Drzewa parkowe
-
Żywotnik zachodni 'Smaragd'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja szmaragd należy do najpiękniejszych iglaków spotykanych w ogrodach. Ma zwarty i gęsty pokrój, co nadaje drzewu bardzo elegancki wygląd. Świeżą, soczystą zieleń zachowuje również zimą. Efektownie wygląda w roli solitera, ale może też tworzyć gęste zasłony w formie żywopłotu.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon palmowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Drzewo tlenowedrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Drzewo tlenowe jest pod względem botanicznym sztucznie wyhodowaną odmianą (kultywarem) hybrydy dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Obok oryginalnej urody - ogromnych liści i dzwonkowatych kwiatów - drzewo tlenowe należy do najszybciej rosnących drzew na świecie. Dodatkową zaletą jest zdolność wiązania dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Cis pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Zimozielone drzewo o bardzo powolnym wzroście. Rodzimy gatunek objęty ochroną już w XV wieku ze względu na nadmierne pozyskanie cennego drewna.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewa parkowe - pozostałe
-
Sosna czarnadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Sosna czarna jest sosną dwuigielną, sprowadzoną do Polski w XVIII wieku. Stare drzewa mają korowinę spękaną i ciemną, stąd epitet gatunkowy. Wytrzymuje nawet silne zanieczyszczenia powietrza i nadaje się do sadzenia na terenach przemysłowych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb bezszypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Dąb bezszypułkowy jest często mylony ze swoim szypułkowym kuzynem. Ma przy tym potencjał, aby godnie zastąpić go w ogrodzie. Żołędzie dojrzewają w bezszypułkowych gronach, natomiast liście mają blisko dwucentymetrowe ogonki. Dąb bezszypułkowy rozwija się i kwitnie o 2 tygodnie później od dębu szypułkowego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb szypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto sadzi koło domu dąb szypułkowy, ten uszczęśliwia wiele pokoleń. Nasz rodzimy gatunek dębu przez całe wieki powiększa swoją okazałą koronę, osiągając przy tym wysokość ponad 40 m. Ze względu na ogromne wymiary, dąb szypułkowy może pełnić rolę drzewa rodzinnego jedynie na odpowiednio dużej działce. Dąb szypułkowy ma liście na krótkich ogonkach, a kwiaty (potem żołędzie) na długich szypułkach - stąd nazwa gatunkowa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik zachodni 'Brabant'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja brabant, podobnie jak tuja szmaragd, nie jest gatunkiem ogrodowego iglaka, ale odmianą hodowlaną żywotnika zachodniego. W odróżnieniu od swojej eleganckiej i smukłej krewniaczki 'Brabant' ma bardziej rozłożysty pokrój i szybszy wzrost. dzięki czemu doskonale nadaje się na zimozielone żywopłoty. Została wyhodowana w Brabancji — stąd nazwa odmiany.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Miłorząb dwuklapowydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem reliktowym i endemicznym. Jako przedstawiciel roślin nagonasiennych jest drzewem iglastym, jednak zamiast igieł albo łusek wytwarza pięknie uformowane wachlarzowate liście. Etymologia nazw botanicznych, często ludowa, bywa bardzo interesująca. Nazwa rodzajowa Gingko bije chyba wszelkie rekordy. Z tłumaczenia chińskiej nazwy pisanej japońskimi znakami przez niemieckiego botanika Engelberta Kaempfera wyszło słowo "gingko" = "srebrna morela". Linneusz powielił błąd i drzewo nosi nazwę naukową Ginkgo biloba.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodzący z Ameryki Północnej dąb czerwony, od początku XVIII wieku zaczął swoją wędrówkę po Europie. Odporny ma mróz i mało wymagający w porównaniu z dębami rodzimego pochodzenia, dąb czerwony stał się popularnym drzewem ogrodowym i parkowym. Miał swój epizod w polskiej gospodarce leśnej, jednak ze względu na skłonności do wypierania dębów krajowych, został uznany za gatunek inwazyjny. Co nie umniejsza oczywiście jego walorów estetycznych.