Drzewka ozdobne na pniu
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiąz górski 'Camperdownii'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz górski 'Camperdownii' jest niewielkim drzewem o malowniczej, parasolowatej koronie. Został znaleziony około roku 1835-1840 w lasach hrabiego Camperdown w Szkocji. Młode drzewo zostało przesadzone do ogrodów pałacowych, a zaszczepienie pędu na podkładce wiązu górskiego, dało początek znanej odmianie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Drzewka ozdobne na pniu - pozostałe
-
Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiśnia osobliwa powstała jako naturalna hybryda wiśni pospolitej (Prunus cerasus) i wiśni karłowatej (Prunus fruticosa). Odmiana hodowlana o nazwie 'Umbraculifera' jest szczepiona zwykle na pniu czereśni ptasiej (Prunus avium). Niezwykłą cechą wiśni osobliwej 'Umbraculifera' jest wyjątkowo gęsta i regularna korona, która powstaje samoczynnie bez wysiłku ogrodnika. Wiosną korony wiśni zamieniają się w białe kwiatowe kule.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Mango indyjskiedrzewa drzewa liściaste w doniczce
Pochodzące z południowej Azji mangowe drzewo jest najważniejszym owocem w Indiach, a jego uprawa liczy tam już 4000 lat. W naturalnych, tropikalnych warunkach mango dorasta do 30 m; u nas może rosnąć tylko w doniczkach i osiąga wysokość do 3 m. Nawet jeśli nie uda się w mieszkaniu doprowadzić do jego kwitnienia, to na pewno wyrośnie efektowne, zimozielone, egzotyczne drzewko.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Klon zwyczajny 'Globosum'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny 'Globosum', zwany klonem kulistym, jest jedną z wielu odmian hodowlanych tego gatunku, która powstała w 1873 roku w Belgii. Wyrasta na niewielkie drzewo o charakterystycznej kulistej koronie o średnicy do 6 metrów. Błyszczące, zielone liście klonu zmieniają swój kolor jesienią na żółty.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń dzikadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Rosnąca dziko również w Polsce jabłoń leśna samoczynnie utworzyła przed wiekami krzyżówkę z jabłonią niską (Malus pumila), dając początek jabłoni domowej uprawianej obecnie na świecie w tysiącach kultywarów. Wprawdzie małe owoce jabłoni dzikiej są kwaśne i twarde, i nie specjalnie nadają się do spożycia, jednak drzewo jest bardzo dekoracyjne i warto posadzić je w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk pospolity 'Inversa'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk pospolity 'Inversa' jest ciekawą odmianą o oryginalnym, płożącym pokroju. O wysokości drzewa decyduje wysokość szczepienia oraz sposób podwiązania jednej z gałęzi. Zwieszające się pędy świerka 'Inversa' tworzą w ogrodzie efektowne formy. Drzewo nie wytwarza samodzielnie pędu głównego, a gęste pędy rosną w dół lub rozkładają się na ziemi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pomarańcza chińskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Znana w Europie dopiero od XV wieku pomarańcza chińska, zwana słodką, jest uprawianą od wieków w Chinach hybrydą, która powstała ze skrzyżowania mandarynki (Citrus reticulata) z pompelą (Citrus maxima). Słodkie owoce pomarańczy zyskały ogromną popularność na całym świecie. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa tego egzotycznego drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Drzewka ozdobne na pniu - najładniejsze rośliny ozdobne na pniu. Jakie wybrać?
Drzewka ozdobne na pniu są niezwykłym urozmaiceniem do małych ogrodów, również tych doniczkowych, na tarasach i balkonach. Istnieje wiele popularnych drzew i krzewów, których wielkość można w ten sposób kontrolować. Przedstawiamy najładniejsze i najchętniej wybierane rośliny pienne.
Kwitnące rośliny ozdobne na pniu
Ozdobne krzewy, które obsypują się dużymi, pachnącymi kwiatami, to jedna z najpopularniejszych atrakcji ogrodów w każdym stylu. Współcześnie nie każdy ma duży ogród, dlatego coraz bardziej powszechne są drzewka ozdobne na pniu, wykonane ze szczepionych na podkładce krzewów kwitnących. Oto najładniejsze z nich:
- Róża – niekwestionowana królowa ogrodów. Na pniu można szczepić większość odmian, nawet dwa, trzy kolory na jednej roślinie. Dodatkowo można wykorzystać pokrój rośliny do uzyskania różnych kształtów. Na rynku dostępne są róże kaskadowe, w formie kulistej i parasolowatej. Żeby utrzymać pokrój trzeba je przycinać. Poza tym o róże i wszystkie inne rośliny ozdobne na pniu dbamy tak jak o zwykłe rośliny danego gatunku.
