jako najważniejszy element wypoczynku w naturze. Drzewa parkowe są nie tylko wspaniałą ozdobą, ale też schronieniem dla wielu zwierząt. W dodatku mogą osłaniać przed porywistym wiatrem. Dzięki procesowi fotosyntezy wytwarzają również niezbędny ludziom do życia tlen. Co jeszcze warto wiedzieć na temat drzew parkowych? Oto kilka ważnych informacji:

  • W miastach często trafić można na ciekawe parki, zieleńce i skwery. Całe szczęście, większość z nich porośnięta jest rozmaitymi drzewami zaopatrującymi powietrze w tlen. Miejsca te dawno stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego. Zieleń jest niesamowicie ważna, ponieważ dzięki niej możemy odetchnąć od codziennego pędu i skupić się na sobie.
  • Nie jest łatwo zaaranżować miejskie tereny zielone. Często są bowiem uprzemysłowione, co utrudnia zadanie. Zanim zaczniemy dobierać drzewa parkowe do zieleńca czy skweru, należy dokładnie przeanalizować teren. Nie każda roślina będzie tak samo znosić zanieczyszczenia.
  • W polskich parkach najczęściej spotkać można drzewa liściaste, iglaste, krzewy i byliny. Na tej płaszczyźnie zdecydowanie jednak wiodą prym drzewa alejowe. Właśnie z nimi głównie kojarzą się polskie skwery i zieleńce.

Jakie drzewa najczęściej można spotkać w polskich parkach? Podpowiadamy!

Wśród liściastych drzew, na jakie natknąć się można podczas spaceru w parku, wyróżniają się klony. Rośliny te dzielą się na ok. 150 gatunków. Mimo to w naszym kraju zetknąć możemy się z niewielką ilością tych odmian. Najbardziej popularny jest Acer Campestre, który jest wytrzymałym klonem. Idealnie nadaje się do parkowych nasadzeń. Równie wspaniałą odmianą jest Acer Negundo, czyli klon jesionolistny. Doskonale czuje się w miejskich warunkach, więc nie jest przewrażliwiony na zanieczyszczenia. Bardzo ciekawe są również klony palmowe. Szkoda, że w Polsce nie spotyka się ich zbyt często. Klony palmowe charakteryzują się bowiem niską mrozoodpornością.

W maju przepięknie rozwijają się kasztanowce. Drzewa parkowe potrafią zaskoczyć nie tylko niesamowitymi liśćmi, ale również kwiatami. Zależnie od odmiany wybarwiają się na czerwono, żółto lub biało. Jako soliter najlepiej sprawdzi się odmiana Aesculus X Carnea. Czasami jako drzewo rosnące przy ulicy napotkać można w Polsce odmianę Aesculus Hippocastanum, znaną również jako kasztanowiec pospolity. Zaletą tych przepięknych drzew jest możliwość rzucania ogromnego cienia latem. Jest jednak drzewo, które znacznie lepiej sprawdzi się na podmokłym terenie. To olsza, która dzieli się nawet na 35 gatunków. Wspaniale radzi sobie w parkach obok rzek czy jezior. Ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego świetnie sprawdza się w skwerach miejskich.

W parkach często pojawiają się wysokie drzewa iglaste. Wszystko dlatego, że najlepiej odnajdują się podczas zmiennych pór roku. Wiele osób docenia drzewa iglaste za ich niesamowite walory dekoracyjne. Wśród parkowych nasadzeń wyróżnić można np. jodły, modrzewie, świerki, cisy, sosny, cyprysiki, tuje i jałowce. Do najpopularniejszych przedstawicieli iglaków zaliczają się świerki. Najbardziej znanym reprezentantem jest z kolei świerk pospolity, który rośnie naprawdę duży. Jego korona jest regularna, a szyszki zwisają, osiągając do 15 cm długości. Niezwykle popularne są też sosny rosnące do… 50 m wysokości! To ciekawe drzewo parkowe, które charakteryzuje się łuszczącą korą, pękatymi szyszkami i długimi igłami. Sosna dzieli się na ok. 100 gatunków. Mimo to w Polsce hodujemy głównie sosnę pospolitą. Kolejne popularne iglaki to modrzewie. Mają grube igły, które gubią w okresie zimowym. To zupełnie inaczej niż w przypadku pozostałych wymienionych odmian. Z igłami modrzewi dzieje się zatem dokładnie tak samo, jak z liśćmi wielu drzew liściastych. Modrzewie rosną do 40 m wysokości. Mają małe, skierowane w górę szyszki.