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Orzech włoskidrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Orzech włoski trafił do naszej części Europy prawdopodobnie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Rośnie jako długowieczne, rozłożyste drzewo o krótkim, wygiętym zwykle pniu. Okazała korona składa się z licznych, poskręcanych gałęzi. Orzech włoski jest w ogrodzie nie tylko ozdobą, ale też źródłem smacznych orzechów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sumak octowiecdrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sumak octowiec jest niskim drzewem o egzotycznym wyglądzie. Szczególnie efektownie wygląda jesienią, intensywnie przebarwiając okazałe liście. Do tego dochodzi malowniczy pokrój i niepowtarzalne, piękne owocostany w mocnej czerwieni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grab pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza brodawkowatadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza brodawkowata jest najczęściej spotykanym w Polsce gatunkiem brzozy. Malownicza korona, cienkie, zwisające gałęzie, powiewające na wietrze oraz biała kora wyglądają bardzo efektownie w każdym dużym ogrodzie. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenie powierza i radzi sobie w każdych warunkach.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia piłkowanadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sosna himalajskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Ta pochodząca z Hindukuszu i Himalajów pięcioigielna sosna jest bardzo dekoracyjnym drzewem o długich igłach i dużych szyszkach przypominających sosnę amerykańską. Nazwa botaniczna upamiętnia duńskiego botanika Nathaniela Wallich'a. Pewną wadą jest niepełna mrozoodporność; sosna himalajska w naszym kimacie może przemarzać.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Świerk pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk pospolity jest naszym jedynym świerkiem rodzimego pochodzenia. Jest wrażliwy na wilgotność i czystość powietrza, dlatego źle się czuje w warunkach miejskich. Nazwa rodzajowa Picea pochodzi od łacińskiego "pix" = "smoła, żywica". W sprzyjających warunkach dorasta do ogromnych rozmiarów i jest bardzo długowieczny. W ogrodzie nadaje się również do tworzenia żywopłotów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk serbskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk serbski, jako gatunek botaniczny, został odkryty i opisany przez serbskiego botanika zaledwie 150 lat temu. Nazwa gatunkowa omorika pochodzi od lokalnej nazwy potocznej tego drzewa. Omorika ma wąski, gęsty pokrój i dobrze znosi warunki miejsce, przez co jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Doskonale prezentuje się jako wysoka zasłona na granicy działki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Morwa czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa czarna uwodzi właścicieli ogrodu atrakcyjnym wyglądem oraz podobnymi do jeżyn owocami. Drzewo pochodzi prawdopodobnie z Persji i cenione było już w starożytności. Do Europy sprowadzono morwę czarną na początku XVI wieku. Jest zdecydowanie mniej mrozoodporna niż jej krewniaczka morwa biała.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jodła pospolitadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Jodła pospolita jest rodzimym gatunkiem zimozielonego drzewa iglastego. W naturalnym środowisku dorasta do 50 m wysokości. W ogrodach jest sadzona jako drzewo ozdobne. Oprócz formy botanicznej istnieją kultywary jodły o niewielkiej wysokości i wąskim pokroju. Doskonale znosi ocienienie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sosna wejmutkadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pięcioigielna sosna amerykańska nosi w wielu językach nazwę gatunkową upamiętniającą angielskiego podróżnika Georgea Weymouth'a. Ze swoimi jedwabiście miękkimi igłami i długimi niczym u świerka szyszkami, stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. W naturze wyrasta na ogromne drzewo.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jesion wyniosłydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion wyniosły jest rodzimym drzewem, długowiecznym i dorastającym do znacznych rozmiarów. Był kiedyś ceniony za właściwości lecznicze i drewno, z którego wyrabiano łuki i włócznie oraz liście, wykorzystywane na karmę dla domowych zwierząt. W lasach nie tworzy litych drzewostanów
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Robinia akacjowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Robinia akacjowa jest drzewem sprowadzonym z Ameryki Północnej już cztery wieki temu. Nazwa rodzajowa upamiętnia ogrodnika królów francuskich Jeana Robin'a, a epitet gatunkowy wskazuje na mylące podobieństwo do odrębnego rodzaju akacji. Dobrze rośnie w warunkach miejskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Paulownia omszonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Paulownia omszona, nazywana też cesarską albo puszystą, jest pochodzącym z Chin egzotycznym drzewem o pięknych kwiatach. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa została nadana przez bawarskiego botanika Philippa Franza von Siebold na cześć holenderskiej księżnej, a później królowej Anny Pawłownej, która była córką rosyjskiego cara Pawła I. Paulownia omszona była ulubionym drzewem cesarza Franciszka Józefa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Buk pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jodła kaukaskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Jodła kaukaska jest bardzo lubianym drzewem na choinkę. Jej regularna, stożkowata korona może również stanowić ozdobę ogrodu. Nazwa gatunkowa upamiętnia fińskiego botanika Alexandra von Nordmann'a, który odkrył tę jodłę na Kaukazie na ternie dzisiejszej Gruzji.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Platan klonolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Platan klonolistny jest monumentalnym drzewem liściastym i rozłożystej koronie. Pod względem botanicznym jest krzyżówką platanu wschodniego i platanu zachodniego, która powstała w XVII wieku w Europie. Dorasta do ponad 30 m wysokości, w naszych warunkach jest mrozoodporny w starszym wieku.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Cyprysik Lawsonadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodzący z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych cyprysik upamiętnia swoją nazwą gatunkową szkockiego botanika Petera Lawsona. W swojej ojczyźnie dorasta do ponad 70 m wysokości, u nas osiąga zwykle tylko 15-20 m. Cyprysik Lawsona zyskał popularność w Polsce pod koniec XIX wieku, a obecnie występuje w ogrodach przede wszystkim w formie różnych kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Magnolia pośredniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia pośrednia zachwyca wiosną niezwykłą urodą swoich "tulipanowych" kwiatów, a przez cały sezon malowniczym pokrojem. Jest dziełem francuskiego oficera Etienne Soulange-Bodin'a, który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową.
drzewo Trudność uprawy: trudna
Drzewa parkowe – popularne gatunki drzew uprawianych w polskich parkach
Drzewa parkowe to najbardziej ozdobne elementy niemal każdego parku. Większość z nich to wysokie rośliny, które są naprawdę duże. Dzięki nim zapewniony jest nie tylko odpowiedni przepływ powietrza, ale też cień. Wśród popularnych drzew wyróżnić można nie tylko liściaste, ale też iglaste odmiany. Które gatunki kwitnące są najładniejsze w Polsce? Jakie drzewa alejowe są wyjątkowo popularne i chętnie sadzone w polskich parkach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat drzew parkowych.
Drzewa parkowe w Polsce – popularne odmiany i najładniejsze gatunki
Co wiadomo na temat aranżowania przestrzeni w parkach publicznych?
Drzewa są z nami zawsze. Można śmiało powiedzieć, że towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Używano ich do różnych celów. Najpierw głównie użytkowych, jednak później drzewa zaczęły pełnić również funkcje dekoracyjne. Do dziś doceniamy piękno drzew, sadząc je w ogrodach i parkach. W czasach błyskawicznego rozwoju cywilizacyjnego oraz powszechnej urbanizacji ludzie tęsknią za zielenią. Brakuje im bezpośredniego kontaktu z naturą, która uspokaja, daje poczucie równowagi i wycisza. Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie miejsca, gdzie ozdobne gatunki drzew nie mają prawa bytu. Zadrzewione miejsca sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest cień. Znakomicie spełnią się również jako najważniejszy element wypoczynku w naturze. Drzewa parkowe są nie tylko wspaniałą ozdobą, ale też schronieniem dla wielu zwierząt. W dodatku mogą osłaniać przed porywistym wiatrem. Dzięki procesowi fotosyntezy wytwarzają również niezbędny ludziom do życia tlen. Co jeszcze warto wiedzieć na temat drzew parkowych? Oto kilka ważnych informacji:
- W miastach często trafić można na
ciekawe parki, zieleńce i skwery. Całe szczęście, większość z nich porośnięta
jest rozmaitymi drzewami zaopatrującymi powietrze w tlen. Miejsca te dawno
stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego. Zieleń jest
niesamowicie ważna, ponieważ dzięki niej możemy odetchnąć od codziennego pędu i
skupić się na sobie.
-
Nie jest łatwo zaaranżować
miejskie tereny zielone. Często są bowiem uprzemysłowione, co utrudnia zadanie.
Zanim zaczniemy dobierać drzewa parkowe do zieleńca czy skweru, należy
dokładnie przeanalizować teren. Nie każda roślina będzie tak samo znosić
zanieczyszczenia.
- W polskich parkach najczęściej spotkać można drzewa liściaste, iglaste, krzewy i byliny. Na tej płaszczyźnie zdecydowanie jednak wiodą prym drzewa alejowe. Właśnie z nimi głównie kojarzą się polskie skwery i zieleńce.
Jakie drzewa najczęściej można spotkać w polskich parkach? Podpowiadamy!
Wśród liściastych drzew, na jakie natknąć się można podczas spaceru w parku, wyróżniają się klony. Rośliny te dzielą się na ok. 150 gatunków. Mimo to w naszym kraju zetknąć możemy się z niewielką ilością tych odmian. Najbardziej popularny jest Acer Campestre, który jest wytrzymałym klonem. Idealnie nadaje się do parkowych nasadzeń. Równie wspaniałą odmianą jest Acer Negundo, czyli klon jesionolistny. Doskonale czuje się w miejskich warunkach, więc nie jest przewrażliwiony na zanieczyszczenia. Bardzo ciekawe są również klony palmowe. Szkoda, że w Polsce nie spotyka się ich zbyt często. Klony palmowe charakteryzują się bowiem niską mrozoodpornością.
W maju przepięknie rozwijają się kasztanowce. Drzewa parkowe potrafią zaskoczyć nie tylko niesamowitymi liśćmi, ale również kwiatami. Zależnie od odmiany wybarwiają się na czerwono, żółto lub biało. Jako soliter najlepiej sprawdzi się odmiana Aesculus X Carnea. Czasami jako drzewo rosnące przy ulicy napotkać można w Polsce odmianę Aesculus Hippocastanum, znaną również jako kasztanowiec pospolity. Zaletą tych przepięknych drzew jest możliwość rzucania ogromnego cienia latem. Jest jednak drzewo, które znacznie lepiej sprawdzi się na podmokłym terenie. To olsza, która dzieli się nawet na 35 gatunków. Wspaniale radzi sobie w parkach obok rzek czy jezior. Ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego świetnie sprawdza się w skwerach miejskich.
W parkach często pojawiają się wysokie drzewa iglaste. Wszystko dlatego, że najlepiej odnajdują się podczas zmiennych pór roku. Wiele osób docenia drzewa iglaste za ich niesamowite walory dekoracyjne. Wśród parkowych nasadzeń wyróżnić można np. jodły, modrzewie, świerki, cisy, sosny, cyprysiki, tuje i jałowce. Do najpopularniejszych przedstawicieli iglaków zaliczają się świerki. Najbardziej znanym reprezentantem jest z kolei świerk pospolity, który rośnie naprawdę duży. Jego korona jest regularna, a szyszki zwisają, osiągając do 15 cm długości. Niezwykle popularne są też sosny rosnące do… 50 m wysokości! To ciekawe drzewo parkowe, które charakteryzuje się łuszczącą korą, pękatymi szyszkami i długimi igłami. Sosna dzieli się na ok. 100 gatunków. Mimo to w Polsce hodujemy głównie sosnę pospolitą. Kolejne popularne iglaki to modrzewie. Mają grube igły, które gubią w okresie zimowym. To zupełnie inaczej niż w przypadku pozostałych wymienionych odmian. Z igłami modrzewi dzieje się zatem dokładnie tak samo, jak z liśćmi wielu drzew liściastych. Modrzewie rosną do 40 m wysokości. Mają małe, skierowane w górę szyszki.
Miejskie życie nie musi być związane wyłącznie z murami miast czy betonowymi osiedlami. Zieleń m.in. w parkach jest bardzo ważnym elementem miast i coraz więcej z nich stara się wygospodarować dla niej miejsce. Władze miast proponują różnego rodzaju tzw. zielone projekty, które mają na celu zwiększyć ilość drzew i krzewów. Jak wiadomo, właśnie dzięki nim możemy oddychać czystszym powietrzem. Dla miast ważne jest również, aby zieleń wykazywała spójność z otoczeniem. Właśnie dlatego parki często kształtem dopasowane są np. do poszczególnych osiedli.
Popularne i mniej znane drzewa parkowe – które uprawia się w Polsce?
Kilka słów o drzewach i ochronie roślin parkowych
W parku posadzić można naprawdę potężną ilość różnorodnych drzew. Jedne są iglaste, inne owocowe, kwitnące lub liściaste. Możliwości są ogromne, jednak najważniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku do możliwości parku. Drzewa nie mogą utrudniać funkcjonowania lub wypoczynku. Często ich przesadzenie jest albo bardzo trudne, albo niemożliwe – co wiąże się ze ścięciem drzewa. Właśnie dlatego ważne jest ostrożne dobranie drzew do parku. Powinny jak najlepiej zintegrować się z otoczeniem. Równie ważne jest zabezpieczanie drzew parkowych. Po co to robić? Ponieważ wiele okazów nie jest odpornych na mróz. Drzewa znajdujące się z dala od zabudowy muszą być sadzone na obszarze chronionym przed wiatrem. Należy zwrócić uwagę na to, że przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu młode sadzonki powinno się chronić przed zimnem. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku średniej wielkości drzew, którym dopiero ukształtował się pień. Pnie drzew powinno się dodatkowo upinać słomą, tuniką albo włókniną. Wokół można też rozłożyć ściółkę przygotowaną z kory.
Aby upiększyć park, posadzić w nim można drzewa liściaste. Wiosną kwitną niemal wszystkie rośliny wieloletnie i krzewy ozdobne. Jedne są wysmukłe, inne mniejsze. Aby jesienią park prezentował się wyjątkowo, zawsze można posadzić drzewa z pomarańczowymi i żółtymi liśćmi. Dzięki nim skwer lub zieleniec będzie wyglądał malowniczo oraz bajkowo. W parku posadzić można m.in. klony palmowe, irgi, brzozy i miłorzębie. Ostatnie jesienią zmieniają kolor na czerwony! Jarzębina i jabłonie ozdobne również są niesamowite. Jesienią owoce ich drzew wyglądają naprawdę wyjątkowo. W jesiennym parku powinny się znaleźć drzewa z czerwonymi owocami. Zimą z kolei bardzo atrakcyjna jest kora brzozy, która przepięknie komponuje się ze śnieżnym krajobrazem.
W środku zimy park nadal może wyglądać ciekawie. Drzewa iglaste pozostają bowiem zielone, więc wciąż ożywiają krajobraz. Oczywiście nie oznacza to, że park powinien w całości zostać obsadzony iglastymi roślinami! Powinno znaleźć się w nim dużo różnych drzew. Wiosną i latem iglaki są mniej popularne i często niezauważalne. Raczej korzysta się z nich wówczas jako z tła dla innych parkowych roślin. Zimozielone drzewa najkorzystniej prezentują się jesienią i zimą, ponieważ właśnie wtedy wyróżniają się w szarym krajobrazie. Zimą można też cieszyć się w parku odmianami drzew, które mają nietypowe zwyczaje. Wiele z nich ma ciekawą formę, np. skręcone gałęzie. Wśród nich wyróżnić można wierzbę babilońską, modrzew japoński i robinię. Jeśli chodzi z kolei o drzewa liściaste, świetnie sprawdzą się w parkach ze stawem. Liście nie zanieczyszczą wody w chłodniejsze miesiące. Wokół stawu można posadzić cyprysy (bagienne), a także cisy.