- Azalia (Różanecznik) – azalie są równie dekoracyjnymi krzewami jak róże. Duże kwiaty o intensywnych kolorach mogą jednak źle znosić ostre słońce jak i niskie temperatury. Dlatego azalia na pniu jest raczej dobrą rośliną do mieszkania. Można ją wynieść do ogrodu latem, pod warunkiem, że nie będzie stała w pełnym słońcu. Kwiaty pojawią się zimą i będą się utrzymywać kilka tygodni. Tak jak róża, azalia na pniu wymaga przycinania i normalnej pielęgnacji typowej dla tej rośliny.
- Lilak Meyera – w naturze jest niewielkim krzewem, spokrewnionym z bzem pospolitym. Zwykle sprzedaje się go w formie drzewka szczepionego na pniu. Tak jak inne gatunki lilaków ma drobne, pachnące kwiaty, rosnące w formie groniastej. Kwitnie w maju i czerwcu. Można go posadzić przed domem, bezpośrednio w glebie, lub w donicy na tarasie. Lilak Meyera na pniu ma pokrój kulisty i nie zajmuje dużo miejsca.
- Magnolia – magnolia kwitnie też tylko wiosną, ale ma niezwykłe, wielkie, pachnące kwiaty. Te krzewy ogrodowe nadają przestrzeni szlachetny wygląd. Magnolie ogrodowe są mrozoodporne, więc można je sadzić w ziemi. Potrzebują jednak żyznego podłoża, nawożenia w okresie wegetacyjnym i lekko zacienionego stanowiska. W sprzedaży są dostępne różne odmiany magnolii na pniu. Popularne to „Suzan”, „Genie” czy „Betty”.
- Złotokap – zaletą złotokapu są jego zwisające w groniastych kwiatostanach, złoto-żółte kwiaty. Przypomina trochę kwitnącą robinię, ale liście są trójpalczaste. Szczepiony na pniu bez problemu zmieści się w niedużym ogrodzie lub na balkonie. Jest częściowo odporny na mróz, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu poradzi sobie w ogrodzie. Trzeba uważać na sadzenie go w miejscach gdzie są małe dzieci. Wszystkie części złotokapu są trujące, mimo że kwiaty zachęcają intensywnie złotą barwą!
- Robinia akacjowa – do szczepienia na pniu nadaje się też robinia, zwana u nas często błędnie akacją. W sprzedaży spotkamy różne odmiany tego drzewka. Nadaje się do kształtowania pokroju, przez odpowiednie przycinanie. Dostępne są wersje kuliste i bardziej rozgałęzione.
Pienne krzewy owocowe
Równie dekoracyjne są kwitnące drzewka owocowe. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania z nich smacznych owoców. Popularne drzewka owocowe, takie jak jabłonie, grusze czy śliwy mają poza tym dużą odporność na polskie warunki klimatyczne. Szczepiąc krzewy na pniu można też uzyskać piękne „drzewka” porzeczkowe lub agrestowe. Jakie wybrać do małego ogrodu?
Tradycyjne drzewa owocowe są wyjątkowo ozdobne przede wszystkim wiosną. Jabłonie i wiśnie często sprzedaje się również jako drzewka ozdobne na pniu. Nie mają one tak dużych i smacznych owoców jak typowe odmiany sadownicze. Natomiast nadano im ciekawy pokrój i zachwycają dużą ilością kwiatów na wiosnę.
Alternatywą są tzw. drzewka kolumnowe lub miniaturki, które wydają takie same owoce jak duże okazy, tylko nie zajmują tyle miejsca. Nadają się do małego ogrodu, na taras i balkon.
Ciekawą propozycją są też drzewka ze szczepionych na pniu krzewów. Są pożyteczne i ozdobne, zarówno podczas kwitnienia jak i owocowania. Porzeczka pienna wygląda bardzo dekoracyjnie, kiedy dojrzewają czerwone, czarne lub białe owoce, zebrane w duże grona. Podniesiona wysokość krzewu na pniu ułatwia zbiór owoców.
Wiecznie zielone drzewka ozdobne na pniu
Innym sposobem na ozdobę małego ogrodu jest zakup krzewów wiecznie zielonych na pniu. Popularne krzewy wiecznie zielone mają często dekoracyjne kwiaty i owoce, ale ich główną zaletą jest zachowywanie liści przez cały rok. Oto kilka przykładów, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, przed domem i na tarasie:
- Bukszpan wieczniezielony – jako rośliny ozdobne na pniu bukszpany tworzą niezwykle atrakcyjne, przyciągające wzrok drzewka. Ich drobne, intensywnie zielone liście są zwykle formowane w kulę, rzadziej w parasol. Bardzo dobrze wygląda w donicy, gdzie można go połączyć w kompozycji z kwiatami lub krzewinkami. W ogrodzie może być pojedynczą ozdobą, np. wznoszącą się ponad niskim żywopłotem. Bukszpan jest dość łatwy w pielęgnacji, nadaje się do miejsc zacienionych i dobrze znosi przycinanie.
- Trzmielina Fortune’a – ten gatunek trzmieliny jest zimozielony, ma kilka ciekawych odmian (najładniejsze i najbardziej popularne to „Gold” i „Emerald”). Trzmielinę można formować np. w kulę lub zostawić jej bardziej krzaczasty, naturalny pokrój. Oprócz wyżej wymienionej istnieją inne gatunki trzmieliny, które można kupić w postaci piennej. Nie wszystkie jednak zachowują zielone liście na zimę.
- Jałowiec na pniu – istnieje kilka gatunków i wiele odmian jałowca, które są szczepione na pniu. Najczęściej są to krzewy o pokroju płożącym, które na paliku tworzą ciekawe struktury. Można pozwolić pędom wyrosnąć nierównomiernie, co da efekt podobny do bonsai – kontrolowanej dzikości. Do tego nadaje się jałowiec pospolity (np. „Greenmantle”), płożący (np. „Golden Carpet”) i wiele innych. Niektóre odmiany można też formować w parasol lub kształt zbliżony do kuli.
- Tuja (Żywotnik) – jako kulisty iglak na pniu dużo lepiej sprawdzą się tuje ogrodowe. Tuja nadaje się do formowania dzięki gęstemu, zwartemu pokrojowi. Jest bardzo mało wymagająca i posiada dużo ciekawych odmian w różnych kolorach. Najczęściej sprzedawaną u nas odmianą pienną jest „Smaragd”. Bardzo ciekawe są też tuje olbrzymie odmiany „Whipcord”. W przeciwieństwie do większości odmian tej rośliny „Whipcord” tworzy długie, sznurowate, opadające gałązki, które przypominają wierzbę płaczącą. Jest to ciekawy i oryginalny nabytek do ogrodu.
Niezwykłe i egzotyczne rośliny ozdobne na pniu
Możliwość szczepienia krzewów i pnączy na pniu pozwala stworzyć wyjątkowo atrakcyjne drzewka. Warto czasem zainwestować nie tylko w popularne gatunki, ale w coś bardziej egzotycznego. Przedstawiamy kilka naszych propozycji:
- Wisteria (glicynia) – cztery podstawowe gatunki rosną w Ameryce Północnej i w Azji. Wszystkie są pnączami, wytwarzającymi długie liany, owijające się wokół podpór. Najbardziej charakterystyczną cechą wisterii są jej wrzosowo-fioletowe kwiaty, zwisające w długich girlandach. Wisteria jest dostosowana do klimatu umiarkowanego, ale nie zimozielona.
- Milin amerykański – inne pnącze z Ameryki Północnej, znane u nas przede wszystkim jako ozdoba ogrodzeń i balkonów. W wersji piennej najlepiej sprawdzają się odmiany o krótszych pędach. Ma wyjątkowo atrakcyjne, ciemnopomarańczowe kwiaty. Liście przebarwiają się jesienią.
- Karagana syberyjska „Pendula” – ciekawy krzew o delikatnych, jasnozielonych liściach, subtelnych żółtych kwiatach i malowniczo zwisających pędach. Jest mrozoodporna, kwitnie w maju i ma nieduże wymagania co do stanowiska oraz gleby.
W sklepach ogrodniczych są dostępne coraz to nowe gatunki roślin ozdobnych na pniu. Dzięki temu możliwości ozdabiania tymi roślinami ogrodów są właściwie nieograniczone. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby mieć piękny ogród, nawet na niewielkiej przestrzeni.