Miejskie życie nie musi być związane wyłącznie z murami miast czy betonowymi osiedlami. Zieleń m.in. w parkach jest bardzo ważnym elementem miast i coraz więcej z nich stara się wygospodarować dla niej miejsce. Władze miast proponują różnego rodzaju tzw. zielone projekty, które mają na celu zwiększyć ilość drzew i krzewów. Jak wiadomo, właśnie dzięki nim możemy oddychać czystszym powietrzem. Dla miast ważne jest również, aby zieleń wykazywała spójność z otoczeniem. Właśnie dlatego parki często kształtem dopasowane są np. do poszczególnych osiedli.

Popularne i mniej znane drzewa parkowe – które uprawia się w Polsce?

Kilka słów o drzewach i ochronie roślin parkowych

W parku posadzić można naprawdę potężną ilość różnorodnych drzew. Jedne są iglaste, inne owocowe, kwitnące lub liściaste. Możliwości są ogromne, jednak najważniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku do możliwości parku. Drzewa nie mogą utrudniać funkcjonowania lub wypoczynku. Często ich przesadzenie jest albo bardzo trudne, albo niemożliwe – co wiąże się ze ścięciem drzewa. Właśnie dlatego ważne jest ostrożne dobranie drzew do parku. Powinny jak najlepiej zintegrować się z otoczeniem. Równie ważne jest zabezpieczanie drzew parkowych. Po co to robić? Ponieważ wiele okazów nie jest odpornych na mróz. Drzewa znajdujące się z dala od zabudowy muszą być sadzone na obszarze chronionym przed wiatrem. Należy zwrócić uwagę na to, że przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu młode sadzonki powinno się chronić przed zimnem. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku średniej wielkości drzew, którym dopiero ukształtował się pień. Pnie drzew powinno się dodatkowo upinać słomą, tuniką albo włókniną. Wokół można też rozłożyć ściółkę przygotowaną z kory.

Aby upiększyć park, posadzić w nim można drzewa liściaste. Wiosną kwitną niemal wszystkie rośliny wieloletnie i krzewy ozdobne. Jedne są wysmukłe, inne mniejsze. Aby jesienią park prezentował się wyjątkowo, zawsze można posadzić drzewa z pomarańczowymi i żółtymi liśćmi. Dzięki nim skwer lub zieleniec będzie wyglądał malowniczo oraz bajkowo. W parku posadzić można m.in. klony palmowe, irgi, brzozy i miłorzębie. Ostatnie jesienią zmieniają kolor na czerwony! Jarzębina i jabłonie ozdobne również są niesamowite. Jesienią owoce ich drzew wyglądają naprawdę wyjątkowo. W jesiennym parku powinny się znaleźć drzewa z czerwonymi owocami. Zimą z kolei bardzo atrakcyjna jest kora brzozy, która przepięknie komponuje się ze śnieżnym krajobrazem.

W środku zimy park nadal może wyglądać ciekawie. Drzewa iglaste pozostają bowiem zielone, więc wciąż ożywiają krajobraz. Oczywiście nie oznacza to, że park powinien w całości zostać obsadzony iglastymi roślinami! Powinno znaleźć się w nim dużo różnych drzew. Wiosną i latem iglaki są mniej popularne i często niezauważalne. Raczej korzysta się z nich wówczas jako z tła dla innych parkowych roślin. Zimozielone drzewa najkorzystniej prezentują się jesienią i zimą, ponieważ właśnie wtedy wyróżniają się w szarym krajobrazie. Zimą można też cieszyć się w parku odmianami drzew, które mają nietypowe zwyczaje. Wiele z nich ma ciekawą formę, np. skręcone gałęzie. Wśród nich wyróżnić można wierzbę babilońską, modrzew japoński i robinię. Jeśli chodzi z kolei o drzewa liściaste, świetnie sprawdzą się w parkach ze stawem. Liście nie zanieczyszczą wody w chłodniejsze miesiące. Wokół stawu można posadzić cyprysy (bagienne), a także cisy.