Jakie drzewa można posadzić w parku? Ciekawe przykłady
Jednym z wykorzystywanych w parku drzew bywa tuja. Można ją spotkać posadzoną w ciekawych kształtach, np. sferycznych i kolumnowych. Tuja jest doskonałą rośliną żywopłotową, więc można ją przycinać np. do wybranego kształtu. Karłowate rośliny idealnie nadadzą się również np. do dekoracji skalniaków. Kolejną interesującą rośliną jest klon palmowy, którego liście występują w wielu rozmaitych kolorach. To właśnie dzięki nim klon palmowy zrobił się tak popularny w parkach. Liście klonu mogą być złote, pomarańczowe, żółte i czerwone. Co ciekawe, jesienią odbarwiają się i pogłębiają kolor, stając się jeszcze piękniejsze. Jako że klon palmowy nie rośnie zbyt wielki, można spokojnie posadzić go nawet w niewielkim parku, gdzie nie może być wysokich drzew. Trzeba jednak pamiętać, że klon palmowy nie jest przyzwyczajony do mrozów. Aby nie ucierpiał w chłodne dni, sadź go w możliwie osłoniętym miejscu. Inaczej roślina może zostać częściowo lub nawet całkiem zniszczona. Jakie jeszcze drzewa warto posadzić w parku? Oto mniej popularne propozycje:
- Wiśnie – niektórzy czasami
wykorzystują drzewa jako piękne ozdoby małych parków lub skwerów. Ozdobne
rośliny doskonale komponują się z zielenią. Wiśnie mają białe i różowe kwiaty,
które rozkwitają w maju. Jeśli chodzi o odmiany, jedną z najładniejszych jest
wiśnia japońska piłkowana.
-
Brzozy – doskonałe drzewa ozdobne,
które najpiękniej prezentują się w chłodniejszych miesiącach. Kora drzew
doskonale koresponduje z bielą śniegu. Najpopularniejsza jest brzoza
brodawkowata. To drzewo, które najwcześniej budzi się do życia wiosną. Wyróżnia
się drobnymi listkami i lśniącą, białą korą.
-
Grab pospolity – w parkach jako
przepiękne drzewa często stosuje się odmiany kolumnowe. Zielone liście grabów
żółkną jesienią.
-
Kasztanowiec biały – rozłożyste i
potężne drzewa, które potrafią przepięknie ozdobić ogród dosłownie o każdej
porze roku. Wiosną zielenieją liście kasztanowców, a następnie rozwijają się
kwiatostany.
-
Lipa szerokolistna – potężne i
długowieczne drzewo. Może urosnąć nawet do 40 m. Co ciekawe, kwiaty lipy
charakteryzują się właściwościami miododajnymi i leczniczymi. Nie pozwala się
jednak na zbieranie ich w mieście – głównie przez zanieczyszczenie.
-
Jesion wyniosły – duże liściaste
drzewo, które należy do rodziny oliwkowatych. Jesiony spotkać można w każdym
rejonie Polski. To drzewa odporne na zanieczyszczenia, które błyskawicznie
rosną. Bardzo często sadzi się jesiony wzdłuż ulic miejskich. Warto wiedzieć,
że nasiona jesionów są doskonałym przysmakiem dla papug!
- Dąb szypułkowy – ma żołędzie, które wiszą na cienkich i długich szypułkach. Mówi się, że dęby są prawdziwym symbolem długowieczności i siły. To rośliny preferujące słoneczne stanowiska, a także żyzną glebę. Dęby szypułkowe są dość odporne na zanieczyszczenia miejskie.