Jakie drzewa można posadzić w parku? Ciekawe przykłady

Jednym z wykorzystywanych w parku drzew bywa tuja. Można ją spotkać posadzoną w ciekawych kształtach, np. sferycznych i kolumnowych. Tuja jest doskonałą rośliną żywopłotową, więc można ją przycinać np. do wybranego kształtu. Karłowate rośliny idealnie nadadzą się również np. do dekoracji skalniaków. Kolejną interesującą rośliną jest klon palmowy, którego liście występują w wielu rozmaitych kolorach. To właśnie dzięki nim klon palmowy zrobił się tak popularny w parkach. Liście klonu mogą być złote, pomarańczowe, żółte i czerwone. Co ciekawe, jesienią odbarwiają się i pogłębiają kolor, stając się jeszcze piękniejsze. Jako że klon palmowy nie rośnie zbyt wielki, można spokojnie posadzić go nawet w niewielkim parku, gdzie nie może być wysokich drzew. Trzeba jednak pamiętać, że klon palmowy nie jest przyzwyczajony do mrozów. Aby nie ucierpiał w chłodne dni, sadź go w możliwie osłoniętym miejscu. Inaczej roślina może zostać częściowo lub nawet całkiem zniszczona. Jakie jeszcze drzewa warto posadzić w parku? Oto mniej popularne propozycje:

  • Wiśnie – niektórzy czasami wykorzystują drzewa jako piękne ozdoby małych parków lub skwerów. Ozdobne rośliny doskonale komponują się z zielenią. Wiśnie mają białe i różowe kwiaty, które rozkwitają w maju. Jeśli chodzi o odmiany, jedną z najładniejszych jest wiśnia japońska piłkowana.
  • Brzozy – doskonałe drzewa ozdobne, które najpiękniej prezentują się w chłodniejszych miesiącach. Kora drzew doskonale koresponduje z bielą śniegu. Najpopularniejsza jest brzoza brodawkowata. To drzewo, które najwcześniej budzi się do życia wiosną. Wyróżnia się drobnymi listkami i lśniącą, białą korą.
  • Grab pospolity – w parkach jako przepiękne drzewa często stosuje się odmiany kolumnowe. Zielone liście grabów żółkną jesienią.
  • Kasztanowiec biały – rozłożyste i potężne drzewa, które potrafią przepięknie ozdobić ogród dosłownie o każdej porze roku. Wiosną zielenieją liście kasztanowców, a następnie rozwijają się kwiatostany.
  • Lipa szerokolistna – potężne i długowieczne drzewo. Może urosnąć nawet do 40 m. Co ciekawe, kwiaty lipy charakteryzują się właściwościami miododajnymi i leczniczymi. Nie pozwala się jednak na zbieranie ich w mieście – głównie przez zanieczyszczenie.
  • Jesion wyniosły – duże liściaste drzewo, które należy do rodziny oliwkowatych. Jesiony spotkać można w każdym rejonie Polski. To drzewa odporne na zanieczyszczenia, które błyskawicznie rosną. Bardzo często sadzi się jesiony wzdłuż ulic miejskich. Warto wiedzieć, że nasiona jesionów są doskonałym przysmakiem dla papug!
  • Dąb szypułkowy – ma żołędzie, które wiszą na cienkich i długich szypułkach. Mówi się, że dęby są prawdziwym symbolem długowieczności i siły. To rośliny preferujące słoneczne stanowiska, a także żyzną glebę. Dęby szypułkowe są dość odporne na zanieczyszczenia miejskie.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto